Προς το περιεχόμενο

Ειναι νομιμη η ολική που προτεινουν οι ασφαλιστικες?


IoannisSM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, tzotzo είπε

σε αυτο το θεμα εχουμε το εξης οξυμωρο. 

λεμε πως ενα αυτοκινητο 20ετιας ή 25ετιας ειναι αξιοπιστο και κακως τα κατηγορουμε ως σαπακια ή παλιατζουρες, ΑΛΛΑ οταν μπουμε στο car και κοιταξουμε για τα εν λογω αυτοκινητα θα βρουμε ΕΝΑ "καλο" και ΔΕΚΑ σαπακια.

Τελικα ποια ειναι η πραγματικοτητα;

ανάλογα σε ποια πλευρά βρισκόμαστε.

Όταν έχουμε ένα 20ετίας και θέλουμε να πάρουμε αποζημείωση ή να το πουλήσουμε, τότε είναι καλοδιατηρημένο και άψογο που δε θέλει τίποτα, ασχέτως ηλικίας

Όταν στο ίδιο άτομο όμως δείξεις ένα 20ετίας στο car, να το αγοράσει ή να πει τη γνώμη του (όπως γράφουν πολλοί εδώ μέσα) τότε θα σου μιλήσει για σαπάκια 20ετίας που έπρεπε να είναι στην πρέσα.

Είναι ακριβώς ή ίδια φάση με τα μεταχειρισμένα που όλοι λένε να μη στέλνει ο πωλητής αν δε παραλάβει πρώτα τα χρήματα. όταν όμως ειμαστε αγοραστές αλλάζει το τροπάρι. Τότε, μη τολμήσεις και βάλεις χρήματα αν δε παραλάβεις το πακέτο.

Καθένας ζει στη δική του πραγματικότητα λοιπόν.

Όσο για τις ασφαλιστικές ναι τα κάνουν αυτά αλλά κι εμείς δεν είμαστε τα καλύτερα παιδιά. Να τα λέμε όλα. Που μας χτυπάει ο άλλος στο φτερό και βάζουμε μέσα και το χτύπημα που είχαμε λίγο πιο δεξια από την περασμένη χρονια. Ποιος δε το έχει κάνει αυτό; Γιατί εγώ όσες περιπτώσεις ξέρω με ασφαλιστικές να πουλάνε τρέλα (είχε γνωστή περιστατικό 2 μήνες πριν) άλλες τόσες ξέρω με κάποια αλάνια που πχ τους ακουμπούσε ο άλλος και λέγανε ότι διαλύθηκε ο ήδη διαλυμένος προφυλακτήρας. Και πλήρωνε η ασφαλιστική

Οπότε το συμέπρασμα που βγαίνει από εμένα είναι .."κλέψε" γιατί με την πρώτη ευκαιρία θα σε κλέψουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, dtk-386 είπε

E τι άλλο ήθελες να σου βγάλει για να το πεις αναξιόπιστο? :lol:

Τα έβγαλε τα πρώτα χρόνια .... Ήταν παιδικές ασθενείες... Τώρα ενήλικας πλέον δεν καταλαβαίνει τίποτα... 🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, polaki είπε

Στα δικά μου μάτια τα πράγματα είναι πιο απλά. 

Με βάζεις και συμφωνούμε μαζί αγαπητή ασφαλιστική να ασφαλίσω το όχημα μου για ένα συγκεκριμένο νούμερο το οποίο ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ στο συμβόλαιο, ναι ή όχι; 

Όλα αυτά τα χρόνια λοιπόν, το mini cooper το δικό μου λέει 12,,000. Άρα πληρώνω ασφάλιστρα ανάλογα με τα 12000, ναι ή όχι; Ναι, γιατί το δεύτερο αμάξι μου που επίσης ασφαλίζω μικτή για 6000 έχει σχεδόν ακριβώς το μισό κόστος ασφαλίστρων.

Αρα αν έρθει η ώρα να μου βγει ολική, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να με ενδιαφέρει αν υπάρχει ένας που το πουλάει 8000 ώστε να μου πουν πάρε τα 8000 και σκάσε.

