Προς το περιεχόμενο

Ειναι νομιμη η ολική που προτεινουν οι ασφαλιστικες?


IoannisSM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 31/8/2024 στις 7:56 ΜΜ, vasilllis είπε

σε παπι suzukι τους πηρα 1200 μαζι με ψυχικη οδυνη

Ποιός πέθανε; Και ως ...κατοικίδιο με το οποίο ήσουν συναισθηματικά δεμένος να σου αναγνώρισαν το "παπί" "ψυχική οδύνη" δεν παίρνεις. Ούτε "ηθική βλάβη" που μπορεί να εννοούσες.

Στις 1/9/2024 στις 12:09 ΠΜ, bill999r είπε

Γιατί ένα αμάξι 25ετιας θεωρείται πάρα πολύ παλιό;

 

Γιατί έχει διανύσει περίπου 3πλάσιο χρόνο από το "προσδόκιμο" ζωής του.

Στις 1/9/2024 στις 8:58 ΠΜ, IoannisSM είπε

  

Nissan Primera

 

Πάρε τα 3.000€ και να είσαι και ευχαριστημένος. Δεν υπάρχει μέσο αυτοκίνητο 25ετίας που να αξίζει 3000€. Πέρα από την αυτονόητη συντήρηση (λάστιχα κλπ.) που αναφέρεις το "προσεγμένο" δεν ανεβάζει την αξία ποτέ πάνω από ένα 10%. Λεφτά πετάμε σε άπατο πηγάδι με τα περισσότερα αυτοκίνητα κάπου εκεί μετά τη 10ετία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 02/09/2024 at 23:07, tzotzo said:

εχουμε περιπου 12,000 τροχαια ετησιως, χωρια τις κλο[ες, χωρια τα σπασμενα παρπριζ, χωρια τις φυσικες καταστροφες, χαλαζια, πυρκαγιες, πλημμυρες, 

 

Και ενας διευθυντης βαζει ψευτικη αγγελια στο car για να μην αποζημιωσει.
ΜΑΛΙΣΤΑ

Δεν επρόκειτο για renault clio αλλά για πολύ ιδιαίτερο μοντέλο που δεν υπήρχε άλλη αγγελία και το κέρδος θα ήταν σημαντικό. Αλλά δεν προσπαθώ να κάνω κανέναν να πιστέψει τίποτα, αντιμετώπισέ το όπως οτιδήποτε στο internet. Ο ισχυρισμός σου όμως πως δεν ισχύει έχει την ίδια βαρύτητα και τις ίδιες αποδείξεις με τον δικό μου.

 

22 hours ago, Dinos1973 said:

Κανε και εσυ το ιδιο, ανεβαζε αγγελιες στο car με υψιλη τιμη.

Μόνο που αποζημιώνουν με τις χαμηλότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/09/2024 at 21:26, lector said:

Καλα, πρακτικα δεν υπαρχει κανενας σοβαρος λογος να εχει στην ελλαδα καποιος ιδιωτης αμαξι πανω απο 1600 κυβικα. Εκτος βεβαια απο τη μοστρα.

Τυχαίο νούμερο με άστοχο συμπέρασμα. 

Επίσης 1600 κυβικά είναι αυτό: 

image.png.0fa0e869aa84e95ac7cdf2abae5555ae.png

 

1600 είναι και αυτό: 

Suzuki-Vitara_mp51_pic_14254.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, konc said:

Δεν επρόκειτο για renault clio αλλά για πολύ ιδιαίτερο μοντέλο που δεν υπήρχε άλλη αγγελία και το κέρδος θα ήταν σημαντικό. Αλλά δεν προσπαθώ να κάνω κανέναν να πιστέψει τίποτα, αντιμετώπισέ το όπως οτιδήποτε στο internet. Ο ισχυρισμός σου όμως πως δεν ισχύει έχει την ίδια βαρύτητα και τις ίδιες αποδείξεις με τον δικό μου.

Ο ισχυρισμός μου έχει προκύψει με κάποια στοιχεία(πραγματικά) και με μια στοιχειώδη συλλογιστική.

Ο δικός σου βασίζεται σε ένα πολύ εξειδικευμένο περιστατικό που δεν αναφέρεις καμμία παραπάνω πληροφορία.

Δεν αρνουμαι ότι μπορεί να έχει γίνει, όμως δεν είναι η καθημερινότητα καθότι καθημερινά αποζημιώνουν δεκάδες περιστατικά και φυσικά εδω και τόσες σελίδες συζητάμε για vectra και primera 25ετιας με υγραέριο. Δεν έχει αναφερθεί κάποιο περιστατικό για πιο σύγχρονο αυτοκίνητο 

29 minutes ago, NickTG said:

Τυχαίο νούμερο με άστοχο συμπέρασμα. 

