Προς το περιεχόμενο

Cosmote VDSL 50 χαμηλός συγχρονισμός


c_access

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

την περασμένη Παρασκευή ήρθε ο τεχνικός και έκανε τη σύνδεση για VDSL50. Για κάποιες ώρες έπαιξε κανονικά κλειδωμένο στα 50mbps και το απόγευμα ξαφνικά έπεσε στα νούμερα που θα δείτε πιο κάτω στα screenshots.

image.jpeg.1839858d889170caf1d11ce6faaccab2.jpeg

 

image.jpeg.50921ca1f8ba24c5a870191bcefb4800.jpeg

Βλέπουμε κάτι περιεργο από τα παραπάνω; 

Προφανώς αύριο το πρωί θα δηλώσω βλάβη. 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σαν να παιζεις με το ενα καλωδιο απο τα δυο. μπορει να ειναι το τηλεφωνικο καλωδιο μπορει να ειναι το πριζακι σου μπορει να ειναι εξω απο το σπιτι

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

σαν να παιζεις με το ενα καλωδιο απο τα δυο. μπορει να ειναι το τηλεφωνικο καλωδιο μπορει να ειναι το πριζακι σου μπορεθ να ειναι εξω απο το σπιτι

Καλώδιο δύσκολο να είναι. Θα το τσεκαρω το πριζακι αλλά μου κάνει εντύπωση που το πρόβλημα εμφανίστηκε κάνα 8ωρο μετά την ενεργοποίηση της σύνδεσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/09/2024 at 19:00, c_access said:

Καλώδιο δύσκολο να είναι. Θα το τσεκαρω το πριζακι αλλά μου κάνει εντύπωση που το πρόβλημα εμφανίστηκε κάνα 8ωρο μετά την ενεργοποίηση της σύνδεσης. 

Με βαση οτι ανεβηκε το attenuation τοσο πολυ πρεπει να παιζει με το ενα απο τα 2 καλωδια σε καποιο σημειο ή αλλιως εχει πολυ μεγαλο θεμα ο χαλκος.παντως οσες φορες εχω δει εξωφρενικα attenuation και χαμηλο sync συνηθως επαιζε μονοπολο.ακομα και αν ο χαλκος ειναι χαλια αν παιζουν και τα 2 καλωδια δεν ανεβαζει τοσο attenuation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το σουκου που θα είμαι στο σπίτι θα το τσεκαρω, έχω αγοράσει και καινούριο πριζακι να το αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει και να μην φταιει το πριζακι.εκτος αν το αλλαζεις τυπικα επειδη πχ το αλλο ειναι παλιο.αν παρεις Legrand με αυτα που στριβουν με κατσαβιδακι για να μαγκωσουν το καλωδιο  προσεχε γιατι αν το καλωδιο δεν ειναι Utp και ειναι το παλιο το ραζιμ θα πρεπει να το γδυσεις.δεν μπορει να το γδυσει μονο του.

μπορει να ειναι κατι και απεξω.θα μπορουσες προσωρινα να ενωνες και τηλεφωνικο καλωδιο αφου του κοψεις το Rj11 με τα καλωδια της τηλεφωνικης πριζας.(για δοκιμη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, poulinos είπε

Μπορει και να μην φταιει το πριζακι.εκτος αν το αλλαζεις τυπικα επειδη πχ το αλλο ειναι παλιο.αν παρεις Legrand με αυτα που στριβουν με κατσαβιδακι για να μαγκωσουν το καλωδιο  προσεχε γιατι αν το καλωδιο δεν ειναι Utp και ειναι το παλιο το ραζιμ θα πρεπει να το γδυσεις.δεν μπορει να το γδυσει μονο του.

μπορει να ειναι κατι και απεξω.θα μπορουσες προσωρινα να ενωνες και τηλεφωνικο καλωδιο αφου του κοψεις το Rj11 με τα καλωδια της τηλεφωνικης πριζας.(για δοκιμη)

Ναι τυπικά το αλλάζω επειδή είναι παλιό. Θα τα έχω υπόψη αυτά που μου είπες. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...