Προς το περιεχόμενο

Στις 10 Σεπτεμβρίου η Huawei θα παρουσιάσει το Mate XT, το "ακριβότερο smartphone" με οθόνη 10"


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, dtk-386 είπε

ναι την κακομοίρα την Apple μέσα στην ζήλεια είναι :lol:

 Εξαρτάται, εάν τους ενδιαφέρουν μόνο τα λεφτά τότε ναι, τι να ζηλέψει η Apple έχει H€$t€i στο χρήμα. Αλλά αν τους ενδιαφέρει η καινοτομία και το να είναι στην κορυφή των εξελίξεων ούτε που θυμάμαι από πότε έχει να παρουσιάσει κάτι πρωτοποριακό η Apple, ίσως από την εποχή του iPad. Από εκεί και μετά είναι συνέχεια 2 με τρία χρόνια πίσω από τις εξελίξεις στο Android. Και η ιστορία έχει δείξει φίλε μου ότι στο χώρο της τεχνολογίας αν εφησυχάζεις όποιος και αν είσαι αργά ή γρήγορα χάνεις το τρένο και μετά τρέχεις και δεν φτάνεις. Δες κατά Intel μεριά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικά θα μείνω για άλλη μια χρονιά με το 13pro μ αλλά βλέπω πάντα με προσοχή τις ανακοινώσεις για foldable καθώς λογικά θα είναι η επιλογή μ κάποιο από αυτά κυρίως λόγο βιβλίων κ canva. Το 2 σε 1 εμένα με βολεύει, αυτό που δεν βολεύει είναι η τιμή 🥲

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Dimitris_1981 said:

Edit: Ήδη το τρομερό Zfold 6 σε Σκρουτζ μαγαζιά κοστίζει μόλις 50€ παραπάνω από το 15 pro max (που είναι πιο παλιό και έχει μόνο του το 4-5% της αγοράς). Τρελή απήχηση …..

Ισχύει, αλλα μαλλον είναι για να κλαις το συγκεκριμένο παράδειγμα και δείχνει ποσο οπισθοδρομικος είναι ο κοσμος, που αγοράζει μιλαρακια για χρυσό. Ως χρήστης fold 5, και ως χρήστης iphone στο παρελθόν, είναι σαν να σου δίνουν 50ρι μηχανάκι ή φεραρι στην ίδια τιμή και να παίρνεις το μηχανάκι. Τόσο μεγάλη διάφορα έχει η εμπειρία χρήσης ανάμεσα στις 2 συσκευές για το 95% των χρηστών. Και το 90% που θα μου επιτεθούν για το συγκεκριμένο σχόλιο, σε 5 χρόνια που θα βγάλει fold η apple θα αρχίσουν να καταλάβαινουν τι λεω και θα με θυμήθουν. Τωρα απλα θα εκνευριστουν, i know.. Και δε θα το συνεχίσω γιατί βαριέμαι να αποδείξω τα αυτονόητα. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, georgiosmag said:

Προς το παρόν είναι για τους χρήστες που απλά "παίζουν" με το κινητό τους και δεν τους ενδιαφέρει η χρηστικότητα η δεν ξέρουν απλά τι σημαίνουν όλα αυτά και τα ανακαλύπτουν στην πορεία.

Ή ίσως η δική σου χρηστικότητα με τη δική τους διαφέρει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, oldnew είπε

Ισχύει, αλλα μαλλον είναι για να κλαις το συγκεκριμένο παράδειγμα και δείχνει ποσο οπισθοδρομικος είναι ο κοσμος, που αγοράζει μιλαρακια για χρυσό. Ως χρήστης fold 5, και ως χρήστης iphone στο παρελθόν, είναι σαν να σου δίνουν 50ρι μηχανάκι ή φεραρι στην ίδια τιμή και να παίρνεις το μηχανάκι. Τόσο μεγάλη διάφορα έχει η εμπειρία χρήσης ανάμεσα στις 2 συσκευές για το 95% των χρηστών. Και το 90% που θα μου επιτεθούν για το συγκεκριμένο σχόλιο, σε 5 χρόνια που θα βγάλει fold η apple θα αρχίσουν να καταλάβαινουν τι λεω και θα με θυμήθουν. Τωρα απλα θα εκνευριστουν, i know.. Και δε θα το συνεχίσω γιατί βαριέμαι να αποδείξω τα αυτονόητα. 

