Προς το περιεχόμενο

Ειναι νομιμη η ολική που προτεινουν οι ασφαλιστικες?


IoannisSM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 minutes ago, Conan2046 said:

Το έχω απορία παιδιά, και το λέω χωρίς ειρωνεία, πως ακριβώς τα προσέχετε τα αμάξια σας μηχανικά και γενικότερα; Αν δεν έχει τρακαρίσματα πέραν του σέρβις στην ώρα του τι άλλο ακριβώς κάνετε;

Κανένας δεν θα σου πει. Αν ένα αμάξι 20ετίας κάνει τα σέρβις αντιπροσωπεία, έχει αλλάξει ευλαβικά ότι προβλέπεται στο βιβλίο σέρβις, και έχει βγάλει και ένα δύο ζημιές, ο κάτοχος έχει πληρώσει ακόμα ένα αυτοκίνητο. 

Και δεν αναφέρω καθόλου την εμφάνιση. Που σίγουρα θα έχει κάνει το χρώμα, σίγουρα θα έχει θολά φανάρια, και ότι άλλο μπορεί να έχει ένα αυτοκίνητο 20 χρόνων.

 

Ε όλοι αυτοί περιμένουν να αποζημιωθούν διπλή αξία από όσο κοστίζει ένα αμάξι του μέσου όρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Το έχω απορία παιδιά, και το λέω χωρίς ειρωνεία, πως ακριβώς τα προσέχετε τα αμάξια σας μηχανικά και γενικότερα; Αν δεν έχει τρακαρίσματα πέραν του σέρβις στην ώρα του τι άλλο ακριβώς κάνετε;

Γενικά να φροντίζεις το αυτοκίνητο σου. 

Το βασικότερο σέρβις στην ώρα του κ αντικατάσταση αναλώσιμων οπότε χρήζει (όχι αλλάζω τακάκια αλλά φοράω δίσκους με 300.000 χλμ ή έχω τα ίδια αμορτισέρ με 300.000 χλμ) , επισκευή οποιασδήποτε βλάβης προκύπτει, είτε είναι μηχανική είτε ηλεκτρική, είτε έσπασε ένας διακόπτης στον πίνακα οργάνων, είτε κάηκε η λάμπα της πλαφονιερας. Συντήρηση του εσωτερικού, ειδικά αν υπάρχουν τμήματα δέρματος, να μην είναι φθαρμένα, κακοσυντηρημενα.

Έπειτα το εξωτερικό να είναι φροντισμένο κ αυτό, επισκευή φθορών κτλ. 

Εγώ επίσης κάθε χρόνο τους κάνω ένα πλύσιμο από κάτω ώστε να φύγουν λάσπες, αλατια από τον χειμώνα αν έχω πάει σε χιονισμένα μέρη, κτλ.

Βέβαια ο καθένας ότι μπορεί από αυτά μιας κ ξεφεύγουμε από τα μηχανικά.

Δεν είπα να ξεφύγουμε κ να πάμε στο άλλο άκρο του ψείρα που ψάχνεται με μικρογρατσουνιες και γενικά φυσιολογικές φθορές χρήσης, αλλά τα χοντρά πρέπει να διορθώνονται.

8 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Κανένας δεν θα σου πει. Αν ένα αμάξι 20ετίας κάνει τα σέρβις αντιπροσωπεία, έχει αλλάξει ευλαβικά ότι προβλέπεται στο βιβλίο σέρβις, και έχει βγάλει και ένα δύο ζημιές, ο κάτοχος έχει πληρώσει ακόμα ένα αυτοκίνητο. 

Και δεν αναφέρω καθόλου την εμφάνιση. Που σίγουρα θα έχει κάνει το χρώμα, σίγουρα θα έχει θολά φανάρια, και ότι άλλο μπορεί να έχει ένα αυτοκίνητο 20 χρόνων.

 

Ε όλοι αυτοί περιμένουν να αποζημιωθούν διπλή αξία από όσο κοστίζει ένα αμάξι του μέσου όρου.

Όχι καμία σχέση. Αυτά τα κάνεις για την προσωπική σου ασφάλεια και για να σου αρέσει αυτό που οδηγάς. Δεν περιμένεις ότι θα ανέβει η αξία του σαν να είναι συλλεκτικό.

