Προς το περιεχόμενο

To "δικαίωμα στην αποσύνδεση" αποκτούν οι Αυστραλοί εκτός ωρών εργασίας


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει ψηφιστεί από το 2021 στην ΕΕ κι έχει και σχετικό νόμο εδώ.

Τώρα το τί συμβαίνει με τον καθένα σας στη δουλειά του και τί εμπειρία είχατε, είναι ανάλογο του τί καταλαβαίνετε πως πρέπει να διεκδικείτε και τί γνώση έχετε επ'αυτού. Προσωπικά δεν τόλμησαν ποτέ να με ενοχλήσουν εκτός εργασίας, ξέρω άτομα που δουλέυουν σε μεγάλες εταιρείες κι αγνόησαν επιδεικτικά emails και μηνύματα χωρίς να τρέχει τίποτα.

Αν θεωρούμε δεδομένο και λογικό το χειρότερο, τότε το χειρότερο θα ανεχόμαστε. Συναντώ πάρα πολύ κόσμο που δεν έχει γενική ιδέα για τα εργασιακά και ανέχεται τα πάντα (άστατα ωράρια, υπερωρίες, αργομισθίες...). Δεν του φταίνε λοιπόν οι νόμοι και οι κακοί εργοδότες, φταίει που κανένας δε διεκδικεί τίποτα. Yes sir και μετά γκρίνια παντού.

Επεξ/σία από PCharon
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι απαντούν, σε οτιδήποτε έρχεται από το χώρο εργασίας, είτε εργοδότη είτε συναδέλφου, εκτός ωραρίου ειναι άξιοι της μοίρας τους. Εγώ δεν έχω δώσει καν το προσωπικό μου τηλέφωνο και το προσωπικό μου email. Η δουλειά τελειώνει με το ωράριο, από εκεί και πέρα δεν πρέπει να ενδιαφέρει τον εργαζόμενο τι γίνεται στην επιχείρηση, για αυτά τα θέματα υπάρχουν οι υπεύθυνοι(και για αυτοί παίρνουν και περισσότερα). 

Απλά, κλασσικά ο ελλεηνας είναι κολαξ, δίνει τα πάντα στον εργοδότη του και απαντά ακόμα και στον ύπνο του, μόνο και μόνο για την πιθανότητα να πάρει προαγωγή - αύξηση, τελικά το μόνο που παίρνουν είναι απλήρωτη εργασία και χλευασμό από το αφεντικό(πραγματικά γελάει με τα χάλια τους) 

12 λεπτά πριν, PCharon είπε

Συναντώ πάρα πολύ κόσμο που δεν έχει γενική ιδέα για τα εργασιακά και ανέχεται τα πάντα (άστατα ωράρια, υπερωρίες, αργομισθίες...). Δεν του φταίνε λοιπόν οι νόμοι και οι κακοί εργοδότες, φταίει που κανένας δε διεκδικεί τίποτα. Yes sir και μετά γκρίνια παντού.

μια χαρά ξέρουν, κουτοπονηροι είναι και θέλουν να σου φάνε τη θέση. Μην πιστεύεις εύκολα κάποιον που σου λέει ότι δεν ξέρει κάτι, διότι οι άνθρωποι είμαστε πολύ εγωιστές για να παραδεχτούμε τόσο εύκολα την αγνωσια μας, μόνο όταν έχουμε ένα στόχο (έστω και με ηλιθιο τρόπο σκέψης) μπορούμε να αγνοήσουμε αυτή την τάση 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Saggitaro είπε

Εδώ και να το ψήφιζαν θα έβρισκαν κάποιο παραθυράκι «έκτακτης ανάγκης» ή «ενημέρωσης» και θα συνέχιζαν κανονικά το ίδιο τροπάρι.Σε γενικές γραμμές πάντως καλό είναι να ξεκινάνε να περνάνε τέτοια νομοσχέδια.

