Προς το περιεχόμενο

Ψαχνω Budget Wide Angle Φακο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προταση για wide Angle φακο για Sony E ή Sony FE ?

Ψαχνω για εναν budget σχετικα τυπου κατω απο 250€ με σκοπο το real estate μιας και 28mm σε full frame ειναι δυσκολο σε μικρα δωματια και χρειαζεται hdr panorama που καποιες φορες φερνει ωρες ωρες distort.

Προς το παρον εχω βρει τον sony e 16mm f2.8 pancake αλλα δεν εχω βρει καποιο σχετικο review για real estate photography

Αν καποιος εχει καποιο αλλο φακο στο νου του ας τον αναφερει. 

Επεξ/σία από Μιχάλης Βύρλιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Μιχάλης Βύρλιος είπε

Προταση για wide Angle φακο για Sony E ή Sony FE ?

Ψαχνω για εναν budget σχετικα τυπου κατω απο 250€ με σκοπο το real estate μιας και 28mm σε full frame ειναι δυσκολο σε μικρα δωματια και χρειαζεται hdr panorama που καποιες φορες φερνει ωρες ωρες distort.

Προς το παρον εχω βρει τον sony e 16mm f2.8 pancake αλλα δεν εχω βρει καποιο σχετικο review για real estate photography

Αν καποιος εχει καποιο αλλο φακο στο νου του ας τον αναφερει. 

Αν και δε θα πρότεινα κάποιον σταθερό για αυτή τη χρήση ο παρακάτω είναι οικονομικός και τίμιος. 

https://www.rollei.de/products/objektiv-af-20-2-8-mit-sony-fe-mount-11114

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, pifilos είπε

Αν και δε θα πρότεινα κάποιον σταθερό για αυτή τη χρήση ο παρακάτω είναι οικονομικός και τίμιος. 

https://www.rollei.de/products/objektiv-af-20-2-8-mit-sony-fe-mount-11114

Οπως και να εχει ευχαριστω και δεν νομιζω να εχω κανα θεμα μιας και η καμερα εχει ibis αλλα κατανοω απο ποια αποψη το λες για θεμα versatility 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Μιχάλης Βύρλιος είπε

Οπως και να εχει ευχαριστω και δεν νομιζω να εχω κανα θεμα μιας και η καμερα εχει ibis αλλα κατανοω απο ποια αποψη το λες για θεμα versatility 

Ναι δεν είναι το θέμα η σταθεροποίηση ή κάτι άλλο αυτό λύνεται με ένα τρίποδο. Απλώς είναι φορές που οι ζουμ είναι υπερβολικά βολικότεροι για να τους παραβλέψεις και αυτό είναι ένα τέτοιο σενάριο. Η δουλειά θα γίνει σε κάθε περίπτωση απλώς είναι θέμα ευκολίας. Ωστόσο, στο budget που αναφέρεις δεν έχω κάποιον ζουμ υπόψιν - αν και δεν είμαι χρήστης Sony - οπότε για επιλογή οικονομικού σταθερού  νομίζω ο παραπάνω είναι ταμάμ. 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, pifilos είπε

Αν και δε θα πρότεινα κάποιον σταθερό για αυτή τη χρήση ο παρακάτω είναι οικονομικός και τίμιος. 

https://www.rollei.de/products/objektiv-af-20-2-8-mit-sony-fe-mount-11114

Τον έχω σε Nikon Z και είναι αυτός ο οποίος κάνω τους εσωτερικούς χώρους

Τον προτείνω κι εγώ. 


Το μόνο θέμα είναι μια έντονη βινιέτα τερμα ανοικτός (διορθωνεται στο lightroom ή απλά τραβάς πάνω απο f/5.6 αφου έτσι κι αλλιως σε αρχιτεκτονικό τα θες όλα σε φόκους. Τραβάω f/8, με 2 off camera flash συνήθως)
Επίσης σε κάποια πολύ πολύ μικρά δωμάτια ίσως χρειαστεί να κάνεις stich 2 φώτο (αλλά χωρίς ιδιαίτερο distortion) σε σχέση με 16άρη που σκέφτεσαι.

Για τα λεφτά του δεν το συζητάω. Είναι τοπ αγορά. Ειδικά αν κάνεις μια στο τόσο αρχιτεκτονικό, και δεν είναι η κύρια ασχολία σου. 