Εγω για 12000 πληρώνω, ΚΑΝΟΝΙΚΑ το νόμιμο θα ήταν να εισπράξω 12.000. 

Λεω κάτι παράλογο; 

 

Λες ναι, η ιδέα της ασφάλειας στηρίζεται στο ότι απωζημιωνεσαι για την ζημιά που έπαθες και όχι παραπάνω. Δεν ξέρω αν μπορείς να ζητήσεις τα επιπλέον ασφάλιστρα που έδωσες αλλά να αποζημιωθεις παραπάνω από την αξία δεν γίνεται. Σκέψου το αλλιώς, γιατί κάποιος που έχει ένα που κάνει 8 και το ασφαλίζει για 12 να μην το εξαφανίσει, να δηλώσει κλοπή και να αποζημιωθεί παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεση ετησια ασφαλεια στην Αγγλια, 800 λιρες https://www.quotezone.co.uk/car-insurance/average-car-insurance-premium-by-region
μεσο ετησιο εισοδημα στην Αγγλια 34.000 λιρες https://www.statista.com/statistics/416139/full-time-annual-salary-in-the-uk-by-region/

μεσο Vectra του 2001 στην αγγλια 1800 Λιρες https://www.autotrader.co.uk/car-search?advertising-location=at_cars&make=Vauxhall&model=Vectra&moreOptions=visible&postcode=w24ba&sort=relevance&year-from=2001&year-to=2001

Χωρα με διπλασιο εισοδημα,με διπλασιο κοστος ασφαλισης πουλανε ιδια αυτοκινητα (ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ) ιδια τιμη με Ελλαδα.
Εδω εμεις στο Ελλαδα εχουμε τσακωθει με την Λογικη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2024 στις 3:04 ΜΜ, Burgos είπε

Οι εκτιμήσεις δεν βγαίνουν με ποιοτικά χαρακτηριστικά αλλά με ποσοτικά. Δεν μετριέται το "περιποιημένο". Μετράει το μοντέλο και η ηλικία και μετά υπολογίζονται ελάχιστα τα χιλιόμετρα και ο εξοπλισμός. Ένα base model του 2000 με 500.000 χιλιόμετρα μπορεί να εκτιμηθεί πχ 2000€ και ένα με πιο πλούσιο εξοπλισμό και 120.000χλμ να εκτιμηθεί 2300€. 5000€ δε θα εκτιμηθεί με τίποτα όσο περιποιημένο και να είναι

Αυτό δεν ισχύει. 

Όταν το μέσο αυτοκίνητο στο car είναι πχ στα 2500 ψιλοσαράβαλο ενώ το δικό σου είναι πένα, τύπου θα μπορούσε να πωλείται 4000, στο βγάζουν για 2500.

Αν όμως το δικό σου έχει πχ ξεβαμμένο καπό και χτυπημένες ζάντες (όπως εμένα) σου λένε θα πάρεις 1500 γιατί το όχημά σου είναι "ταλαιπωρημένο". Οπότε τα αισθητικά κριτήρια υπάρχουν απλώς όπως και οι αποζημιώσεις, πάνε μόνο προς τα κάτω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tzotzo είπε

μεση ετησια ασφαλεια στην Αγγλια, 800 λιρες https://www.quotezone.co.uk/car-insurance/average-car-insurance-premium-by-region
μεσο ετησιο εισοδημα στην Αγγλια 34.000 λιρες https://www.statista.com/statistics/416139/full-time-annual-salary-in-the-uk-by-region/

μεσο Vectra του 2001 στην αγγλια 1800 Λιρες https://www.autotrader.co.uk/car-search?advertising-location=at_cars&make=Vauxhall&model=Vectra&moreOptions=visible&postcode=w24ba&sort=relevance&year-from=2001&year-to=2001

Χωρα με διπλασιο εισοδημα,με διπλασιο κοστος ασφαλισης πουλανε ιδια αυτοκινητα (ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ) ιδια τιμη με Ελλαδα.
Εδω εμεις στο Ελλαδα εχουμε τσακωθει με την Λογικη.

