Προς το περιεχόμενο

Ειναι νομιμη η ολική που προτεινουν οι ασφαλιστικες?


IoannisSM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, k_w_t said:

Δεν απαραιτητο οτι πηγαν σε κλεφτες , πανε και σε κομμενα !

Για αυτο εγω πριν παραδωσω αμαξι στην ασφαλιστικη θα το κανω emmental με το τρυπανι , θα βαλω αμμο στα λαδια θα σπασω τις δισκοπλακες και γενικα θα το το κανω ρημαδι να μην μπορει να βγαλει κερδος απο αυτο...

Δεν γινεται να ειναι win-win η υποθεση για τις ασφαλιστικες.

 

Τρικυμία, από ανθρώπους που δεν ξέρουν πως δουλεύει το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Άρα το πρόβλημα δεν είναι με τις ασφαλιστικές αλλά με τον νομοθέτη που επιτρέπει στις ασφαλιστικές να ορίζουν τους δικούς τους κανόνες.

Αχ μωρέ οι καημένες οι ασφαλιστικές.... Αναγκάζονται από τον νομοθέτη να μας δίνουν λιγότερα από την αξία του αυτοκινήτου μας. Επίσης αναγκάζονται να μας βάζουν σε δικαστικές περιπέτειες για να βρούμε το δίκιο μας. Τέλος αναγκάζονται να μας παίρνουν κ τα λεφτά από την τσέπη μιας κ η παρουσία τους κ δραστηριοποίηση τους είναι υποχρεωτική.

Ας βάλουμε όλοι από ένα διευρο γτ μάλλον μπαίνουν κ από μέσα.

Εννοείται φίλε μου πως το μεγαλύτερό πρόβλημα σε αυτή τη χώρα είναι οι νόμοι κ οι πολίτες της. Εννοείται ότι η χώρα είναι ένας διεφθαρμένος τόπος όπου δραστηριοποιούνται αποκλειστικά λαμόγια.

Μην δικαιολογείς όμως τα λαμόγια. Έχουν κ αυτοί συμμετοχή στην διαφθορά κ στη βρωμιά που επικρατεί.

Και μια προσθήκη στο θέμα.

Επειδή βλέπω πολλούς που αναφέρονται σε δικαστικές διαμάχες κ ότι εύκολα θα τις κερδίσουν όταν έρθουν αντιμέτωπες με τις ασφαλιστικές, να επισημάνω πως στην δική μου περίπτωση η ασφαλιστική που θα με αποζημιωνε χρεοκόπησε 6 μήνες μετά το συμβάν. Δηλαδή αν δεν έπαιρνα έστω αυτά τα 1400 καταλαβαίνετε τι θα έπαιρνα στο τέλος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ασφαλιστικές καλύπτουν συγκεκριμένα πράγματα. Και σίγουρα όχι το αμάξι σου (εκτος αν εχεις κανει μικτή) .

Καλύπτουν κυρίως τις ζημιές που κάνει το αμάξι σου σε τρίτους.

Άρα, αν εισαι φταιχτης η ασφαλιστικη που πληρώνεις χρεώνεται αυτά που θα πλήρωνες στον άλλον.

Αν εισαι το θύμα, η ασφαλιστική που πληρώνεις δεν έχει καμία δουλειά.

Σε ατύχημα, δεν σε πληρώνει η ασφαλιστική τής οποίας εισαι πελάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Τρικυμία, από ανθρώπους που δεν ξέρουν πως δουλεύει το σύστημα.

Φίλε μου για να αποζημιωθείς από μια ασφάλεια, αρκεί απλά το όχημα να μεταβιβαστεί και όχι απαραίτητα να καταστραφεί.

Ίσως αυτό εννοεί ο φίλος.

Πολλά οχήματα με ολική ξανακυκλοφορουν κανονικά.

2 λεπτά πριν, doubleh είπε

Οι ασφαλιστικές καλύπτουν συγκεκριμένα πράγματα. Και σίγουρα όχι το αμάξι σου (εκτος αν εχεις κανει μικτή) .

Καλύπτουν κυρίως τις ζημιές που κάνει το αμάξι σου σε τρίτους.

Άρα, αν εισαι φταιχτης η ασφαλιστικη που πληρώνεις χρεώνεται αυτά που θα πλήρωνες στον άλλον.

Αν εισαι το θύμα, η ασφαλιστική που πληρώνεις δεν έχει καμία δουλειά.

Σε ατύχημα, δεν σε πληρώνει η ασφαλιστική τής οποίας εισαι πελάτης.

