Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Ethernet (speedtest 300Mbps αλλά file download 4MB/sec)


PhoneKiller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια παλια ASUS μητρική με ενσωματωμένη Gigabit κάρτα δικτύου συνδεδεμένη σε starlink με ταχύτητα από 150 εώς 350Mbps. Στα speedtest δείχνει πως πιάνω στο PC την μέγιστη ταχύτητα που πιάνει και το πιάτο αλλά όταν κάνω download ένα αρχείο π.χ. απο εδώ https://testfile.org/ κατεβάζω με πολύ μικρές ταχύτητες. Δοκίμασα να κατεβάσω ένα αρχείο μέχρι και απο δικό μου server που είναι πάνω σε Gigabit δίκτυο και το ανώτερο που μπορώ να κατεβάσω είναι 4MB/sec που σημαίνει ταχύτητα ιντερνετ γύρω στα 30Mbps.

Έχω ρυθμίσει και η κάρτα λειτουργεί καρφωτά σε Gigabit duplex. Έχω εξετάσει για τυχόν VPN ανοιχτό κάπου στο PC αλλά τίποτα. Έχω κλείσει αντιβιοτικό και οτιδήποτε άλλο τρέχει στα Windows χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Στο ίδιο καλώδιο δικτύου βάζω το laptop και τα αρχεία απο εδώ https://testfile.org/ κατεβαίνουν με 20-30MB/sec. Δηλαδή κατεβάζει όπως πρέπει.

Έχει κανένα ιδιέα παρακαλώ τι μπορεί να συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες για driver update και μετά τι cpu έχεις; πρόσφατα δούλευα με starlink σε εταιρικό περιβάλλον και έτρωγα μπουκάλα από την CPU που ήταν dual core 5ης γενιάς, σε άλλα pc που ήταν quad core έπαιζε μπάλα και μιλάω για pc με ίδια μητρική/ssd/ram και μόνη διαφορά στην CPU.
Αν έχει κάπου επιλογή η κάρτα δικτύου για να κάνει offload tasks δοκίμασε το και αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/9/2024 στις 3:37 ΜΜ, benign είπε

Δωστε περισσοτερα στοιχεια.

Χαρακτηριστικα μητρικης.Ποσο παλια ειναι,ποτε εμφανιστηκε το προβλημα,τι λειτουργικο τρεχει.

Windows 7.

Μητρική https://www.asus.com/supportonly/h81m-c/helpdesk_cpu/

Έχει 1000άρα κάρτα δικτύου ενσωματωμένη. Δεν είχα συνδέσει παλαιότερα γρήγορο ίντερνετ για να δω εαν έπαιζε σωστά.

CPU έχω i7

 SSD και NVNM δίσκο σε PCIex

 

Στις 1/9/2024 στις 3:48 ΜΜ, comfuzio είπε

Δες για driver update και μετά τι cpu έχεις; πρόσφατα δούλευα με starlink σε εταιρικό περιβάλλον και έτρωγα μπουκάλα από την CPU που ήταν dual core 5ης γενιάς, σε άλλα pc που ήταν quad core έπαιζε μπάλα και μιλάω για pc με ίδια μητρική/ssd/ram και μόνη διαφορά στην CPU.
Αν έχει κάπου επιλογή η κάρτα δικτύου για να κάνει offload tasks δοκίμασε το και αυτό

Και εγώ νομίζω κάπου τρώει μπουκάλα. Δεν νομίζω τόσο παλιό MB να έχει τόσο καλή κάρτα δικτύου με δικό της επεξεργαστή. Παρόλα αυτά ενεργοποίησα το offload tasks  απο το regedit δεν είδα διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/09/2024 at 18:18, PhoneKiller said:

Windows 7.

Μητρική https://www.asus.com/supportonly/h81m-c/helpdesk_cpu/

Έχει 1000άρα κάρτα δικτύου ενσωματωμένη. Δεν είχα συνδέσει παλαιότερα γρήγορο ίντερνετ για να δω εαν έπαιζε σωστά.

CPU έχω i7

 SSD και NVNM δίσκο σε PCIex

 

Και εγώ νομίζω κάπου τρώει μπουκάλα. Δεν νομίζω τόσο παλιό MB να έχει τόσο καλή κάρτα δικτύου με δικό της επεξεργαστή. Παρόλα αυτά ενεργοποίησα το offload tasks  απο το regedit δεν είδα διαφορά.

Εχεις πειραξει τις ρυθμισεις της καρτας για να εχεις μικροτερο ping σε παιχνιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2024 στις 6:18 ΜΜ, PhoneKiller είπε

Windows 7.

