Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ ΠΡΟΤΖΕΚΟΡΑ


bluepowdermonkey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Τις τελευταίες ημέρες έχω ξεκινήσει να ψάχνω προτζέκτορα, έχω χαωθεί από τις πολλές επιλογές και θέλω βοήθεια.

Κυρίως θέλω να τον χρησιμοποιώ για ταινίες/ αγώνες με σύνδεση σε λάπτοπ μέσω hdmi και πιο σπάνια για gaming. Ιδανικά θα τον ήθελα μόνιμα τοποθετημένο στην κονσόλα όπως φαίνεται στο σχεδιάγραμμα, με γωνία προβολής >45ο, αλλά μπορεί να τοποθετηθεί και στο τραπεζάκι προστά από τον καναπέ σε απόσταση >2 m από την επιφάνεια προβολής. Και στις δυο περιπτώσεις θα προβάλει πάνω σε πανί που θα κρεμάσω πάνω από τα ηχεία, μπροστά από συρόμενη μπαλκονόπορτα. Για ήχο, έχω ηχοσύστημα στο οποίο μπορεί να συνδεθεί με καλώδιο καρφάκι. Τέλος, το δωμάτιο με κλειστές κουρτίνες είναι σχεδόν θεοσκότεινο.

Στο λοιπόν, σκέφτομαι για αρχή να πάρω μια φθηνή κινεζιά <200€, για να δω αν μας βολεύει να χρησιμοποιούμε προτζέκτορα, και ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο golden standard για φθηνούς προτζέκτορες. Π.χ. έχω δει του BlitzWolf V-5 και V-8 με καλές κριτικές, αξίζουν; Υπάρχει περίπτωση σε αυτό το budget να βρω προτζέκτορα που να προβάλει σε γωνία 45ο; Και γενικά σε αυτό το budget υπάρχει κάτι αξιοπρεπές ή είναι πεταμένα λεφτά;1807846803_.jpg.b2e4241ece183888b7efc5372ae043b9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bluepowdermonkey είπε

Υπάρχει περίπτωση σε αυτό το budget να βρω προτζέκτορα που να προβάλει σε γωνία 45ο; Και γενικά σε αυτό το budget υπάρχει κάτι αξιοπρεπές ή είναι πεταμένα λεφτά;

Oταν προβαλει υπο γωνια, δεν θα εχεις καλο focus σε ολη την οθονη.  αναλογως τον προτζεκτορα, το ποσο σε γωνια ειναι, κ το ποσο καλος ειναι, θα εχεις τελεια εικονα απο την μια πλευρα, κ απο την αλλη σαν να εχεις μυωπια (ποσο μυωπια; αναλογως τον προτζεκτορα).

μιας κ γραφεις οτι το θες για gaming, δεν θα συνιστουσα να πας σε αυτα τα χρηματα κ σε προτζεκτορα υπο γωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια γωνία πρέπει να αποφεύγεται με οποιοδήποτε κόστος.
Ιδανικά θες να είναι σε 90° γωνία με την οθόνη, ευρισκόμενος στο κέντρο αυτής (δηλαδή ακριβώς απέναντι από το κέντρο της οθόνης, και σε ακριβώς 90° γωνία με αυτή).
Μόνο έτσι έχεις απολύτως σωστή γεωμετρία, δεν χάνεις λεπτομέρειες ούτε ψηφιακά (keystone correction που... "καις" pixels), ούτε αναλογικά (focus).

Με αυτούς τους προβολείς που περιγράφεις θα θες χαμηλό φως ή και καθόλου φως στο δωμάτιο. Δεν μπορείς να δεις σωστά (ή και καθόλου ανάλογα με τις ίντσες που θα ανοίξεις και το gain της οθόνης σου, ή το πόσο reflective είναι ο τοίχος αν προβάλεις σε τοίχο απευθείας).
 

Πρέπει να αποφασίσεις που δίνεις περισσότερο focus, στις ταινίες; στους αγώνες; στα παιχνίδια; ώστε να επιλεχθούν κατάλληλες συνθήκες φωτισμού (ή μη) και ο "κατάλληλος" προβολέας.

Οι προβολείς αυτού του budget είναι περισσότερο παιχνιδάκια, παρά προβολείς για οικιακό κινηματογράφο/διασκέδαση (εκτός και αν έχεις σχεδόν... 0 προσδοκίες και απαιτήσεις στην ποιότητα εικόνας, και απλά θες να βλέπεις σε σχετικά μεγάλη οθόνη και αυτό σου αρκεί).

