Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 17 Pro Max θα ξεχωρίζει με 12GB RAM και προηγμένο σύστημα ψύξης


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άμα φτιάξουν το σύστημα ψύξης που το καλοκαίρι απλά δεν χρησιμοποιούνται και αν φτιάξουν το θέμα της αυτονομίας της μπαταρίας που είναι χιλιόμετρα πίσω, τότε κυριολεκτικά θα σβήσει από τον χάρτη τα samsung.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, logistoulis said:

Γιατί όμως είναι τόσο απαιτητική διαδικασία για τη συσκευή το να πετάς drone?

Σίγουρα χρησιμοποεί gps για να εμφανίζει το drone στο χάρτη καθώς και διαφορα άλλα πράγματα τηλεμετρίας φαντάζομαι. 

Η παρατήρηση μου ήταν προς το άρθρο που αναφέρει ότι κάποια gaming τηλέφωνα υπερθερμαίνονται και ότι και καλά γι’αυτό βάζουν την ψύξη και στο 17. Ας αφήσουμε λοιπόν τους «άλλους» που υπερθερμαίνονται και ας δούμε την ίδια τη δικια μας συσκευή τί κάνει.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, o_shaolin είπε

τα Pro γιατί έμειναν απ έξω;
Πρέπει να κουβαλάς τούβλο για να έχεις 12Gb?
Νομίζω έχουν αρχίσει να κουράζουν με αυτή την πολιτική του μαρτυρίου της σταγόνας.
Θα παραμείνω με iPhone 14 pro μέχρι το 20 , ούτε παιχνίδα παίζω, ούτε drone πετάω...
δεν γ@μ!€ται? το κουράσαμε... μια χαρά δουλεύουν τα ιPhone για 6-7 χρόνια αν είσαι μέσος χρήστης.
 

Φαντάσου είμαι ακόμη με το XS και παίζει τέλεια με υγεία μπαταρίας 79%... ;)

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To iOS διαχειρίζεται διαφορετικά τη RAM από το android και παράλληλα οι εφαρμογές πιάνουν λιγότερo χώρο στη RAM του iOS.

https://www.androidauthority.com/apple-vs-android-ram-management-3100032/

image.png.456f17d9572743157a7b6ffb44c05223.png

Άρα τα 12GB RAM στο iOS είναι πάνω από 16GB στο android. To άρθρο που παραθέτω είναι από το android authority, φιλικά προσκείμενο στο android. Παρακάτω γράφει ξεκάθαρα:

image.png.216174ad038d7dfa8122ec72615b6659.png

Οι κατασκευαστές android δεν βάζουν παραπάνω RAM γιατί είναι καλοί. Τη βάζουν γιατί τη χρειάζονται.

Όλα τα κινητά ζεσταίνονται. Η παθητική ψύξη δεν είναι αρκετή, με τόσο μικρή επιφάνεια, να ψύχει μία high end συσκευή για πολύ ώρα σε πολύ έντονο φόρτo εργασίας. Αυτό ισχύει για κάθε συσκευή που έχει παθητική ψύξη, εκτός εξαιρέσεων και είδικών περιπτώσεων, αλλά όχι στα κινητά. 

Στην apple δεν το έχω νοιώσει ποτέ έντονα, εκτός από μία περίπτωση ενός game στο iPhone 6s to 2015, αλλά υπάρχει κατά περίσταση. Το θεωρώ λογικό.

Το ότι βάζουν επιπλέον RAM γίνεται γιατί τα κινητά τους αναβαθμίζονται για αρκετά χρόνια μετά και πρέπει να βλέπουν και λίγο μελλοντικά, όχι γιατί τη χρειάζονται τώρα.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, thanos75x said:

Φαντάσου είμαι ακόμη με το XS και παίζει τέλεια με υγεία μπαταρίας 79%... ;)

Σύντροφος της λέσχης "δεν αλλάζω τηλέφωνο μέχρι να λιώσει", να φτιάξουμε σχετική λέσχη εδώ μέσα... και οι τρεις που απομείναμε 😂

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, logistoulis είπε

Γιατί όμως είναι τόσο απαιτητική διαδικασία για τη συσκευή το να πετάς drone?

Γιατί στέλνει τόνους δεδομένων στα κεντρικά στο κουπερτίνο.🤣

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, JcD said:

Σύντροφος της λέσχης "δεν αλλάζω τηλέφωνο μέχρι να λιώσει", να φτιάξουμε σχετική λέσχη εδώ μέσα... και οι τρεις που απομείναμε 😂

Και η γυναίκα έχει XS Max 80% και περιμένω να πάρει το iOS 18 να δω αν θα την βγάλει καθαρή, γιατί στο Developer που είμαι σε 13 PM ζόρι τράβαγε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Άμα φτιάξουν το σύστημα ψύξης που το καλοκαίρι απλά δεν χρησιμοποιούνται και αν φτιάξουν το θέμα της αυτονομίας της μπαταρίας που είναι χιλιόμετρα πίσω, τότε κυριολεκτικά θα σβήσει από τον χάρτη τα samsung.