Γτ με τις καρτες υποτιθεται που χτυπας πλεον στις εταιριες και πανε οι ωρες στο εργανι αλλαξε κατι;Σου λεει χτυπα και κατσε.Ελλαδα 2.0 σου λενε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, PCharon said:

Έχει ψηφιστεί από το 2021 στην ΕΕ κι έχει και σχετικό νόμο εδώ.

Τώρα το τί συμβαίνει με τον καθένα σας στη δουλειά του και τί εμπειρία είχατε, είναι ανάλογο του τί καταλαβαίνετε πως πρέπει να διεκδικείτε και τί γνώση έχετε επ'αυτού. Προσωπικά δεν τόλμησαν ποτέ να με ενοχλήσουν εκτός εργασίας, ξέρω άτομα που δουλέυουν σε μεγάλες εταιρείες κι αγνόησαν επιδεικτικά emails και μηνύματα χωρίς να τρέχει τίποτα.

Αν θεωρούμε δεδομένο και λογικό το χειρότερο, τότε το χειρότερο θα ανεχόμαστε. Συναντώ πάρα πολύ κόσμο που δεν έχει γενική ιδέα για τα εργασιακά και ανέχεται τα πάντα (άστατα ωράρια, υπερωρίες, αργομισθίες...). Δεν του φταίνε λοιπόν οι νόμοι και οι κακοί εργοδότες, φταίει που κανένας δε διεκδικεί τίποτα. Yes sir και μετά γκρίνια παντού.

Μιας που δεν έχω γνώση περί αυτού, μπορείς να μοιραστείς κάποιο link;
Θενξ!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, floba είπε

Γτ με τις καρτες υποτιθεται που χτυπας πλεον στις εταιριες και πανε οι ωρες στο εργανι αλλαξε κατι;Σου λεει χτυπα και κατσε.Ελλαδα 2.0 σου λενε.

δεν το περιμενε κανενας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Γερμανία απαγορεύεται ρητά να σε ενοχλήσουν εκτός εργασίας, ίσως κ πάνω απο μια 10ετία.

Διαβασα πιο πανω οτι ψηφίστηκε και στην ΕΕ, δεν γνωριζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πηγαίνεις διακοπές να ξεκουραστείς και τότε να οργιάζουν στις κλήσεις "έκτακτης ανάγκης" από την εργασία χωρίς σταματημό.....στο τέλος δεν κάνεις διακοπές αφού σου τα πρήζουν και η καλύτερη λύση είναι να το βάψεις μπλε και να το ξαποστείλεις στην θάλασσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ο νόμος δεν απαγορεύει στους εργοδότες να επικοινωνούν με τους εργαζομένους εκτός ωραρίου εργασίας. Αντίθετα, δίνει στους δεύτερους τη δυνατότητα να μην απαντούν, εκτός από τις περιπτώσεις όπου μια τέτοια άρνηση θα χαρακτηριζόταν παράλογη."

Και πως θα γνωρίζει ο εργαζόμενος πότε να απαντήσει και πότε να μην, χωρίς να χαρακτηριστεί η άρνησή του παράλογη; Θα πρέπει να διαθέτει το "κληρονομικό χάρισμα";

Ο σκοπός είναι να μη μπει στη διαδικασία να διαβάσει τα μηνύματα/mail του εκτός εργασίας. Αλλιώς τι νόημα έχει;

Και ποιος (καθ)ορίζει τι είναι "επείγον" για μία εταιρεία και πότε θεωρείται "παράλογη" η άρνηση του εργαζόμενου να απαντήσει στο όποιο εταιρικό "επείγον";

