Προς το περιεχόμενο

Νέα, "ονειρική" οθόνη, κλάσεις ανώτερη των OLED, θα μπορούσε να παρουσιάσει σύντομα η LG


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, betkarh είπε

Το πλυντηριο μου παντως τα σπαει!!

και το ψυγειο μου , ενω το κλιματιστικο μαπα το καρπουζι , σε 5 χρονια τα εφτυσε η πλακετα με μικρη και λελογισμενη χρηση ,

πχ με ζητουμενες θερμοκρασιες  26 το καλολαιρι και 20 το χειμωνα στον Πειραια .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά, σε ποιές τεχνολογίες ψηφιακής απεικόνισης αξίζει να επενδύσει τους δεδομένους πόρους της μια εταιρεία  στην Έρευνα & Ανάπτυξη, σε τεχνολογίες mini-LED FALD, σε Micro-LED ή σε Organic LED;

Ποιά από τις παραπάνω θα κατακτήσει θέση στο γραφείο ή το σπίτι μας τα επόμενα χρόνια;

https://youtu.be/TyUA1OmXMXA )

Και μην μου πείτε κερδοφόρα είναι η OLED τεχνολογία να επενδύσει κάποιος γιατί θα χαλάει κάθε τόσο και θα αγοράζουν οι καταναλωτές καινούρια οθόνη ανά 4 έτη γιατί αυτό δεν είναι αειφόρος ανάπτυξη.

Επεξ/σία από CyberTechnology
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, nepomuk είπε

και το ψυγειο μου , ενω το κλιματιστικο μαπα το καρπουζι , σε 5 χρονια τα εφτυσε η πλακετα με μικρη και λελογισμενη χρηση ,

πχ με ζητουμενες θερμοκρασιες  26 το καλολαιρι και 20 το χειμωνα στον Πειραια .

Εγώ έχω ψυγείο LG και θέλω να το πετάξω στα σκουπίδια.Συντηρηση και μου παγώνει τα τρόφιμα λες κι είναι στην κατάψυξη 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, CyberTechnology said:

Τελικά, σε ποιές τεχνολογίες ψηφιακής απεικόνισης αξίζει να επενδύσει τους δεδομένους πόρους της μια εταιρεία  στην Έρευνα & Ανάπτυξη, σε τεχνολογίες mini-LED FALD, σε Micro-LED ή σε Organic LED;

Ποιά από τις παραπάνω θα κατακτήσει θέση στο γραφείο ή το σπίτι μας τα επόμενα χρόνια;

https://youtu.be/TyUA1OmXMXA )

Και μην μου πείτε κερδοφόρα είναι η OLED τεχνολογία να επενδύσει κάποιος γιατί θα χαλάει κάθε τόσο και θα αγοράζουν οι καταναλωτές καινούρια οθόνη ανά 4 έτη γιατί αυτό δεν είναι αειφόρος ανάπτυξη.

Στοιχηματίζω οτι θα υπάρχουν και οι 3 γιατι καθεμία υπερέχει καπου..  Πχ δε θα βάλεις σε αθλητική καφετέρια  oled. Η oled βολευει τις εταιρείες περισσότερο πάντως,  γιατι είναι λεπτοτερη (σε κινητα, ultralight laptop κλπ είναι σημαντικό), δεν αντέχει πολλά χρόνια, το οποίο είναι κατι που θελουν ολες οι εταιρείες (για να ξαναπουλησουν σε 5-7) χρόνια,  βγάζει πολυ εύκολα φοβερή εικονα χωρίς πολυ παίδεμα (λάμπες,  τσιπ για το ποτε θα ανάβει και θα σβήνει καθε λαμπα κλπ), εχει χρόνια στην αγορά εχει πεσει πολύ πλέον το κατασκευαστικο κοστος. Θεωρητικά οι microled θα βγαλουν καλυτερη ποιότητα εικόνας κάποτε,  αλλά δε θα είναι μερα με τη νυχτα σε σχεση με oled. Κυρίως φωτεινότητα θα κερδίσουμε.  Το κόστος αυτής της τεχνολογίας ομως, μπορει και να την καταστήσει αχρηστη τεχνολογία με το δεδομένο οτι βελτιώνονται και οι oled.

