Προς το περιεχόμενο

Το Ozempic θα μπορούσε να επιβραδύνει τη γήρανση, σύμφωνα με ερευνητές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δε καταλαβαίνω γιατί μιλάμε για έλλειψη λόγω κατανάλωσης από αυτούς που δε το χρειάζονται (παχυσαρκία).

Είναι χρόνια αυτή η ιστορία, αν η εταιρεία πουλάει και τη συμφέρει, θα αυξήσει την παραγωγή για να πουλήσει και άλλο. Αν ξαφνικά σταματούσαν όλοι οι "εμφανισιακοί" χρήστες και έμεναν μόνο οι "ιατρικοί" χρήστες απλά η εταιρεία θα μείωνε την παραγωγή και πάλι στα ίδια θα ήμασταν.

Αναρωτιέμαι, μόνο μία εταιρεία παράγει σεμαγλ....όπως το λένε αυτό; και επιπλέον άλλα φάρμακα για το διαβήτη δεν υπάρχουν;

Είναι τόσο ανελαστική η χρήση του συγκεκριμένου φαρμάκου ώστε οι "ιατρικοί" χρήστες να μην έχουν καμμία άλλη επιλογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

10 hours ago, Vault13 said:

Κατι συμβαινει με τα σκευασματα του διαβητη, δεν ειναι η πρωτη φορα που συμβαινει αυτο. Η αντιμετωπιση του διαβητη τυπου Β ισως ξεκλειδωσει μια ακομα μεγαλυτερη πυλη…

Metformin

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4772077/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/why-do-some-researchers-believe-metformin-may-hold-the-key-to-longevity

Το ειχα διαβασει και εγω παλιοτερα αυτο. Οποτε σκεφτομαι απλα,ολα αυτα τα φαρμακα ειναι για να ριχνουν την γλυκοζη στο αιμα αρα με την ιδια λογικη μια διατροφη χαμηλη σε υδατανθρακες δεν θα ειχε το ιδιο αποτελεσμα δηλαδη μακροζωια  και υγεια εφοσον με μια τετοια διατροφη διατηρεις την γλυκοζη στο αιμα σε χαμηλα επιπεδα. Μηπως εχουν δικιο αυτοι με τις συγκρεκριμενες διατροφες (κετογενικη κτλ)🙄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, με αυτες τις μ@λακιες οι ασθενεις που το χρειαζονται δε θα το βρουν ποτε ξανα στα φαρμακεια. Θα  ευχομουν τωρα κατι και στους γιατρους που το συνταγογραφιυν ασυστολα στο καθε ψωνιο για να τσεπωνουν την αμοιβη, αλλα θα φαω μπαν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι ο διαβήτης έχει πάρει διαστάσεις επιδημίας πλέον οπότε και το κυριότερο ελιξήριο νεότητας δεν είναι κάποιο σούπερ φάρμακο αλλά η σωστή διατροφή που έχουμε απεμποληση από την ζωή μας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ λέω ότι, είναι πολύ νωρίς για να μιλάμε για θεραπείες και παρενέργειες τέτοιων φαρμάκων. Ακόμη δεν δοκιμαστηκαν ευρέως, ώστε να δείξουν πλήρως τις δυνατότητες τους. Ο χρόνος θα δείξει πόσο χρήσιμα είναι. Το θέμα δεν είναι να πανηγυριζουμε για αύξηση του προσδοκιμου ζωής, αλλά για την θεραπεία ανιατων μέχρι τώρα, ασθενειών. Υπομονή λοιπόν, γιατί η τεχνολογία των φαρμάκων τώρα ξεκινά. Μπορεί ο covid να άφησε εκατομμύρια νεκρούς πίσω του, αλλά επίσης επιτάχυνε τις έρευνες για καινοτόμα φάρμακα.

Ίδωμεν...

 

Επεξ/σία από nhzt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα διαγνωστηκα με διαβήτη τύπου 2. Δεν είμαι παχύσαρκος, δεν τρώω γλυκά, δεν κάνω καταχρήσεις. Είχα την τύχη να έχω λευχαιμία στα 17 και από τις κορτιζονες που έπαιρνα αυξήθηκε ο κίνδυνος για διαβήτη. 

Δοκίμασα αρκετά φάρμακα όπως Gulcophage,Januvia αλλά για διάφορους λόγους δεν μου έκαναν. 

Πλέον κάνω την Ozempic και το ζάχαρο μου έχει ρυθμιστεί. 

Όταν ξεκίνησα τη συνταγογράφηση έμαθα ότι η ένεση 0.25 είναι σε έλλειψη γιατί κάτι ανόητα όντα,κυρίως γυναίκες, πήγαιναν σε γιατρό να τους γράψει την ένεση για να χάσουν κιλά. Όχι,δεν πηγαίνουν παχύσαρκοι με θέματα υγείας, πηγαίνουν υγιείς άτομα που ζουν για το φαίνεστε. 

