Προς το περιεχόμενο

Ειναι νομιμη η ολική που προτεινουν οι ασφαλιστικες?


IoannisSM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, tzotzo είπε

να συγκρινουμε παρομοια πραγματα. Ενα corsa του 2000 οπως του νηματοθετη  με ενα corsa του 2024.

Σε ποιο θα διαλεγες να βαλεις τα παιδια σου

Απάντησα μόνο και μόνο γιατί θεωρούμε όλα τα παλιότερης τεχνολογίας σαραβαλα και κόντρα σαραβαλα.. Ε δεν είναι όλα σαραβαλα επειδή είναι 20ετιας

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Μιλαει για ασφαλιστικη αξια, ως παλιο. οχι αν ειναι αξιοπιστο να κυκλοφορει.
Γιατι πολυ απλα παλιωνουν Ιδια αξια εχει ενα νεοδμητο σπιτι με ενα 25ετίας?

Ιδια αξια εχει ενας Pentium 4 με εναν 13900?

ιδια αξια εχει ενα 3310 με ενα s24 ultra?

 

 

Ναι το κατάλαβα, το κατεβατο δεν το έγραψα για τον φίλο απλά πήρα αφορμή από το ποστ του.

Και φυσικά ένα παλιό αυτοκίνητο έχει χαμηλότερη αξία από ένα καινούριο αλλά αν είναι συντηρημένο σωστά δεν παύει να είναι αξιόπιστο και το αυτοκίνητο κάποιου ιδιοκτήτη.

Σε περίπτωση λοιπόν που αυτό το αυτοκίνητο εμπλακεί σε τροχαίο γτ να σου βγάζει την πίστη η ασφαλιστική; Δεν θα έπρεπε να το επισκευάσουν όπως κ να χει;

Όμως εδώ είναι το εξής παράδοξο... Ενώ η εμπορική αξία πέφτει, τα ανταλλακτικά του μια χαρά ακριβά παραμένουν, είτε αυτά είναι ανταλλακτικά φανοποιιας είτε ανταλλακτικά κινητήρα.

Τεσπα αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο κόσμος πληρώνει μια υπηρεσία υποχρεωτικά ώστε αν συμβεί κάτι αναπάντεχο να μην τρέχει με έκτακτα έξοδα και στο τέλος η αντίστοιχη εταιρία σε αφήνει στα κρύα του λουτρού και σε βάζει σε έξοδα για μια μη προγραμματισμένη αγορά.

5 λεπτά πριν, tzotzo είπε

να συγκρινουμε παρομοια πραγματα. Ενα corsa του 2000 οπως του νηματοθετη  με ενα corsa του 2024.

Σε ποιο θα διαλεγες να βαλεις τα παιδια σου

Ένα Κορσα του 2024 έχει 20.000..

Εσύ θα τα έδινες για ένα αμάξι που πριν 5 χρόνια είχε 13.000;

Εγώ τουλάχιστον δεν θα τα έδινα ακόμα κ να τα είχα και θα προτιμούσα να πάω με το λεωφορείο και όχι να στερήσω 20.000 από την οικογένεια μου κ μάλιστα τέτοιες εποχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Ducatista said:

Απάντησα μόνο και μόνο γιατί θεωρούμε όλα τα παλιότερης τεχνολογίας σαραβαλα και κόντρα σαραβαλα.. Ε δεν είναι όλα σαραβαλα επειδή είναι 20ετιας

ε ενταξει μεταξυ μας μια rolls royce του 2000 σαραβαλο ειναι σε σχεση με ενα αντιστοιχο σημερινο σενταν. Σε θεματα ανεσης ισως υπερτερει αλλα σε ασφαλεια και επιδοσεις πολυ δυσκολα

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tzotzo είπε

ε ενταξει μεταξυ μας μια rolls royce του 2000 σαραβαλο ειναι σε σχεση με ενα αντιστοιχο σημερινο σενταν. Σε θεματα ανεσης ισως υπερτερει αλλα σε ασφαλεια και επιδοσεις πολυ δυσκολα

Μην παίρνεις και όρκο για την ασφάλεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, bill999r είπε

Τι θα πει ολική καταστροφή; Αν έχει καταστραφεί αγόρασε μου άλλο ίδιο. Γτ με βάζεις σε διαδικασία να ψάχνω κάτι που δεν υπάρχει σε αυτά τα λεφτά 

τι θα πει αγορασε μου ιδιο;; αν ειχες Corola 25ετιας και βγηκε ολικη, να σου βρει ιδιο κορολα 25ετιας; 
πες οτι το δικο σου το προσεχες και φροντιζες και και και... το ιδιο θα ηταν με ενα αγνωστο 25ετιας για σενα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bill999r

Τα αυτοκινητα εξελισσονται γενικοτερα προς το καλυτερο, υπάρχουν και εξαιρεσεις , αλλα ο γενικος κανονας ειναι πως τα ενα αυτοκινητο του 2024 ειναι "καλυτερο" απο ενα του 2000.

