Προς το περιεχόμενο

Νέα προβλήματα στο e-banking της Alpha Bank προκαλούν αναστάτωση στους πελάτες [Ενημέρωση]


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ξέχωρα απο το οτι στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα συνηθως δε διαλέγεις την τράπεζα στην οποία πληρώνεσαι. 

Σε κάποιες δουλειές διαλέγεις… σε κάποιες όχι.

55 λεπτά πριν, 6xXx6 είπε

Να πούμε Όμως ότι γενικά η Alphabank έχει απ’ τα καλύτερα app Σε σχέση με τις υπόλοιπες τράπεζες Και γενικά στο παρελθόν δεν έχει εμφανίσει προβλήματα

Έχοντας χρησιμοποιήσει όλες τις τράπεζες, το καλύτερο το έχει η Eurobank. Επίσης για αξιοπιστία εγώ θα έβαζα εθνική πρώτα και μετά οι υπόλοιποι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 minutes ago, ProponitisTouKanape said:

Ξέχωρα απο το οτι στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα συνηθως δε διαλέγεις την τράπεζα στην οποία πληρώνεσαι. 

Μπορείς θεωρητικά, γιατί στο batch μισθοδοσίας βάζουν ιban + ποσό, απ' όσο ξέρω, αλλά άντε να βρεις άκρη με HR (θα φας επίσης και έξοδα εισερχόμενου άμα στα στέλνουν από άλλη).

Εγώ απλά να πω ότι για την Πειραιώς μιλάω για τη νύχτα και όχι τη μέρα (με έχει κρεμάσει σε βράδυνες εξόδους 12-1 που είχε πέσει το ebanking). Απλά έχω 1 χρόνο να τη χρησιμοποιήσω. Τώρα πια revolut + payzy (cashback 1% ειναι τιμιο αν κανεις όγκο συναλλαγών).

1 hour ago, Hetfield said:

Υπαρχουν και χειροτερα.

Στην εφαρμογη της Viva εξαφανιστηκε εντελως(!!) η επιλογη για IRIS.

Το ειχα ενεργοποιησει σε επαγγελματικο λογαριασμο που διατηρω στη Viva και εδω και λιγες μερες ειναι σα να μην υπαρχει.

Νομίζω, με κάθε επιφύλαξη, έχει να κάνει με τις αλλαγές που το iban πλέον χρεώνεται.. γιατί το IRIS δένει με iban (bank account). Οπότε θα πρέπει να πληρώνεις 10 ευρώ/μηνα για να διατηρείς iban, το οποίο δυσκολα θα το κάνει κάποιος (από την άλλη δεν έχει χρεωση στα εισερχόμενα και έχει καλυτερες τιμές στα εξερχόμενα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελευταία μέρα του μήνα παραδοσιακά κολλούσε το web banking της άλφα, αλλά σήμερα είχε γενικό πρόβλημα. Επίσης σήμερα είχε θέμα και της εθνικής, δεν έστελνε ποτέ το otp της συναλλαγής, βασικά λάθος, το έστελνε αλλά δεν άνοιγε ποτέ το κουτάκι για να το εισάγεις. Υποθέτω όλα αυτά είναι λόγω φόρτου τελευταίας μέρας για ενεργοποίηση iris. Μην ψάχνετε ποια είναι η καλύτερη και ποια η χειρότερη, όλες ίδιες είναι, ποιότητα υπηρεσιών οριάκα άνω του μηδενός. Που και που βλέπουμε κάτι αναλαμπές από το web banking, πότε της μίας πότε της άλλης, αλλά όπως και είπα αναλαμπές. Σε γενικές γραμμές πλέον εξυπηρετείσαι πιο άμεσα και πιο ευγενικά σε δημόσια υπηρεσία παρά σε τράπεζα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Παρασκευή και το e-banking της Εθνικής ήταν down έως Κυριακή απόγευμα.

 

Στο ticket που τους άνοιξα μου απάντησαν ότι υπήρχε και καλα μηχανογραφικό προβλημα. Πάντως μην νομίζετε πως όλα αυτά τα downtimes δεν έχουν επιπτώσεις, οι επόπτες ενημερώνονται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Romanzo Criminale said:

Καλά ηρεμήστε που "εγείρει ερωτήματα σχετικά με την αξιοπιστία και την ασφάλεια των ψηφιακών υπηρεσιών της τράπεζας".

Η Πειραιώς κάθε μέρα κάτω ήταν για αρκετά χρόνια σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα. Είναι φυσιολογικό α) να αντιμετωπίσουν πρόβλημα μετά από κάποιο release β) να γίνεται πιο έντονο όταν όλοι προσπαθούν να μπουν επανειλημένα, δημιουργόντας μεγαλύτερο όγκο αιτημάτων.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι συνδέεται με το deadline για iris 4 business το οποίο επιφέρει πρόστιμο, σε μια χώρα που η νοοτροπία είναι να τρέχουμε την τελευταία μέρα να κάνουμε το task.