Και; Θες να γίνουμε Αγγλία;

Αγγλία ξέρεις πόσο έχει η εργατοώρα σε αντιπροσωπεία; Ξέρεις πόσο έχει το σούπερ μάρκετ;

Γενικά έχεις δει πως ψωμολυσσαει ο κόσμος στην Αγγλία;

Όχι φίλε δεν θέλω να γίνουμε ούτε Αγγλία, ούτε Αμερική.

Ας φέρουν τα καλά της Αγγλίας και την ΗΠΑ, όχι όλη τη λερα που πίνει το αίμα του κοσμακη.

Εδώ τα βεκτρα που είναι 23 χρόνων αμάξια είσαι σαπακια. Εκεί γιατί τα δίνουν κοντά 3000 ; Στο εξωτερικό αλλάζουν αμάξι κάθε 5 χρόνια....

 

Χαχαχαχαχα 

Ρε μάγκες πραγματικά καλά μας κάνουν... Αφού είμαστε πρόβατα κ πιστεύουμε ότι μας λέει το κάθε λαμόγιο.

Στο εξωτερικό αλλάζουν αυτοκίνητο κάθε 5 χρόνια, στο εξωτερικό τα συντηρούν άψογα, στο εξωτερικό το ένα  κ το άλλο.

Εν τω μεταξύ σε ένα φορούμ του εξωτερικού να μπεις βλέπεις κόσμο να προσπαθεί να επισκευάσει μόνος του το αμάξι επειδή δεν τους παίρνει ούτε να μπούνε σε συνεργείο. Για διαγνωστικό δεν το συζητώ. Είναι ένα 50 αρικο η σύνδεση μόνο.

Εμείς εκεί όμως να χρεωθούμε να πάρουμε αμάξι μην μας πουν κ γύφτους κ πειναλες... Εκεί να βγάλει η αντιπροσωπεία και οι έμποροι λεφτά γτ έτσι κάνουν στο εξωτερικό.

Νεοέλληνας όνομα κ πράμα....

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, bill999r said:

Εδώ τα βεκτρα που είναι 23 χρόνων αμάξια είσαι σαπακια. Εκεί γιατί τα δίνουν κοντά 3000 ; Στο εξωτερικό αλλάζουν αμάξι κάθε 5 χρόνια....

Γιατι διαλεγεις μονο ενα κομματι απο αυτα που εγραψα, Δινουν και διπλασιες ασφαλειες και εχουν και διπλασιο εισοδημα. Δινουν κοντα 2000 € (1800λιρες) καλυτερα αυτοκινητα καθοτι ειναι 2,2l και οχι τα ταπεινα 1600 που εχουμε εδω.

Το Λουξεμβουργο ,  εχει τον πιο νεο στολο στην Ευρωπαικη Ενωση με μεσο ορο 10 έτη.

Η Αγγλια που δεν ειναι πλεον στην ΕΕ, εχει μεσο ορο 9 ετη. 
Αρα τα 5 χρονια που αναφερεις δεν υπαρχουν πουθενα στην ευρωπη.

Η Αγγλια που εχει ΣΑΦΩΣ καλυτερη και μεγαλυτερη car culture απο οπουδηποτε στον κοσμο, με δεκαδες συναντησεις καθε σαββατοκυριακο απο petrolheads,μονο σημερα 1/9/2024 εχει τουλαχιστον 30 διαφορετικα event για αυτοκινητα (https://www.carevents.com/uk/search/?title=&cat=0&location=&lat=53.800755&lng=-1.549077&radius=1000)  εκτιμα τα αμαξια 25ετιας πιο φθηνα απο εμας στην Ελλαδα.