συγκριτικά εχουν εναν σκασμο συστηματα παθητικης ασφαλειας,πιο στιβαρα σασι και καλυτερη απορροφηση σε περιπτωση τρακαρισματος, εχουν περισσοτερους αεροσακους που δεν ληγουν και προεντατηρες στις ζωνες
συγκριτικα εχουν εναν σκασμο συστηματα ενεργητικης ασφαλειας οπως abs, esc, traction, lane assist, adaptice control cruising, blind spot monitoring, και αν εχουν καποια συστηματα  ειναι παρωχημενης τεχνολογιας

συγκριτικα εχουν πολυ καλυτερη ασφαλεια σε περιπτωση συγκρουσης με πεζους

συγκριτικα εχουν πολυ καλυτερα και εξελιγμενα συστηματα φωτισμου, led adaptive προβολεις ,led κλπ

συγκριτικα εχουν tpms και αλλα γκατζετακια καμερες οπισθοπορειας  αυτοματους υαλοκαθαριστηρες κλπ κλπ

συγκριτικα εχουν καλυτερα crash test και προδιαγραφες ασφαλειας

Νομιζω πως συμφωνεις πως μιλαμε για την ημερα με τη νυχτα.

Τωρα μπλεκουμε πολλα και πολυ διαφορετικα πραγματα μεταξυ τους.


Για μενα δεν υπάρχει καλοσυντηρημενο αυτοκινητο με την εννοια που το λες και σε επιπεδο ασφαλειας, και σε επιπεδο αξιοπιστιας και σε επιπεδο οικονομιας, 

μπορει να αλλαζεις δισκους, τακακια, υγρα φρενων, σωστα και τακτικα αλλα η μοναδα abs ειναι 25 χρονων, και να δυσλειτουργησει την στιγμη που δεν πρεπει. Αρα εδω εχουμε και ζητημα στην ασφαλεια και στο κοστος. Μια μοναδα abs για ενα corsa σαν του φιλου εχει ενα χιλιαρικακι. Και για να ειναι καλοσυντηρημενο δεν θα βαλεις μεταχειρισμενη ε;

μπορει να αλλαζεις, λαδια φιλτρα, μπουζι παραφλου με τα καλυτερα, και να μεινεις καποια στιγμη απο καδενα. Αρα εδω εχουμε ζητημα και στην αξιοπιστια και στο κοστος. Μια αντικατασταση καδενας εχει ενα 500ρικο-1000ρικο. Και για να ειναι καλοσυντηρημενο δεν θα βαλεις την φθηνοτερη ιμιτασιον ούτε θα κανεις παζαρια στον μηχανικο.

Μιλαω για ακριβες βλάβες, που ειναι συνηθισμένες σε ενα μοντελο οπως του νηματοθετη. Συνεπως απο ενα σημειο και μετα για να ειναι "καλοσυντηρημενο" πρεπει να βαλεις το χέρι στην τσεπη. 

Ο καθένας κρινει, και κανει τις επιλογές του. Ρωτησα πολυ συγκεκριμενα αν θα εβαζες τα παιδια σου(επικληση στο συναισθημα) σε ενα corsa του 2000 ή σε ενα corsa του 2024? και μου απαντησες ουσιαστικα οχι. ΟΚ, προσωπικα θα διαλεγα την προσωπική μου ασφαλεια  και της οικογενειας μου, γιατι ειναι δεδομενα πιο ασφαλες αυτοκινητο. Προσεξε μιλάω για να μην έχεις θέμα επιβιωσης, δηλαδη να τρωτε κονσερβες καθε μερα για να εχεις καινουριο αμαξι. Αλλα για να μιλας για καλοσυντηρημενο αυτοκινητο, με την λογικη που προανεφερα, φανταζομαι πως δεν παιζει αυτο το σεναριο. Τελικά τι συμφερει; να κρατας ενα αμαξι 25 ετων ή να αλλαζεις καθε 10 χρονια?

