Προς το περιεχόμενο

Ειναι νομιμη η ολική που προτεινουν οι ασφαλιστικες?


IoannisSM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, bill999r said:

διαφορετικά να σε περίπτωση ολικής να σου δίνει ένα ισάξιο ασφαλές όχημα

μα το ισαξιο οχημα, κατα τα λεγομενα σου δεν βρισκεις ακομα και στην ασφαλιστικη αξια του συμβολαιο σου. 

21 minutes ago, lector said:

Καλα, πρακτικα δεν υπαρχει κανενας σοβαρος λογος να εχει στην ελλαδα καποιος ιδιωτης αμαξι πανω απο 1600 κυβικα. Εκτος βεβαια απο τη μοστρα.

Οχι εχει να κανει με την κουλτουρα της καθε χωρας, στην Aμερικη ο μεσος ορος ειναι 3000 κυβικα, παλαιοτερα ηταν ακομα πιο πολυ. 
Στην Ελλαδα για καποιον λογο τα πολλα κυβικα θεωρουνταν/θεωρουνται ειδος πολυτελειας και φορολογουνται αναλογα( πλην ενος μικρου διαστηματος που δεν ειχαν τεκμηριο) Αυτο ειναι ενα προβλημα και παραδοξο της ελληνικης νομοθεσιας και του ελληνικου κρατους, Το οποιο και αυτο ειναι αλλη συζητηση.

Τα 1600 κυβικα 25ετιας εχουν μαξιμουμ 100 αλογα και δεν πανε πουθενα. Ισως σημερα που ειναι πιο σβελτοι οι κινητηρες να μην εχει νοημα υπαρξης πανω απο 2000 αλλα γενικοτερα οι μεγαλυτεροι κινητηρες ειναι και πιο αξιοπιστοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Τα 1600 κυβικα 25ετιας εχουν μαξιμουμ 100 αλογα και δεν πανε πουθενα. Ισως σημερα που ειναι πιο σβελτοι οι κινητηρες να μην εχει νοημα υπαρξης πανω απο 2000 αλλα γενικοτερα οι μεγαλυτεροι κινητηρες ειναι και πιο αξιοπιστοι

Υπερβολικο σε βρισκω. Εγω με i20 2010 1.25L 84 αλογα εδω και χρονια εχω γυρισει τη μιση ελλαδα με και χωρις φορτιο, ανετοτατα. Απλα ειμαι συντηρητικος οδηγος και οχι καυλογκαζος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, lector said:

Υπερβολικο σε βρισκω. Εγω με i20 2010 1.25L 84 αλογα εδω και χρονια εχω γυρισει τη μιση ελλαδα με και χωρις φορτιο, ανετοτατα. Απλα ειμαι συντηρητικος οδηγος και οχι καυλογκαζος.

απλα για να κανεις προσπεραση κλεινεις το aircondition.

ειχα τρια ιδια πετρελαιο και ξερω πολυ καλα αν παει ανετοτατα. Δεν παει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tzotzo είπε

απλα για να κανεις προσπεραση κλεινεις το aircondition.

ειχα τρια ιδια πετρελαιο και ξερω πολυ καλα αν παει ανετοτατα. Δεν παει

Καλα, μια χαρα παει, αλλα δε θα μαλωσουμε για αυτο τωρα.

Αν ειναι προκειμενου να κραταω αναμμενο το aircondition στις προσπερασεις (sic) να πληρωνω διπλα τελη κυκλοφοριας, μπορω και με κλειστο, δεν πειραζει 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φιλη που την τρακαραν με ενα σχετικα νεο αμαξι της δικαιολογουσαν μόνο μτχ κ ημιτασιον ανταλλακτικα. Ειδα το χαρτί της απόδειξης. Μετα εχεις ασφάλεια κατα ταλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, magicnumbers said:

Σε φιλη που την τρακαραν με ενα σχετικα νεο αμαξι της δικαιολογουσαν μόνο μτχ κ ημιτασιον ανταλλακτικα. Ειδα το χαρτί της απόδειξης. Μετα εχεις ασφάλεια κατα ταλλα.