Το λεω τριτη και τελευταια φορα. Αν αξιολογει καποιος το αυτοκινητο του, 20 ετων και πανω, διπλασια τιμη απο τον μεσο ορο γιατι ειναι περιποιημενο και προσεγμενο, σε καθε εξαμηνη ανανεωση ζηταει εκτιμηση απο πραγματογνομωνα και πληρωνει και το μεγαλυτερο επασφαλιστρο και εχει το κεφαλι του ησυχο. Αν η ασφαλιστικη παει να τον ριξει, θα παει δικαστικα και θα παρει τα περισσοτερα χρηματα που ζηταει. Ποσο πιο απλα πια;

7 hours ago, lector said:

ποιος μας λεει οτι οι ασφαλιστικες δεν ανεβαζουν ψευτικες αγγελιες στο car.gr με σκοτωμενες τιμες, προκειμενου να τις χρησιμοποιουν σαν τεκμηριο για να κατεβαζουν τις αποζημιωσεις;

Οι ασφαλιστικες δεν χρειαζεται να το κανουν αυτο. Επισης τα logistics για να γινει αυτο ειναι τεραστια, και μοιαζει συνομοσιολογικο λιγο αυτο που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Γιατι διαλεγεις μονο ενα κομματι απο αυτα που εγραψα, Δινουν και διπλασιες ασφαλειες και εχουν και διπλασιο εισοδημα. Δινουν κοντα 2000 € (1800λιρες) καλυτερα αυτοκινητα καθοτι ειναι 2,2l και οχι τα ταπεινα 1600 που εχουμε εδω.

Το Λουξεμβουργο ,  εχει τον πιο νεο στολο στην Ευρωπαικη Ενωση με μεσο ορο 10 έτη.

Η Αγγλια που δεν ειναι πλεον στην ΕΕ, εχει μεσο ορο 9 ετη. 
Αρα τα 5 χρονια που αναφερεις δεν υπαρχουν πουθενα στην ευρωπη.

Η Αγγλια που εχει ΣΑΦΩΣ καλυτερη και μεγαλυτερη car culture απο οπουδηποτε στον κοσμο, με δεκαδες συναντησεις καθε σαββατοκυριακο απο petrolheads,μονο σημερα 1/9/2024 εχει τουλαχιστον 30 διαφορετικα event για αυτοκινητα (https://www.carevents.com/uk/search/?title=&cat=0&location=&lat=53.800755&lng=-1.549077&radius=1000)  εκτιμα τα αμαξια 25ετιας πιο φθηνα απο εμας στην Ελλαδα.

Το λεω τριτη και τελευταια φορα. Αν αξιολογει καποιος το αυτοκινητο του, 20 ετων και πανω, διπλασια τιμη απο τον μεσο ορο γιατι ειναι περιποιημενο και προσεγμενο, σε καθε εξαμηνη ανανεωση ζηταει εκτιμηση απο πραγματογνομωνα και πληρωνει και το μεγαλυτερο επασφαλιστρο και εχει το κεφαλι του ησυχο. Αν η ασφαλιστικη παει να τον ριξει, θα παει δικαστικα και θα παρει τα περισσοτερα χρηματα που ζηταει. Ποσο πιο απλα πια;

Αλήθεια φίλε μου που θέλεις να καταλήξεις; Παρέθεσες την τιμή μιας ασφάλειας κ ενός μοντέλου αντίστοιχου του δικού μου... Ωραία τι θες να μας δείξεις με αυτό; Ότι έξω είναι πιο αλήτες;

Σου λέω ότι στην Αγγλία με διπλάσιο εισόδημα δίνουν αμάξια 23 ετών όσο εδώ ή κ ακριβότερα.

Κανονικά δεν θα έπρεπε να τα χαρίζουν αφού κ σαπακια είναι, και πιο πλούσιοι είναι και καλύτερα λεφτά παίρνουν;

Για τις ασφάλειες τους δεν έχω άποψη, και τι περιλαμβάνουν.

Στο Λουξεμβούργο είναι μαζεμένη όλη η ελίτ αλητεία της Ευρώπης. Είναι ένας φορολογικός παράδεισος για μαύρο χρήμα. Τι ακριβώς συγκρίνεις;

Αυτό που λέω από την αρχή και δεν ξέρω γτ ξεφεύγει το θέμα και πάμε Αγγλία, Λουξεμβούργο, Ελβετία είναι ότι οι ασφαλιστικές θα έπρεπε να μας αποζημιώνουν βάσει της τρέχουσας αξίας ή να επισκευάζουν ότι επισκευάζεται. Αντίθετα πρέπει να κάνουμε δικαστήριο για πάρουμε το αυτονόητο συμφωνηθέν πόσο.