Τωρα οσον αφορα την ασφαλιση στα αυτοκινητα. Αν καποιος θελει ειναι νοικοκυρης και θελει να εχει καλυμμενα ολα τα ενδεχομενα, οταν ασφαλιζει το αυτοκινητο του πρεπει να ζηταει πραγματογνωμοσυνη καθε εξαμηνο με φωτογραφιες κλπ, και αν η ασφαλιστικη του αξιολογει την αξια με μικροτερο ποσο απ οτι επιθυμει να πληρωνει το επασφαλιστρο για την αξια που αξιολογει ο ιδιος το αυτοκινητο του.

Αν ομως ψαχνει την φθηνοτερη ασφαλεια, θελοντας να πληρωσει λιγοτερα χρηματα, το ιδιο θα κανει και η ασφαλιστικη οταν ερθει η ωρα.

 

Quote

Γτ με βάζεις σε διαδικασία να ψάχνω κάτι που δεν υπάρχει σε αυτά τα λεφτά ;

Αν εχεις κατι που δεν υπαρχει ομοιο του, ή εχεις κατι μοναδικό/συλλεκτικο/ακριβο ,πες το οπως θες, και θα πρεπει να του συμπεριφερθεις αναλογα ή εχεις ξοδεψει πολυ κοπο,χρονο και χρημα να το κανεις μοναδικο/συλλεκτικο/ακριβο χωρις να ειναι αυτη η χρηση που προοριζοταν.


 



 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JailbrokenDiesel είπε

τι θα πει αγορασε μου ιδιο;; αν ειχες Corola 25ετιας και βγηκε ολικη, να σου βρει ιδιο κορολα 25ετιας; 
πες οτι το δικο σου το προσεχες και φροντιζες και και και... το ιδιο θα ηταν με ενα αγνωστο 25ετιας για σενα;

Ακριβώς αυτό. όσο μεγαλύτερο το αυτοκίνητο τόσα λιγότερα κυκλοφοράνε εκεί έξω και σπάνια να βρεις δύο παρόμοια μοντέλα 25ετίας έστω να έχεις κάποια σύγκριση ειδικά αν έχεις κάποιο προσεγμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, Nabuko said:

Οι "επαγγελματίες εκτιμητές" είναι κάποιοι υπάλληλοι της ασφαλιστικής που μπαίνουν στο car.gr και βρίσκουν τα φθηνότερα μοντέλα

Κάπως έτσι είναι. Από την άλλη πολλοί δεν ξέρουν τι ζητάνε στο car.gr 

Εφόσον δεν υπάρχει μια βάση δεδομένων με τα πραγματικα ποσά συναλλαγων αγοραπωλησίας πως να βγει ακρη; Θα έπρεπε να δηλώνεται το ποσο συναλλαγής κατά την μεταβίβαση. Το ίδιο και στα ακίνητα. Οι τιμές στα συμβόλαια  είναι οι αντικειμενικες αξίες ουσιαστικά. Ούτε κι εκεί βγαίνει ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dkstopo είπε

Μάρκα μοντέλο κυβικά αρχική αξία  γράφει ο νηματοθετης; 

  

9 ώρες πριν, tzotzo είπε

οχι αλλα μαλλον ειναι corsa, δεν υπαρχει corsa του 2000 στο car πανω απο 3000€

Nissan Primera

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Ducatista said:

Απάντησα μόνο και μόνο γιατί θεωρούμε όλα τα παλιότερης τεχνολογίας σαραβαλα και κόντρα σαραβαλα.. Ε δεν είναι όλα σαραβαλα επειδή είναι 20ετιας

Σαράβαλα μπορεί να μην είναι αλλά η ασφαλιστική κοιτάει την εμπορική αξία και η εμπορική αξία όπως σου είπανε έχει να κάνει σαφώς και με την παλαιότητά.  Υπάρχουν διακυμάνσεις αλλά σε όρια όπως είπανε παραπάνω. Μπορεί ενα αμάξι 20ετιας ίδιο μοντέλο να κάνει από 2500 μέχρι 3000. Δεν μπορεί να κάνει 5000. Για όποιον διαφωνεί ας βάλει το αμάξι για πώληση να δει πόσα τηλέφωνα θα πάρει.