 

EDIT συμπληρωματικό: Μόλις είδα πως ο πάνω είναι ο Rollei. Ο δικός μου είναι ακριβώς ίδιος (και για αυτό μπερδεύτηκα) αλλά είναι η έκδοση της Viltrox (που μάλλον τον φτιάχνει φασόν και για την Rollei)

https://www.skroutz.gr/s/47873249/Viltrox-Full-Frame-Fotografikos-Fakos-AF-20mm-f-2-8-Wide-Angle-gia-Sony-E-Mount-Black.html

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, highpriest είπε

Τον έχω σε Nikon Z και είναι αυτός ο οποίος κάνω τους εσωτερικούς χώρους

Τον προτείνω κι εγώ. 


Το μόνο θέμα είναι μια έντονη βινιέτα τερμα ανοικτός (διορθωνεται στο lightroom ή απλά τραβάς πάνω απο f/5.6 αφου έτσι κι αλλιως σε αρχιτεκτονικό τα θες όλα σε φόκους. Τραβάω f/8, με 2 off camera flash συνήθως)
Επίσης σε κάποια πολύ πολύ μικρά δωμάτια ίσως χρειαστεί να κάνεις stich 2 φώτο (αλλά χωρίς ιδιαίτερο distortion) σε σχέση με 16άρη που σκέφτεσαι.

Για τα λεφτά του δεν το συζητάω. Είναι τοπ αγορά. Ειδικά αν κάνεις μια στο τόσο αρχιτεκτονικό, και δεν είναι η κύρια ασχολία σου. 

 

EDIT συμπληρωματικό: Μόλις είδα πως ο πάνω είναι ο Rollei. Ο δικός μου είναι ακριβώς ίδιος (και για αυτό μπερδεύτηκα) αλλά είναι η έκδοση της Viltrox (που μάλλον τον φτιάχνει φασόν και για την Rollei)

https://www.skroutz.gr/s/47873249/Viltrox-Full-Frame-Fotografikos-Fakos-AF-20mm-f-2-8-Wide-Angle-gia-Sony-E-Mount-Black.html

Χμμμ εξωτερικά φαίνονται ίδιοι και στη σελίδα της Rollei αναφέρει πως κατασκευαστής είναι η Viltrox. Παρατήρησα πως λέει "from Rollei" οπότε δεν παίρνω και όρκο βέβαια, αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση είδα πως το λέει σε κάθε φακό που έψαξα και θεωρώ απίθανο να κάνει rebrand η Rollei όλους αυτούς τους φακούς αλλά πότε δεν ξέρεις. Τον έβαλα από Rollei επειδή συνήθως έχει καλύτερες τιμές για Viltrox αλλά βλέπω ότι και στο skroutz είναι σε πρακτικά ίδια τιμή - από καλά γνωστά καταστήματα κιόλας - οπότε καλά έκανες και έβαλες το link. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, pifilos είπε

Χμμμ εξωτερικά φαίνονται ίδιοι και στη σελίδα της Rollei αναφέρει πως κατασκευαστής είναι η Viltrox. Παρατήρησα πως λέει "from Rollei" οπότε δεν παίρνω και όρκο βέβαια, αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση είδα πως το λέει σε κάθε φακό που έψαξα και θεωρώ απίθανο να κάνει rebrand η Rollei όλους αυτούς τους φακούς αλλά πότε δεν ξέρεις. Τον έβαλα από Rollei επειδή συνήθως έχει καλύτερες τιμές για Viltrox αλλά βλέπω ότι και στο skroutz είναι σε πρακτικά ίδια τιμή - από καλά γνωστά καταστήματα κιόλας - οπότε καλά έκανες και έβαλες το link. 

H Rollei, όπως και η Kodak, η Polaroid και η Agfa είναι ονομασίες που έχουν αγοραστεί τα δικαιώματα χρήσης του ονόματος κατόπιν χρεοκοπίας τους ή απλά παύσης εργασιών και βγάζουν μια τεράστια γκάμα προιόντων αλλά φασον. Δηλαδή παραγγέλνουν απο μεγάλους κατασκευαστές τριποδα, φακούς, φιλτρα κλπ και κάνουν rebrand. Κάποιες συνεχίζουν και βγάζουν και ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές, φασόν πάλι, απο φτηνούς (Κινέζους συνήθως) κατασκευαστές και εκεί δυστυχώς λόγο τεχνολογικών απαιτήσεων δεν είναι να ακουμπάς.

Φυσικά δεν σημαίνει πως δεν έχουν καλά προιόντα σε είδη εκτός μηχανών. Μόλις προχτές παρέλαβα απο Rollei αρκετά περιφερειακά μιας και είχε σημαντικές καλοκαιρινές εκπτώσεις και το εκμεταλλεύτηκα.
Οπως και να έχει όμως αν έχω επιλογή του μαμά εργοστασίου σε παρόμοια τιμή, θα προτιμήσω να αποφυγω τον μεσάζοντα.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...