 

Μάλλον το 95% των χρηστών θέλει κάτι που απλά να δουλεύει....

Επίσης μάλλον το πρόβλημα σου είναι η Apple.....

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι υποκειμενικό τι είναι καλύτερο για τον καθένα. Το S24 είναι επίσης κινητάρα και για αυτό πουλάει. 

Περι "δείχνει ποσο οπισθοδρομικος είναι ο κοσμος":

Δεν είναι οπισθοδρομικός ο κόσμος, απλά  δεν βρίσκει αξία σε αυτό που του προσφέρουν σε συνδυασμό με τα μειονεκτήματα. Ακόμα και να υπάρχει κάτι που θα άξιζε η ευθύνη είναι στις εταιρίες να το αναδείξουν και όχι στους χρήστες.

Είναι σαν να πουλάς ηλεκτρικές ξύστρες καλή ιδέα αλλά δεν ενδιαφέρει.... 

Έχεις την κλασική λογική του Έλληνα "Δεν φταίω εγώ που...." και  "οι άλλοι είναι χαζοί και δεν καταλαβαίνουν..."

Τέλος, αυτονόητο είναι κάνεις λάθος και όχι ότι όλοι κάνουν λάθος εκτός από  το 1,5%. Αν βγάλουν σοβαρές προτάσεις θα δεις ότι ο κόσμος θα τις αγοράσει.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, cat1967 είπε

Εταιρειαρα. Τους είχε πάρει το σκαλπ παντού. Τους έφαγαν νύχτα για να πουλάνε τα σκουπίδια τους οι άλλοι. 

Η αλήθεια είναι ότι μας έλειψαν οι κλειδωμένοι bl, τα πειραγμένα benchmarks, τα κόπυ-πάστε notches, οι propriate nm-cards. 

Μεγάλη ζημιά. (#not)

Επεξ/σία από stivaks72
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Ή ίσως η δική σου χρηστικότητα με τη δική τους διαφέρει. 

Εννοείται ότι διαφέρει.  Αυτοί έχουν μάθει στις δικές τους υπηρεσίες.  Εμείς έχουμε μάθει με την Google.  Για αυτό πουλάει στην Κίνα σαν ζεστό ψωμί.  Έχουν τα δικά τους σοσιαλ τις δικές τους υπηρεσίες ονλαιν τις δικές τους εφαρμογές οπότε δεν τους καίει που δεν έχει Google services.  

Αυτό το ξέρουμε όλοι μας.  Τι σχέση όμως έχει δεν καταλαβαίνω με αυτά που έγραψα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, georgiosmag said:

Εννοείται ότι διαφέρει.  Αυτοί έχουν μάθει στις δικές τους υπηρεσίες.  Εμείς έχουμε μάθει με την Google.  Για αυτό πουλάει στην Κίνα σαν ζεστό ψωμί.  Έχουν τα δικά τους σοσιαλ τις δικές τους υπηρεσίες ονλαιν τις δικές τους εφαρμογές οπότε δεν τους καίει που δεν έχει Google services.  

Αυτό το ξέρουμε όλοι μας.  Τι σχέση όμως έχει δεν καταλαβαίνω με αυτά που έγραψα.  

Δεν μιλάω βέβαια για τους Κινέζους αλλά για κάποιον που θα πάρει ένα Huawei εδώ. 

Πιθανώς να μην τον ενδιαφέρει το google pay ή το auto που έβαλες ως παραδείγματα. 

Αυτό δεν σημαίνει πως εσύ κάνεις σοβαρή χρήση με το κινητό σου και αυτός παίζει. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, NickTG είπε

Δεν μιλάω βέβαια για τους Κινέζους αλλά για κάποιον που θα πάρει ένα Huawei εδώ. 

