Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 17 Pro Max θα ξεχωρίζει με 12GB RAM και προηγμένο σύστημα ψύξης


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, atypicalcoder said:

Άμα φτιάξουν το σύστημα ψύξης που το καλοκαίρι απλά δεν χρησιμοποιούνται και αν φτιάξουν το θέμα της αυτονομίας της μπαταρίας που είναι χιλιόμετρα πίσω, τότε κυριολεκτικά θα σβήσει από τον χάρτη τα samsung.

η μπαταρία έχει διαφορά στο 15 Pro Max

εννοείται αν το έχεις προέκταση του χεριού σου οποιοδήποτε κινητό (κοινώς Maxtrix), τα φορτιζεις 2 και 3 φορές την μέρα. 
 

εγώ πχ το φορτίζω κάθε 1,5 μέρα πάνω κάτω 

Θα μου πεις δεν έχεις Facebook, instagram, tik tok, YouTube 

δεν μπορώ να ζω σε Maxtrix 

Εδώ 13 Pro Max με 84% battery life 

IMG_4766.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JcD είπε

Σύντροφος της λέσχης "δεν αλλάζω τηλέφωνο μέχρι να λιώσει", να φτιάξουμε σχετική λέσχη εδώ μέσα... και οι τρεις που απομείναμε 😂

Υπάρχει και τέταρτος για τη λέσχη!🤣

Iphone XS με 77% μπαταρία!

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, TrialKid είπε

η μπαταρία έχει διαφορά στο 15 Pro Max

εννοείται αν το έχεις προέκταση του χεριού σου οποιοδήποτε κινητό (κοινώς Maxtrix), τα φορτιζεις 2 και 3 φορές την μέρα. 
 

εγώ πχ το φορτίζω κάθε 1,5 μέρα πάνω κάτω 

Θα μου πεις δεν έχεις Facebook, instagram, tik tok, YouTube 

δεν μπορώ να ζω σε Maxtrix 

Εδώ 13 Pro Max με 84% battery life 

IMG_4766.png

Πες τα ρε αδελφέ! 

 11+ μήνες και έχω 187 πλήρεις κύκλους με όλα ανοιχτά (GPS, Bluetooth , 2 eSim, WiFi , 5G, Always on Display κτλ).
Άντε αν δεν είχα iPad να ήμουν στον 1 κύκλο την ημέρα. Αλλά ειλικρινά αν θές τόσο content consumption πάρε ένα καλό Τάμπλετ να το ευχαριστηθείς.

 

Αναφορά σε κείμενο

0CCDCB66-DA0D-45CD-BBAD-7B2E7FA9791F_1_102_o.jpeg.d1d8afbf684e342f636b783e4ecad259.jpeg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανονικά 12GB έπρεπε να έχουν όλα.

Και το ίδιο προηγμένο σύστημα ψύξης χωρίς διαχωρισμούς και δικαιολογίες για αύξηση τιμής. 

Επεξ/σία από svartevarg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, polaki είπε

Δεν υπάρχει πιο ΣΚΟΥΠΙΔΙ συσκευή για να πετάξεις drone απτά iPhone.

ΟΛΑ απτό X που ήταν το πρώτο που είχα συνδέσει στο dji spark controller μέχρι το τωρινό 14 pro max, στα 4-5 λεπτά πτήσης γίνονται ψητή μπριζόλα και ρίχνουν τη φωτεινότητα σε βαθμό που αν δεν είναι ΠΟΛΥ συννεφιά ή κάτω από σκιά, πρακτικά σου αχρηστεύουν την πτήση γιατί δε βλέπεις θεό.

Πάρε το σκίαστρο που πουλάνε διάφορα μαγαζάκια στην Κίνα με 3-4€ , βγάλε και τη θήκη και θεός βοηθός :) Δυστυχώς έχεις δίκιο για τις θερμοκρασίες.

Πετάω και εγώ drone και πάντα ψάχνω μια σκιά να κάτσω απο κάτω να δω τι γίνεται..Πάλι καλά Κρήτη έχει συνήθως αεράκι και κάτι γίνεται...Αναγκαστικά ημέρα θές και την φωτεινότητα τέρμα οπότε.....

Δεν έχω βέβαια εμπειρία με άλλο τηλέφωνο.Πιθανόν και άλλα κινητά  στο λιοπύρι όταν τρέχουν απαιτητικές εφαρμογές και full brightness να έχουν θέμα.