Καλή η αρχή και οι προθέσεις αλλά πρέπει να ξεθολώσει κάπως το τοπίο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To ωράριο είναι 8ωρο 5 μέρες την εβδομάδα. Η επιβίωση μιας εταιρίας είναι 24 ώρες 7 μέρες την εβδομάδα. Υπάρχουν περιπτώσεις που προκύπτουν  σε νεκρές ώρες - το εμπόρευμα θα καθυστερήσει, κάποιος πελάτης ζητάει μια αναβολή, χρειάζεται να γίνει μια ακύρωση,κλπ και πρέπει ο εργοδότης να επικοινωνήσει με κάποια άτομα της εταιρίας που σχετίζονται με το αντικείμενο για να βρει γρήγορα μια λύση ή να τακτοποιήσει το πρόβλημα. Για κάτι που μπορεί να συμβεί 1,2,3 φορές τον μήνα, θα χρειαστώ να μιλήσω σαν εργοδότης με τον υπάλληλό μου και δεν θα μου απαντήσει ? Είμαι ελαιοχρωματιστής και αλλάζει ο προορισμός του συνεργείου για την επόμενη μέρα, επικοινωνώ με το συνεργείο μου και δεν θα μου απαντήσουν ?  Καλή τύχη σε όλους μας μετά...

Επεξ/σία από Eloy
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, floba είπε

Γτ με τις καρτες υποτιθεται που χτυπας πλεον στις εταιριες και πανε οι ωρες στο εργανι αλλαξε κατι;Σου λεει χτυπα και κατσε.Ελλαδα 2.0 σου λενε.

Όχι βρε συ φήμες είναι αυτές δεν ισχύουν.Σε λίγο θα μας πουν ότι τους έβαζαν το δώρo και πήγαιναν χεράκι χεράκι στα ΑΤΜ και τους το έπαιρναν πίσω.Δεν συμβαίνουν αυτά εδώ,είναι είναι Ελλάδα 2.0

Επεξ/σία από Saggitaro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Eloy είπε

To ωράριο είναι 8ωρο 5 μέρες την εβδομάδα. Η επιβίωση μιας εταιρίας είναι 24 ώρες 7 μέρες την εβδομάδα. Υπάρχουν περιπτώσεις που προκύπτουν  σε νεκρές ώρες - το εμπόρευμα θα καθυστερήσει, κάποιος πελάτης ζητάει μια αναβολή, χρειάζεται να γίνει μια ακύρωση,κλπ και πρέπει ο εργοδότης να επικοινωνήσει με κάποια άτομα της εταιρίας που σχετίζονται με το αντικείμενο για να βρει γρήγορα μια λύση ή να τακτοποιήσει το πρόβλημα. Για κάτι που μπορεί να συμβεί 1,2,3 φορές τον μήνα, θα χρειαστώ να μιλήσω σαν εργοδότης με τον υπάλληλό μου και δεν θα μου απαντήσει ? Είμαι ελαιοχρωματιστής και αλλάζει ο προορισμός του συνεργείου για την επόμενη μέρα, επικοινωνώ με το συνεργείο μου και δεν θα μου απαντήσουν ? 

Σκέφτηκες πολύ φαντάζομαι πριν τα γράψεις αυτά....

Ας πληρώνει on call ο κάθε εργοδότης για να βρίσκει λύσεις εκτός ωραρίου. Κ εφόσον είναι δική του η εταιρεία ή να το λύσει μόνος του ή να πληρώσει ως οφείλει. Αλλιώς κ εγώ 2-3 φορές τον μήνα δεν θέλω να πάω για δουλειά, ας με πληρώσει όμως,

Εργοδότες του κ***...

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, vampira said:

Σκέφτηκες πολύ φαντάζομαι πριν τα γράψεις αυτά....

Ας πληρώνει on call ο κάθε εργοδότης για να βρίσκει λύσεις εκτός ωραρίου. Κ εφόσον είναι δική του η εταιρεία ή να το λύσει μόνος του ή να πληρώσει ως οφείλει. Αλλιώς κ εγώ 2-3 φορές τον μήνα δεν θέλω να πάω για δουλειά, ας με πληρώσει όμως,

Εργοδότες του κ***...

