Προς το περιεχόμενο

Ειναι νομιμη η ολική που προτεινουν οι ασφαλιστικες?


IoannisSM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Nabuko said:

Ναι ναι ακριβώς έτσι είναι. Το ότι έχεις αμάξι με 80.000 χλμ περιποιημένο και σου λένε να πάρεις αποζημίωση ίδιο ποσό με ένα που έχει στο car με 250.000 γιατί "τόσο πουλιούνται" είναι γιατί το αποφάσισε ο "ανεξάρτητος πιστοποιημένος εκτιμητής"

Σου εξηγώ ότι είναι ανεξάρτητοι (όχι υπάλληλοι των ασφαλιστικών) και πιστοποιημένοι (με όποιους κανόνες υπάρχουν από κράτος και ΕΕ) και εσύ παρουσιάζεις ένα παράδειγμα που προσωπικά διαφωνείς. Οκ. Μπορεί να έχεις και δίκιο, αλλά ΕΣΥ τι μπορείς να παραθέσεις ως ¨πιστοποιητικό" γνώσεων επί του θέματος; Το ότι διαφωνείς με την τιμή δεν τον κάνει λιγότερο ανεξάρτητο και λιγότερο πιστοποιημένο. Αν θεωρείς ότι έκανε λάθος φέρε δικό σου εκτιμητή να κάνει εκτίμηση. Και το "περιποιημένο" δεν υφίσταται ως έννοια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, panostza είπε

Το ότι διαφωνείς με την τιμή δεν τον κάνει λιγότερο ανεξάρτητο και λιγότερο πιστοποιημένο. Αν θεωρείς ότι έκανε λάθος φέρε δικό σου εκτιμητή να κάνει εκτίμηση.

Περίεργο όμως που σε περιπτώσεις ολικής πάντα το λάθος γίνεται κατά του πελάτη και υπέρ των ασφαλιστικών. Σύμπτωση θα 'ναι

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Ναι ναι ακριβώς έτσι είναι. Το ότι έχεις αμάξι με 80.000 χλμ περιποιημένο και σου λένε να πάρεις αποζημίωση ίδιο ποσό με ένα που έχει στο car με 250.000 γιατί "τόσο πουλιούνται" είναι γιατί το αποφάσισε ο "ανεξάρτητος πιστοποιημένος εκτιμητής"

Οι εκτιμήσεις δεν βγαίνουν με ποιοτικά χαρακτηριστικά αλλά με ποσοτικά. Δεν μετριέται το "περιποιημένο". Μετράει το μοντέλο και η ηλικία και μετά υπολογίζονται ελάχιστα τα χιλιόμετρα και ο εξοπλισμός. Ένα base model του 2000 με 500.000 χιλιόμετρα μπορεί να εκτιμηθεί πχ 2000€ και ένα με πιο πλούσιο εξοπλισμό και 120.000χλμ να εκτιμηθεί 2300€. 5000€ δε θα εκτιμηθεί με τίποτα όσο περιποιημένο και να είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Burgos είπε

5000€ δε θα εκτιμηθεί με τίποτα όσο περιποιημένο και να είναι

Αυτό είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα. Δεν έχω αναφέρει πουθενά κάτι τέτοιο για υπερπολλαπλάσια ποσά.

Έχω αναφέρει από πάνω ότι όλως περιέργως οι αποζημιώσεις που προσφέρονται σε περιπτώσεις ολικής είναι πάντα οι κατώτερες με βάση το car.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Αυτό είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα. Δεν έχω αναφέρει πουθενά κάτι τέτοιο για υπερπολλαπλάσια ποσά.

Έχω αναφέρει από πάνω ότι όλως περιέργως οι αποζημιώσεις που προσφέρονται σε περιπτώσεις ολικής είναι πάντα οι κατώτερες με βάση το car.

Δεν είπα πως ανέφερες εσύ κάτι. Σαν παράδειγμα το έφερα.