Πιθανώς να μην τον ενδιαφέρει το google pay ή το auto που έβαλες ως παραδείγματα. 

Αυτό δεν σημαίνει πως εσύ κάνεις σοβαρή χρήση με το κινητό σου και αυτός παίζει. 

Παραθέσα το Google pay και auto ως τα πιο σοβαρά.  Φυσικά και παίζει αφού δεν τον ενδιαφέρει η ασφάλεια και η χρηστικότητα.  

Υπάρχουν πολλά που δεν παίζουν.  Γενικά ότι ζητάνε τα Google services στον πυρήνα στον κερνελ του λειτουργικού απλά δεν παίζει.  Είναι πολλά για να τα αναλύσουμε εδώ.  Όποιος έχει δοκιμάσει ξέρει τι εννοώ.  

Όσο όμορφα και αν είναι όσο ποιοτικά και αν είναι όσο και προχωρημένη τεχνολογία και αν έχουν όπως έχουμε μάθει δυστυχώς (δεν είμαι μόνος μου πίστεψε με) τα καθιστά άχρηστα. 

Όποιος καταλαβαίνει οκ.  Οι υπόλοιποι χαίρονται με τις κάμερες και πολλά άλλα που προσφέρουν αυτές οι συσκευές αλλά στο τέλος ψάχνουν απεγνωσμένα να τα δώσουν για να πάρουν πάλι android.  

Και όσο υπάρχει η Samsung που δεν υπολείπεται τόσο τραγικά σε ποιότητα και δυνατότητες (αντίθετα σε μερικούς τομείς δεν την φτάνει κανείς ...λέγε με dex για παράδειγμα) αλλά ξεπερνά τραγικά με μεγάλη διαφορά στην πρακτικότητα οτιδήποτε υπάρχει στο εμπόριο ποτέ δεν μου έκαναν κλικ καμία από τις συσκευές της Huawei.  

Παίρνω γενικά και δοκιμάζω προϊόντα της Honor έτσι για αλλαγή αλλά στο τέλος πάντα μου λείπει η Samsung.  Έχουν ακόμη πολύ δρόμο να την φτάσουν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, georgiosmag said:

Φυσικά και παίζει αφού δεν τον ενδιαφέρει η ασφάλεια και η χρηστικότητα.  

Ή όπως είπα δεν θέλει τα ίδια πράγματα από το κινητό του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/09/2024 at 08:56, georgiosmag said:

Πανέμορφο και με προχωρημένη τεχνολογία του μέλλοντος. 

Αλλά άχρηστο δίχως google services. 

Όποιος απαντήσει στο σχόλιο μου ότι παίζουν τα google services βλέποντας τα χαζά βιντεάκια στο youtube για το πως γίνεται και ότι παίζουν τα πάντα κλπ κλπ θα του απαντήσω με πικρία ότι είναι άσχετος και δεν ξέρει τι του γίνεται. Όταν θα παίξουν σωστά google pay google auto κλπ τότε θα λέμε ότι παίζουν όλα άψογα.

Προς το παρόν είναι για τους χρήστες που απλά "παίζουν" με το κινητό τους και δεν τους ενδιαφέρει η χρηστικότητα η δεν ξέρουν απλά τι σημαίνουν όλα αυτά και τα ανακαλύπτουν στην πορεία.

Προσωπικά θεωρώ άχρηστη οποιαδήποτε συσκευή έρχεται από Κίνα η έχει αποκλεισμό από Αμερική / Ευρώπη για τα services της Google. 

Αγορίνα δεν θα το έλεγα. Είμαι με xiaomi fold 2 και fold 3, έχω κατεβάσει τα google services (παιζουν όλα εκτός του ΑΑ), καλώς ή κακώς λόγω της δουλειάς μου, μόνο "παιχνίδι" δεν θεωρώ τη δουλειά που κάνω στο κινητό (σχέδια πλοίων/διαγράμματα/performance πλοίων). Θεωρώ ειναι τι βολεύει τον καθέναν ξεκάθαρα. Προσωπικά "χε.ηκα" αν μου πάιζει το ΑΑ. 