πες μας μοντελο, χρονολογια, κοστος ζημιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lector είπε

Καλα, πρακτικα δεν υπαρχει κανενας σοβαρος λογος να εχει στην ελλαδα καποιος ιδιωτης αμαξι πανω απο 1600 κυβικα. Εκτος βεβαια απο τη μοστρα.

 

Μόστρα είναι γιατί στην Ελλάδα τρώνε τόσο χαράτσι τα πολλά κυβικά που μας φαίνεται κάτι εξωτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Μόστρα είναι γιατί στην Ελλάδα τρώνε τόσο χαράτσι τα πολλά κυβικά που μας φαίνεται κάτι εξωτικό.

Ναι, ειναι κατι σα συμβολο κυρους, οπως τα iphone, αλλα περαν τουτου ειναι και αχρηστα διοτι δε γινεται να τα εκμεταλλευτεις (τουλαχιστον νομιμα), δεν υπαρχει ουτε autobahn ουτε route 66.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα ηθελα αν καποιος ειχε ποτε ατυχημα του λεγαν αυτη την χαζη παπατζα για μτχσμενα/ ιμιτασιον ανταλακτικά και τελικά εβαλε καινούρια και το πηγε δικαστικά , να μας πει πως κινήθηκε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzotzo είπε

πες μας μοντελο, χρονολογια, κοστος ζημιας

Peugeot 107 ετος δε ξερω μτχ 

ζημιά ειχε μαζεψει τη δεξια μερια δεν έφταιγε η φιλη αλλα η λιστα ειχε καμια 10αρια ανταλλακτικά σίγουρα κανα 1500αρι ζημια

Φαναρι φτερο πορτα αλλαχτηκαν μαζι με αλλα ψιλολογια. Γραφαν ολα μτχ πανω φτερο ταδε μτχ φανάρι μτχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Conan2046 said:

Λες ναι, η ιδέα της ασφάλειας στηρίζεται στο ότι απωζημιωνεσαι για την ζημιά που έπαθες και όχι παραπάνω. Δεν ξέρω αν μπορείς να ζητήσεις τα επιπλέον ασφάλιστρα που έδωσες αλλά να αποζημιωθεις παραπάνω από την αξία δεν γίνεται. Σκέψου το αλλιώς, γιατί κάποιος που έχει ένα που κάνει 8 και το ασφαλίζει για 12 να μην το εξαφανίσει, να δηλώσει κλοπή και να αποζημιωθεί παραπάνω;

Αν κάνει 8, να του πει η ασφαλιστική ότι μάγκα μου κάνει 8 το αμάξι σου, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ 12 που ζητάς. Αν το ασφαλίσει για 12, ας πρόσεχε.

Η ζημιά της κλοπής ή της σημαίνει ότι εγώ έχασα το αυτοκίνητο μου για το οποίο ξαναγράφω ότι πληρώνω συγκεκριμένα ασφάλιστρα τα οποία υπολογίζονται απτήν αξία του αυτοκινήτου. 

Να σου πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει «γιατί κάποιος να μην εξαφανίσει το αυτοκίνητο του», αυτό είναι δουλειά της αστυνομίας και της ασφαλιστικής. 