 

Εσύ μπορεί να θεωρείς τον εργοδότη σου, εχθρό σου. Δεν ισχύει για όλους αυτό και δεν χρειάζεται να είναι έτσι. Εδωσα το παράδειγμα των μπογιατζήδων πιο πάνω... Ας μην σηκώσουν όποιοι θέλουν το τηλέφωνο κι ας πάνε για μεροκάματο στην Βάρκιζα αύριο, όταν οι υπόλοιποι θα δουλεύουν στην Κηφησιά...

Επεξ/σία από Eloy
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Eloy είπε

To ωράριο είναι 8ωρο 5 μέρες την εβδομάδα. Η επιβίωση μιας εταιρίας είναι 24 ώρες 7 μέρες την εβδομάδα. Υπάρχουν περιπτώσεις που προκύπτουν  σε νεκρές ώρες - το εμπόρευμα θα καθυστερήσει, κάποιος πελάτης ζητάει μια αναβολή, χρειάζεται να γίνει μια ακύρωση,κλπ και πρέπει ο εργοδότης να επικοινωνήσει με κάποια άτομα της εταιρίας που σχετίζονται με το αντικείμενο για να βρει γρήγορα μια λύση ή να τακτοποιήσει το πρόβλημα. Για κάτι που μπορεί να συμβεί 1,2,3 φορές τον μήνα, θα χρειαστώ να μιλήσω σαν εργοδότης με τον υπάλληλό μου και δεν θα μου απαντήσει ? Είμαι ελαιοχρωματιστής και αλλάζει ο προορισμός του συνεργείου για την επόμενη μέρα, επικοινωνώ με το συνεργείο μου και δεν θα μου απαντήσουν ?  Καλή τύχη σε όλους μας μετά...

Αδελφέ δουλεύουμε για να ζούμε δεν ζούμε για να δουλεύουμε.Θα συμφωνούσα μ'αυτό που λές αν ήταν αμφίδρομο,επειδή όμως δεν είναι δεν συμφωνώ.Εκτός απο την εταιρία κι η επιβίωση του εργαζομένου είναι 24/7 .Η εταιρία μπορεί να μείνει και μια βδομάδα κλειστή,ο εργαζόμενος δεν μπορεί να κάτσει μια βδομάδα νηστικός.Αν οι εταιρίες έχουν ανάγκες 24/7 να φροντίσουν να τις καλύψουν με κάποιο plan b.Δηλαδή αν συμβεί ατύχημα στον εργαζόμενο και εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να λάβει απάντηση τι θα κάνει;Ο εργαζόμενος δουλεύει 8ωρο για μισθό,δεν είναι μέτοχος ή συνεργάτης για να είναι απίκο 24/7.

Όταν δούλευα σεκιούριτυ σ'έπαιρναν τηλέφωνο στο ρεπό για να στο κόψουν ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ αναγγέλοντας σου απλά που πρέπει να πας χωρίς να τους νοιάζει αν μπορείς ή όχι,με το πρόσχημα ότι προέκυψε ΕΚΤΑΚΤΗ ανάγκη της εταιρίας που πρέπει να καλυφθεί.Όταν όμως γινόταν λάθος στη μισθοδοσία δεν διορθωνόταν άμεσα αλλά στη μισθοδοσία του επόμενου.Επομένως δεν γίνεται η εταιρία να λύνει άμεσα το πρόβλημα της κι εγω να μπαίνω στα υπόψιν περιμένωντας την «καλή μέρα» του αφεντικού ή του υπεύθυνου για να λάβω τα νόμιμα-αυτονόητα.

Αυτές οι «ανάγκες» κι οι οσφυοκάμπτες που τις δέχονται μας κρατάνε ακόμα σε συνθήκες γαλέρας εν έτει 2024..

Επεξ/σία από Saggitaro
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τα πράγματα έχεις 2 αριθμούς. Έναν που τον δίνεις σε ότι χαρτούρα χρειάζεται (και είναι εκτός συσκευής η SIM) και ένα προσωπικό που το έχεις δώσει μόνο στην οικογένειά σου και το οποίο έχεις active στο κινητό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...