Προφανώς όταν είναι να σε πληρώσει κάποιος θα προσπαθήσει να σε πληρώσει όσα λιγότερα μπορεί. Δεν είναι φίλοι μας που θέλουν το καλό μας οι ασφαλιστικές. Το κέρδος τους θέλουν να μεγιστοποιήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, panostza είπε

ότι είναι ανεξάρτητοι

Έχεις κάτι που το αποδεικνύει;

Γτ ένα άρθρο του auto triti παλιότερα ( προ car.gr εποχών) έλεγε ότι οι αντικειμενικές αξίες των αυτοκινήτων υπολογίζονται από τις ασφαλιστικές βάσει των καταλόγων και των αγγελιών του auto triti .

Πλέον φαντάζομαι οι πιστοποιημένοι για να γλυτώσουν χρόνο θα μπαίνουν κατευθείαν στο car.gr... ή και στο mobile.de ή στο .bg... Ποιός το απαγορεύει;

Εδώ λέει για ιστότοπους... Για ποιους ακριβώς δεν λέει...

https://www.insurancemarket.gr/odigos-asfaleias/autokinito/trechousa-emporiki-axia-aftokinitou

Εδώ μάλιστα εν έτει 2024 αναφέρει πάλι το auto triti

https://www.google.com/amp/s/orfanidisnikolaos.com/blog/ti-shmainei-pws-to-oxhma-mou-krithike-asymfwro-gia-epidiorthwsh%3fformat=amp

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Burgos είπε

Προφανώς όταν είναι να σε πληρώσει κάποιος θα προσπαθήσει να σε πληρώσει όσα λιγότερα μπορεί. Δεν είναι φίλοι μας που θέλουν το καλό μας οι ασφαλιστικές. Το κέρδος τους θέλουν να μεγιστοποιήσουν

Μα αφού ο συμφορουμίτης ανέφερε ότι οι εκτιμητές είναι "ανεξάρτητοι (όχι υπάλληλοι των ασφαλιστικών)". Αυτό σημαίνει ότι οι εκτιμήσεις τους είναι δίκαιες και αντικειμενικές. Αν είναι έτσι τότε πως οι ασφαλιστικές θα πληρώσουν όσο λιγότερα μπορούν αφού δεν αποφασίζουν αυτές αλλά οι "ανεξάρτητοι (όχι υπάλληλοι των ασφαλιστικών)" . Κάτι δεν στέκει στο όλο αφήγημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nabuko είπε

Μα αφού ο συμφορουμίτης ανέφερε ότι οι εκτιμητές είναι "ανεξάρτητοι (όχι υπάλληλοι των ασφαλιστικών)". Αυτό σημαίνει ότι οι εκτιμήσεις τους είναι δίκαιες και αντικειμενικές. Αν είναι έτσι τότε πως οι ασφαλιστικές θα πληρώσουν όσο λιγότερα μπορούν αφού δεν αποφασίζουν αυτές αλλά οι "ανεξάρτητοι (όχι υπάλληλοι των ασφαλιστικών)" . Κάτι δεν στέκει στο όλο αφήγημα

Δεν είναι υπάλληλοι μεν αλλά από που πληρώνονται για την εκτίμηση;

Γενικά πάντως από τους εκτιμητές ακινήτων που γνωρίζω, όσοι είναι πιστοποιημένοι δεν μπορούν να ξεφτιλίσουν τιμές γιατί θα χάσουν την άδειά τους. Εκεί βέβαια υπάρχουν και οι αντικειμενικές αξίες ακινήτων. Υποθέτω όμως πως κάτι τέτοιο θα ισχύει και στα αυτοκίνητα. Απλά κάθε εκτίμηση γέρνει προς το συμφέρον της ασφαλιστικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου πηρε λιγα χρονια να το καταλαβω αλλα η λογικη ειναι απλη.
Το αυτοκινητο δεν ειναι περιουσιακο στοιχειο, ειναι λεφτα εκτεθημενα (πεταμενα) στο δρομο, με οτι ρισκο συνεπαγεται αυτο.  Ειναι σαν τα laptop και τα κινητα.
Για πολλους χρησιμοποιειται και ως status symbol αλλα και παλι αυτο δεν αναιρει το ρισκο που αναφερω παραπανω.