Αν το budget σου ακόμα και μελλοντικά περιορίζεται π.χ. στα <500€, τότε πάρε έναν τέτοιον. Αν μπορείς κάποια στιγμή να δώσεις π.χ. 1000-1500€ για καινούργιο ή μεταχειρισμένο, τότε δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος να πετάξεις 150-300€ σε κάποιον τέτοιο προβολέα τώρα, και να μην πας κατευθείαν σε έναν κανονικό προβολέα, να μπει στο ταβάνι κανονικά και να έχεις όντως κάτι που έχει μια εικόνα Β επιπέδου μια και καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση!

Το καταλαβαίνω ότι αν θέλω έστω καλή εικόνα, πρέπει να επενδύσω και καλό πόσο. Ωστόσο λέω προς το παρόν να πάω σε μια ultra budget λύση, στον bw-v5 που βρίσκω με 70€ online, και αν μας βολεψει η φάση του προτζεκτορα, να επενδύσω στο μέλλον για κανονικό μηχάνημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτεινα , για να βλεπεται καπως, να πας σε κανενα wanbo των 140-170€. ο προτζεκτορας των 60 ευρω που ειχα παρει, πηρε σκονη μεσα κ εβλεπα σκονη στην προβολη. οι πιο ακριβοι εχουν καλυτερη υλοποιηση και θα σου κρατησει παραπανω (εξακολουθουν να ειναι παιχνιδια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HY320, τον πήρα μονο και μονο για να το δοκιμάσω. Για κινεζιά είναι παραπάνω απο τίμιο 1920*1080 και με auto keystone. Δεν έχω πάρει πανί ακόμα τον έχω μονο στον τοίχο και είναι ταπετσαρία ματ και το αποτέλεσμα είναι παραπάνω απο καλό. Αλλά τιμή οχι 120/140 που βλέπω τον βρήκα Άμαζον στα 70 ευρώ με ένα κουπόνι voucher -20 euro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, kallair said:

Θα προτεινα , για να βλεπεται καπως, να πας σε κανενα wanbo των 140-170€. ο προτζεκτορας των 60 ευρω που ειχα παρει, πηρε σκονη μεσα κ εβλεπα σκονη στην προβολη. οι πιο ακριβοι εχουν καλυτερη υλοποιηση και θα σου κρατησει παραπανω (εξακολουθουν να ειναι παιχνιδια).

Σκόνη θα πάρουν οι περισσότεροι.
Μόνο ακριβοί, κανονικοί home cinema προβολείς έχουν κλειστό (sealed) enging & optical path (Epson LCD, JVC D-ILA, Sony SXRD, Canon Professional Line, κλπ).
Optoma, BenQ και λοιποί DLP έχουν semi-sealed path και μπορούν και αυτοί να πάρουν σκόνη (και ο μάστορας να στον καθαρίσει το 50αρικο-70αρι ανάλογα το μοντέλο και την δυσκολία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

Σκόνη θα πάρουν οι περισσότεροι.
Μόνο ακριβοί, κανονικοί home cinema προβολείς έχουν κλειστό (sealed) enging & optical path (Epson LCD, JVC D-ILA, Sony SXRD, Canon Professional Line, κλπ).
Optoma, BenQ και λοιποί DLP έχουν semi-sealed path και μπορούν και αυτοί να πάρουν σκόνη (και ο μάστορας να στον καθαρίσει το 50αρικο-70αρι ανάλογα το μοντέλο και την δυσκολία).

Του 60αρι πηρε σκονη απο την 1η βδομαδα. ο wanbo t2 max τον εχω 2 χρονια κ δεν εχει τετοιο θεμα. οποτε προτιμοτερο καποιος που παιρνει σκονη πιο δυσκολα παρα να εχεις τεραστια σημαδια σκονης να φαινονται απο την 1η βδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, kallair said:

Του 60αρι πηρε σκονη απο την 1η βδομαδα. ο wanbo t2 max τον εχω 2 χρονια κ δεν εχει τετοιο θεμα. οποτε προτιμοτερο καποιος που παιρνει σκονη πιο δυσκολα παρα να εχεις τεραστια σημαδια σκονης να φαινονται απο την 1η βδομαδα.