Αν αύριο η τιμή του φαρμάκου αυξηθεί ή γίνεται πιο δύσκολα η συνταγογράφηση, δε θα φταίει το κράτος ούτε η φαρμακευτική. Θα φταίνε οι ανόητοι που δε ράβουν το στόμα τους και αυτοί που θέλουν να είναι φιτ για το φαίνεστε,όπως φυσικά και οι γιατροί οι οποίοι δίνουν φάρμακα σε κάποιον που δεν το έχει ανάγκη.  

Το ίδιο είχε γίνει με τις μαϊμού αναπηρικές συνταξεις όπου η διαδικασία ήταν απλή και πλέον σε περνάνε από κόσκινο. Η κατάχρηση φέρνει μέτρα που κάνουν τη ζωή όλων δύσκολη. 

Μακάρι να μη χρειαστεί να μπλέξουν με φάρμακα και αγωγές για να διαπιστώσουν ότι η υγεία του εξαρτάται από αυτά και όχι το lifestyle...

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ntinosterpsis είπε

Πρόσφατα διαγνωστηκα με διαβήτη τύπου 2. Δεν είμαι παχύσαρκος, δεν τρώω γλυκά, δεν κάνω καταχρήσεις. Είχα την τύχη να έχω λευχαιμία στα 17 και από τις κορτιζονες που έπαιρνα αυξήθηκε ο κίνδυνος για διαβήτη. 

Δοκίμασα αρκετά φάρμακα όπως Gulcophage,Januvia αλλά για διάφορους λόγους δεν μου έκαναν. 

Πλέον κάνω την Ozempic και το ζάχαρο μου έχει ρυθμιστεί. 

Όταν ξεκίνησα τη συνταγογράφηση έμαθα ότι η ένεση 0.25 είναι σε έλλειψη γιατί κάτι ανόητα όντα,κυρίως γυναίκες, πήγαιναν σε γιατρό να τους γράψει την ένεση για να χάσουν κιλά. Όχι,δεν πηγαίνουν παχύσαρκοι με θέματα υγείας, πηγαίνουν υγιείς άτομα που ζουν για το φαίνεστε. 

Αν αύριο η τιμή του φαρμάκου αυξηθεί ή γίνεται πιο δύσκολα η συνταγογράφηση, δε θα φταίει το κράτος ούτε η φαρμακευτική. Θα φταίνε οι ανόητοι που δε ράβουν το στόμα τους και αυτοί που θέλουν να είναι φιτ για το φαίνεστε,όπως φυσικά και οι γιατροί οι οποίοι δίνουν φάρμακα σε κάποιον που δεν το έχει ανάγκη.  

Το ίδιο είχε γίνει με τις μαϊμού αναπηρικές συνταξεις όπου η διαδικασία ήταν απλή και πλέον σε περνάνε από κόσκινο. Η κατάχρηση φέρνει μέτρα που κάνουν τη ζωή όλων δύσκολη. 

Μακάρι να μη χρειαστεί να μπλέξουν με φάρμακα και αγωγές για να διαπιστώσουν ότι η υγεία του εξαρτάται από αυτά και όχι το lifestyle...

Την βρισκεις? Γιατι του 1 που ειναι η δημοφιλης τη ψαχναμε επι εναν μηνα και γυρισαμε αναγκαστικα σε trulicity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, duende είπε

Την βρισκεις? Γιατι του 1 που ειναι η δημοφιλης τη ψαχναμε επι εναν μηνα και γυρισαμε αναγκαστικα σε trulicity

0,25 δε βρίσκεις εύκολα. Εγώ κάνω 0,5 και την βρίσκω εύκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, manolis940 είπε
  • Ο Γιώργος τρώει σαν βόδι και είναι παχύσαρκος
  • Ο Γιώργος υποστηρίζει τον καπιταλισμό γιατί του δίνει λεφτά για να τρώει
  • Ο Γιώργος παίρνει σκευάσματα για να "κάψει" το περιττό βάρος
     
  • Ο Τάκης ως γιατρός συνταγογραφεί ένα φάρμακο για τον Μάνο τον διαβητικό
  • Ο Μάνος δεν βρίσκει το φάρμακο γιατί τα έχει πάρει όλα ο Γιώργος
  • Ο Τάκης γνωρίζει το καπιταλιστικό σύστημα στην αγορά φαρμάκων και ξέρει ότι η τεχνητή ζήτηση και προσφορά είναι εφικτή και δεν πρόκειται να αλλάξει.
  • Ο Τάκης προτείνει στον Γιώργο μία λύση να μην τρώει σαν βόδι έτσι ώστε να μην χρειάζεται το σκεύασμα που έχει ανάγκη ο Μάνος για να μην πεθάνει

Άρα φταίει ο Τάκης που είναι μίζερος και βρήκε μία λύση για όλους

Το σκευασμα ozempic είναι συνταγογραφουμενο, άρα ο Γιώργος δεν μπορεί να το πάρει από το φαρμακείο χωρίς συνταγή γιατρού.