Η αγορα (κατασκευαστες) προσπαθει να σπρωξει τους καταναλωτες να αλλαζουν αυτοκινητο καθε 5-6-7 χρονια. Οι θεωριες εχω αμαξι 25τιας σε αψογη κατασταση δεν ενδιαφερουν κανεναν περαν του ιδιοκτητη. Αν οντως θες "σουπερ ασφαλεια" για το 25τιας αυτοκινητο σου, ετοιμασου να πληρωσεις το αντιστοιχο τιμημα. Οι "μπιζνες" με τις ασφαλιστικες ειναι παντου οι ιδιες, κανεις ασφαλεια ελπιζοντας να μην την χρειαστεις, οταν την χρειαστεις μπλεκεις...
Κανε το κουμαντο σου με βαση τα παραπανω και θα εισαι stress free.

Υ.Γ. Παραδειγμα απο ασφαλεια ζωης σε χωρα του εξωτερικου. Εχει ο Α ασφαλεια ζωης, πεθαινει απο καρκινο του πνευμονα, η ασφαλιστικη δεν πληρωνει γιατι εκανε πολλα μπαρμπεκιου και εισεπνεε τον καπνο, αρα και προκαλεσε τον καρκινο υπ΄ευθυνη του 😉

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έτσι για το info και για όποιον θέλει να το σκεφτεί λιγάκι πέρα από το να θεωρεί ότι όποιος έχει άλλη άποψη είναι εγκάθετος των ασφαλιστικών.

Στο car.gr τις τιμές τις βάζουν οι ιδιοκτήτες, καθόλου αντικειμενικά για βάζουν αυτό που θέλουν. Σε περίπτωση ολικής, το τι ζητάει κανείς πάλι ως ιδιοκτήτης το καθορίζει, επομένως και πάλι όχι αντικειμενικά. Ο εκτιμητής (είτε σωστή τιμή δίνει είτε λάθος) είναι ανεξάρτητος και έχει πάρει μια κάποια άδεια για αυτό από το κράτος. Τώρα ότι υπάρχουν ανίκανοι ή πονηροί εκτιμητές είμαι σίγουρος, όπως και ότι υπάρχουν και πονηροί ιδιοκτήτες ή ανίδεοι που ζητάνε ότι θέλουν για ένα σαραβαλάκι. Και προφανώς για να εκτιμήσεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ λαμβάνεις υπόψη εκτός άλλων και το τι τιμές παίζουν στην αγορά (άρα και αγγελίες από site ή αλλού).

Συνεχίστε να βρίζετε τις ασφαλιστικές ελεύθερα, περιμένω να δω πότε κάποιος θα πει ότι είμαι και υπάλληλός τους :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν κάποιος διαφωνεί με την εκτίμηση που έκανε η ασφαλιστική μπορεί μάλιστα να προσλάβει ένα εξωτερικό εκτιμητή (με δικά του έξοδα) για να προσπαθήσει να αντικρουσει την εκτίμηση της ασφαλιστικής τα έξτρα στα αυτοκίνητα σπάνια θα τα αναγνωρίσει η ασφάλεια στην εκτίμηση, αναλώσιμα πχ είναι κάτι που και να μην τρακαρες θα άλλαζες /επισκευαζες

, μετατροπές (όπως πχ υγραέριο) δεν το υπολογίζουν καν και σε περιπτώσεις μπορεί ακόμα και να ρίχνει την τιμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σε ρώτησα σε πρώτο χρόνο είναι πως γίνεται αντικειμενικά η εκτίμηση της τρέχουσα αξίας του αυτοκινήτου.

