Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 17 Pro Max θα ξεχωρίζει με 12GB RAM και προηγμένο σύστημα ψύξης


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν όψει των ανακοινώσεων της σειράς iPhone 16, ήδη οι πληροφορίες για την επόμενη γενιά κάνουν την εμφάνισή τους.

Το iPhone 17 Pro Max που θα κυκλοφορήσει το Φθινόπωρο του 2025, αναμένεται να ξεχωρίσει από τα υπόλοιπα μοντέλα της σειράς, προσφέροντας αποκλειστικά 12GB RAM. Σύμφωνα με τον αναλυτή Ming-Chi Kuo, η Apple σχεδιάζει να διαφοροποιήσει σημαντικά το κορυφαίο της μοντέλο, ενώ τα υπόλοιπα iPhone 17 θα διατηρήσουν τα 8GB RAM όπως θα ισχύει στη σειρά των iPhone 16.

Η αύξηση της μνήμης στο Pro Max δεν είναι απλώς ένα νούμερο στα χαρτιά αφού σύμφωνα με τον Kuo υποδηλώνει τη δυνατότητα για πιο προηγμένες λειτουργίες τεχνητής νοημοσύνης και βελτιωμένη απόδοση σε απαιτητικές εφαρμογές. Ο ίδιος αναφέρει ότι εκτός από την αυξημένη RAM, το iPhone 17 Pro Max θα εξοπλίζεται με ένα προηγμένο σύστημα ψύξης. Αυτό θα συνδυάζει τεχνολογία vapor chamber με φύλλα γραφίτη και θα θυμίζει το σύστημα ψύξης ενός high-end gaming υπολογιστή, επιτρέποντας στη συσκευή να διατηρεί υψηλές επιδόσεις για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα χωρίς να υπερθερμαίνεται, κάτι που έχουμε δει σε αρκετά κορυφαία android smartphones τα τελευταία χρόνια, ειδικά σε όσα ανήκουν στη gaming κατηγορία.

Η στρατηγική της Apple να διαφοροποιήσει το Pro Max μοντέλο φαίνεται να είναι μια προσπάθεια να δικαιολογήσει την υψηλότερη τιμή του. αλλά παράλληλα θα μπορούσε να είναι μια ένδειξη για μελλοντικές εξελίξεις στο λειτουργικό σύστημα του iOS. Η αυξημένη RAM στο Pro Max μοντέλο θα μπορούσε να υποδηλώνει την προετοιμασία για πιο απαιτητικές λειτουργίες, όπως η υποστήριξη split-screen που πολλοί χρήστες έχουν ζητήσει εδώ και καιρό.

Ενδεικτικό είναι ότι σύμφωνα με τον Ming-Chi Kuo, το iPhone 17 Pro Max αντιπροσωπεύει περίπου το 40% των πωλήσεων της σειράς iPhone, συμβάλλοντας σημαντικά στα συνολικά έσοδα της Apple.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

επιτρέποντας στη συσκευή να διατηρεί υψηλές επιδόσεις για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα χωρίς να υπερθερμαίνεται, κάτι που έχουμε δει σε αρκετά κορυφαία android smartphones τα τελευταία χρόνια, ειδικά σε όσα ανήκουν στη gaming κατηγορία.

Χμμμμ σαν κάποιος να προσπαθεί να ξεσπάσει flame…...

Και στα iPhone 15 ισχύει ότι μετά από λίγο ρίχνουν φωτεινότητα και επιδόσεις.

Υ.γ.. Μην γίνω ξαφνικά από apple fanboy , apple hater  …. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα ακούσω ακρότητες από όλες τις μεριές.

  • Like 3
  • Thanks 2
  • Haha 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dimitris_1981 είπε

Χμμμμ σαν κάποιος να προσπαθεί να ξεσπάσει flame…...

Και στα iPhone 15 ισχύει ότι μετά από λίγο ρίχνουν φωτεινότητα και επιδόσεις.

Υ.γ.. Μην γίνω ξαφνικά από apple fanboy , apple hater  …. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα ακούσω ακρότητες από όλες τις μεριές.

Έριξαν την βενζίνη, μόλις έριξες το σπίρτο :D :D :P

 

  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Έριξαν την βενζίνη, μόλις έριξες το σπίρτο :D :D :P

 

Μπα το αντίθετο λέω και σαν κάτοχος iPhone μπας και το λήξουμε ότι όντως και τα iPhone ζεσταίνονται.

Όντως αυτοί που θέλουν να γίνει ο Χαμούλης θα το κάνουν…. 🤣

🔥🔥🔥🔥

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τις καλοκαιρινές θερμοκρασίες είμαι σίγουρος ότι ο vapor chamber θα ψήνει και αυγό... Βάλτε αποσπώμενη μπαταρία να την αλλάζουμε όποτε θέλουμε και αφήστε τα παπατζιλίκια!

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, NiKoSmile said:

Με τις καλοκαιρινές θερμοκρασίες είμαι σίγουρος ότι ο vapor chamber θα ψήνει και αυγό... Βάλτε αποσπώμενη μπαταρία να την αλλάζουμε όποτε θέλουμε και αφήστε τα παπατζιλίκια!

καποτεεεεε οταν πιεσει η εε θααααα γινει.εκτος αν αντικρουσουν με χ επιχειρηματα και παρει παραταση αλλα δεκα χρονια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, poulinos είπε

καποτεεεεε οταν πιεσει η εε θααααα γινει.εκτος αν αντικρουσουν με χ επιχειρηματα και παρει παραταση αλλα δεκα χρονια.