Ναι, προφανώς δεν θα με χαλούσε να είχα, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Μήπως επειδή εσύ "παίζεις" με το κινητό σου νομίζεις οτι το κάνουν και άλλοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2024 στις 2:23 ΜΜ, oldnew είπε

. Και το 90% που θα μου επιτεθούν για το συγκεκριμένο σχόλιο, σε 5 χρόνια που θα βγάλει fold η apple θα αρχίσουν να καταλάβαινουν τι λεω και θα με θυμήθουν. Τωρα απλα θα εκνευριστουν, i know.. Και δε θα το συνεχίσω γιατί βαριέμαι να αποδείξω τα αυτονόητα. 

Τι μου θύμισες..οταν το 2014 είχα πάρει το Sony Ζ Ultra τι τηλεόραση το λεγανε τι παντοφλα οτι θες (5mm παχος στο μεταξυ).. Μετα απο κανα 8μηνο που εβγαλε το 6 plus η apple κ φυγαν απτην οθονιτσα του 5, ξαφνικα ησυχια. Ειδαν τι χωραει μια μεγαλύτερη οθονη. Μεχρι τοτε ηταν ασύλληπτο. Σημερα τα αντιστοιχα fold ειναι ημιτελής σχεδίαση..σε 4 5 χρονια αν βγαλει ποτε που δε το βλεπω καθως η τεχνολογία καλπάζει κ η apple ρεμβαζει,κ καλα κανει αφου πουλαει 6 μοντελα ιδια κ ταγοραζουν σα ψωμι, τα λεμε. Εχει να πεσει antenna gate k bend gate σύννεφο. Fold gate 😅

Στις 4/9/2024 στις 8:56 ΠΜ, georgiosmag είπε

Πανέμορφο και με προχωρημένη τεχνολογία του μέλλοντος. 

Αλλά άχρηστο δίχως google services. 

Όποιος απαντήσει στο σχόλιο μου ότι παίζουν τα google services βλέποντας τα χαζά βιντεάκια στο youtube για το πως γίνεται και ότι παίζουν τα πάντα κλπ κλπ θα του απαντήσω με πικρία ότι είναι άσχετος και δεν ξέρει τι του γίνεται. Όταν θα παίξουν σωστά google pay google auto κλπ τότε θα λέμε ότι παίζουν όλα άψογα.

Προς το παρόν είναι για τους χρήστες που απλά "παίζουν" με το κινητό τους και δεν τους ενδιαφέρει η χρηστικότητα η δεν ξέρουν απλά τι σημαίνουν όλα αυτά και τα ανακαλύπτουν στην πορεία.

Προσωπικά θεωρώ άχρηστη οποιαδήποτε συσκευή έρχεται από Κίνα η έχει αποκλεισμό από Αμερική / Ευρώπη για τα services της Google. 

Ειμαι ο άνθρωπος σου.Εχω μεταξυ αλλων p40 pro κ δουλεύουν ολα πιο γρηγορα διχως battery drain απτην κατασκοπεία διαφημισεων της google. Ολες οι εφαρμογές social κ chat τρεχουν αυτονομα χωρις emulator. Τρεχει επισης youtube vanced με ολη τη σουιτα youtube κ το music κ ειναι σαν walkman το κινητο. Τσαμπα.

Δε πληρώνω με gpay ειναι μιση λυση ετσι κ αλλιως αφου μετρητα δεν σηκωνει σε ΑΤΜ κ παλι καρτα κουβαλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, magicnumbers said:

