Προς το περιεχόμενο

Ειναι νομιμη η ολική που προτεινουν οι ασφαλιστικες?


IoannisSM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 minutes ago, ulalume said:

αρα η ασφάλεια μου δίνει τα 1000 και το πουλαει σαν τρακαρισμένο και το κάνει ο μαντρας οτι θελει.

Το αμάξι δεν είναι της ασφάλειας για να το πουλήσει ούτε γίνεται ποτέ. Δεν υφίσταται "μαντράς" δλδ ανακύκλωση που να το κάνει ότι θέλει.  Δεν πάει ποτέ στην ανακύκλωση το αυτοκίνητο εκτός αν είναι όντως για ανακύκλωση.

 

@iolakos εξήγησε τους τα λίγο γιατί νομίζουν ότι δουλειά της ασφάλειας είναι να πουλάει τρακαρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, iolakos είπε

 

2. ο κάγκουρας κάνει θετική δήλωση. Αν έχεις επισκευάσει το όχημα τότε σου δίνει την αξία των τιμολογίων.  Αν δεν έχεις επισκευάσει το όχημα και έχεις προσφορά, τότε ξεκινάει η μανούρα και τα παζάρια. Η εταιρεία θα σου προτείνει την αξία επισκευής χωρίς τον Φ.Π.Α. ή θα σου προτείνει την αξία επισκευής του οχήματος σου όπως την έχει υπολογίσει ο εκτιμητής της. Ενημερωτικά τα ελληνικά δικαστήρια 99% δεν επιδικάζουν τον ΦΠΑ όταν υπάρχει προσφορά επισκευής οχήματος. Τα τελευταία χρόνια έχουν εμφανιστεί κανα δυο αποφάσεις, αλλά η πάγια νομολογία είναι η μη επιδίκασή του.

Δεν ισχύει αυτό με το ΦΠΑ, κανονικά συμπεριλαμβάνεται στην αποζημίωση εφ' όσον είναι επιβατικό και είναι ιδιώτης αυτός που το έχει. Αν είναι Φορτηγό και λοιπά επαγγελματικά οχήματα σου ζητούν αν υπάγεσαι στο ΦΠΑ ή όχι, αν υπάγεσαι στο ΦΠΑ δεν σε αποζημιώνουν και είναι λογικό αφού το ΦΠΑ που θα δώσεις θα σου επιστραφεί στην περιοδική ΦΠΑ.

Δεν τίθεται κανένα θέμα νομολογιακά για την μη απόδοση ΦΠΑ σε ιδιώτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όταν κάνεις ονλαιν ασφαλεία βάζεις για αξία του αυτοκινήτου μία τιμή μέσα σε ένα εύρος τιμών που καθορίζει η σελίδα 

Εάν βάλεις την υψηλότερη δυνατή τιμή αυξάνονται τα ασφάλιστρα και εάν βάλεις την χαμηλότερη δυνατή τιμή χαμηλώνουν αντίστοιχα. 

Άρα θα έπρεπε σε ολική να σου δίνουν κατευθείαν την τιμή για την οποία πληρώνεις χωρίς μα μου car και τα σχετικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill999r είπε

Όχι, ευχήθηκα να χρεοκοπήσουν οι λαμόγιο εταιρίες κ να μείνουν οι σωστές.

 

Φίλε μου Ελλάδα είσαι... Δεν βλέπεις τι γίνεται; Εδώ δεν μπορούν να καταλάβουν αλλά κ αλλά...

Λαμογιοεταιριες υπάρχουν κάθε είδους, όχι μόνο ασφαλιστικές. Όσο υπάρχουν λαμόγια (άνθρωποι) θα υπάρχουν και εταιρίες. Πάντως, δεν μπορεις να φανταστείς τι λαμογιες παίζονται κατά των ασφαλιστικών εταιριών. Απλά ακούγονται μόνο τα παραπονα προς τις ασφαλιστικές από αγανακτισμένους (πολλες φορές δικαιως) οι οποίοι με την πρωτη ευκαιρία θα κοιτάξουν να τα αρπάξουν x10 από την κακιά ασφαλιστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, mooo είπε

Λαμογιοεταιριες υπάρχουν κάθε είδους, όχι μόνο ασφαλιστικές. Όσο υπάρχουν λαμόγια (άνθρωποι) θα υπάρχουν και εταιρίες. Πάντως, δεν μπορεις να φανταστείς τι λαμογιες παίζονται κατά των ασφαλιστικών εταιριών. Απλά ακούγονται μόνο τα παραπονα προς τις ασφαλιστικές από αγανακτισμένους (πολλες φορές δικαιως) οι οποίοι με την πρωτη ευκαιρία θα κοιτάξουν να τα αρπάξουν x10 από την κακιά ασφαλιστική.