Ό,τι θα γίνει, θα γίνει. Δεν νομίζω όμως πως θα πάρει πολλά χρόνια λόγω του ό,τι θέλουμε να εξαρτώμαστε λιγότερο από τη κίνα, οπότε η αλλαγή μπαταρίας και όχι ολόκληρων κινητών είναι και αυτή ένα βήμα. Συμπεριλαμβανομένου βέβαια το ό,τι θα έχουμε λιγότερα απόβλητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Retromaniac said:

Ό,τι θα γίνει, θα γίνει. Δεν νομίζω όμως πως θα πάρει πολλά χρόνια λόγω του ό,τι θέλουμε να εξαρτώμαστε λιγότερο από τη κίνα, οπότε η αλλαγή μπαταρίας και όχι ολόκληρων κινητών είναι και αυτή ένα βήμα. Συμπεριλαμβανομένου βέβαια το ό,τι θα έχουμε λιγότερα απόβλητα.

μακαρι να γινει soon. ειχα και sony ericsson go ( ip67 ) που η μπαταρια αλλαζε σχετικα ευκολα παροτι δεν ηταν αποσπωμενη.

κατα τα αλλα η καθε εταιρεια χεστηκε κυριολεκτικα για τα αποβλητα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, Dimitris_1981 said:

 

Και στα iPhone 15 ισχύει ότι μετά από λίγο ρίχνουν φωτεινότητα και επιδόσεις.

Υ.γ.. Μην γίνω ξαφνικά από apple fanboy , apple hater  …. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα ακούσω ακρότητες από όλες τις μεριές.

Δεν υπάρχει πιο ΣΚΟΥΠΙΔΙ συσκευή για να πετάξεις drone απτά iPhone.

ΟΛΑ απτό X που ήταν το πρώτο που είχα συνδέσει στο dji spark controller μέχρι το τωρινό 14 pro max, στα 4-5 λεπτά πτήσης γίνονται ψητή μπριζόλα και ρίχνουν τη φωτεινότητα σε βαθμό που αν δεν είναι ΠΟΛΥ συννεφιά ή κάτω από σκιά, πρακτικά σου αχρηστεύουν την πτήση γιατί δε βλέπεις θεό.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, polaki είπε

Δεν υπάρχει πιο ΣΚΟΥΠΙΔΙ συσκευή για να πετάξεις drone απτά iPhone.

ΟΛΑ απτό X που ήταν το πρώτο που είχα συνδέσει στο dji spark controller μέχρι το τωρινό 14 pro max, στα 4-5 λεπτά πτήσης γίνονται ψητή μπριζόλα και ρίχνουν τη φωτεινότητα σε βαθμό που αν δεν είναι ΠΟΛΥ συννεφιά ή κάτω από σκιά, πρακτικά σου αχρηστεύουν την πτήση γιατί δε βλέπεις θεό.

Γιατί όμως είναι τόσο απαιτητική διαδικασία για τη συσκευή το να πετάς drone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όπως έχουμε πει πάρα πολλές φορές εδώ μέσα, η τεχνολογία που δίνουν τώρα είναι σε σχεδιασμό - πώληση χρόνια πριν πως θα πάει. 
 

το ότι βάζει του χρόνου  12Gb ram και καλύτερη ψύξη, μπορούσε να το βάλει από φέτος, αλλά άμα το βάλει τώρα τι θα βάλει μετά… 

σου πουλάει με το σταγονόμετρο, και δεν τα δίνει απλόχερα (πχ 15 pro max κάμερες του 14) 

αντί να βάλει Ceramic Shield  πίσω να σέβεται τον πελάτη, σου λέει άμα δεν σπάνε πως θα κονομάνε τα service…  και οι εταιρίες με θήκες 

όλοι στο μέλι είναι να τα κονομάνε μαζί !!!

για το thermal energy throttling έτσι όπως τον τραβάνε σε συχνότητα τον επεξεργαστή… τι να κάνει..

άντε κατέβασε 1η στα 3 νανόμετρα, και πάλι δεν αρκει… στο απόλυτο CPU δεν κάθετε στα αυγά της άνετη πλεον , δείτε MediaTek φέτος πως πάει και τους κάνει πλάκα σε όλους)

αντί να βάλει επιπλέον  Cores και να πάει στους 8… αυτή εκεί κολλημένη στους 6. η MediaTek ρίχνει ξύλο σε πολλούς και αυτή συνεχίζει… πάμε αν γίνεται και 5GHz σε συχνότητα (ότι να ναι)  και για την κάρτα γραφικών απλά τραγική 

το έχω κλειστό το προϊόν μου από εποχές υπολογιστή Apple II και ατακες εμείς είμαστε που κουνάμε τον άξονα της Γης, ότι να ναι…. Σε φιλοσοφία την οποία κάνει κωλοτούμπες στο σήμερα 

άμα είχαν τα @ρχιδι@ θα έλεγαν, τι θες Ευρώπη ; Άνοιγμα… δεν πουλάω ρε !!! 
αλλά που… χάνεις το μέλι ; 
 

Για βάλτε 15 Pro Max με τον φορτιστή και πείτε του να τρέξει Cinebench 6 δύο φορές να δείτε που θα πάει το σκορ, και σε πόση ώρα θα λαμπαδιάσει. 
 

Αυτή η εταιρία πουλάει όπως πουλάνε οι άλλες για να κονομήσουν, και να δημιουργούν ανάγκες. 
 

όποιος έχει 13 Pro Max 256Gb δεν έχει κανένα λόγο να πετάει τα χρήματα του πριν το iPhone 18. (Ακόμα και εγώ που το έχω τσάμπα 0€ δεν τα δίνω για τις παπάντζες που πουλάνε στο 16) 

 

Επεξ/σία από TrialKid
  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...