Προς το περιεχόμενο

Αγορά φακού για d5300 nikon


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από highpriest,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους σας ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την φωτογραφία..Θέλω να μου προτείνετε φακό για d5300 nikon για τοπίο να έχει κ ζουμ ...Με ενδιαφέρει η οξύτητα στα χρώματα να υπάρχει και να είναι καθαρές...Αυτή την στιγμή έχω έναν 18-400 ταμρον που φυσικά σε μεγάλο ζουμ χάνονται όλα χρώμα οξύτητα κ καθαρή εικόνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tasos2310 είπε

Καλησπέρα σε όλους σας ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την φωτογραφία..Θέλω να μου προτείνετε φακό για d5300 nikon για τοπίο να έχει κ ζουμ ...Με ενδιαφέρει η οξύτητα στα χρώματα να υπάρχει και να είναι καθαρές...Αυτή την στιγμή έχω έναν 18-400 ταμρον που φυσικά σε μεγάλο ζουμ χάνονται όλα χρώμα οξύτητα κ καθαρή εικόνα.

Καλησπέρα σας , αν πρόκειται για wide φακό , ο Nikon af-p 10 - 20 είναι μιά χαρά . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο tamron 18-400 , δεν πρέπει να είναι άσχημος. Για οξύτητα , δεν πρέπει να είναι κουνημένες οι φωτογραφίες.

Τα 400mm σε nikon dx , ισοδυναμούν με 600mm . Οπότε θέλει αντίστοιχα ταχύτητα τουλάχιστον 1/600 αν δεν είναι σε τρίποδο.

Αλλιώς μπορεί να είναι κουνημένη. 

Για τέλεια διόρθωση , πιστεύω το dxo έχει προφίλ για το φακό . 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δές  και τον Σigma 18-200 OS Contemporary

Τον είχα σε Canon εξαιρετικός φακός σε όλο το εστιακό μήκος.

Υπάρχει στο  DXO review με σύγκριση των superzoom μεταξύ των nikon 18-200,  canon 18-200, tamron 18-200 και του canon 28-300L, ο παραπάνω φακός λοιπόν έχει ελαφρώς καλύτερη οξύτητα απο όλους τους άλλους. Υπάρχουν στην αγορά 18-300 και 18 400, όπως όμως είναι αναμενόμενο χάνουν αισθητα σε οξύτητα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προηγουμένως διάβασα βιαστικά την ερώτηση.

Εφόσον έχεις ήδη τον 18 400, θα μπορούσες να τον κρατήσεις και να πάς σε  nikon 17-55 2.8, αλλα επίσης και σε tamron 17-50 2.8 (την έκδοση χωρίς VR) πολύ φθηνός φακός και εξαιρετικός, τον είχα επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχες καλά αποτελέσματα σε χρώματα με ταμρον;

4 ώρες πριν, johzio είπε

Προηγουμένως διάβασα βιαστικά την ερώτηση.

Εφόσον έχεις ήδη τον 18 400, θα μπορούσες να τον κρατήσεις και να πάς σε  nikon 17-55 2.8, αλλα επίσης και σε tamron 17-50 2.8 (την έκδοση χωρίς VR) πολύ φθηνός φακός και εξαιρετικός, τον είχα επίσης.

Σε κάτι από 18-105 18-140;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα πιο σημαντική είναι η οξύτητα, για τα χρώματα έτσι κιαλλιώς επεξεργάζομαι τα raw αρχεία και δέν με απασχόλησαν ποτέ σε κανέναν φακό, αντιθέτως η χαμηλή οξύτητα δέν διορθώνεται.

O nikon 18 - 105 ίσως είναι ελαφρώς καλύτερος απο τον 18 - 140 αλλα έχει πλαστικό mount.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σουπερ ζουμ all round φακό , χωρίς να σημαίνει με κανένα τρόπο ότι χρειάζεται να διώξεις τον tamron 18-400, 

απλά διάβασε την άποψη του γνωστού ken rockwell εδώ

Unless you're hell-bent for 400mm, Nikon's 18-300mm DX VR is a better, lighter, sharper lens with instant manual-focus override and is rated 4, not 2.5, stops of VR improvement. I'd get it before this lens.

Και σκέπτεσαι το ενδεχόμενο να πουλήσεις τον tamron και να πάρεις τον μαμά nikon 18-300 για ίδια χρήση. Χωρίς να σημαίνει ότι έχει πρόβλημα ο φακός σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έλεγα να κρατήσεις τον φακό σου.

Έχω την 5300, και τους φακούς Nikon 18-200, Tamron 16-300, δουλεύουν ρολόι εδώ και πολλά χρόνια, και δε χρειάζεται να αλλάζω φακούς όλη την ώρα, εκτός αν χρησιμοποιήσω τον Tamron macro 90mm.

Η μηχανή είναι πολύ καλή, και ο φακός επίσης που σε αναλογία ισοδυναμεί με 600mm σε πλήρη τηλεφακό, απλά σε τηλεφακό και ιδιαίτερα σε χαμηλό φωτισμό να χρησιμοποιείς τρίποδο.

Επεξ/σία από D___G
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...