Προς το περιεχόμενο

Το Ozempic θα μπορούσε να επιβραδύνει τη γήρανση, σύμφωνα με ερευνητές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Δυστυχώς έχω πολύ καλή εικόνα για τους διαβητικούς. Η μητέρα μου ανέπτυξε διαβήτη τύπου 2 σε μεγάλη ηλικία. Λόγω καπνίσματος, κακής διατροφής και έλλειψης άσκησης κυρίως. Πιθανώς και λόγω προδιάθεσης γονιδιακης. Δεν είναι ινσουλινοεξαρτομενη και το ελέγχει πλέον με φάρμακο και διατροφή και η γλυκόζη αίματος είναι στα φυσιολογικά επίπεδα.

Εγώ, λόγω κακής διατροφής είχα προδιαβητη. Δεν ήμουν ποτέ παχυσαρκος αλλά με λίγα παραπάνω κιλά τα οποία δεν φαίνονταν λόγω επίσης μεγάλης μυικοτητας. Πλέον με σωστή διατροφή και χρόνια άσκηση δεν έχω προδιαβητη, ούτε υψηλή πίεση που είχα. Δεν παίρνω χάπια για να αδυνατισω, εκοψα fast food, τρώω ολικής αλεσης ζυμαρικά, έκοψα τα πολλά λιπαρά, παίρνω κατάλληλα Ω3, κλπ κλπ κλπ.

Έχω δώσει αγώνα για να μην κάνω διαβήτη και δεν ζήτησα ποτέ μαγικό φάρμακο και ακόμα και αν κυκλοφορούσε κάτι τετοιο θα το έπαιρνα μόνο για να έχω καλή υγεία χωρίς παρενέργειες και μετα από εξετάσεις και συμβολή γιατρού.

Αυτό που λέω όμως είναι ότι αν υπάρχει ένα φάρμακο το οποίο έχει οφέλη και άλλα για το σύνολο των ανθρώπων (γράφουν για ελάττωση κινδύνου καρδιαγγεακων νοσων, καρκίνου, κλπ). Τότε γιατί αυτο το φάρμακο να μην διατεθεί σε όλους και να παραχθεί σε επαρκεις ποσότητες και μορφές σκευασματος;

Επιπλέον αυτού, βγαίνουν κάποιοι γιατροι και παραπονιουνται για την έλλειψη που θα ακολουθήσει αν ένα τόσο καλό φάρμακο διατεθεί και για άλλους σκοπούς; δηλαδή πρέπει να σταματήσει η πρόοδος για το καλό όλων μόνο και μόνο για να μην υπάρχει έλλειψη για εκείνους που το έχουν ανάγκη (προς θεού, δεν πρέπει να υπάρξει έλλειψη για όποιον το έχει ανάγκη). Μια έλλειψη μάλιστα την οποία κάποιοι "συνάδελφοι" τους δημιούργησαν με το να το γράφουν σε όσους δεν το έχουν ανάγκη, μόνο και μόνο για να αδυνατισουν οι μεν και οι δε να τσιμπησουν ένα 50ρικο.

Νομίζω πως δεν διαφωνούμε.

Έχεις καλή εικόνα απ' τους διαβητικούς γιατί εσύ και η μητέρα σου είστε διαβητικοί; Θα ρίξω και εγώ το επίπεδο μιας και έχω δύο ξαδέρφια που στα 7 τους περρίπου ανέπτυξαν διαβήτη. Έστω και αν υποθέσουμε ότι οι άνθρωποι με διαβήτη είναι όμως υπεύθυνοι όλοι για την πάθηση τους, πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι είναι μη αναστρέψιμη, ενώ άλλες "παθήσεις" που θέλουν να αντιμετωπιστούν με το συγκεκριμένο φάρμακο σε έλλειψη είναι και έχουν και διαφορετικούς τρόπους αντιμετώπισης.

Δεν διαφωνώ ότι δεν θα έπρεπε να παραχθεί και σε άλλες ποσότητες ακόμα και αν αυτό σημαίνει 100% χρηματοδότηση της ιδιωτικής εταιρείας για επέκταση της μονάδας παραγωγής της (με ρήτρες φυσικά) ή ακόμη και αν σημαίνει δημιουργία δεύτερης δημόσιας ή μη εταιρείας που θα αναπτύξει ένα αντίστοιχο φάρμακο. Το παραπάνω παράδειγμα το έφερα όμως σε επίπεδο του πραγματικού κόσμου όπου αυτό δεν θα γίνει και όπου ο διαβητικός έχει ανάγκη αυτό το φάρμακο περισσότερο από κάποιον άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, manolis940 said:

Έχεις καλή εικόνα απ' τους διαβητικούς γιατί εσύ και η μητέρα σου είστε διαβητικοί; Θα ρίξω και εγώ το επίπεδο μιας και έχω δύο ξαδέρφια που στα 7 τους περρίπου ανέπτυξαν διαβήτη. Έστω και αν υποθέσουμε ότι οι άνθρωποι με διαβήτη είναι όμως υπεύθυνοι όλοι για την πάθηση τους, πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι είναι μη αναστρέψιμη, ενώ άλλες "παθήσεις" που θέλουν να αντιμετωπιστούν με το συγκεκριμένο φάρμακο σε έλλειψη είναι και έχουν και διαφορετικούς τρόπους αντιμετώπισης.