Δεν είπα ποτέ το αντίθετο, ότι οι πολίτες είναι εντάξει απέναντι στις εταιρίες. Πέρα από τις διάφορες ιστορίες που κατά καιρούς έχω ακούσει, γνωρίζω από κοντινό μου πρόσωπο ότι πήρε λεφτά από ασφαλιστική για επισκευή προφυλακτήρα από στημένο τροχαίο με φίλο του. Επίσης κοντινό μου πρόσωπο πουλούσε επί αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα αυτοκίνητο μεγάλου κυβισμού το οποίο στα χρόνια της κρίσης δεν έφευγε ούτε με τάμα, ή μάλλον έφευγε σε τιμή χώμα. Μια μέρα λοιπόν μας είπε ότι του το έκαψαν, κ το έπαιζε κ στεναχωρημένος. 

Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά αλλά νομίζω ότι μόνος του το έκαψε.

Το γεγονός ότι οι πολίτες είναι λαμόγια δεν θα πρέπει να αποτελεί δικαιολογία για την συμπεριφορά τέτοιων εταιριών. Στην τελική ας ελέγχουν πιο εξονυχιστικά τις διαφορές υποθέσεις. Κ αυτές θα γλυτώναν λεφτά από τα λαμόγια, και όσοι ήμασταν τυπικοί θα αποζημιωνομασταν δίκαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, bill999r said:

Δεν είπα ποτέ το αντίθετο, ότι οι πολίτες είναι εντάξει απέναντι στις εταιρίες. Πέρα από τις διάφορες ιστορίες που κατά καιρούς έχω ακούσει, γνωρίζω από κοντινό μου πρόσωπο ότι πήρε λεφτά από ασφαλιστική για επισκευή προφυλακτήρα από στημένο τροχαίο με φίλο του. Επίσης κοντινό μου πρόσωπο πουλούσε επί αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα αυτοκίνητο μεγάλου κυβισμού το οποίο στα χρόνια της κρίσης δεν έφευγε ούτε με τάμα, ή μάλλον έφευγε σε τιμή χώμα. Μια μέρα λοιπόν μας είπε ότι του το έκαψαν, κ το έπαιζε κ στεναχωρημένος. 

Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά αλλά νομίζω ότι μόνος του το έκαψε.

Το γεγονός ότι οι πολίτες είναι λαμόγια δεν θα πρέπει να αποτελεί δικαιολογία για την συμπεριφορά τέτοιων εταιριών. Στην τελική ας ελέγχουν πιο εξονυχιστικά τις διαφορές υποθέσεις. Κ αυτές θα γλυτώναν λεφτά από τα λαμόγια, και όσοι ήμασταν τυπικοί θα αποζημιωνομασταν δίκαια.

Ξεκάθαρα νοοτροπία τουρκοκρατούμενου είλωτα. Πως θα εξαπατήσουν, αντί να ψάχνουν τρόπο να αυξάνουν τα εισοδήματά τους και να μην χρειάζεται να κοιτάνε τα ψιλολόγια.

Περί της αξίας ενός οχήματος, κάθε χρόνο (ή όποτε ξεκινάει νέο συμβόλαιο) γίνεται αναπροσαρμογή της αξίας, η οποία αναγράφεται στην ανανέωση. Μπορεί κανείς να μιλήσει με την ασφαλιστική και να ζητήσει την μέγιστη δυνατή αξία ασφάλισης, με την αντίστοιχη επιβάρυνση (αν υπάρχει) στο ασφάλιστρο.

Υπάρχει κάποια ασφαλιστική στην οποία να κάνεις ασφάλεια και να σε πληρώνει για επιδιόρθωση και μετά να τα διεκδιδεί ΧΩΡΙΣ να υφίσταται φιλικός διακανονισμός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Conan2046 said:

Δεν ισχύει αυτό με το ΦΠΑ, κανονικά συμπεριλαμβάνεται στην αποζημίωση εφ' όσον είναι επιβατικό και είναι ιδιώτης αυτός που το έχει. Αν είναι Φορτηγό και λοιπά επαγγελματικά οχήματα σου ζητούν αν υπάγεσαι στο ΦΠΑ ή όχι, αν υπάγεσαι στο ΦΠΑ δεν σε αποζημιώνουν και είναι λογικό αφού το ΦΠΑ που θα δώσεις θα σου επιστραφεί στην περιοδική ΦΠΑ.

