Προς το περιεχόμενο

Ειναι νομιμη η ολική που προτεινουν οι ασφαλιστικες?


IoannisSM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 31/8/2024 στις 8:57 ΠΜ, IoannisSM είπε

Αυτοκινητο του 2000. Προσεγμενο, ατρακαριστο, με τα σερβις ολα στην ωρα τους στην επισημη αντιπροσωπεια με σφραγιδες, κτλ. Τελευταιο σερβις κοστος 300 ευρω, αλλαγη ελαστικων 400 ευρω, συστημα υγραεριου τοποθετημενο κοστους 1500 ευρω (εννοειται δηλωμενο). Εστω οτι γινεται ατυχημα και η ασφαλιστικη λεει για ολικη και σου δινει 3000 ευρω. Δεν τα δεχεσαι, γιατι πρωτα απ'ολα δεν βρισκεις ισαξιο οχημα με 3000 να αγορασεις-ισως μονο κατι σαραβαλα. Επιπλεον, το οχημα αντικειμενικα κοστολογειται πολυ περισσοτερο. Τι γινεται στη συνεχεια? Πας δικαστικως. Μπορεις να δικαιωθεις και να ζητησεις πληρη αποκατασταση στην προτερη κατασταση του οχηματος? Παρακαλω απαντησεις μονο απο παθοντες κι εχοντες σχετικη εμπειρια.

Αγοραζεις ενα ιδιο σε καλη κατασταση, και μεταφερεις λαστιχα και υγρεαεριο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

Ωραίος. Θα το έχω υπόψην μου, ευχαριστώ για την ενημέρωση. 

Δεν αντιλέγω, είναι τελείως συγκεκριμένο αυτό που λέω. 

Επί της ουσίας αυτό που λέω είναι ότι πληρώνω ασφάλιστρα για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΟΣΟ. Έστω τα 12k. 

12k λοιπόν πληρώνω εδώ και 3 χρόνια. Αν η ασφαλιστική κρίνει ότι το αμάξι μου σήμερα έχει αξία 9k, να μου κάνει ασφάλιστρα αυτής της αξίας, άρα να ΜΟΥ ΜΕΙΩΣΕΙ τα ασφάλιστρα. Όμως εξακολουθώ και πληρώνω ασφάλιστρα των 12 χιλιάδων, όχι 9. Άρα μια χαρά ξέρει να εισπράτει. Αυτό λέω. 

Ξέρω και τί έχω υπογράψει (απάντηση για το εξυπνοπούλι από πάνω) και το ότι δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς. Συζήτηση κάνουμε για το κατά πόσον υπάρχει περίπτωση κάποιος να βγάλει άκρη ή όχι. 

 

Ο νόμος, αφού σ' αυτόν στηρίζονται οι ασφαλιστικές είναι σαφής:

Άρθρο 17 - Νόμος 2496/1997 - Υπασφάλιση - Υπερασφάλιση

Στην ασφάλιση πραγμάτων, αν η αξία τους που δηλώθηκε κατά τη σύναψη της ασφαλιστικής σύμβασης (ασφαλιστική αξία) υπολείπεται της τρέχουσας ή, αν δεν υπάρχει, της συνηθισμένης αξίας αυτών κατά το χρόνο επέλευσης του κινδύνου, η ευθύνη του ασφαλιστή περιορίζεται στην αποκατάσταση ανάλογου μέρους της ζημιάς.

2. Αν η αξία των πραγμάτων, που δηλώθηκε κατά τη σύναψη της ασφαλιστικής σύμβασης, υπερβαίνει την τρέχουσα ή, αν δεν υπάρχει, τη συνηθισμένη αξία αυτών κατά το χρόνο επέλευσης του κινδύνου, οποιοσδήποτε από τους συμβαλλομένους μπορεί να απαιτήσει τη μείωση της ασφαλιστικής αξίας και του ασφαλίστρου, για το υπολειπόμενο διάστημα ισχύος της σύμβασης. Σε περίπτωση επέλευσης του κινδύνου, ο ασφαλιστής δεν ευθύνεται για το υπερβάλλον.