Είναι ο κύριος λόγος που δεν μπορούν να πάνε σε γρήγορη φόρτιση και δεν ξέρω αν ποτέ το ξεπεράσει αυτό η apple. Δείχνει τόσα χρόνια να μην μπορεί να τα καταφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το IOS έχει τη δυνατότητα να γίνει ΑΑΑ gaming πλατφόρμα. Η αρχή έγινε με το iphone 15, τρέχει τέτοια παιχνίδια με γραφικά ps4 ήδη. Το πρόβλημα είναι η μικρή μνήμη RAM και φυσικά η ψύξη. Η επεξεργαστικη ισχύς είναι ήδη εδώ, πόσο μάλλον στο iphone 17. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tlykog είπε

To iOS διαχειρίζεται διαφορετικά τη RAM από το android και παράλληλα οι εφαρμογές πιάνουν λιγότερo χώρο στη RAM του iOS.

https://www.androidauthority.com/apple-vs-android-ram-management-3100032/

image.png.456f17d9572743157a7b6ffb44c05223.png

Άρα τα 12GB RAM στο iOS είναι πάνω από 16GB στο android. To άρθρο που παραθέτω είναι από το android authority, φιλικά προσκείμενο στο android. Παρακάτω γράφει ξεκάθαρα:

image.png.216174ad038d7dfa8122ec72615b6659.png

Οι κατασκευαστές android δεν βάζουν παραπάνω RAM γιατί είναι καλοί. Τη βάζουν γιατί τη χρειάζονται.

Όλα τα κινητά ζεσταίνονται. Η παθητική ψύξη δεν είναι αρκετή, με τόσο μικρή επιφάνεια, να ψύχει μία high end συσκευή για πολύ ώρα σε πολύ έντονο φόρτo εργασίας. Αυτό ισχύει για κάθε συσκευή που έχει παθητική ψύξη, εκτός εξαιρέσεων και είδικών περιπτώσεων, αλλά όχι στα κινητά. 

Στην apple δεν το έχω νοιώσει ποτέ έντονα, εκτός από μία περίπτωση ενός game στο iPhone 6s to 2015, αλλά υπάρχει κατά περίσταση. Το θεωρώ λογικό.

Το ότι βάζουν επιπλέον RAM γίνεται γιατί τα κινητά τους αναβαθμίζονται για αρκετά χρόνια μετά και πρέπει να βλέπουν και λίγο μελλοντικά, όχι γιατί τη χρειάζονται τώρα.

Ο βασικός λόγος είναι ότι στο iOS δεν έχεις την άθλια JAVA. Πέρα ότι θέλει ένα σκασμό RAM τα memory leaks είναι τόσα πολλά που ούτε ο GC δεν σε σώζει. To 40% είναι ενδεικτικό μόνο , στην πραγματικότητα είναι παραπάνω. Το έχω ζήσει. Για αυτό πάντα έπαιρνα Flagship Samsung.

Για τις θερμοκρασίες πάντως κι εγώ τις ένιωσα αρκετά στην παραλία με το 15 Pro. H Οθόνη ήταν πολύ ζέστη και ντίμαρε μετά από λίγο, ίσως επειδή ανέβαζε το brightness.
σ.σ. Προσωπικά δεν μέ πείραζε αφού απλά χαζολογούσα στο πιο σκιερό μέρος της ξαπλώστρας όσο δίπλα ψήνονταν για το καλύτερο μαύρο τύπου OLED. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το λένε ηλιοθεραπεία και όχι κοτόπουλο στο φούρνο.... :D 

 

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JcD είπε

Σύντροφος της λέσχης "δεν αλλάζω τηλέφωνο μέχρι να λιώσει", να φτιάξουμε σχετική λέσχη εδώ μέσα... και οι τρεις που απομείναμε 😂

Galaxy S9 5,5 Χρόνια, το μόνο που δεν έδωσα.

Όταν αλλάζω συνήθως έχω που να το δώσω σε βαθμό που με πιέζουν να πάρω το καινούργιο.

54 λεπτά πριν, Macosj είπε

Το IOS έχει τη δυνατότητα να γίνει ΑΑΑ gaming πλατφόρμα. Η αρχή έγινε με το iphone 15, τρέχει τέτοια παιχνίδια με γραφικά ps4 ήδη. Το πρόβλημα είναι η μικρή μνήμη RAM και φυσικά η ψύξη. Η επεξεργαστικη ισχύς είναι ήδη εδώ, πόσο μάλλον στο iphone 17. 

Θα θέλει αποσπώμενη μπαταρία. Στον χρόνο θα έχουν ξεζουμίσει την μπαταρία. 

11 ώρες πριν, o_shaolin είπε

τα Pro γιατί έμειναν απ έξω;
Πρέπει να κουβαλάς τούβλο για να έχεις 12Gb?
Νομίζω έχουν αρχίσει να κουράζουν με αυτή την πολιτική του μαρτυρίου της σταγόνας.
Θα παραμείνω με iPhone 14 pro μέχρι το 20 , ούτε παιχνίδα παίζω, ούτε drone πετάω...
δεν γ@μ!€ται? το κουράσαμε... μια χαρά δουλεύουν τα ιPhone για 6-7 χρόνια αν είσαι μέσος χρήστης.
 

Ψιλομουφιά μου φαίνεται. Αν δεν είναι τίποτα Ultra με παραπάνω λεφτά νομίζω η Pro σειρά θα έχει διαφορές μόνο όπου ο χώρος είναι "λόγος"
Την βλακεία με το mini Led μόνο στο Ipad M1 12.9" την μάζεψε φέτος με τα M4 (αν και ακουγόταν ότι δεν ύπηρχε αρκετή παραγωγή mini led και για τα 2). 

Όντως το να γίνει e-waste ένα κινητό που έχει 5-7 χρόνια ζωής είναι βλακεία. Τουλάχιστον να δίνονται έστω και τσάμπα σε συγγενείς και φίλους.
.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...