Περισσότερο oled θα υπάρχουν δηλαδή,  αλλά θα μείνουν και οι αλλες τεχνολογίες για καιρο. Εδω βλέπεις ότι μέχρι και η σαμσουνγκ που τις ειχε απορρίψει,  μπηκε στο παιχνίδι των oled.

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Saggitaro είπε

Εγώ έχω ψυγείο LG και θέλω να το πετάξω στα σκουπίδια.Συντηρηση και μου παγώνει τα τρόφιμα λες κι είναι στην κατάψυξη 

Αυτό να ξέρεις έχει χαλάσει το "πορτακι" που ανοίγει από την ψύξη να αφήσει να περάσει συγκεκριμένο "κρύο" ώστε να φτάσει στους απαιτούμενους βαθμούς για την συντήρηση που έχεις ορίσει.

Οπότε ανοίγει πάνω κάτω τέρμα πάντα, για αυτό στα παγώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Makis101 είπε

Ναι τόσους εφιάλτες έχει η Samsung που ενώ εγώ είχα 65 LG G2, πήγα σε 65 OLED S95D και η διαφορά ειδικά στο ''GAMING'' (PS5) είναι η μέρα με τη νύχτα υπερ του S95D.👌

Έχει όντως διαφορά; Σε ποια άποψη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Η LG "καταστράφηκε" σε όλους τους άλλους τομείς αλλά από οθόνες (oled tv) τα σπάει.

Τόσο που η Samsung έχει εφιάλτες.

 εχεις μεινει πισω ...τα panel της σε ναυαρχιδες μπαινουν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Αυτό να ξέρεις έχει χαλάσει το "πορτακι" που ανοίγει από την ψύξη να αφήσει να περάσει συγκεκριμένο "κρύο" ώστε να φτάσει στους απαιτούμενους βαθμούς για την συντήρηση που έχεις ορίσει.

Οπότε ανοίγει πάνω κάτω τέρμα πάντα, για αυτό στα παγώνει.

Αδερφέ το έχω αλλάξει και συνεχίζει να μου τα παγώνει.Πραγματικα δεν ξέρω τι σκατα γίνεται.Εδωσα μια περιουσία για το ανταλλακτικό και συνεχίζω να πετάω τρόφιμα γι'αυτο το λόγο.Πραγματικα απορώ ποιος φωστήρας σκέφτηκε αυτόν τον τρόπο ψύξης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, czarjuly είπε

μπλε φωσφορου διαβαζω μα καλα ο μπλε φωτισμος που βγαζουν οι οθονες δεν ειναι επιβλαβης για τα ματια;

Το υπερβολικό μπλε είναι πρόβλημα, και δυστυχώς οι περισσότερες τηλεοράσεις και κινητά είναι ρυθμισμένα να βγάζουν ένα μπλεδίζον λευκό (9300Κ) για να δίνουν την ψευδαίσθηση της μεγαλύτερης φωτεινότητας, το οποίο προκαλεί eye strain και δυσκολίες στον ύπνο. Γι'αυτό μερικά κινητά έχουν ένα πρόγραμμα που αλλάζει τη θερμοκρασία λευκού στο ουδέτερο (6500Κ) τις βραδινές ώρες αντί να σου δώσουν σωστές ρυθμίσεις από την αρχή. Genius.

Και το αστείο είναι ότι σχεδόν όλες οι τηλεοράσεις που έχω πιάσει στα χέρια μου (Samsung, LG, Sony) αναφέρουν το ουδέτερο λευκό (6500Κ) ως "warm" και το μπλεδίζον δηλαδή το ανακριβές λευκό (9300Κ) ως "normal". Καλά για την "cool" ρύθμιση που έχουν δεν το συζητώ, δεν μιλάμε καν για λευκό αλλά ανοιχτό μπλε. Επειδή χρησιμοποιώ όλες μου τις τηλεοράσεις ως PC monitor ψάχτηκα με το θέμα γιατί χωρίς 6500Κ ρύθμιση το άπλετο λευκό των ιστοσελίδων κυριολεκτικά δεν αντέχεται.