3. Αν η υπερασφάλιση οφείλεται σε δόλο του λήπτη της ασφάλισης, του ασφαλισμένου ή του δικαιούχου του ασφαλίσματος, η ασφάλιση είναι άκυρη. Ο καλόπιστος ασφαλιστής δικαιούται τα δεδουλευμένα ασφάλιστρα

 

Άρα νομικά, είτε συμφωνείς, είτε όχι, δεν ισχύει αυτό που λες, μπορούσες οποιαδήποτε στιγμή όμως να ζητήσεις μείωση της αξίας.

Και δεν λέω ότι οι ασφαλιστικές υπολογίζουν σωστά την αξία των οχημάτων, έχω μαλώσει κι εγώ μαζί τους για το ότι έπαιρναν τιμές από το mycar χωρίς να λογαριάζουν άλλα στοιχεία. Άλλο αυτό όμως και άλλο να ζητάει κάποιος να αποζημιωθεί για μια τιμή μεγαλύτερη της αξίας μόνο και μόνο επειδή αυτό έχει δηλώσει στην αίτηση προς την ασφαλιστική. Αντίκειται στην ίδια της έννοια της ασφάλισης.

 

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αγοραζεις ενα ιδιο σε καλη κατασταση, και μεταφερεις λαστιχα και υγρεαεριο :P

Που να βρεις ιδιο σε καλη κατασταση? Δε βλεπουμε οι περισσοτεροι τι ωραια συμπεριφερονται στα οχηματα τους (λες κι εχουνε χρηματα να τα αλλαξουνε)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αγοραζεις ενα ιδιο σε καλη κατασταση, και μεταφερεις λαστιχα και υγρεαεριο :P

Υπόψιν μόνο ότι η ασφαλιστική ζητάει το όχημα να φύγει από την ιδιοκτησία του κατόχου για να τον αποζημιώσει, είτε με καταστροφή του οχήματος είτε με μεταβίβαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Υπόψιν μόνο ότι η ασφαλιστική ζητάει το όχημα να φύγει από την ιδιοκτησία του κατόχου για να τον αποζημιώσει, είτε με καταστροφή του οχήματος είτε με μεταβίβαση. 

Εκει ειναι το κολπο ...

Το δινουν σε μαντρες για ανταλλακτικα και τα κονομανε...

ΥΓ.Μπορεις να το πας και εσυ για καταστροφη και να τους πας το χαρτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Υπόψιν μόνο ότι η ασφαλιστική ζητάει το όχημα να φύγει από την ιδιοκτησία του κατόχου για να τον αποζημιώσει, είτε με καταστροφή του οχήματος είτε με μεταβίβαση. 

Η το δινεις για αποσυρση με 2k και παιρνεις ηλεκτρικο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, k_w_t said:

Εκει ειναι το κολπο ...

Το δινουν σε μαντρες για ανταλλακτικα και τα κονομανε...

ΥΓ.Μπορεις να το πας και εσυ για καταστροφη και να τους πας το χαρτι....

Ρε παιδιά αφού δεν ξέρετε πως δουλεύει το σύστημα γιατί γράφετε ανακρίβειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, Conan2046 said:

Ο νόμος, αφού σ' αυτόν στηρίζονται οι ασφαλιστικές είναι σαφής:

Άρθρο 17 - Νόμος 2496/1997 - Υπασφάλιση - Υπερασφάλιση

Στην ασφάλιση πραγμάτων, αν η αξία τους που δηλώθηκε κατά τη σύναψη της ασφαλιστικής σύμβασης (ασφαλιστική αξία) υπολείπεται της τρέχουσας ή, αν δεν υπάρχει, της συνηθισμένης αξίας αυτών κατά το χρόνο επέλευσης του κινδύνου, η ευθύνη του ασφαλιστή περιορίζεται στην αποκατάσταση ανάλογου μέρους της ζημιάς.

2. Αν η αξία των πραγμάτων, που δηλώθηκε κατά τη σύναψη της ασφαλιστικής σύμβασης, υπερβαίνει την τρέχουσα ή, αν δεν υπάρχει, τη συνηθισμένη αξία αυτών κατά το χρόνο επέλευσης του κινδύνου, οποιοσδήποτε από τους συμβαλλομένους μπορεί να απαιτήσει τη μείωση της ασφαλιστικής αξίας και του ασφαλίστρου, για το υπολειπόμενο διάστημα ισχύος της σύμβασης. Σε περίπτωση επέλευσης του κινδύνου, ο ασφαλιστής δεν ευθύνεται για το υπερβάλλον.