Κοιτάνε οι ασφάλειες να μην πληρώσουν οπου μπορουν ή να πληρώσουν όσο λιγότερα γινετε ; Προφανώς. Δεν τους ενδιαφέρει τίποτα άλλο εκτός από το κερδος τους και λειτουργούν σε μια αγορά και πλαίσιο που μπορούν να το κάνουνε. 

Αν το σκεφτείς όμως το ίδιο κάνει και ο καταναλωτής. Σου λέει βρήκα ασφάλεια μάρκα κουκουρουκου με 100 ευρώ το χρόνο γιατί να μην την κάνω; ιδίως σε παλιά αυτοκίνητα που ασφαλίζεσαι  για τρίτους και οταν έρθει η ώρα της αποζημίωσης αρχίζουν  τα παρατράγουδα για τους άλλους και όλα καλά,  μέχρι να μας τρακάρει κάποιος άλλος πελάτης της και βλέπουμε τι θα πει βερίκοκο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, gakost είπε

Σαράβαλα μπορεί να μην είναι αλλά η ασφαλιστική κοιτάει την εμπορική αξία και η εμπορική αξία όπως σου είπανε έχει να κάνει σαφώς και με την παλαιότητά.  Υπάρχουν διακυμάνσεις αλλά σε όρια όπως είπανε παραπάνω. Μπορεί ενα αμάξι 20ετιας ίδιο μοντέλο να κάνει από 2500 μέχρι 3000. Δεν μπορεί να κάνει 5000. Για όποιον διαφωνεί ας βάλει το αμάξι για πώληση να δει πόσα τηλέφωνα θα πάρει.

Κοιτάνε οι ασφάλειες να μην πληρώσουν οπου μπορουν ή να πληρώσουν όσο λιγότερα γινετε ; Προφανώς. Δεν τους ενδιαφέρει τίποτα άλλο εκτός από το κερδος τους και λειτουργούν σε μια αγορά και πλαίσιο που μπορούν να το κάνουνε. 

Αν το σκεφτείς όμως το ίδιο κάνει και ο καταναλωτής. Σου λέει βρήκα ασφάλεια μάρκα κουκουρουκου με 100 ευρώ το χρόνο γιατί να μην την κάνω; ιδίως σε παλιά αυτοκίνητα που ασφαλίζεσαι  για τρίτους και οταν έρθει η ώρα της αποζημίωσης αρχίζουν  τα παρατράγουδα για τους άλλους και όλα καλά,  μέχρι να μας τρακάρει κάποιος άλλος πελάτης της και βλέπουμε τι θα πει βερίκοκο.

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα λες ούτε και έγινε θέμα μεταξύ 2 ίδιων  μοντέλων αν είναι καλύτερο του 2000 η του 2025 απλά επειδή στο ποστ και σε άλλα δηλαδή χαρακτηρίζουν τα αμάξια που είναι 20 χρόνων σαπάκια σαραβαλα κλπ χωρίς να λαμβάνουν κάτι άλλο υπόψιν τους Απάντησα! λες και  μπορεί ένα yaris να έχει καλύτερη ασφάλεια από μια Μερσεντές 20ετιας.. τώρα για τις ασφαλιστικές είναι κανόνας πριν κάνεις ασφάλεια να σε κάνουν να πληρώσεις περισσότερα και όταν τους χρειαστείς κάνουν πάλι τα πάντα αλλά γία να μην πληρώσουν η για να πληρώσουν τα λιγότερα αν θες

Επεξ/σία από Ducatista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Ducatista said:

Απάντησα μόνο και μόνο γιατί θεωρούμε όλα τα παλιότερης τεχνολογίας σαραβαλα και κόντρα σαραβαλα.. Ε δεν είναι όλα σαραβαλα επειδή είναι 20ετιας

Αυτα λενε και στην Αφρικη οπου καταληγουν τα ευρωπαικα σαραβαλα +20ετιας......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, tzotzo είπε

καλυτερο" απο ενα του 2000.

εννοείται πως δεν διαφωνώ σε αυτό.

Εννοείται πως το καινούριο είναι καλύτερο σε όλα από παθητική ασφάλεια έως οικονομία.

Όμως αν πέσει πάνω σου κάποιος με 200 χλμ μόνο αν έχεις τανκ του 2024 σε σώζει. Φυσικά στο καινούριο οι πιθανότητες επιβίωσης είναι πολύ καλύτερες απλά θέλω να τονίσω ότι στην πατρίδα μας είναι θέμα τύχης ότι όχημα κ να έχεις.