Επίσης 1600 κυβικά είναι αυτό: 

image.png.0fa0e869aa84e95ac7cdf2abae5555ae.png

 

1600 είναι και αυτό: 

Suzuki-Vitara_mp51_pic_14254.jpg

 

Lada Niva έπρεπε να βαλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, theopan είπε

Ποιός πέθανε; Και ως ...κατοικίδιο με το οποίο ήσουν συναισθηματικά δεμένος να σου αναγνώρισαν το "παπί" "ψυχική οδύνη" δεν παίρνεις. Ούτε "ηθική βλάβη" που μπορεί να εννοούσες.

 

Εισαι δικαστης,δικηγορος,εισαγγελεας?

Μηπως δεν εκανε ο προεδρος σωστα την δουλεια του και με αποζημιωσε ενω τους εχεις πει να μην το κανουν?

Πες μου αν ειναι να παω να τους μαλωσω!

αν σε πειραξε που εγραψα την ηθικη βλαβη ,ψυχικη οδυνη να με συγχωρεις,δεν τελειωσαμε το ιδιο πανεπιστημιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vasilllis είπε

Εισαι δικαστης,δικηγορος,εισαγγελεας?

Μηπως δεν εκανε ο προεδρος σωστα την δουλεια του και με αποζημιωσε ενω τους εχεις πει να μην το κανουν?

Πες μου αν ειναι να παω να τους μαλωσω!

αν σε πειραξε που εγραψα την ηθικη βλαβη ,ψυχικη οδυνη να με συγχωρεις,δεν τελειωσαμε το ιδιο πανεπιστημιο.

 

Ναι. Δικηγόρος είμαι. Εφόσον δεν προσεβλήθη η προσωπικότητα σου, η αξία σου ως ανθρώπου ή ως νομικού προσώπου, η υπόληψη σου, η τιμή σου, η εκτίμηση που χαίρεις στον περίγυρο σου, κοινωνικό, οικονομικό κλπ, η φήμη σου, η πελατεία σου, δεν τίθεται θέμα "ηθικής βλάβης".Το δικαστήριο απλά επιδίκασε υψηλότερη αποζημίωση από την αρχική της ασφαλιστικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, theopan είπε

Ναι. Δικηγόρος είμαι. Εφόσον δεν προσεβλήθη η προσωπικότητα σου, η αξία σου ως ανθρώπου ή ως νομικού προσώπου, η υπόληψη σου, η τιμή σου, η εκτίμηση που χαίρεις στον περίγυρο σου, κοινωνικό, οικονομικό κλπ, η φήμη σου, η πελατεία σου, δεν τίθεται θέμα "ηθικής βλάβης".Το δικαστήριο απλά επιδίκασε υψηλότερη αποζημίωση από την αρχική της ασφαλιστικής.

Μπορεί να έγινε και κάτι από τα παραπάνω αν ήταν πχ ντελιβεράς και έμεινε χωρίς παπί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, theopan είπε

Ναι. Δικηγόρος είμαι. Εφόσον δεν προσεβλήθη η προσωπικότητα σου, η αξία σου ως ανθρώπου ή ως νομικού προσώπου, η υπόληψη σου, η τιμή σου, η εκτίμηση που χαίρεις στον περίγυρο σου, κοινωνικό, οικονομικό κλπ, η φήμη σου, η πελατεία σου, δεν τίθεται θέμα "ηθικής βλάβης".Το δικαστήριο απλά επιδίκασε υψηλότερη αποζημίωση από την αρχική της ασφαλιστικής.

αναφερει σχετικα.

Η πρόκληση ηθικής βλάβης σε ένα πρόσωπο (παθών) προέρχεται από την εις βάρος του τέλεση μιας άδικης πράξης (αδικοπραξία). Για την πράξη αυτή ευθύνεται ένα έτερο πρόσωπο (θύτης), που ενήργησε είτε από δόλο είτε από αμέλεια. Η άδικη πράξη μπορεί να τελέστηκε είτε εις βάρος της περιουσίας του παθόντος (π.χ φθορά, καταστροφή ή κλοπή πράγματος) είτε εις βάρος της προσωπικότητάς του (σωματική ακεραιότητα, τιμή κλπ).

https://vlastarakosk.gr/?page_id=190

ο δικηγορος μου περα απο την αποζημιωση για την οικονομικη ζημια που προκαλεσε στο οχημα ζητησαμε και χρηματα για ολη την ταλαιπωρια .Τωρα ηθική βλαβη λεγεται,ψυχικη οδυνη λεγεται δεν γνωριζω.