Τι μου θύμισες..οταν το 2014 είχα πάρει το Sony Ζ Ultra τι τηλεόραση το λεγανε τι παντοφλα οτι θες (5mm παχος στο μεταξυ).. Μετα απο κανα 8μηνο που εβγαλε το 6 plus η apple κ φυγαν απτην οθονιτσα του 5, ξαφνικα ησυχια. Ειδαν τι χωραει μια μεγαλύτερη οθονη. Μεχρι τοτε ηταν ασύλληπτο. Σημερα τα αντιστοιχα fold ειναι ημιτελής σχεδίαση..σε 4 5 χρονια αν βγαλει ποτε που δε το βλεπω καθως η τεχνολογία καλπάζει κ η apple ρεμβαζει,κ καλα κανει αφου πουλαει 6 μοντελα ιδια κ ταγοραζουν σα ψωμι, τα λεμε. Εχει να πεσει antenna gate k bend gate σύννεφο. Fold gate 😅

Ειμαι ο άνθρωπος σου.Εχω μεταξυ αλλων p40 pro κ δουλεύουν ολα πιο γρηγορα διχως battery drain απτην κατασκοπεία διαφημισεων της google. Ολες οι εφαρμογές social κ chat τρεχουν αυτονομα χωρις emulator. Τρεχει επισης youtube vanced με ολη τη σουιτα youtube κ το music κ ειναι σαν walkman το κινητο. Τσαμπα.

Δε πληρώνω με gpay ειναι μιση λυση ετσι κ αλλιως αφου μετρητα δεν σηκωνει σε ΑΤΜ κ παλι καρτα κουβαλας.

Αν ψάξεις καμια 10ετια πισω, εγραφα ξανα και ξανα οτι και η apple θά φύγει απ τις 3.5 ιντσες παρα τα οσα ελεγε (εφυγα απ το iPhone 3gs γι αυτο το λογο, ήθελα  μεγαλύτερη οθόνη, το κινητό ήταν κορυφη τοτε), και μου επιτιθονταν ολοι οι "ειδικοι" οτι δεν γινεται αυτο και ξέρει η apple  καλύτερα,  το χει ψαξει κλπ. Διάβαζες σεντόνια επιχειρηματολογιας πανω σε αυτο. Ξέρεις ολοι αυτοι οι ειδικοι που τωρα έχουν κατι iPhone με 6.5+  ιντσες οθονη, και σφυρίζουν αδιάφορα γι αυτα που γραφανε. Μετα ελεγα οτι και η apple θα βαλει oled, τα ιδια.. 

Τωρα λεω οτι σε 5 χρόνια θα εχετε αναδιπλουμενο iPhone και θα απορείτε πως δουλευατε τοσα χρόνια.  Αλλά θα υπάρχει το γνωστό επιχείρημα παραμύθι,  το έφτιαξε καλύτερα η apple, τωρα είναι ωριμη η τεχνολογία κλπ. 

Ανοιχτε τα μάτια και συνειδητοποίηστε οτι (πλεον, δεν ισχιε παντα), το iPhone είναι μονίμως πισω και απλως υιοθετεί τεχνολογίες με διαφορά φασης. Κατα τα υπόλοιπα αγοραστε οτι σας αρέσει,  δεν τραβαω κανενα ζορι όπως νομίζετε. 

Οταν μια ναυαρχίδα αναδιπλουμενο έχει ιδια τιμη με ενα απλο κινητό (ναι το iPhone  είναι ενα αριστο, απλο κινητο ακριβο με τα συν του και τα πλην του), κατι δεν παει καλά.  Η τα fold είναι παμφτηνα, ή το iPhone πανάκριβο. 

Εντωμεταξύ εχει χασει εδω και πολλά χρόνια το woow factor. Έχει γεμισει ο τόπος iPhone.  Κανεις δεν λέει,  α iPhone?  Να το δω λιγο? Αυτο που συνέβαινε πριν 7-10 χρόνια.  Βασικά ουτε για τα android τα συμβατικά συμβαίνει αυτο. Μονο με τα αναδιπλουμενα που κοντεω να αγορασω και 2ο γιατι τη μιση μερα δεν είναι στα χέρια μου αφου ολοι θελουν να το δουν.

Τωρα πως γίνεται να έχουν αυτα τα 2 ειδη κινητων ιδια τιμη, ξανα νιπτω τα χέρια μου.  Βασικά τα σηκώνω ψηλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...