Παρόλα αυτά έχω ψιλοβαρεθεί την apple και το σταγονόμετρο.Ειδικά τώρα που δεν θα μου δίνει η εταιρία τσάμπα συσκευές διότι έφυγα θα το σκεφτώ σοβαρά να χαιρετήσω το μήλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TrialKid είπε

η μπαταρία έχει διαφορά στο 15 Pro Max

εννοείται αν το έχεις προέκταση του χεριού σου οποιοδήποτε κινητό (κοινώς Maxtrix), τα φορτιζεις 2 και 3 φορές την μέρα. 
 

εγώ πχ το φορτίζω κάθε 1,5 μέρα πάνω κάτω 

Θα μου πεις δεν έχεις Facebook, instagram, tik tok, YouTube 

δεν μπορώ να ζω σε Maxtrix 

Εδώ 13 Pro Max με 84% battery life 

IMG_4766.png

500 κύκλους φόρτισης μέχρι το μοντέλο 15 δίνει η Apple.

1000 κύκλους φόρτισης στο 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με iOS 18 που το τρέχω από Developer Preview από την αρχή, ότι ποιο βαρύ έχω δει μέχρι στιγμής 

δεν θα μου κάνει έκπληξη στο προσεχές μέλλον… τα έχετε 6 χρόνια και παίζετε απροβλημάτιστα, να κάνει τόσο βαρύ το iOS που να τραβάνε ζόρι τα ποιο παλιά 

είμαι περίεργος να δω όταν πετάξει το RC 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Tlykog είπε

To iOS διαχειρίζεται διαφορετικά τη RAM από το android και παράλληλα οι εφαρμογές πιάνουν λιγότερo χώρο στη RAM του iOS.

https://www.androidauthority.com/apple-vs-android-ram-management-3100032/

image.png.456f17d9572743157a7b6ffb44c05223.png

Άρα τα 12GB RAM στο iOS είναι πάνω από 16GB στο android. To άρθρο που παραθέτω είναι από το android authority, φιλικά προσκείμενο στο android. Παρακάτω γράφει ξεκάθαρα:

image.png.216174ad038d7dfa8122ec72615b6659.png

Οι κατασκευαστές android δεν βάζουν παραπάνω RAM γιατί είναι καλοί. Τη βάζουν γιατί τη χρειάζονται.

Όλα τα κινητά ζεσταίνονται. Η παθητική ψύξη δεν είναι αρκετή, με τόσο μικρή επιφάνεια, να ψύχει μία high end συσκευή για πολύ ώρα σε πολύ έντονο φόρτo εργασίας. Αυτό ισχύει για κάθε συσκευή που έχει παθητική ψύξη, εκτός εξαιρέσεων και είδικών περιπτώσεων, αλλά όχι στα κινητά. 

Στην apple δεν το έχω νοιώσει ποτέ έντονα, εκτός από μία περίπτωση ενός game στο iPhone 6s to 2015, αλλά υπάρχει κατά περίσταση. Το θεωρώ λογικό.

Το ότι βάζουν επιπλέον RAM γίνεται γιατί τα κινητά τους αναβαθμίζονται για αρκετά χρόνια μετά και πρέπει να βλέπουν και λίγο μελλοντικά, όχι γιατί τη χρειάζονται τώρα.

Καλά όλοι ξέρουμε πως γίνονται τα benchmarks. Το παραπάνω προφανώς το βρίσκω αστείο.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Καλά όλοι ξέρουμε πως γίνονται τα benchmarks. Το παραπάνω προφανώς το βρίσκω αστείο.

Για να συμφωνήσεις ή όχι πρέπει πρώτα να καταλάβεις σε τί.
Εσύ δεν κατάλαβες καν τι γράφει… Δεν έτρεξε benchmarks.
Αστείο είναι όντως… Να θυμίσω ότι το site είναι γνωστό και λέγεται Android authority… Πες μου ότι είναι και φιλικά προσκείμενο στην Apple να πηδηχτώ απ το παράθυρο….

Απλα άνοιξε εφαρμογές και κοιτούσε ποσό έπιαναν στη RAM. Για την ακρίβεια εξηγεί ΑΚΡΙΒΩΣ και το γιατί γίνεται αυτό. Σε τι διαφωνείς;

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Για να συμφωνήσεις ή όχι πρέπει πρώτα να καταλάβεις σε τί.
Εσύ δεν κατάλαβες καν τι γράφει… Δεν έτρεξε benchmarks.
Αστείο είναι όντως… Να θυμίσω ότι το site είναι γνωστό και λέγεται Android authority… Πες μου ότι είναι και φιλικά προσκείμενο στην Apple να πηδηχτώ απ το παράθυρο….