Δεν είναι βεβαίως επαρκές στατιστικό δείγμα αυτό, μπορεί να ήσουν και απλώς πολύ γκαντέμης 😂

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, HardwareZone είπε

Δεν είναι βεβαίως επαρκές στατιστικό δείγμα αυτό, μπορεί να ήσουν και απλώς πολύ γκαντέμης 😂

Αν δεις στο πως διαφημιζονται οι προτζεκτορες σαν τον wanbo t2 max που εχουν πιο ερμητικο συστημα σε σχεση με αυτους των 60-70 ευρω, και ταυτοχρονα διαβασεις κ σχολια για αυτους της κατηγοριας των 70 ευρω, θα καταλαβεις οτι οντως κανει δουλιτσα η διαφορετικη σχεδιαση. εγω μπορει να ημουν γκαντεμης που μου εκατσε η σκονη απο την πρωτη βδομαδα. αλλα οτι ειναι πολλακις χειροτερο το προβλημα στους πιο φθηνους, ειναι γεγονος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, kallair said:

Αν δεις στο πως διαφημιζονται οι προτζεκτορες σαν τον wanbo t2 max που εχουν πιο ερμητικο συστημα σε σχεση με αυτους των 60-70 ευρω, και ταυτοχρονα διαβασεις κ σχολια για αυτους της κατηγοριας των 70 ευρω, θα καταλαβεις οτι οντως κανει δουλιτσα η διαφορετικη σχεδιαση. εγω μπορει να ημουν γκαντεμης που μου εκατσε η σκονη απο την πρωτη βδομαδα. αλλα οτι ειναι πολλακις χειροτερο το προβλημα στους πιο φθηνους, ειναι γεγονος.

Αν λαμβάναμε υπόψιν τις διαφημίσεις των κατασκευαστών, δεν θα παίρναμε JVC D-ILA, Sony SXRD, Barco, Christie, Sim2, θα παίρναμε Optoma DLP με 10.000 lumens και μαύρο πιο κοντά στο ανοιχτό γκρι παρά μαύρο :D

Αντίστοιχα είναι το 4K (UHD) που διαφημίζουν... ελάχιστοι προβολείς είναι όντως UHD... οι περισσότεροι είναι pseudo-4K που "επιτυγχάνουν" UHD resolution μέσω της τεχνικής Pixel Shifting (το πόσα και πως, αλλάζει ανάλογα την τεχνολογία του imaging device).

Το ψέμα και η κοροϊδία στο marketing material πάει και έρχεται.

Επεξ/σία από HardwareZone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, HardwareZone είπε

Αν λαμβάναμε υπόψιν τις διαφημίσεις των κατασκευαστών, δεν θα παίρναμε JVC D-ILA, Sony SXRD, Barco, Christie, Sim2, θα παίρναμε Optoma DLP με 10.000 lumens και μαύρο πιο κοντά στο ανοιχτό γκρι παρά μαύρο :D

Αντίστοιχα είναι το 4K (UHD) που διαφημίζουν... ελάχιστοι προβολείς είναι όντως UHD... οι περισσότεροι είναι pseudo-4K που "επιτυγχάνουν" UHD resolution μέσω της τεχνικής Pixel Shifting (το πόσα και πως, αλλάζει ανάλογα την τεχνολογία του imaging device).

Το ψέμα και η κοροϊδία στο marketing material πάει και έρχεται.

Με αφορμή το σχόλιο σου, θεωρείς ότι δεν αξίζει η μετάβαση σε 4k έστω με pixel shift; έχω εναν optoma hd142x (μοντέλο 2016) και σκεφτόμουν αναβάθμιση σε μπάτζετ μαξ 1500 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, john1987 said:

Με αφορμή το σχόλιο σου, θεωρείς ότι δεν αξίζει η μετάβαση σε 4k έστω με pixel shift; έχω εναν optoma hd142x (μοντέλο 2016) και σκεφτόμουν αναβάθμιση σε μπάτζετ μαξ 1500 ευρώ

Καθαρά μόνο για την ανάλυση, όχι.
Αν όμως ο προβολέας που θα πάρεις έχει καλύτερο contrast & black level από τον υπάρχοντα σου, τότε λέω ναι.
Στα 1500€ είναι λίγο μονόδρομος η επιλογή σε καινούργιο (Epson EH-TW7100).
Αν έβρισκα κάποιον μεταχειρισμένο JVC circa 2014-2018 στα 1500-2000€ ακόμα και αν δεν είναι μοντέλο UHD, θα το προτιμούσα, γιατί πας σε σχεδόν κανονικό μαύρο σε προβολέα, άλλη ευκρίνεια (άλλη ποιότητα φακών) και υψηλή ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...