3. Αν η υπερασφάλιση οφείλεται σε δόλο του λήπτη της ασφάλισης, του ασφαλισμένου ή του δικαιούχου του ασφαλίσματος, η ασφάλιση είναι άκυρη. Ο καλόπιστος ασφαλιστής δικαιούται τα δεδουλευμένα ασφάλιστρα

 

Άρα νομικά, είτε συμφωνείς, είτε όχι, δεν ισχύει αυτό που λες, μπορούσες οποιαδήποτε στιγμή όμως να ζητήσεις μείωση της αξίας.

Και δεν λέω ότι οι ασφαλιστικές υπολογίζουν σωστά την αξία των οχημάτων, έχω μαλώσει κι εγώ μαζί τους για το ότι έπαιρναν τιμές από το mycar χωρίς να λογαριάζουν άλλα στοιχεία. Άλλο αυτό όμως και άλλο να ζητάει κάποιος να αποζημιωθεί για μια τιμή μεγαλύτερη της αξίας μόνο και μόνο επειδή αυτό έχει δηλώσει στην αίτηση προς την ασφαλιστική. Αντίκειται στην ίδια της έννοια της ασφάλισης.

 

Zητάει κάποιος να αποζημιωθεί για το ποσό που έχει ΠΛΗΡΩΣΕΙ να αποζημιώνεται και για το οποίο ΚΑΚΟΒΟΥΛΩΣ οι ασφαλιστικές κάνουν τα κορόιδα για να αρμέξουν όσα περισσότερα χρήματα μπορούν ακριβώς επειδή ο νόμος είναι σουρωτήρι και ξέρουν ότι είναι εις βάρος του λήπτη της ασφάλειας. 

Αυτό ακριβώς συζητάμε και τίποτα άλλο, δεν περιμένω από κάποιον να μου δείχνει νόμους, όπως δεν περιμένω ο κλόουν νομοθέτης και ο κλόουν δικαστής να μου παρέχουν δικαιοσύνη γιατί στην Ελλάδα η δικαιοσύνη δεν υφίσταται. Δεν θα το κάνουν, στα 44 μου το έχω αποδεχτεί πλέον. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Ρε παιδιά αφού δεν ξέρετε πως δουλεύει το σύστημα γιατί γράφετε ανακρίβειες.

Το συστημα ή η νομοθεσια ?

Ειναι 2 διαφορετικα πραγματα....

Γιατι εγω εαν δωσω το αμαξι μου για ανακυκλωση δεν θελω να το δω ουτε σε μαντρα με ανταλλακτικα ουτε να κυκλοφορει κανονικα.

 

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, polaki είπε

Zητάει κάποιος να αποζημιωθεί για το ποσό που έχει ΠΛΗΡΩΣΕΙ να αποζημιώνεται και για το οποίο ΚΑΚΟΒΟΥΛΩΣ οι ασφαλιστικές κάνουν τα κορόιδα για να αρμέξουν όσα περισσότερα χρήματα μπορούν ακριβώς επειδή ο νόμος είναι σουρωτήρι και ξέρουν ότι είναι εις βάρος του λήπτη της ασφάλειας. 

Αυτό ακριβώς συζητάμε και τίποτα άλλο, δεν περιμένω από κάποιον να μου δείχνει νόμους, όπως δεν περιμένω ο κλόουν νομοθέτης και ο κλόουν δικαστής να μου παρέχουν δικαιοσύνη γιατί στην Ελλάδα η δικαιοσύνη δεν υφίσταται. Δεν θα το κάνουν, στα 44 μου το έχω αποδεχτεί πλέον. 