Αυτό εννοείται. Στον φιλικό όμως τι γίνεται; Γνωρίζεις;

Τεσπα αυτό που λέμε από την αρχή είναι ότι η κάθε ασφαλιστική αξιολογεί κάθε όχημα όπως την βολεύει και δεν υπάρχει ούτε κοινή γραμμή ούτε κανένας έλεγχος.

Όταν πληρώνεις στο αξιολογεί ως ακριβό και όταν είναι να σε αποζημιώσουν το αξιολογεί σαν καρο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πας στην Εθνική, ασφαλίσεις το αμάξι σου που το κοστολογείς εσύ 5000 και η Ergo θα πρέπει να σε αποζημιώσει για 5000. Γιατί; Είναι άσχετη εταιρεία με σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, bill999r said:

Αχ μωρέ οι καημένες οι ασφαλιστικές.... Αναγκάζονται από τον νομοθέτη να μας δίνουν λιγότερα από την αξία του αυτοκινήτου μας. Επίσης αναγκάζονται να μας βάζουν σε δικαστικές περιπέτειες για να βρούμε το δίκιο μας. Τέλος αναγκάζονται να μας παίρνουν κ τα λεφτά από την τσέπη μιας κ η παρουσία τους κ δραστηριοποίηση τους είναι υποχρεωτική.

Ας βάλουμε όλοι από ένα διευρο γτ μάλλον μπαίνουν κ από μέσα.

Εννοείται φίλε μου πως το μεγαλύτερό πρόβλημα σε αυτή τη χώρα είναι οι νόμοι κ οι πολίτες της. Εννοείται ότι η χώρα είναι ένας διεφθαρμένος τόπος όπου δραστηριοποιούνται αποκλειστικά λαμόγια.

Μην δικαιολογείς όμως τα λαμόγια. Έχουν κ αυτοί συμμετοχή στην διαφθορά κ στη βρωμιά που επικρατεί.

Και μια προσθήκη στο θέμα.

Επειδή βλέπω πολλούς που αναφέρονται σε δικαστικές διαμάχες κ ότι εύκολα θα τις κερδίσουν όταν έρθουν αντιμέτωπες με τις ασφαλιστικές, να επισημάνω πως στην δική μου περίπτωση η ασφαλιστική που θα με αποζημιωνε χρεοκόπησε 6 μήνες μετά το συμβάν. Δηλαδή αν δεν έπαιρνα έστω αυτά τα 1400 καταλαβαίνετε τι θα έπαιρνα στο τέλος...

 

Δεν αρνουμαι ότι υπάρχει πρόβλημα.

Δεν αρνουμαι ότι είναι ανήθικες οι πρακτικές των ασφαλιστικων.

 

ΟΜΩΣ δεν μπορώ να μπω μέσα σε μια ασφαλιστική με μια καραμπινα να τους αναγκάσω να αλλάξουν τον τρόπο λειτουργίας τους. Όπως και αυτοί δεν μπορούν να μην με αποζημιώσουν.

Όλα αυτά εμπίπτουν στη νομοθεσία, όπως και θα μπεις φυλακή αν μπεις με μια καραμπινα έτσι και αυτοί θα σε πληρώσουν παραπάνω αν πας δικαστικώς. 

Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στις ασφαλιστικές και στη νομοθεσία είναι απλά τα πράγματα, αναθεώρησε τι ψηφίζεις τόσα χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει "ασφαλίζω το αμάξι μου για χ ποσο"

Καταρχήν δεν ασφαλίζεις το αμάξι σου, εκτός αν κάνεις μικτή (που δεν μιλάμε εδώ γι αυτές τις περιπτώσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doubleh είπε

Δεν υπάρχει "ασφαλίζω το αμάξι μου για χ ποσο"

Καταρχήν δεν ασφαλίζεις το αμάξι σου, εκτός αν κάνεις μικτή (που δεν μιλάμε εδώ γι αυτές τις περιπτώσεις)

Φίλε όταν το ασφαλίζεις για κλοπή τι ακριβώς κάνεις;

3 λεπτά πριν, doubleh είπε

Δηλαδή πας στην Εθνική, ασφαλίσεις το αμάξι σου που το κοστολογείς εσύ 5000 και η Ergo θα πρέπει να σε αποζημιώσει για 5000. Γιατί; Είναι άσχετη εταιρεία με σένα.

4 λεπτά πριν, tzotzo είπε

α

 

Δεν ξέρω... Μήπως θα έπρεπε να υπάρχει ένας κοινός τρόπος και ένας κοινός τιμοκατάλογος για όλους; Ή μήπως βολεύονται κ τους συμφέρει όλους εκτός από τον πελάτη που πληρώνει;

5 λεπτά πριν, tzotzo είπε

ψηφίζεις

Η μεγαλύτερη αλήθεια σε αυτό το νήμα. Άλλα δυστυχώς φίλε μου όσο κ να ψηφίζω τους άλλους η πλειοψηφία ψηφίζει αυτούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάμε για κλοπή εδώ, αλλά για τα ατυχήματα.