Δεν διαφωνώ ότι δεν θα έπρεπε να παραχθεί και σε άλλες ποσότητες ακόμα και αν αυτό σημαίνει 100% χρηματοδότηση της ιδιωτικής εταιρείας για επέκταση της μονάδας παραγωγής της (με ρήτρες φυσικά) ή ακόμη και αν σημαίνει δημιουργία δεύτερης δημόσιας ή μη εταιρείας που θα αναπτύξει ένα αντίστοιχο φάρμακο. Το παραπάνω παράδειγμα το έφερα όμως σε επίπεδο του πραγματικού κόσμου όπου αυτό δεν θα γίνει και όπου ο διαβητικός έχει ανάγκη αυτό το φάρμακο περισσότερο από κάποιον άλλο.

Τα ξαδέρφια σου δεν κάνουν Ozempic , δεν θα τους έπιανε ποτέ.

είναι σε μια βασική ινσουλίνη + μια υπέρ ταχεία για τα γεύματα τους όπως εγώ (από τα 6 μου ΙΔ1) 

η ίδια η εταιρία που φτιάχνει την  Novorapid , Actrapid και Tresiba (Novo Nordisk είναι η εταιρία) φτιάχνει και την Ozempic και άλλες πολλές πχ την Victoza (πάνω κάτω σαν την Ozempic είναι) 

οπότε έχει για τον Διαβήτη τύπου 2 φάρμακα, δεν θα πεθάνουν οι τύπου 2 Διαβητικοί 

Ούτε οι τύπου 1 μιας και έχει και άλλες εταιρίες που βγάζουν 24ωρες και γευμάτικες ινσουλίνες 

εδώ είναι marketing με το Ozempic, και ο πανικός δεν είναι για τους διαβητικούς τύπου 2, αλλά για αυτούς που έχουν γίνει από το φαΐ σαν το λαστιχάκι της Michelin 

τώρα για fat burning και τρώω τα πάντα και είμαι ripped (με όλη την σημασία της λέξης) το Ozempic είναι μια τρίχα από τα …. Μπροστά στην Tresiba. 
 

αυτά τα λίγα… γιατί είναι φλέγον θέμα σε ένα τεχνολογικό forum, αν είναι σε έλλειψη ενα φάρμακο διαβήτη τύπου 2. 
 

 

Επεξ/σία από TrialKid
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, manolis940 είπε

Έχεις καλή εικόνα απ' τους διαβητικούς γιατί εσύ και η μητέρα σου είστε διαβητικοί; Θα ρίξω και εγώ το επίπεδο μιας και έχω δύο ξαδέρφια που στα 7 τους περρίπου ανέπτυξαν διαβήτη. Έστω και αν υποθέσουμε ότι οι άνθρωποι με διαβήτη είναι όμως υπεύθυνοι όλοι για την πάθηση τους, πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι είναι μη αναστρέψιμη, ενώ άλλες "παθήσεις" που θέλουν να αντιμετωπιστούν με το συγκεκριμένο φάρμακο σε έλλειψη είναι και έχουν και διαφορετικούς τρόπους αντιμετώπισης.

Δεν διαφωνώ ότι δεν θα έπρεπε να παραχθεί και σε άλλες ποσότητες ακόμα και αν αυτό σημαίνει 100% χρηματοδότηση της ιδιωτικής εταιρείας για επέκταση της μονάδας παραγωγής της (με ρήτρες φυσικά) ή ακόμη και αν σημαίνει δημιουργία δεύτερης δημόσιας ή μη εταιρείας που θα αναπτύξει ένα αντίστοιχο φάρμακο. Το παραπάνω παράδειγμα το έφερα όμως σε επίπεδο του πραγματικού κόσμου όπου αυτό δεν θα γίνει και όπου ο διαβητικός έχει ανάγκη αυτό το φάρμακο περισσότερο από κάποιον άλλο.

Δεν διαβάζεις, απλά γράφεις για την αντιπαράθεση.

ΔΕΝ είμαι διαβητικος όπως έγραψα.

Ο διαβήτης στα παιδιά είναι άλλη υπόθεση. Είναι τύπου 1 και είναι εντελώς άλλο πράγμα από τον διαβήτη τύπου 2 των ενηλίκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...