Κάνεις λάθος, η ιδέα της ασφάλισης είναι να αποζημιωθείς για την ζημιά που έχεις υποστεί εφ' όσον έχεις πληρώσει για την ασφάλεια αυτή και όχι για ότι έχεις πληρώσει είτε αυτό είναι παραπάνω, είτε παρακάτω από την αξία.  Όταν πας στον ασφαλιστικό σου πράκτορα πρέπει να βρείτε την αξία του οχήματος, υπάρχουν και λίστες από τις ασφαλιστικές και υπάρχει πάντα και η δυνατότητα της αναπροσαρμογής της αξίας. Ούτε πάει το αμάξι σε ειδικούς για να καθοριστεί η αξία του ούτε τίποτα, εκτός αν είναι καινούριο το όχημα που προσκομίζεις το τιμολόγιο ή σε ειδικές περιπτώσεις που οι αξίες είναι εκτός ορίων. Αν θεωρείς ότι η αξία που δίνουν είναι μικρότερη της πραγματικής να το κυνηγήσεις, να ζητήσεις διαφυγόντα κέρδη, μείωση αξίας, ότι θέλεις, αλλά το επιχείρημα ότι τόσο πληρώνω τόσο θέλω να αποζημιωθώ δεν στέκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, bill999r said:
Spoiler

Και; Θες να γίνουμε Αγγλία;

Αγγλία ξέρεις πόσο έχει η εργατοώρα σε αντιπροσωπεία; Ξέρεις πόσο έχει το σούπερ μάρκετ;

Γενικά έχεις δει πως ψωμολυσσαει ο κόσμος στην Αγγλία;

Όχι φίλε δεν θέλω να γίνουμε ούτε Αγγλία, ούτε Αμερική.

Ας φέρουν τα καλά της Αγγλίας και την ΗΠΑ, όχι όλη τη λερα που πίνει το αίμα του κοσμακη.

Εδώ τα βεκτρα που είναι 23 χρόνων αμάξια είσαι σαπακια. Εκεί γιατί τα δίνουν κοντά 3000 ; Στο εξωτερικό αλλάζουν αμάξι κάθε 5 χρόνια....

 

Χαχαχαχαχα 

Ρε μάγκες πραγματικά καλά μας κάνουν... Αφού είμαστε πρόβατα κ πιστεύουμε ότι μας λέει το κάθε λαμόγιο.

Στο εξωτερικό αλλάζουν αυτοκίνητο κάθε 5 χρόνια, στο εξωτερικό τα συντηρούν άψογα, στο εξωτερικό το ένα  κ το άλλο.

Εν τω μεταξύ σε ένα φορούμ του εξωτερικού να μπεις βλέπεις κόσμο να προσπαθεί να επισκευάσει μόνος του το αμάξι επειδή δεν τους παίρνει ούτε να μπούνε σε συνεργείο. Για διαγνωστικό δεν το συζητώ. Είναι ένα 50 αρικο η σύνδεση μόνο.

Εμείς εκεί όμως να χρεωθούμε να πάρουμε αμάξι μην μας πουν κ γύφτους κ πειναλες... Εκεί να βγάλει η αντιπροσωπεία και οι έμποροι λεφτά γτ έτσι κάνουν στο εξωτερικό.

Νεοέλληνας όνομα κ πράμα....

 

 

16 hours ago, bill999r said:
Spoiler

Αλήθεια φίλε μου που θέλεις να καταλήξεις; Παρέθεσες την τιμή μιας ασφάλειας κ ενός μοντέλου αντίστοιχου του δικού μου... Ωραία τι θες να μας δείξεις με αυτό; Ότι έξω είναι πιο αλήτες;

Σου λέω ότι στην Αγγλία με διπλάσιο εισόδημα δίνουν αμάξια 23 ετών όσο εδώ ή κ ακριβότερα.

Κανονικά δεν θα έπρεπε να τα χαρίζουν αφού κ σαπακια είναι, και πιο πλούσιοι είναι και καλύτερα λεφτά παίρνουν;

Για τις ασφάλειες τους δεν έχω άποψη, και τι περιλαμβάνουν.

Στο Λουξεμβούργο είναι μαζεμένη όλη η ελίτ αλητεία της Ευρώπης. Είναι ένας φορολογικός παράδεισος για μαύρο χρήμα. Τι ακριβώς συγκρίνεις;

Αυτό που λέω από την αρχή και δεν ξέρω γτ ξεφεύγει το θέμα και πάμε Αγγλία, Λουξεμβούργο, Ελβετία είναι ότι οι ασφαλιστικές θα έπρεπε να μας αποζημιώνουν βάσει της τρέχουσας αξίας ή να επισκευάζουν ότι επισκευάζεται. Αντίθετα πρέπει να κάνουμε δικαστήριο για πάρουμε το αυτονόητο συμφωνηθέν πόσο.