Δεν τίθεται κανένα θέμα νομολογιακά για την μη απόδοση ΦΠΑ σε ιδιώτες.

Δεν είπε αυτό Κόναν.οταν πας προσφορά στο δικαστήριο ο δικαστής θα σου πει ότι αυτό είναι προσφορά δεν το έχεις φτιάξει, μπορεί να μην το φτιάξεις και πότε, οπότε το ΦΠΑ δεν μπορώ να στο δώσω και δεν στο δίνει.

Αν το φτιάξεις και έχεις τιμολόγια ε τότε ναι φυσικά και θα τα πάρεις όλα με ΦΠΑ .αφού το εφτιαξες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, konc said:

Να βάλω μία ακόμα παράμετρο στη συζήτηση, 

θα ήθελα να σκεφτείτε τη δημοσίευση και ανακύκλωση ψεύτικων αγγελιών με, ω τι σύμπτωση, τις χαμηλότερες τιμές σε όλο το car.gr.  

Κανε και εσυ το ιδιο, ανεβαζε αγγελιες στο car με υψιλη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill999r είπε

Δεν είπα ποτέ το αντίθετο, ότι οι πολίτες είναι εντάξει απέναντι στις εταιρίες. Πέρα από τις διάφορες ιστορίες που κατά καιρούς έχω ακούσει, γνωρίζω από κοντινό μου πρόσωπο ότι πήρε λεφτά από ασφαλιστική για επισκευή προφυλακτήρα από στημένο τροχαίο με φίλο του. Επίσης κοντινό μου πρόσωπο πουλούσε επί αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα αυτοκίνητο μεγάλου κυβισμού το οποίο στα χρόνια της κρίσης δεν έφευγε ούτε με τάμα, ή μάλλον έφευγε σε τιμή χώμα. Μια μέρα λοιπόν μας είπε ότι του το έκαψαν, κ το έπαιζε κ στεναχωρημένος. 

Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά αλλά νομίζω ότι μόνος του το έκαψε.

Το γεγονός ότι οι πολίτες είναι λαμόγια δεν θα πρέπει να αποτελεί δικαιολογία για την συμπεριφορά τέτοιων εταιριών. Στην τελική ας ελέγχουν πιο εξονυχιστικά τις διαφορές υποθέσεις. Κ αυτές θα γλυτώναν λεφτά από τα λαμόγια, και όσοι ήμασταν τυπικοί θα αποζημιωνομασταν δίκαια.

Δεν είναι τόσο εύκολο να ελέγχεις διεξοδικά κάθε υπόθεση, ή τουλάχιστον θα ήταν πολύ κοστοβόρο και χρονοβόρο το οποίο μάντεψε ποιος θα πληρώνει με αυξημένα ασφάλιστρα και εκνευρισμούς καθυστέρησης. 
Επίσης στην περίπτωση του φιλικού δεν συμφέρει την εταιρία η ολική διότι ενδεχομένως να σε χάσουν από πελάτη αφού το όχημα θα αποσυρθεί. Εσυ έτυχε να πέσεις σε εκτός φιλικού για αυτό μάλλον και η ταλαιπωρία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mpregos είπε

Δεν είπε αυτό Κόναν.οταν πας προσφορά στο δικαστήριο ο δικαστής θα σου πει ότι αυτό είναι προσφορά δεν το έχεις φτιάξει, μπορεί να μην το φτιάξεις και πότε, οπότε το ΦΠΑ δεν μπορώ να στο δώσω και δεν στο δίνει.

Αν το φτιάξεις και έχεις τιμολόγια ε τότε ναι φυσικά και θα τα πάρεις όλα με ΦΠΑ .αφού το εφτιαξες

Έχεις δίκιο, συγγνώμη, δεν το είχα διαβάσει σωστά. 

Δεν ισχύει πάντως αυτό για το 99% ότι δεν επιδικάζουν το ΦΠΑ, ίσως ίσχυε παλιότερα τώρα φαίνεται να αλλάζει σιγά σιγά η νομολογία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Συζήτηση μπουζούκι. Ο ένας λέει ότι δεν του το ασφαλίζουν μόνο για κλοπή και ο άλλος νομίζει ότι δεν του το ασφαλίζουν καθόλου

να ηταν αυτό  το μονο περίεργο με τους σχολιαστες του ΠΘ.