Απλα άνοιξε εφαρμογές και κοιτούσε ποσό έπιαναν στη RAM. Για την ακρίβεια εξηγεί ΑΚΡΙΒΩΣ και το γιατί γίνεται αυτό. Σε τι διαφωνείς;

1ον πρέπει να δοθεί η μεθοδολογία της μέτρησης αναλυτικά και να ελεγχθεί αν έγινε με τον ίδιο τρόπο και στις 2 περιπτώσεις. Το "άνοιξα την εφαρμογή και μετά πήγα να δω στα settings πόση RAM τρώει δεν το θεωρώ αξιόπιστο τρόπο μέτρησης".

2ον δεν ξέρεις πως διαχειρίζεται την μνήμη το κάθε λειτουργικό οπότε δεν βλέπεις τα "ψιλά γράμματα". Δεν είμαστε ειδικοί με βαθιές γνώσεις στο memory management.

3ον δεν με ενδιαφέρει καθόλου η αξιοπιστία του site. Πήξαμε από "αξιόπιστους" όλα αυτά τα χρόνια.

ΥΓ: Επίσης κάτι πολύ σημαντικό είναι ότι επειδή το Android είναι λίγο "ξέφραγο αμπέλι" η ίδια εφαρμογή πιθανότατα να τρέχει περισσότερες διεργασίες στο Android για διάφορους σκοπούς (logging, data collection etc). Άρα πως μπορείς να τα κάνεις compare αυτά?

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Chocobo είπε

Πάρε το σκίαστρο που πουλάνε διάφορα μαγαζάκια στην Κίνα με 3-4€ , βγάλε και τη θήκη και θεός βοηθός :) Δυστυχώς έχεις δίκιο για τις θερμοκρασίες.

Πετάω και εγώ drone και πάντα ψάχνω μια σκιά να κάτσω απο κάτω να δω τι γίνεται..Πάλι καλά Κρήτη έχει συνήθως αεράκι και κάτι γίνεται...Αναγκαστικά ημέρα θές και την φωτεινότητα τέρμα οπότε.....

Υπάρχουν MagSafe ανεμιστηράκια που κάνουν τρομερή δουλειά με τη θερμοκρασία. Εγώ αγόρασα ένα με 17-18 ευρώ και είναι κρύο. Το μοναδικό κακό είναι ότι θα πρέπει να έχει powerbank μαζί για τον ανεμιστήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

1ον πρέπει να δοθεί η μεθοδολογία της μέτρησης αναλυτικά και να ελεγχθεί αν έγινε με τον ίδιο τρόπο και στις 2 περιπτώσεις. Το "άνοιξα την εφαρμογή και μετά πήγα να δω στα settings πόση RAM τρώει δεν το θεωρώ αξιόπιστο τρόπο μέτρησης".

2ον δεν ξέρεις πως διαχειρίζεται την μνήμη το κάθε λειτουργικό οπότε δεν βλέπεις τα "ψιλά γράμματα". Δεν είμαστε ειδικοί με βαθιές γνώσεις στο memory management.

3ον δεν με ενδιαφέρει καθόλου η αξιοπιστία του site. Πήξαμε από "αξιόπιστους" όλα αυτά τα χρόνια.

ΥΓ: Επίσης κάτι πολύ σημαντικό είναι ότι επειδή το Android είναι λίγο "ξέφραγο αμπέλι" η ίδια εφαρμογή πιθανότατα να τρέχει περισσότερες διεργασίες στο Android για διάφορους σκοπούς (logging, data collection etc). Άρα πως μπορείς να τα κάνεις compare αυτά?

1ον, 2ον και 3ον: εκτός τόπου και χρόνου. Διάβασε το άρθρο. Αυτά που γράφεις είναι λάθος. Δεν το γράφω για να σε προσβάλω και το γράφω με κάθε φιλική διάθεση. Αν είσαι αυτό που υποδηλώνει το ψευδώνυμό σου, τότε θα καταλάβεις ότι έχουν απόλυτο δίκιο αμέσως μόλις διαβάσεις το άρθρο. Είναι από τα βασικά του προγραμματισμού, ειδικά αν έχεις διδαχτεί java. Τα γνωρίζω από το μεταπτυχιακό μου. Έχουν δίκιο. Αναφέρονται σε επίσημη βιβλιογραφία και είναι απόλυτα τεκμηριωμένα.

Το ότι εσύ δε θέλεις να το δεχτείς είναι δικό σου θέμα. Δεκτό και σεβαστό, αλλά έτσι είναι, όπως τα γράφει το άρθρο.

ΥΓ. Δεν έχει καμία σχέση το αν είναι ξέφραγο αμπέλι ή όχι το android. 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 5
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...