Σχετικά με την κλοπή, προφανώς πρέπει να σε αποζημιώνει με βάση τα συμφωνηθεντα (εκτός αν σε κατηγορεί για δόλο)

Γενικά, ναι. Θα έπρεπε να υπάρχει ένας κοινός τιμοκατάλογος να ξεμπερδευαμε. Αλλά κ πάλι, μπαίνει στο παιχνίδι το ποσό καλά το έχει προσέξει ο καθένας το δικο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, doubleh είπε

ποσό καλά το έχει προσέξει ο καθένας το δικο του.

Όχι εγώ μιλώ για αντικειμενικές αξίες, ούτε σε τι κατάσταση το έχω, ούτε αν φοραει οθόνη Alpine που κάνει ένα χιλιάρικο.

Αντικειμενικά η αξία του οχήματος σου βάσει ετών και έκδοσης είναι αυτή. Δέχεσαι; Αν δεν δέχεσαι να έρθουμε για επιτόπια εκτίμηση με το αζημιωτο φυσικά.

Άλλα όταν γίνει η στραβή θα πάρεις ότι συμφωνήθηκε ασχέτως με την ασφαλιστική που πρέπει να σε αποζημιώσει.

Εντάξει όλα αυτά ανήκουν στην σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας για την Ελλάδα. Εγώ λέω ποιο θα ήταν το δίκαιο κ το σωστό.

8 λεπτά πριν, doubleh είπε

μιλάμε για κλοπή

Απλά τονίζω ότι οι αποζημιώσεις δεν αφορούν μόνο περιπτώσεις μικτής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 31/08/2024 at 08:57, IoannisSM said:

Αυτοκινητο του 2000. Προσεγμενο, ατρακαριστο, με τα σερβις ολα στην ωρα τους στην επισημη αντιπροσωπεια με σφραγιδες, κτλ. Τελευταιο σερβις κοστος 300 ευρω, αλλαγη ελαστικων 400 ευρω, συστημα υγραεριου τοποθετημενο κοστους 1500 ευρω (εννοειται δηλωμενο). Εστω οτι γινεται ατυχημα και η ασφαλιστικη λεει για ολικη και σου δινει 3000 ευρω. Δεν τα δεχεσαι, γιατι πρωτα απ'ολα δεν βρισκεις ισαξιο οχημα με 3000 να αγορασεις-ισως μονο κατι σαραβαλα. Επιπλεον, το οχημα αντικειμενικα κοστολογειται πολυ περισσοτερο. Τι γινεται στη συνεχεια? Πας δικαστικως. Μπορεις να δικαιωθεις και να ζητησεις πληρη αποκατασταση στην προτερη κατασταση του οχηματος? Παρακαλω απαντησεις μονο απο παθοντες κι εχοντες σχετικη εμπειρια.

δεν νομιζω οτι παει ετσι, το ολικη το λεει στο συμβολαιο, δεν βγαινει ενα νουμερο οταν εσυ το καταστρεψεις.

Peugeuot 206 τριθυρο, 2006, ολική καταστροφή απο πυρκαγιά σε δάσος 2018. Αποζημίωσή 3000 γιατι τοσο ελεγε μεσα το τελευταιο ασφαλιστήριο που ειχε κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλω μία ακόμα παράμετρο στη συζήτηση, 

θα ήθελα να σκεφτείτε τη δημοσίευση και ανακύκλωση ψεύτικων αγγελιών με, ω τι σύμπτωση, τις χαμηλότερες τιμές σε όλο το car.gr.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, konc said:

Να βάλω μία ακόμα παράμετρο στη συζήτηση, 

θα ήθελα να σκεφτείτε τη δημοσίευση και ανακύκλωση ψεύτικων αγγελιών με, ω τι σύμπτωση, τις χαμηλότερες τιμές σε όλο το car.gr.  

Ειπώθηκε παραπάνω, τελείως συνομοσιολογικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, tzotzo said:

Ειπώθηκε παραπάνω, τελείως συνομοσιολογικο

Με τη διαφορά πως έχει αποδεδειγμένα συμβεί, όχι με ευθύνη της εταιρίας αλλά του γραφείου/διευθυντή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, konc είπε

Με τη διαφορά πως έχει αποδεδειγμένα συμβεί, όχι με ευθύνη της εταιρίας αλλά του γραφείου/διευθυντή.

Link?

Παντως εχω πετυχει κι εγω πολλες ψευτικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...