Έχεις κάποια αντίρρηση σε αυτό; Θες να μου πεις ότι κ στο εξωτερικό αυτό κάνουν οι ασφαλιστικές;

Εγώ σου απαντάω ότι απλά δεν με νοιάζει. Θέλω όπως είμαι τυπικός να είναι κ αυτοί.

 

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, IoannisSM είπε

  

Nissan Primera

 

Φιλε μιλας για P11 του 2000?

Αφου σου δινουν 3 για ολικη κανε ευχέλαιο.

Εκτος απο αυτους που εχουν κολλημα με το μοντελο και τα εχουν γυαλισμενα-χαμηλωμενα , ειναι σε club κτλ κτλ, που και παλι τα πουλανε εντος της "παρεας" τους αν τα πουλησουν ποτε, οοολα τα αλλα P11, η τουλάχιστον το 90% δουλεύουν η εχουν δουλεψει οικοδομη/χωραφι και εχουν κανει μεταφορες απο ψυγεια μεχρι καναπεδες μαζι με 6 επιβατες.

Ωραιο αυτοκίνητο για τα χρόνια του αλλα τα 3 τα παιρνεις και δεν το λες πουθενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ulalume είπε

Ωραιο αυτοκίνητο για τα χρόνια του αλλα τα 3 τα παιρνεις και δεν το λες πουθενα...

Καλως τον...

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ulalume είπε

Ωραιο αυτοκίνητο για τα χρόνια του αλλα τα 3 τα παιρνεις και δεν το λες πουθενα...

Και τι θα κάνει με αυτά τα 3? Τι όχημα μπορεί να αγοράσει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nabuko είπε

Και τι θα κάνει με αυτά τα 3? Τι όχημα μπορεί να αγοράσει?

Δυστυχώς μόνο το ιδιο. 

Απλα επειδη τυχαίνει να ειχα το συγκεκριμένο, προσεγμενο, με τα πάντα αλλαγμενα , γυαλισμενο , τοσο πουλιεται, δυστυχώς.

Αν κανεις υπομονη κανενα 6μηνο+ και βρεις κανεναν μερακλη που να το ψαχνει επι τούτου μπορει να το δωσεις 3500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 minutes ago, bill999r said:

Σου λέω ότι στην Αγγλία με διπλάσιο εισόδημα δίνουν αμάξια 23 ετών όσο εδώ ή κ ακριβότερα.

οχι φιλε δινουν αυτοκινητα φθηνοτερα. 2100 € για αυτοκινητο 2200 κυβικα. Τι δεν καταλαβαινεις;

Εχουν μεγαλυτερη αγοραστικη δυναμη απο ελλαδα, πληρωνουν παραπανω ασφαλιστρα απο ελλαδα, εχουν καλυτερα αυτοκινητα απο ελλαδα, και παρολαυτα τα κοστολογουν φθηνοτερα απο ελλαδα.

το αυτοκινητο δεν ειναι επενδυση, ειναι ενα κινητο πραγμα που οσο περνανε τα χρονια χανει αξια.
Το αυτοκινητο δεν ειναι για να πεθαινουμε μαζι του, ουτε ειναι για να αιμοδοτουμε καθε βλαβη για 25 χρονια.

Παιρνεις ενα αυτοκινητο για να κανεις την δουλεια σου ή οτι αλλο εχεις στο κεφαλι σου, στα δεκα δωδεκα χρονια το δινεις βαζεις και ενα ποσο και παιρνεις ενα καινουριο. Ετσι παει το πραγμα για πανω απο εναν αιωνα τωρα σε ολες τις χωρες του κοσμου.

Αν θεωρεις οτι ενα αμαξι 25 ετιας ειναι προσεγμενο πηγαινε καντο ιστορικο, και φθηνοτερη ασφαλεια θα εχει και λιγοτερα τελη
 

45 minutes ago, bill999r said:

Αυτό που λέω από την αρχή και δεν ξέρω γτ ξεφεύγει το θέμα και πάμε Αγγλία, Λουξεμβούργο, Ελβετία είναι ότι οι ασφαλιστικές θα έπρεπε να μας αποζημιώνουν βάσει της τρέχουσας αξίας ή να επισκευάζουν ότι επισκευάζεται. Αντίθετα πρέπει να κάνουμε δικαστήριο για πάρουμε το αυτονόητο συμφωνηθέν πόσο.