Δυστυχώς δεν έχω τα χαρτία που μου ει΄χαν δωσει τοτε ,αλλα εφόσον ειστε δικηγορός μπορω να σας στειλω τα στοιχεία μου να βρειτε την αποφαση να λυθει καθε παρεξηγηση.Ηταν τα δικαστήρια στην Αλεξάνδρας.

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Μπορεί να έγινε και κάτι από τα παραπάνω αν ήταν πχ ντελιβεράς και έμεινε χωρίς παπί.

η ασφαλιστική δεν ειχε μπει καν στο κοπο,να προσφερει κατι σαν αποζημιωση διοτι ο πελατης της θεωρησε οτι δεν εχει παθει ζημια και δεν χρηζει επισκευης,οποτε δεν εκανε και δηλωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαία έπεσα στο θρεντ και ομολογώ ψυχοπλακωθηκα βραδυατικα. 14 Αυγούστου μια ώρα πριν φύγω για διακοπές έπεσε επάνω στο σταθμευμένο μου οπελ άστρα του 05 ένα 18χρονο που πρώτη φορά έπιανε τιμόνι (με δίπλωμα κανονικά) και έγινε κανονικά φιλική δήλωση. Και σήμερα αύριο  είμαι στην απάντηση της ασφαλιστικής για να δω τι θα γίνει αν και για ολική το βλέπω, μιας και μου το διέλυσε. Αμάξι που το πρόσεχα μηχανικά όσο πιο πολύ και που ποτέ δεν είχε βγάλει κανένα πρόβλημα. Από τι διαβάζω δεν παίζει κανένα ρόλο αυτό και στη καλύτερη αν πάρω 3κ θα είμαι και τυχερός. Πραγματικά ψυχοπλακωθηκα διαβάζοντας όλα αυτά που ένας άσχετος σαν εμένα δεν ήξερε ότι κάνουν οι ασφαλιστικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας μεσος ορος στο car ειναι 3500-4500€, Εαν τα σερβις τα εχεις κανει αντιπροσωπια και εχεις αποδειξεις και εξωτερικα δεν ηταν με καμενο χρωμα, θολα φαναρια, χτυπηματα παντου ισως παρεις 4000 αναλογα φυσικα τι λεει και το συμβολαιο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2024 στις 11:35 ΜΜ, greekbusters είπε

Τυχαία έπεσα στο θρεντ και ομολογώ ψυχοπλακωθηκα βραδυατικα. 14 Αυγούστου μια ώρα πριν φύγω για διακοπές έπεσε επάνω στο σταθμευμένο μου οπελ άστρα του 05 ένα 18χρονο που πρώτη φορά έπιανε τιμόνι (με δίπλωμα κανονικά) και έγινε κανονικά φιλική δήλωση. Και σήμερα αύριο  είμαι στην απάντηση της ασφαλιστικής για να δω τι θα γίνει αν και για ολική το βλέπω, μιας και μου το διέλυσε. Αμάξι που το πρόσεχα μηχανικά όσο πιο πολύ και που ποτέ δεν είχε βγάλει κανένα πρόβλημα. Από τι διαβάζω δεν παίζει κανένα ρόλο αυτό και στη καλύτερη αν πάρω 3κ θα είμαι και τυχερός. Πραγματικά ψυχοπλακωθηκα διαβάζοντας όλα αυτά που ένας άσχετος σαν εμένα δεν ήξερε ότι κάνουν οι ασφαλιστικές. 

Είτε θα πάρεις τα 3-4Κ και θα βρεις σαπακι από το car (και αν σέβεσαι τον εαυτό σου θα δωσεις άλλα τόσα τουλάχιστον για να είσαι ασφαλής) είτε ξεκινάς χώνεις χρήμα στα συνεργεία, κρατάς τιμολόγια και πας δικαστήριο και τα παίρνεις σε 2 χρόνια (με ίσως κάποια επιπλέον αν έχεις καλό δικηγόρο). Εγώ αυτά κατάλαβα μετά από τη συζήτηση στο νήμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω απορία παιδιά, και το λέω χωρίς ειρωνεία, πως ακριβώς τα προσέχετε τα αμάξια σας μηχανικά και γενικότερα; Αν δεν έχει τρακαρίσματα πέραν του σέρβις στην ώρα του τι άλλο ακριβώς κάνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Το έχω απορία παιδιά, και το λέω χωρίς ειρωνεία, πως ακριβώς τα προσέχετε τα αμάξια σας μηχανικά και γενικότερα; Αν δεν έχει τρακαρίσματα πέραν του σέρβις στην ώρα του τι άλλο ακριβώς κάνετε;

σερβις στην ώρα του και νορμάλ οδήγηση. Θα εκπλαγείς πόσος κόσμος που έχει αποφασίσει να πουλήσει κάποια στιγμή το αμάξι του δεν τα κάνει, ειδικά το 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...