Πάει στον Τάκη τον ενδοκρινολογο και του λέει, πάρε 50€ και γράψε το στην μάνα μου που έχει ΔΤ2 χωρίς να το χρειάζεται για να το πάρω εγώ.

Ο Τάκης είναι έξυπνος γιατρός και σου λέει ένα είναι, δεν θα λείψει από το σύστημα. Τσιμπάει 50€ και το γράφει.

Ο Μάνος πάει στον Τάκη τον ενδοκρινολογο ως διαβητικος τύπου 2, οποίος είναι επίσης υπερβαρος γιατί δεν το εραβε και κατεβαζε τα γλυκά με το κιλό χωρίς να ασκείται καθόλου με αποτέλεσμα να αναπτύξει αντίσταση στην ινσουλινη (όπως θα καταλήξει και ο Γιώργος  δηλαδή). Ο Τάκης κρίνει ότι πρέπει να του γράψει ozempic και του το γραφει.

Ναι, φταίει ο Τάκης γιατί μόνο αυτός μπορεί να το γράψει. Φταίει και ο Γιώργος που όπως λες, τρώει σαν βοδι. Φταίει και ο Μάνος γιατί έτρωγε σαν βοδι. Μάλλον φταίω και εγώ, γιατί κάποτε που η κόρη μου ήθελε αντιβιωση κάθε μήνα γιατί είχε πρόβλημα με τα νεφρα της, την έγραφε ο γιατρός και έτρεχα σε όλη την Αττική να την βρω γιατί κάποιοι άλλοι είτε την καβατζωναν είτε πασαραν σε δικούς τους την ήδη μειωμένη ποσότητα, απλά για να την έχουν σε περίπτωση που χρειαστεί.

Και δεν μιλάμε για φάρμακο με ειδικές χρήσεις, μιλάμε για αντιβιωση με συγκεκριμένη χρήση. κάποιοι γιατροι τους την έγραφαν χωρίς λόγο πχ.

Επεξ/σία από m3ltd0wn
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, m3ltd0wn said:

Το σκευασμα ozempic είναι συνταγογραφουμενο, άρα ο Γιώργος δεν μπορεί να το πάρει από το φαρμακείο χωρίς συνταγή γιατρού.

Μην μπρερδευεστε, το ότι κάτι είναι συνταγογραφουμενο δεν σημαίνει ότι δεν πωλείται και ελεύθερα στη λιανική. Μια χαρά το πουλάει ο φαρμακοποιός και άνευ συνταγής. Μόνο τα διγραμμα δεν μπορεί και πολύ συγκεκριμένες κατηγορίες όπως αντιβιωσεις (που πάλι μπορεί αρκεί να έχει έστω κ απλή ιδιωτική συνταγή του γιατρού). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε που είχε ελλείψεις για τους διαβητικούς, γιατί το αγόραζαν με τις κούτες οι μή διαβητικοί για να χάσουν βάρος, τώρα λένε ότι επιβραδύνει το γήρας.

Καταλάβατε τί θα παίξει από διαθεσιμότητα για τον κόσμο που έχει διαβήτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, geomrk είπε

δεν λεει αιωνια νεοτητα αλλα επιβραδυνση της γηρανσης,οπως καποτε ητανε 30-35-40 χρονων το προσδοκιμο ζωης και ανεβηκε ετσι και τωρα γινονται προσπαθειες

αυτος ειναι 70% σεμαγλουτίδη αντι για νερο σιγουρα

Αυτό με το προσδόκιμο ζωής που ανέβηκε δεν είναι γιατί γερνάμε πιο αργά αλλά ΚΥΡΙΩΣ γιατί μειώθηκε η παιδική θνησιμότητα η οποία κατέβαζε πολύ το μέσο όρο, μειώθηκαν οι θάνατοι από ασθένειες και από παθήσεις, εφευρέθηκαν τα ψυγεία που κρατάνε τη τροφή πιο ασφαλή για κατανάλωση κτλ Οι άνθρωποι που δεν περνούσαν κακουχίες το ίδιο γέρναγαν με εμάς και το 1000 πχ. Τώρα γίνονται οι πρώτες προσπάθειες για πραγματική επιμίκυνση του ανώτατου ορίου που είναι περίπου τα 120 χρόνια.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...