  • Like 1
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/9/2024 στις 8:37 ΠΜ, gakost είπε

Κάπως έτσι είναι. Από την άλλη πολλοί δεν ξέρουν τι ζητάνε στο car.gr 

Εφόσον δεν υπάρχει μια βάση δεδομένων με τα πραγματικα ποσά συναλλαγων αγοραπωλησίας πως να βγει ακρη; Θα έπρεπε να δηλώνεται το ποσο συναλλαγής κατά την μεταβίβαση. Το ίδιο και στα ακίνητα. Οι τιμές στα συμβόλαια  είναι οι αντικειμενικες αξίες ουσιαστικά. Ούτε κι εκεί βγαίνει ακρη.

Και ποιός προσδιορίζει το ποσό της συναλλαγής;

Στις 2/9/2024 στις 12:03 ΜΜ, Conan2046 είπε

Ο νόμος, αφού σ' αυτόν στηρίζονται οι ασφαλιστικές είναι σαφής:

Άρθρο 17 - Νόμος 2496/1997 - Υπασφάλιση - Υπερασφάλιση

Στην ασφάλιση πραγμάτων, αν η αξία τους που δηλώθηκε κατά τη σύναψη της ασφαλιστικής σύμβασης (ασφαλιστική αξία) υπολείπεται της τρέχουσας ή, αν δεν υπάρχει, της συνηθισμένης αξίας αυτών κατά το χρόνο επέλευσης του κινδύνου, η ευθύνη του ασφαλιστή περιορίζεται στην αποκατάσταση ανάλογου μέρους της ζημιάς.

2. Αν η αξία των πραγμάτων, που δηλώθηκε κατά τη σύναψη της ασφαλιστικής σύμβασης, υπερβαίνει την τρέχουσα ή, αν δεν υπάρχει, τη συνηθισμένη αξία αυτών κατά το χρόνο επέλευσης του κινδύνου, οποιοσδήποτε από τους συμβαλλομένους μπορεί να απαιτήσει τη μείωση της ασφαλιστικής αξίας και του ασφαλίστρου, για το υπολειπόμενο διάστημα ισχύος της σύμβασης. Σε περίπτωση επέλευσης του κινδύνου, ο ασφαλιστής δεν ευθύνεται για το υπερβάλλον.

3. Αν η υπερασφάλιση οφείλεται σε δόλο του λήπτη της ασφάλισης, του ασφαλισμένου ή του δικαιούχου του ασφαλίσματος, η ασφάλιση είναι άκυρη. Ο καλόπιστος ασφαλιστής δικαιούται τα δεδουλευμένα ασφάλιστρα

 

Άρα νομικά, είτε συμφωνείς, είτε όχι, δεν ισχύει αυτό που λες, μπορούσες οποιαδήποτε στιγμή όμως να ζητήσεις μείωση της αξίας.

Και δεν λέω ότι οι ασφαλιστικές υπολογίζουν σωστά την αξία των οχημάτων, έχω μαλώσει κι εγώ μαζί τους για το ότι έπαιρναν τιμές από το mycar χωρίς να λογαριάζουν άλλα στοιχεία. Άλλο αυτό όμως και άλλο να ζητάει κάποιος να αποζημιωθεί για μια τιμή μεγαλύτερη της αξίας μόνο και μόνο επειδή αυτό έχει δηλώσει στην αίτηση προς την ασφαλιστική. Αντίκειται στην ίδια της έννοια της ασφάλισης.

 

Δες αντίστοιχα και την υποασφάλιση…

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Και ποιός προσδιορίζει το ποσό της συναλλαγής;

Δες αντίστοιχα και την υποασφάλιση…

Το 1 αφορά την υπασφάλιση και το 2 την υπερασφάλιση. Στην υπασφάλιση αν πάθεις ζημιά θα αποζημιωθείς επί της ζημιάς με το ποσοστό ασφαλισμένης αξίας προς την πραγματική αξία και φυσικά ως το ύψος της κάλυψης.

Αν δηλαδή ένα όχημα έχει π.χ κάλυψη πυρός και πιάσει φωτιά κάνει 10.000 ευρώ αλλά έχει δηλωθεί 8.000 ευρώ και η ζημιά είναι 4.000 ευρώ δεν θα πάρει 4.000 ευρώ θα πάρει 3.200, το 80% δηλαδή της ζημιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...