Πληρωνω για κάτι συγκεκριμένο και συμφωνημένο. Αυτή είναι η αξία. Όχι το ότι τη στιγμή που χρειάζεται να εξασκήσω το ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ (το οποίο απέκτησα πληρώνοντας) εμφανίστηκε ένας καημένος (με την καλή έννοια) στο car που πουλάει το δικό του στη μισή τιμή για να το δώσει χτες επειδή μπορεί να έχει μια ανάγκη. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, polaki said:

Αν κάνει 8, να του πει η ασφαλιστική ότι μάγκα μου κάνει 8 το αμάξι σου, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ 12 που ζητάς. Αν το ασφαλίσει για 12, α

Πληρωνω για κάτι συγκεκριμένο και συμφωνημένο. Αυτή είναι η αξία. Όχι το ότι τη στιγμή που χρειάζεται να εξασκήσω το ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ (το οποίο απέκτησα πληρώνοντας) εμφανίστηκε ένας καημένος (με την καλή έννοια) στο car που πουλάει το δικό του στη μισή τιμή για να το δώσει χτες επειδή μπορεί να έχει μια ανάγκη. 

Όσο παράδοξο είναι,κάποιος να βάζει το αυτοκίνητο του διπλή τιμή επειδή είναι προσεγμένο, τόσο παράδοξο είναι και αυτό που περιγράφεις, να υπάρχει κάποιος που το σκοτώνει.

Εσύ θες να έχεις κέρδος ή να το πούμε αλλιώς να μην μπεις μέσα. Η ασφαλιστική το ίδιο από την μεριά της. Αν λοιπόν δεν τα βρίσκετε πάτε στο δικαστήριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, polaki said:

Αν κάνει 8, να του πει η ασφαλιστική ότι μάγκα μου κάνει 8 το αμάξι σου, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ 12 που ζητάς. Αν το ασφαλίσει για 12, ας πρόσεχε.

Η ζημιά της κλοπής ή της σημαίνει ότι εγώ έχασα το αυτοκίνητο μου για το οποίο ξαναγράφω ότι πληρώνω συγκεκριμένα ασφάλιστρα τα οποία υπολογίζονται απτήν αξία του αυτοκινήτου. 

Να σου πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει «γιατί κάποιος να μην εξαφανίσει το αυτοκίνητο του», αυτό είναι δουλειά της αστυνομίας και της ασφαλιστικής. 

Πληρωνω για κάτι συγκεκριμένο και συμφωνημένο. Αυτή είναι η αξία. Όχι το ότι τη στιγμή που χρειάζεται να εξασκήσω το ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ (το οποίο απέκτησα πληρώνοντας) εμφανίστηκε ένας καημένος (με την καλή έννοια) στο car που πουλάει το δικό του στη μισή τιμή για να το δώσει χτες επειδή μπορεί να έχει μια ανάγκη. 

Πολυ πιθανον εισται απο αυτους που δεν διαβαζει αυτα που υπογραφει.....την επομενη φορα να διαβαζετε τις συμβασεις που υπογραφετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμαμαι φιλη μου με Lancia Y του 2002 που την τρακαραν απο πισω (προφυλακτηρας,πορτμπαγκαζ) και ηθελαν να το βγαλουν ολικη.

Ο φαναρτζης τους το εβγαλε 1500€ ζημια. (δικος μας 900€)

Μιλαμε για το 2015 και της εδιναν 1000 + τα σωστρα που λενε για την αποσυρση 300€.

Μιλησα με φιλο μου σε ανταλλακτικα στην Φρατζη και μου ειπε να κανει το εξης επειδη  τα ανταλλακτικα της Lancia ειναι ακριβα.. 

Να παρει τα 1000€ αλλα να μην τους δωσει το αυτοκινητο για αποσυρση στα 300€ . (το κανουν ανταλλακτικα που τους βγαινει πανω απο τα 1000€ που δινουν σε κερδος).

Η ασφαλιστικη αρχισε τα μα μου σου του.

Τοτε τους ειπε εαν θελετε και το αμαξι θελω 2500€ γιατι το σο βγαινει εαν το κοψει ανταλλακτικα.

Την ειχαν ζαλισει με την αποσυρση τοτε. Σε καποια φαση μιλησα εγω μαζι τους και τους ειπα εαν το δωσει για αποσυρση για 300€ θα παρω το τρυπανι και θα το γεμισω τρυπες σε καπο,φτερα,ουρανο κτλ θα ριξω και αμμο θαλλασης στα λαδια και το βαλω μπρος να μην μεινει τιποτα μεσα ορθιο...