Επίσης η οικονομία είναι κ αυτή συζητήσιμη. Διότι οικονομικό είναι κ ένα παλιό με αέριο για παράδειγμα όπου ο ιδιοκτήτης έχει επενδύσει 1000 ευρώ το πολύ για ένα σύστημα αερίου και όχι 30.000 για ένα υβριδικό Τογιότα που θα έχει την ίδια οικονομία τελικά.

8 ώρες πριν, tzotzo είπε

βαλεις το χέρι στην τσεπη

Πολύ σωστά. Δεν είναι πραγματικά οξύμωρο πως ενώ η ασφαλιζομενη κ η εμπορική αξία πέφτει το κόστος συντήρησης και ανταλλακτικών διατηρείται υψηλά. Το ίδιο κόστος έχει ένας εγκέφαλος Κορσα 2001 , το ίδιο κ ο αντίστοιχος του 2024.

Εγώ που το συντηρώ ευλαβικά γτ να μείνω με το τέτοιο στο χέρι όταν κάποιος θα με τρακάρει; Αυτό που θέλω να πω είναι πως σε κάθε περίπτωση η ασφαλιστική θα έπρεπε να μου το επιδιορθωσει ή αν βγει ολική να σου το αντικαθιστά. Υπάρχουν άλλωστε άπειρα αυτοκίνητα που πωλούνται στο καρ. Η λογική πάρε 1400 και να δεν σου αρέσει κάνε μου δικαστήριο για να πάρεις άλλα τόσα μόνο τακτικές μαφίας υποδηλώνει.

8 ώρες πριν, tzotzo είπε

μην έχεις θέμα επιβιωσης

Όχι φίλε μου κανένα θέμα επιβίωσης δεν έχω , και πολύ εύκολα θα μπορούσα να πάρω ένα νέο οικογενειακό αυτοκίνητο αλλά αντικειμενικά δεν βρίσκω κανένα λόγο.

Το αυτοκίνητο μου είναι άψογα συντηρημένο όπως σου είπα, υπάρχει πληθώρα ανταλλακτικών για ότι προκύψει, δεν μου βγάζει καθόλου βλάβες, καεί πολύ λίγο συγκριτικά με το την παλαιότητα του και έχει όλα τα σύγχρονα συστήματα ασφαλείας που διαθέτουν κ τα καινούργια. Οκ δεν έχει lane assist κτλ αλλά αυτά που θα σε βοηθήσουν στη δύσκολη στιγμή τα έχει.

Ποιός αντικειμενικός λόγος υπάρχει να αλλάξω ένα τέτοιο αυτοκίνητο και να πάρω ένα Volkswagen t roc για παράδειγμα πέρα από το να επιδειξω σε γνωστούς κ φίλους το νέο απόκτημα ή να παίξω λίγο με τα γκετζετακια; Δεν λέω ότι δεν είναι πιο ποιοτικό και καλύτερο σε ολα από αυτό που έχω έχω εγώ αλλά αντικειμενικά τι άλλο μπορεί να μου προσφέρει; Κατά τη γνώμη μου απολύτως τίποτα πέρα από μια πιο άδεια τσέπη.

9 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

αν ειχες Corola 25ετιας και βγηκε ολικη, να σου βρει ιδιο κορολα 25ετιας; 

Αυτό λέω, ας βρεί κορολα κ αφού το ελέγξει και είναι καλό να μου το πάρει.

εγώ όταν τους πλήρωνα ήταν καλά; 

Υποτίθεται ότι πληρώνεις μια ασφάλεια ώστε στη δύσκολη στιγμή να είσαι έτοιμος κ να μην χρεοκοπήσεις εάν τύχει κ εμπλακείς σε ένα ατύχημα. Τώρα που εγώ είχα εμπλοκή χωρίς να φταίω γτ να μείνω χωρίς αμάξι; Γτ να βάλω το χέρι στην τσέπη για να το φτιάξω κ να περιμένω 3 χρόνια για ένα δικαστήριο;

Σε αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι πρόκειται για ένα ακόμη ελληνικό μπαχαλο που ο καθένας κάνει ότι θέλει χωρίς καμία επίπτωση.

Δεν ξέρω τι γίνεται στο εξωτερικό κ ούτε με νοιάζει κιόλας για να προλάβω κάποιους, αλλά εδώ η κατάσταση είναι εξοργιστικη.

 

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...