Προς το περιεχόμενο

Αγορά Έγχωμου Laser [Προτάσεις]


giantdi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα!

Εκτυπώνω 20-30 σελίδες μηνιαία με κείμενο και εικόνες αλλά θα υπάρχουν διαστήματα που δεν θα γίνεται συχνή χρήση γι' αυτό λέω να αποφύγω λύσεις τύπου ink tank γιατί διαβάζοντας εδώ καταλαβαίνω ότι πρέπει να γίνεται τουλάχιστον μία εκτύπωση ανά 15 ημέρες.

Απ' ότι έψαξα ως πιο αξιόπιστες επιλογές και με φτηνά αναλώσιμα είναι ο Brother HL-L3210CW και ο Kyocera Ecosys PA2100cwx.

Υπάρχει κάποια άλλη αξιόλογη πρόταση που μου διαφεύγει ή κάποια καλή προσφορά σε καινούργιο ή μεταχειρισμένο γιατί βλέπω ότι οι τιμές έχουν πάρει την ανιούσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, αγαπητέ φίλε. Καλό μήνα! Λοιπόν, στον Brother η τετράδα των ποιοτικών συμβατών κοστίζει μόλις 70€ και αποδίδουν: 3.000 σελίδες το μαύρο και από 2.300 σελίδες το κάθε χρώμα. Όσο για τον Kyocera, η τετράδα των ποιοτικών συμβατών κοστίζει 100€ και αποδίδουν: 2.800 σελίδες το μαύρο και από 2.400 σελίδες το κάθε χρώμα. Επιγραμματικά θα λέγαμε πως και τα δύο μηχανήματα αποτελούν φθηνές τυπικές λύσεις των δύο εταιρειών για SOHO. Μια χαρά μου φαίνονται. Τέλος, να σημειωθεί πως και οι δύο ΔΕΝ υποστηρίζουν αυτόματη διπλή όψη, για την περίπτωση που σε ενδιαφέρει και την χρειάζεσαι.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση γείτονα...Γαλατσιώτης κι εγώ.

Επομένως ο Brother έχει ελαφρώς καλύτερο VFM στα τόνερ.

Όταν λες για ποιοτικά συμβατά μπορείς να μου πεις σε ποια ακριβώς αναφέρεσαι για να γνωρίζω σε περίπτωση αγοράς;

Σίγουρα θα με ενδιέφερε η αυτόματη διπλή όψη και το σκάνερ αλλά μετά οι τιμές ξεφεύγουν. Σε αυτή την κατηγορία υπάρχει καμία αξιόλογη πρόταση σε νορμάλ χρήματα μπας και κάνω το extra mile;

Σκεφτόμουν το σκανάρισμα με CamScanner ως συμβιβαστική λύση. Είναι της προκοπής μέσω εφαρμογής;

Σχετικά με τον Brother HL-L3220CW ή τον Brother HL-L3240CDW τι διαφορές έχει από τον L3210CW;

Γιατί χρηματικά είναι στα ίδια ή και λιγότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά ερωτήματα μαζεμένα, αγαπητέ γείτονα:

α) Διάλεξε με το καλό το μηχάνημα και όσο για τα συμβατά θα το δούμε μαζί με pm.

β) ΑΝ έχεις χώρο, η ιδεώδης λύση είναι ένα ξεχωριστό (ίσως flatbed) scanner. Όσο πιο πολλές λειτουργίες υποστηρίζει ένα (πολυ)μηχάνημα, τόσο πιο ευπαθές καθίσταται.

γ) Ο Brother HL-L3240CDW υποστηρίζει ΚΑΙ διπλή όψη, αλλά είναι πιο δύσκολη η εύρεση ποιοτικών συμβατών. Αν σε ενδιαφέρει το αντίστοιχο μοντέλο του Brother που διάλεξες με αυτόματη διπλή όψη, είναι αυτό, μόνο που χωλαίνει στα σχόλια του Skroutz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους brother δεν ξερω, αλλα kyocera με συμβατα το πας λιγο κορωνα γραμματα, αν σου κανουν ζημια το πετας.

Για τοσο μικρο ογκο εκτυπωσεων που λες, υπολογισε και το ενδεχομενο να βαζεις γνησια για να χεις το κεφαλι σου ησυχο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, lector είπε

kyocera με συμβατα το πας λιγο κορωνα γραμματα, αν σου κανουν ζημια το πετας

Ισχύει. Ευτυχώς όμως ισχύει και το αντίθετο: Αν ο έγχρωμος laser Kyocera δέχεται ποιοτικά συμβατά (ο Kyocera Ecosys PA2100cwx είναι τέτοια περίπτωση), τότε... ησύχασες μια και καλή! Τα μόνα που έχεις να κάνεις σ' αυτή την περίπτωση είναι α) να τυπώνεις ποιοτικά με πολύ μικρό κόστος, β) να αλλάζεις τα τόνερ και γ) να περιμένεις να φτάσει το κοντέρ στις 100.000 σελίδες για να αλλάξεις drum. Όπως έλεγε η Γεωργία Βασιλειάδου: «Προχωράει ο κόσμος, Χαρίλαε!!!»😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, και εγώ θα ενδιαφερόμουν να βρω έναν laser με διπλή όψη και scanner, που να παίρνει ποιοτικά συμβατά toner. Μέχρι τα 350-400 θα τα έδινα, γιατί με τον inkjet που έχω τώρα, θέλει 100 ευρώ για μελάνια και δε βγάζει ούτε 1000 εκτυπώσεις. Όμως scanner και διπλή όψη είναι γενικά απαραίτητα και για τη δουλειά.

Να σημειώσω ότι έχω μαύρα μεσάνυχτα από laser πολυμηχανήματα και συμβατά toner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Καλησπέρα, και εγώ θα ενδιαφερόμουν να βρω έναν laser με διπλή όψη και scanner, που να παίρνει ποιοτικά συμβατά toner. Μέχρι τα 350-400 θα τα έδινα, γιατί με τον inkjet που έχω τώρα, θέλει 100 ευρώ για μελάνια και δε βγάζει ούτε 1000 εκτυπώσεις. Όμως scanner και διπλή όψη είναι γενικά απαραίτητα και για τη δουλειά.

Να σημειώσω ότι έχω μαύρα μεσάνυχτα από laser πολυμηχανήματα και συμβατά toner.

Αγαπητέ φίλε, μια καλή επιλογή είναι ο Kyocera Ecosys M5526cdn. Η Kyocera είναι σοβαρή, αξιόπιστη και δοκιμασμένη εταιρεία.Τα ποιοτικά συμβατά για το συγκεκριμένο μηχάνημα κοστίζουν 70€ η τετράδα και αποδίδουν 4.000 σελίδες το μαύρο και από 3.000 σελίδες το χρώμα. Να σημειώσουμε μόνο ότι οι σελίδες υπολογίζονται ΠΑΝΤΑ από όλους τους κατασκευαστές με 5% επικάλυψη της σελίδας. Αν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες για τα τόνερ, στείλε pm.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...