Σε 2 μερες εδωσαν εντολη να το φτιαξει φαναρτζης τους..

 

 

Επεξ/σία από k_w_t
  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Dinos1973 said:

Πολυ πιθανον εισται απο αυτους που δεν διαβαζει αυτα που υπογραφει.....την επομενη φορα να διαβαζετε τις συμβασεις που υπογραφετε!

Ωραίος. Θα το έχω υπόψην μου, ευχαριστώ για την ενημέρωση. 

52 minutes ago, tzotzo said:

Όσο παράδοξο είναι,κάποιος να βάζει το αυτοκίνητο του διπλή τιμή επειδή είναι προσεγμένο, τόσο παράδοξο είναι και αυτό που περιγράφεις, να υπάρχει κάποιος που το σκοτώνει.

Εσύ θες να έχεις κέρδος ή να το πούμε αλλιώς να μην μπεις μέσα. Η ασφαλιστική το ίδιο από την μεριά της. Αν λοιπόν δεν τα βρίσκετε πάτε στο δικαστήριο 

Δεν αντιλέγω, είναι τελείως συγκεκριμένο αυτό που λέω. 

Επί της ουσίας αυτό που λέω είναι ότι πληρώνω ασφάλιστρα για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΟΣΟ. Έστω τα 12k. 

12k λοιπόν πληρώνω εδώ και 3 χρόνια. Αν η ασφαλιστική κρίνει ότι το αμάξι μου σήμερα έχει αξία 9k, να μου κάνει ασφάλιστρα αυτής της αξίας, άρα να ΜΟΥ ΜΕΙΩΣΕΙ τα ασφάλιστρα. Όμως εξακολουθώ και πληρώνω ασφάλιστρα των 12 χιλιάδων, όχι 9. Άρα μια χαρά ξέρει να εισπράτει. Αυτό λέω. 

Ξέρω και τί έχω υπογράψει (απάντηση για το εξυπνοπούλι από πάνω) και το ότι δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς. Συζήτηση κάνουμε για το κατά πόσον υπάρχει περίπτωση κάποιος να βγάλει άκρη ή όχι. 

Τα των δικαστηρίων στην Ελλάδα είναι γελοίο, για να μην πω κάποια βαριά κουβέντα, όταν είχα πει παλιότερα είχα φάει και 1 εβδομάδα ban. Μια Ουγκάντα είμαστε, απλά διαφέρουμε στη γλώσσα, τίποτα άλλο. Όταν αρχίσουμε και εμείς εδώ να μιλάμε Σουαχίλι, δε θα έχουμε καμία απολύτως διαφορά. 

10 hours ago, lector said:

Ναι, ειναι κατι σα συμβολο κυρους, οπως τα iphone, αλλα περαν τουτου ειναι και αχρηστα διοτι δε γινεται να τα εκμεταλλευτεις (τουλαχιστον νομιμα), δεν υπαρχει ουτε autobahn ουτε route 66.

honestly δεν είναι δυνατόν εν έτει 2024 σε τεχνολογικό φόρουμ να λέμε για μόστρα το iPhone. Κανονικά ούτε για τα κυβικά θα έπρεπε, υπάρχει άπειρο υλικό online που εξηγεί επ'ακριβώς τί κερδίζεις και τί όχι απ'τα περισσότερα κυβικά, καθώς και τις εναλλακτικές τους (compressors, turbo). 

Έχοντας πάντως οδηγήσει παλιότερα Cherokee στα 4lt και στα 2,5lt, δεν έχει καμία απολύτως σχέση το ένα με το άλλο. Προφανώς αν το θέλει η κυρία για να πηγαίνει Κολωνάκι, δεν της χρειάζεται. Αλλά όχι να λέμε ότι δεν έχει καμία διαφορά.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...