Αν εσυ κοστολογεις το Vectra σου παραπανω απο τον μεσο ορο, δεν ειναι προβλημα της ασφαλιστικης, ειναι δικο σου. 

ΠΑΜΕ ΞΑΝΑ ΕΣΥ ΤΟ ΚΟΣΤΟΛΟΓΕΙΣ. 
 

Επεξ/σία από tzotzo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, tzotzo είπε

καλυτερα αυτοκινητα καθοτι ειναι 2,2l και οχι τα ταπεινα 1600 που εχουμε εδω.

Καλα, πρακτικα δεν υπαρχει κανενας σοβαρος λογος να εχει στην ελλαδα καποιος ιδιωτης αμαξι πανω απο 1600 κυβικα. Εκτος βεβαια απο τη μοστρα.

1 ώρα πριν, tzotzo είπε

Οι ασφαλιστικες δεν χρειαζεται να το κανουν αυτο. Επισης τα logistics για να γινει αυτο ειναι τεραστια, και μοιαζει συνομοσιολογικο λιγο αυτο που λες

Οντως ειναι συνομωσιολογικο, αλλα θελω να καταδειξω τη "λογικη" της κοστολογησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tzotzo είπε

ΠΑΜΕ ΞΑΝΑ ΕΣΥ ΤΟ ΚΟΣΤΟΛΟΓΕΙΣ

Φίλε μου από το πρώτο μέχρι το κ το τελευταίο ποστ λέω το ίδιο πράγμα.

Η ασφαλιστική μου, Ευρωπαϊκή πίστη τότε, ασφάλιζε το αυτοκίνητο μου στα 3.500 χωρίς εγώ να ζητήσω τίποτα.

Η ασφαλιστική από αυτή που με χτύπησε ήθελε να το βγάλει ολική κ μου έδινε 1200.

Εγώ παρουσιασα το συμβόλαιο μου που έλεγε 3500 και αυτοί απάντησαν ότι αν το πουλήσω σε ανακύκλωση θα έπαιρνα περίπου ένα χιλιάρικο καμία πλησιαζα την τιμή.

Οπότε εγώ έπρεπε να κάνω δικαστήριο για να μπορέσω να πάρω το αυτονόητο;

Που ακριβώς κοστολόγησα εγώ το αμάξι μου; Σε ποιο σημείο ήμουν λάθος; Ότι πλήρωνα την ασφάλεια στην ώρα της; Ότι είχα ένα αμάξι κ αυτοί ήθελαν να με αφήσουν με 1200 στην τσέπη και χωρίς αυτοκίνητο;

Κ στα επόμενα ποστ λέω ότι κατά την άποψη μου η οποιαδήποτε ασφαλιστική θα έπρεπε να επισκευάζει ένα όχημα, ή διαφορετικά να σε περίπτωση ολικής να σου δίνει ένα ισάξιο ασφαλές όχημα και να μην μένεις χωρίς αμάξι από την μια στιγμή στην άλλη.

Είναι κάτι παράλογο αυτό που λέω. Με βλέπεις να ζητάω κάτι παραπάνω από αυτό για το οποίο πληρώνω;

Αν αυτά δεν είναι κατανοητά λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να τα πω πιο απλοϊκά.

Αυτό που ελπίζω να καταλάβεις είναι ότι καθημερινά εύχομαι όλες αυτές οι σκατοεταιριες είτε λέγονται ασφαλιστικές, είτε τράπεζες είτε funds είτε όπως αλλιώς θέλουν να λέγονται και που υπάρχουν μόνο κ μόνο για να πλουτίζουν από τον ιδρώτα του κοσμακη πουλώντας αέρα κοπανιστο, να εξαφανιστούν κ μαζί τους οι ιδιοκτήτες τους, οι υπάλληλοι τους και οι οικογένειές τους μαζί.... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...