Αλλά σε κάθε περίπτωση, η οθόνη σου πρέπει να είναι σε θέση να βγάζει μπλε φως, αλλιώς τι, technicolor πρώτης γενιάς θα το κάνουμε;

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρα πολύ καλά νέα και για όσους δεν κατάλαβαν, μιλάμε για αυτό που προσπαθούσαν τόσα χρόνια να πετύχουν οι κατασκευαστές OLED.

Όσον αφορά τα smartphones:

Spoiler

Οι σημερινές οθόνες smartphone χρησιμοποιούν απευθείας OLED, χωρίς χρωματικά φίλτρα. Κάθε pixel έχει τρία subpixels OLED: κόκκινο, πράσινο και μπλε. Προς το παρόν, μόνο τα κόκκινα και πράσινα subpixels χρησιμοποιούν φωσφορίζοντα OLED, και έτσι το μπλε πρέπει να βασίζεται στο λιγότερο αποδοτικό φθορίζον OLED. Αυτό σημαίνει ότι το μπλε subpixel είναι γενικά πολύ μεγαλύτερο από τα άλλα δύο, προκειμένου να παράγει την απαιτούμενη φωτεινότητα χωρίς να μειώνεται η διάρκεια ζωής. Η αντικατάσταση του μπλε φθορίζοντος με το φωσφορίζον μπλε θα σημαίνει μια πιο ισορροπημένη δομή pixel και θα μπορούσε να επιτρέψει οθόνες υψηλότερης ανάλυσης στο μέλλον. Βραχυπρόθεσμα, αυτή η αλλαγή θα οδηγήσει σε αύξηση της απόδοσης κατά 25 τοις εκατό περίπου. Οι κατασκευαστές μπορούν να επωφεληθούν από αυτό για να αυξήσουν τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, να μειώσουν το μέγεθος της μπαταρίας ή να έχουν μια πιο φωτεινή οθόνη. Και σε οποιαδήποτε από αυτές τις περιπτώσεις, η μείωση της εξωτερικής παραγωγής θερμότητας θα αυξήσει τη διάρκεια ζωής όλων των γύρω ηλεκτρονικών.

Όσον αφορά τηλεοράσεις:
 

Spoiler

Η LG κατασκευάζει τις οθόνες της συνδυάζοντας στρώματα κόκκινων, πράσινων και μπλε OLED. Το κόκκινο και το πράσινο στρώμα είναι φωσφορίζον και το μπλε είναι φθορίζον, το οποίο δημιουργεί λευκό φως που στη συνέχεια διαχωρίζεται σε subpixels χρησιμοποιώντας φίλτρα χρώματος. Ο τρέχων σχεδιασμός απαιτεί δύο μπλε στρώματα στη στοίβα. Το μπλε PHOLED θα επιτρέψει στην LG να το κόψει σε ένα στρώμα.

------------------

Στη Samsung χρησιμοποιούν μόνο μπλε OLED, δημιουργώντας τα απαραίτητα κόκκινα και πράσινα subpixels μέσω της χρήσης κβαντικών κουκκίδων, ενός υλικού που παίρνει φωτεινή ενέργεια σε ένα μήκος κύματος και την εκπέμπει σε άλλο.

