Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση επεξεργαστή


ioakim100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω το σύστημα της υπογραφής μου και σκέφτομαι να μήπως βρω έναν λίγο καλύτερο επεξεργαστή να βάλω. Μητρική είναι η msi z170m mortar  και επεξεργαστής ο i5 6600k. Απλα επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με το σουκετ. Ξέρουμε μέχρι ποιας γενιάς επεξεργαστή υποστηρίζει η μητρική για να κοιτάξω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Στο site της μητρικής στην καρτέλα Support, δείχνει τους συμβατούς επεξεργαστές, και στην τελευταία στήλη και την έκδοση bios από την οποία ξεκίνησαν να υποστηρίζονται. Socket είναι το 1151, και δείχνει και από το site της μητρικής ότι εκτός από 6ης γενιάς παίρνει μετά από update και 7ης γενιάς.

https://www.msi.com/Motherboard/Z170M-MORTAR/support#cpu

Με μια γρήγορη ματιά νομίζω ο δυνατότερος είναι ο Kaby Lake i7-7700K, αλλά πιθανόν να χρειάζεται να αναβαθμίσεις το bios για να τον δει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε όμως και πόσο θα σου κοστίσει ο 7700/7700Κ που θα βρεις μόνο μεταχειρισμένο. Υπάρχει μια τάση στα μεταχειρισμένα, τους Intel επεξεργαστές που ήταν οι καλύτεροι που μπορούσες να βάλεις (= στην μητρική σου δεν μπαίνει κάποιος δυνατότερος από 7700/7700Κ) να πωλούνται για χρυσό!

Σε αυτήν την περίπτωση ίσως σε συμφέρει με τα λεφτά που θα πρέπει να δώσεις για 7700/7700Κ + τα όποια λεφτά μπορείς να πουλήσεις τον επεξεργαστή και την μητρική σου, να πάρεις νέα μητρική και επεξεργαστή νεότερης γενιάς. Π.χ. ένας 12100F είναι καλύτερος από 7700Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, ioakim100 said:

Καλησπέρα έχω το σύστημα της υπογραφής μου και σκέφτομαι να μήπως βρω έναν λίγο καλύτερο επεξεργαστή να βάλω. Μητρική είναι η msi z170m mortar  και επεξεργαστής ο i5 6600k. Απλα επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με το σουκετ. Ξέρουμε μέχρι ποιας γενιάς επεξεργαστή υποστηρίζει η μητρική για να κοιτάξω ?

Εκτός και σου κοστίσει στο 30ευρω η μετάβαση δεν αξίζει(πολύ δύσκολο).

Γενικά η μετάβαση σε 7700k πλέον είναι too little too late.

Εάν δεν φτάνει ο 6500 μάλλον θα πρεπε να κοιτάς για συνολικά νέο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2024 στις 10:52 ΠΜ, ioakim100 είπε

Καλησπέρα έχω το σύστημα της υπογραφής μου και σκέφτομαι να μήπως βρω έναν λίγο καλύτερο επεξεργαστή να βάλω. Μητρική είναι η msi z170m mortar  και επεξεργαστής ο i5 6600k. Απλα επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με το σουκετ. Ξέρουμε μέχρι ποιας γενιάς επεξεργαστή υποστηρίζει η μητρική για να κοιτάξω ?

Μέχρι 7ης (με updated bios αν χρειαστεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κοιτάξω μήπως βρω κάποιον 7700κ σε καλή τιμή μεταχειρισμένο αλλιώς θα μείνω όπως είμαι έτσι και αλλιώς παιζει τα πάντα σε 1080p απλά δουλεύει 100% ο επεξεργαστής και είπα με λίγα λεφτά μήπως έκανα μια μικρή αναβάθμιση. Αν δεν βρω θα αναβαθμίσω με καινούργιο στο μέλλον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, ioakim100 said:

Θα κοιτάξω μήπως βρω κάποιον 7700κ σε καλή τιμή μεταχειρισμένο αλλιώς θα μείνω όπως είμαι έτσι και αλλιώς παιζει τα πάντα σε 1080p απλά δουλεύει 100% ο επεξεργαστής και είπα με λίγα λεφτά μήπως έκανα μια μικρή αναβάθμιση. Αν δεν βρω θα αναβαθμίσω με καινούργιο στο μέλλον 

Πάλι στο 100% θα δουλεύει και ο 7700k.

Με αυτό εννοούσα too little too late.

Ο 6500 με τον 7700 θα είχαν ~20-30% διαφορά.

Ο 6500 με κάποιον οικονομικο καινουργιο π.χ amd 7500f θα έχει διαφορά ~300%

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...