Μητρική https://www.asus.com/supportonly/h81m-c/helpdesk_cpu/

Έχει 1000άρα κάρτα δικτύου ενσωματωμένη. Δεν είχα συνδέσει παλαιότερα γρήγορο ίντερνετ για να δω εαν έπαιζε σωστά.

CPU έχω i7

 SSD και NVNM δίσκο σε PCIex

 

Και εγώ νομίζω κάπου τρώει μπουκάλα. Δεν νομίζω τόσο παλιό MB να έχει τόσο καλή κάρτα δικτύου με δικό της επεξεργαστή. Παρόλα αυτά ενεργοποίησα το offload tasks  απο το regedit δεν είδα διαφορά.

Αν έχεις i7-640 με 4GB ram βγάζει νόημα. Αν μπορείς όμως δώσε την σύνθεση ακριβώς όπως είναι για να μην κάνουμε υποθέσεις ;)

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, manolis940 είπε

Αν έχεις i7-640 με 4GB ram βγάζει νόημα.

Το site που παραθέτει ο PhoneKiller δείχνει μητρική desktop με H81 chipset (socket 1150). O i7 640 που αναφέρεις δεν "κολλάει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσεκαρε σε task manager εάν σου 100% κάτι όταν κατεβάζεις(π.χ cpu).

Spoiler

Αν και χλωμό το βλέπω με  i7 4770(?)

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2024 στις 11:21 ΜΜ, Noreak είπε

Εχεις πειραξει τις ρυθμισεις της καρτας για να εχεις μικροτερο ping σε παιχνιδια?

¨Οχι αλλά δεν είναι θέμα ping και δεν παίζω παιχνίδια. Έχω 30-40 ping στο speedtest σε σύνδεση με server απο Αθήνα.

Στις 14/9/2024 στις 11:40 ΜΜ, manolis940 είπε

Αν έχεις i7-640 με 4GB ram βγάζει νόημα. Αν μπορείς όμως δώσε την σύνθεση ακριβώς όπως είναι για να μην κάνουμε υποθέσεις ;)

i74790 - 16GB RAM

image.png.e6ab0576c2e051438e542f51516ddd77.png

23 ώρες πριν, TopCLR είπε

Το site που παραθέτει ο PhoneKiller δείχνει μητρική desktop με H81 chipset (socket 1150). O i7 640 που αναφέρεις δεν "κολλάει".

i74790 - 16GB RAM

11 ώρες πριν, @topos είπε

Τσεκαρε σε task manager εάν σου 100% κάτι όταν κατεβάζεις(π.χ cpu).

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αν και χλωμό το βλέπω με  i7 4770(?)

 

δεν ανεβαίνει τίποτα πάνω απο 20%. Ο υπολογιστής τρέχει χαλάρα.

image.png.cce48587491b88405aa72f8140795f3e.png

image.png.3eaf64a8551bc9f5e8b06f38153c5474.png

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από την στιγμή που με το ίδιο καλώδιο στο ίδιο port του router/switch το laptop βγάζει full speed, τότε θα δοκίμαζα να κάνω uninstall τους drivers της κάρτας δικτύου, αφού πρώτα είχα κατεβάσει τους latest από site της Intel.

Η μητρική προφανώς έχει σίγουρα 1Gbps LAN, ο επεξεργαστής είναι υπεραρκετός για 1Gbps ταχύτητες, είχα πιο αδύναμο (2500Κ Sandy) και πήγαινε τέρμα η LAN σε σύνδεση με NAS.

  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, PhoneKiller said:

¨Οχι αλλά δεν είναι θέμα ping και δεν παίζω παιχνίδια. Έχω 30-40 ping στο speedtest σε σύνδεση με server απο Αθήνα.

i74790 - 16GB RAM

image.png.e6ab0576c2e051438e542f51516ddd77.png

i74790 - 16GB RAM

δεν ανεβαίνει τίποτα πάνω απο 20%. Ο υπολογιστής τρέχει χαλάρα.

image.png.cce48587491b88405aa72f8140795f3e.png

image.png.3eaf64a8551bc9f5e8b06f38153c5474.png

image.png

Οπότε μαλλον φταει η lan.

Δοκίμασε μια τους drivers και εάν γίνει δουλειά αγόρασε μια είτε pci, είτε USB (στα 5-10ευρω παίζουνε οι 1000αρες).

Spoiler

Υ.γ Υπάρχει περίπτωση να έχει καμία παράξενη ρύθμιση στο bios ενεργοποιημένη/απενεργοποιημενη της lan και να σου δημιουργεί θεμα.

Μάλλον όχι, αλλά ρίξε μια ματιά και εκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...