Έτσι, η μετάβαση από το τρέχον φθορίζον μπλε στο φωσφορίζον μπλε θα κάνει τις οθόνες της Samsung πολύ πιο αποτελεσματικές. Θα καταστήσει επίσης ευκολότερη και φθηνότερη την κατασκευή τους. Για να πάρει την απαραίτητη φωτεινότητα από τις σημερινές φθορίζουσες μπλε OLED, η Samsung χρησιμοποιεί τώρα τρία στρώματα υλικού. Τα PHOLED θα επιτρέψουν στη Samsung να μειώσει αυτόν τον αριθμό σε δύο και ενδεχομένως ακόμη και σε ένα. Ή, η Samsung θα μπορούσε να επιλέξει να παραμείνει με τρία επίπεδα, τουλάχιστον σε ορισμένα premium μοντέλα.

Το αποτέλεσμα θα είναι πιο φωτεινές, πιο φθηνές και πιο δροσερές από  άποψη θερμότητας συσκευές, που θα βοηθήσει και στην καλύτερη διάρκεια ζωής.

 

Παρακάτω μια λίγο πιο geek επεξήγηση  OLED-PHOLED για όσους θέλουν.
 

Spoiler

Οι OLED μετατρέπουν την ηλεκτρική ενέργεια απευθείας σε φωτόνια. Έχουν πολλαπλά στρώματα, συμπεριλαμβανομένης μιας καθόδου, μιας ανόδου και ενός στρώματος εκπομπής. Όταν το ρεύμα διέρχεται από μια OLED, τα ηλεκτρόνια φεύγουν από την κάθοδο και οι οπές βγαίνουν από την άνοδο, ανασυνδυάζονται στο κεντρικό στρώμα εκπομπής, ενώνονται σε εξιτόνια και απελευθερώνοντας είτε φως είτε θερμότητα καθώς αποσυντίθενται.

Ανάλογα με τον τρόπο ευθυγράμμισης των καταστάσεων spin των μορίων, αυτή η διαδικασία μπορεί να δημιουργήσει δύο τύπους εξιτονίων: μονά και τριπλά. Τα μονά είναι συνήθως περισσότερα από τριπλά ( τρία προς ένα).  Αυτό είναι ένα πρόβλημα γιατί στα φθορίζοντα OLED, μόνο τα μονά εκπέμπουν φωτόνια, ενώ τα τριπλά απελευθερώνουν την ενέργειά τους ως θερμότητα. Και αυτό είναι αναποτελεσματικό: Οθόνες που χρησιμοποιούν φθορίζοντα υλικά OLED μετατρέπουν μόνο το 25 τοις εκατό της εισερχόμενης ηλεκτρικής ενέργειας σε φως. Η υπερβολική θερμότητα μπορεί να μειώσει τη διάρκεια ζωής μιας συσκευής.

Όταν προστίθενται βαρέα μέταλλα στο μείγμα οργανικών ενώσεων που αποτελούν τα OLED, οι καταστάσεις spin αλλάζουν κι έτσι, ακόμη και τα τριπλά εξιτόνια εκπέμπουν φως. Το αποτέλεσμα είναι μια φωσφορίζουσα OLED. Είναι δυνητικά 100 τοις εκατό αποτελεσματικό και δεν παράγει επιβλαβή θερμότητα.

Τα φωσφορίζον κόκκινο OLED υπάρχει εδώ και περίπου δύο δεκαετίες, το πράσινο περίπου μία. Αλλά η δημιουργία μπλε (που έχει το υψηλότερο ενεργειακό επίπεδο από τα τρία χρώματα) είναι μια πρόκληση. Όσο περισσότερη ενέργεια εμπλέκεται, τόσο πιο πιθανό είναι να συμβούν άσχημα πράγματα, επομένως είναι δύσκολο να έχουμε μεγάλη διάρκεια ζωής, μιας και τα υψηλής ενέργειας μήκη κύματος φωτός σχεδόν καταστρέφουν το υλικό καθώς παράγονται.

 

 

Επεξ/σία από warewolf
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Η LG "καταστράφηκε" σε όλους τους άλλους τομείς αλλά από οθόνες (oled tv) τα σπάει.

Τόσο που η Samsung έχει εφιάλτες.

Δεν καταστράφηκε απλώς αποφάσισε να επικεντρωθεί στον τομέα αυτό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...