Το έχω ψάξει, και υφίστανται περιορισμοί, οπότε σου παραθέτω το απόσπασμα:
 

25. Πληρωμές μισθοδοσίας στο εξωτερικό για εργαζόμενους επιτρέπονται;

ΟΧΙ, εφόσον ο λογαριασμός που χρεώνεται για την πληρωμή μισθοδοσίας τηρείται σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα και οι λογαριασμοί που πιστώνονται τηρούνται σε τράπεζες του εξωτερικού. Από τον περιορισμό εξαιρούνται οι εργαζόμενοι σε διπλωματικές αποστολές, μόνιμες αντιπροσωπείες ή άλλες υπηρεσίες του Ελληνικού Δημοσίου. Επίσης, οι εργαζόμενοι σε διπλωματικές αποστολές, μόνιμες αντιπροσωπείες ή άλλες υπηρεσίες του Ελληνικού Δημοσίου στο εξωτερικό, οι οποίοι τηρούν λογαριασμούς μισθοδοσίας σε τράπεζα που εδρεύει και λειτουργεί στην Ελλάδα, επιτρέπεται να μεταφέρουν το ισόποσο της μισθοδοσίας τους σε λογαριασμό τους στο εξωτερικό, αποδεικνύοντας εγγράφως την ιδιότητά τους.

Το άρθρο που έψαξες και παρέθεσες μιλάει για περιορισμούς λόγω των capital controls

Μπορείς να ζητήσεις να λαμβάνεις τον μισθό σου σε οποίο IBAN χώρας της Ευρωπαϊκής ένωσης θέλεις, και αν σου αρνηθούν μπορείς να κανεις καταγγελία.

https://www.ecb.europa.eu/paym/groups/pdf/efip/IBAN_discrimination_update.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, martkonsta είπε

Το άρθρο που έψαξες και παρέθεσες μιλάει για περιορισμούς λόγω των capital controls

Μπορείς να ζητήσεις να λαμβάνεις τον μισθό σου σε οποίο IBAN χώρας της Ευρωπαϊκής ένωσης θέλεις, και αν σου αρνηθούν μπορείς να κανεις καταγγελία.

https://www.ecb.europa.eu/paym/groups/pdf/efip/IBAN_discrimination_update.pdf

αν καταλαβαίνω καλά, η Ελλάδα παραβιάζει τον κανονισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stavpup είπε

αν καταλαβαίνω καλά, η Ελλάδα παραβιάζει τον κανονισμό;

Όχι , οι διάφορες ελληνικές και μη εταιρίες που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα, παραβιάζουν τον νόμο επειδή έτσι τους βολεύει λόγο κάποιας συνεργασίας "τοκισμού" που πιθανόν να έχουν με την τράπεζα της επιλογής τους με την οποία συνεργάζονται, για να έχουν την μισθοδοσία τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Azerothakis said:

Την Παρασκευη μας πεθανε η Εθνικη Τράπεζα... αλλα αυτα δεν τα ΛΕΤΕ!!! Χαχαχαχαχαχα!!!

Συμφωνώ. Ειχα θεμα με Εθνική και δεν φόρτωνε για να δω το υπόλοιπο. Ουτε web, ουτε app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να υπονοώ ότι ψεύδεται κανείς απορώ που κάποιοι αναφέρουν προβλήματα με το e-banking της πειραιώς και σχεδόν κανένα με της alpha. Εγώ έχω επαγγελματικούς λογαριασμούς και στις 2 εδώ και μια δεκαετία και χρησιμοποιώ το e-banking τους σχεδόν καθημερινά. Έχω λοιπόν παρατηρήσει ακριβώς το αντίθετο: Στην Πειραιώς δεν μου έχει τύχει ΠΟΤΕ το παραμικρό κόλλημα, ενώ στην alpha λίγες μεν φορές αλλά υπαρκτές και για αρκετή ώρα. Όσον αφορά τα site τους, της Πειραιώς χαίρομαι να το χρησιμοποιώ ενώ της alpha σιχτιρίζω. Και ακριβώς το ανάποδο στα apps για κινητό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, martkonsta said:

Το άρθρο που έψαξες και παρέθεσες μιλάει για περιορισμούς λόγω των capital controls

Μπορείς να ζητήσεις να λαμβάνεις τον μισθό σου σε οποίο IBAN χώρας της Ευρωπαϊκής ένωσης θέλεις, και αν σου αρνηθούν μπορείς να κανεις καταγγελία.

https://www.ecb.europa.eu/paym/groups/pdf/efip/IBAN_discrimination_update.pdf

Ευχαριστώ πολύ. Βέβαια βλέπω ότι πρέπει να ενσωματωθεί στην εθνική νομοθεσία, οποτε θα το ψάξω μήπως και έχει. Και εγώ εν μέσω cc είχα ρωτήσει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...