Δεν μιλάω για προ ασφαλιστικό έλεγχο, όπου ο ιδιοκτήτης μπορεί να παρουσιάσει το αυτοκίνητο του κ να συμπεριλάβει και τροποποιήσεις που μπορεί να έχει κάνει.

Μιλάω για το σκηνικό όπου η ασφάλεια σε παίρνει τηλέφωνο κ σου λέει ότι εγώ το σαπακι σου το κοστολογω ένα χιλιάρικο για ολική. Τα θες;

Μπορείς να μας απαντήσεις σε αυτό το ερώτημα;

Η ανωτέρω διαδικασία γίνεται από τον πραγματογνώμονα που προανέφερες; Βασιζόμενος στο car.gr ή στο mobile.de ;

Γίνεται από κάποιος άλλον κ όχι από τον πραγματογνώμονα τελικά;

Και για να μην μιλάω αυθαίρετα.

Στην δική μου περίπτωση,

Θεωρείς ότι αν ερχόταν πραγματογνώμονας της δικής μου ασφαλιστικής που ασφαλιζε το όχημα μου τότε στα 3.500 θα προτείνε να με αποζημιώσει για ολική στα 1200 όπως ο άλλος πιστοποιημένος της city;

Φαντάζομαι πώς οι πιστοποιημένοι θα διαφωνούσαν καινή διαφορά στη τιμή θα ήταν 1500 περίπου...

Εγώ για να καταφέρω να πάρω αυτό το 1500 αρι θα έπρεπε να κινηθώ δικαστικά; Ναι θα έπρεπε;

Κ όλα αυτά γιατί είχα την ατυχία να πέσει πάνω μου η θεία που είχε ασφαλιστεί στην city, της οποίας ο ανεξάρτητος πρότεινε ολική στα 1200....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη τα εχω περασει ολα αυτα στα δικαστηρια , δυστυχως ισχυει το car.gr τωρα η το autotriti το 2009 που το χρειαστηκα εγω . επεσε πανω στην  alfa romeo 146 του 2000  που ειχα παρκαρισμενη , ενα τσεροκι  με 100+ χλμ , και μου προτειναν ολικη . στο δικαστηριο ο αντιπαλος δικηγορος προτεινε 2000 και εγω εφοδιασμενος με φωτοτυπιες απο autotriti καταφερα και πηρα 4500 . και στη δικη μου περιπτωση λαστιχα και γενικο σερβις 2 μηνες πριν , δεν ειχαν καμια σημασια . οτι ελεγε το autotriti

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν υπαρχει ασυμφωνία με την ασφαλεια η λύση ειναι το δικαστηριο.Επισκευάζεις το αμαξι απο την τσεπη σου κόβεις τιμολογια και οοοτανγινει το δικαστηριο τα περνεις πισω μεχρι τελευταιας δεκαρας .Φυσικα αυτο προϋποθέτει να αξιζει να φτιαχτει το αυτοκινητο να υπαρχουν τα χρηματα μπροστα και να έχεις υπομνη 2-3 χρονια.Εκει πατανε τα λαμογια αλλα στο δικαστηριο σιγουρα τα περνεισ τα λεφτα σου

Τωρα τι έχεις και τι δεν έχεις βαλει στο αυτοκινητο σου ουτε σημασια εχει ουτε θα βγάλεις ακρη με τον πραγματογνώμονα τησ ασφαλιστικης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο και να ασχοληθείς (και δικαστικά προφανος) το καλύτερο που θα καταφέρεις αν το ασφαλιστήριο γράφει μέσα 4,000 και σου δίνουν πχ 3000 θα πάρεις αυτά που αναγράφεται δλδ 4
Τώρα αν λει 3,000 και σου δινουν 3,000 θα καταφερεις ενα απολυτο τπτ δεν παει να ειχες και κινητήρα απο διαστημοπλοιο πανω που κοστιζει οσο η γη ολοκληρη μαζι με κατοίκους της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...