Άλλα όταν έρθει η ώρα της πώλησης ή στην περίπτωση μας της ολικής θα πρέπει να αποζημιωθείς για ένα αυτοκίνητο στον μέσο όρο των αγγελιών και όχι για το πιο σάπιο μεταχειρισμένο - ψιλοτρακαρισμενο που κυκλοφορεί στα σαιτ αγγελιών.

Για αυτο θεωρώ πώς η σύγκριση με αγγελίες δεν είναι αντικειμενική.

Θα έπρεπε ένα όχημα να κοστολογείται βάσει της αρχικής του τιμής ( έκδοσης), γτ άλλη τιμή έχει ένα t roc στη βασική και άλλη ένα t roc στην πλούσια έκδοση με αυτόματο κιβώτιο και βάσει της ηλικίας του.

Για πιο σπάνια οχήματα ή εαν κάποιος επιθυμεί να συμπεριληφθούν επιπλέον μετατροπές θα έπρεπε να αξιολογείται επί τούτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Συμφωνώ με όσα λέτε αλλά στο θέμα ολικής, δεν είναι παράλογο να έχεις μια χαρά το αμάξι σου όσο καλά συντηρημένο το έχει ο καθένας και ξαφνικά μια μέρα να μένεις χωρίς αυτό, επειδή ο κάθε είτε πιωμένος, είτε παίζει με το κινητό, είτε τον πήρε ο ύπνος κλπ πέφτει επάνω σου και στο κάνει σμπαράλια; επειδή αυτό μου συνεβει και ακόμα δεν έχω δει τι και πως, μέσω της συζήτησης εδώ μερικά μου φαίνονται παράλογα που κάνουν οι ασφαλιστικές.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, greekbusters said:

 Συμφωνώ με όσα λέτε αλλά στο θέμα ολικής, δεν είναι παράλογο να έχεις μια χαρά το αμάξι σου όσο καλά συντηρημένο το έχει ο καθένας και ξαφνικά μια μέρα να μένεις χωρίς αυτό, επειδή ο κάθε είτε πιωμένος, είτε παίζει με το κινητό, είτε τον πήρε ο ύπνος κλπ πέφτει επάνω σου και στο κάνει σμπαράλια; επειδή αυτό μου συνεβει και ακόμα δεν έχω δει τι και πως, μέσω της συζήτησης εδώ μερικά μου φαίνονται παράλογα που κάνουν οι ασφαλιστικές.  

Πόσο θεωρείς ότι αξίζει το όχημα σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν με νοιάζει το ποσό το αξιολογώ.( αν χρειάζεται νούμερο κάπου στα 3,5κ) Με νοιάζει μια ωραία μέρα μένεις χωρίς όχημα,με ευθύνη κάποιου άλλου, από το πουθενά. Εκεί θέλω να καταλήξω. Ούτε να το πουλήσω έχω σκοπό, όπως οι περισσότεροι που τους το βγάζουν οφφ θέλω να πιστεύω 

47 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Πόσο θεωρείς ότι αξίζει το όχημα σου;

 

Επεξ/σία από greekbusters
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, greekbusters said:

αν χρειάζεται νούμερο κάπου στα 3,5κ

Ωραία, τώρα κοστολογήσε τις ηλεκτρονικές συσκευές που κατέχεις,κινητό smartwatch, τηλεόραση pc laptop, tablet, και πες μου αν έχει λογική να βάζεις τον εαυτό σου και την ασφάλεια σου σε ένα αυτοκίνητο 25ετιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παμε ξανα λοιπον.Η ολικη της ασφαλειας στο 90% των περιπτώσεων δεν ειναι γιατι το αμαξι δεν μπορει να επισκευαστει σωστα και να ξαναγίνει ασφαλες για κυκλοφορία αλλα γιατι η ασφαλεια δεν θελει να καλυψει το κόστος επισκευης και εχει βρει την λαμογια να το  βγαζει ολικη δίνοντας εξωφρενικά μικροτετα νουμερα στο θυμα με ενα σωρο κολπα.Παταει στο γεγονός οτι το θυμα δεν εχει τα χρηματα για να το επισκευασει αμεσα μόνος του και στη συνεχεια να παει δικαστικος οπου σε κανα 2 χρονια θα τα παρει σιγουρα πισω.Αυτη ειναι και η ΜΟΝΗ απαντηση στην παρανομη πρακτική των ασφαλιστικων.