Έχεις κάποια αντίρρηση σε αυτό; Θες να μου πεις ότι κ στο εξωτερικό αυτό κάνουν οι ασφαλιστικές;

Εγώ σου απαντάω ότι απλά δεν με νοιάζει. Θέλω όπως είμαι τυπικός να είναι κ αυτοί.

 

Για να ειμαστε σωστοι, οφειλω να παραδεκτω οτι ο @bill999r εχει 101% δικιο σε αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, k_w_t said:

Το συστημα ή η νομοθεσια ?

Ειναι 2 διαφορετικα πραγματα....

Γιατι εγω εαν δωσω το αμαξι μου για ανακυκλωση δεν θελω να το δω ουτε σε μαντρα με ανταλλακτικα ουτε να κυκλοφορει κανονικα.

 

Την ασφαλιστική δεν την συμφέρει να στείλει ένα όχημα για ανακύκλωση.

Στην ανακύκλωση τοόχημα διαγράφεται. 

 

Τα αυτοκίνητα που βγαίνουν ολική ανεβαίνουν στις πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Την ασφαλιστική δεν την συμφέρει να στείλει ένα όχημα για ανακύκλωση.

Στην ανακύκλωση τοόχημα διαγράφεται. 

 

Τα αυτοκίνητα που βγαίνουν ολική ανεβαίνουν στις πλατφόρμες.

Μονος σου το λες .... Η ασφαλιστικη βγαζει λεφτα  στην ουσια δεν χανει οταν το βγαζει ολικη...

 

Απαντησα και πιο πριν με τι εγινε με μια φιλη μου που ηθελαν να το βγαλουν ετσιθελικα ολικη με τρακαρισμα στο πισω μερος.

Και μην ακουω για πλατφορμες και αηδιες....

Ειδα  μαντρά  να αγοραζει αδειες απο καμενα αυτοκινητα στο ΜΑΤΙ....

Οταν το αμαξι βγαινει ολικη πρεπει να μπαινει στην πρεσα .-

 

 

 

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, k_w_t said:

Ειδα  μαντρά  να αγοραζει αδειες απο καμενα αυτοκινητα στο ΜΑΤΙ....

Αν είδες μαντρά να αγοράζει άδειες στο μάτι, αυτές πήγανε σε κλέφτες. 

Η ασφαλιστική τι σχέση έχει;

 

Επίσης λίγο δύσκολο αυτό που λες γιατί πώς θα αποζημιωθούν οι άνθρωποι που έχασαν τις περιουσίες τους, εάν έχουν πουλήσει το αμάξι;

38 minutes ago, k_w_t said:

Οταν το αμαξι βγαινει ολικη πρεπει να μπαινει στην πρεσα

Σε αυτό συμφωνούμε, αλλά ο νομοθέτης επιτρέπει στην ασφαλιστική να τα μεταπουλα.

Άρα το πρόβλημα δεν είναι με τις ασφαλιστικές αλλά με τον νομοθέτη που επιτρέπει στις ασφαλιστικές να ορίζουν τους δικούς τους κανόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Αν είδες μαντρά να αγοράζει άδειες στο μάτι, αυτές πήγανε σε κλέφτες. 

Η ασφαλιστική τι σχέση έχει;

 

Επίσης λίγο δύσκολο αυτό που λες γιατί πώς θα αποζημιωθούν οι άνθρωποι που έχασαν τις περιουσίες τους, εάν έχουν πουλήσει το αμάξι;

Σε αυτό συμφωνούμε, αλλά ο νομοθέτης επιτρέπει στην ασφαλιστική να τα μεταπουλα.

Άρα το πρόβλημα δεν είναι με τις ασφαλιστικές αλλά με τον νομοθέτη που επιτρέπει στις ασφαλιστικές να ορίζουν τους δικούς τους κανόνες.

Δεν απαραιτητο οτι πηγαν σε κλεφτες , πανε και σε κομμενα !

Για αυτο εγω πριν παραδωσω αμαξι στην ασφαλιστικη θα το κανω emmental με το τρυπανι , θα βαλω αμμο στα λαδια θα σπασω τις δισκοπλακες και γενικα θα το το κανω ρημαδι να μην μπορει να βγαλει κερδος απο αυτο...

Δεν γινεται να ειναι win-win η υποθεση για τις ασφαλιστικες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...