Ολικη του τυπου ο πραματογνωμας ζηταει 2500 και ασφαλιστικη το βγαζει ολικη λογο παλαιοτητας και δινει 1200 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ νομικα πουθενα,μονο στα μυαλα των ασφαλιστων.

 

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Ωραία, τώρα κοστολογήσε τις ηλεκτρονικές συσκευές που κατέχεις,κινητό smartwatch, τηλεόραση pc laptop, tablet, και πες μου αν έχει λογική να βάζεις τον εαυτό σου και την ασφάλεια σου σε ένα αυτοκίνητο 25ετιας

Καμμια σχέση αυτό που λες. Την ασφάλεια μου την καθόριζω ένα 60% εγώ και ένα 40% το αμάξι. Έχω άπειρα παραδείγματα για αυτό που δεν μπορώ να πω παραπάνω, ήδη είπα τόσα οφ τοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποίος είπε ότι με ολική πρέπει ντε και καλά να το δώσεις; 

Σού λένε εμάς δεν μάς συμφέρει να στο φτιάξουμε. Σού δίνουμε τόσα. 

Αν θες επισκευασε το και κράτα το. 

Επίσης αν θες κράτα το και πουλατο μόνος σού ανταλλακτικά. 

Φίλος μού πριν τρεις μήνες τράκαρε το yaris του 2016 μοντέλο. 

Του έδωσαν 10300 για ολική. Τα πήρε με κλειστά μάτια. Έβαλε άλλα δέκα και πήρε το corolla. 

Με δέκα χιλιάρικα έχει πάλι καινούργιο. 

ΥΓ. Σίγουρα δεν έχουν όλοι αυτά τα δέκα να περισσεύουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, filipprin said:

Και μετα πήγαινε δικαστηκα και παρτα ολα πισω,απλα αυτο δεν το λενε.

Ίσως να μην το λένε. Το θεωρώ απίθανο βέβαια. Απλά δεν μας αρέσει αυτό πού ακούμε και δεν δίνουμε βάση σε ο,τι μάς λεν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, greekbusters said:

Καμμια σχέση αυτό που λες. Την ασφάλεια μου την καθόριζω ένα 60% εγώ και ένα 40% το αμάξι. Έχω άπειρα παραδείγματα για αυτό που δεν μπορώ να πω παραπάνω, ήδη είπα τόσα οφ τοπικ

Φίλε μου αν το αμάξι σου κάνει 3 χιλιάρικα και το κινητό σου 1 χιλιάρικο, κάτι έχεις κάνει λάθος στις προτεραιότητες σου. Και εν τέλει περιμένεις την ασφαλιστική και την κάθε ασφαλιστική να σου αποζημιώσει τα φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Στην τελική πάρε κινητό με κουμπιά για να έχεις καλύτερο και ασφαλέστερο όχημα.

Βάζεις τον εαυτό σου και τους υπόλοιπους σε κίνδυνο με αυτή τη λογική. Στα ατυχήματα όταν τηρούνται κάποιοι βασικοί κανόνες οδηγησης, ένα σύγχρονο αυτοκίνητο έχει πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια από ένα λείψανο που απλά περνάει ΚΤΕΟ. 

Μονο το σύστημα αποφυγής σύγκρουσης να λάβεις υπόψιν σου, αυτομάτως γλιτώνεις μια καραμπολα. Και επειδή ούτε εσύ ούτε εγώ είμαστε Σουμάχερ το καινούριο αμάξι σε κρατάει ασφαλέστερο.

16 hours ago, kostasw said:

Ίσως να μην το λένε. Το θεωρώ απίθανο βέβαια. Απλά δεν μας αρέσει αυτό πού ακούμε και δεν δίνουμε βάση σε ο,τι μάς λεν. 

 

Αν κάποιος έχει υπομονή και χρήματα να κάνει την δουλειά του, οι πιθανότητες είναι να πάρει μια σωστή αποζημίωση από την ασφαλιστική δικαστικώς.

 

Απλά ένας κάτοχος ενός αυτοκινήτου 20-30 χρόνων και αξίας 3000 ευρώ, δεν έχει τα χρήματα για να το κυνηγήσει. Αν τα είχε δεν θα κρατούσε ένα λείψανο 30 χρόνων να το λέει προσεγμένο και περιποιημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...