Προς το περιεχόμενο

Η Automattic επενδύει στο μέλλον του Tumblr με τη μετάβαση στο WordPress, σε μια ιστορική τεχνική διαδικασία


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια από τις μεγαλύτερες μεταφορές στην ιστορία του διαδικτύου ετοιμάζεται να πραγματοποιήσει η Automattic, μεταφέροντας το backend του Tumblr στο WordPress.

Η εταιρεία, που απέκτησε το Tumblr το 2019 έναντι 3 εκατομμυρίων δολαρίων, ανακοίνωσε την Τετάρτη τα σχέδιά της για αυτή την τεχνολογική μετάβαση.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Automattic, η αλλαγή αυτή δεν θα επηρεάσει την εμπειρία των χρηστών του Tumblr. "Δεν μετατρέπουμε το Tumblr σε WordPress, απλώς η υπηρεσία θα λειτουργεί με WordPress στο παρασκήνιο", διευκρίνισε η εταιρεία. Στόχος είναι να διατηρηθούν τα μοναδικά χαρακτηριστικά και η ταυτότητα του Tumblr, ενώ παράλληλα να αξιοποιηθούν τα πλεονεκτήματα της πλατφόρμας WordPress.

Η μετάβαση αυτή αναμένεται να προσφέρει σημαντικά οφέλη και στις δύο πλατφόρμες. Η ομάδα της Automattic θα μπορεί να αναπτύσσει εργαλεία και λειτουργίες που θα είναι συμβατά και με τις δύο υπηρεσίες, ενώ το Tumblr θα επωφεληθεί από τις εξελίξεις στο ανοιχτού κώδικα WordPress.org. Παράλληλα, το WordPress θα μπορεί να αξιοποιήσει τα καινοτόμα εργαλεία και τη δημιουργικότητα που έχουν επενδυθεί στο Tumblr όλα αυτά τα χρόνια.

Ωστόσο, η τεχνική πρόκληση είναι τεράστια, δεδομένου ότι το Tumblr φιλοξενεί σήμερα μισό δισεκατομμύριο blogs. Η Automattic αναγνωρίζει τη δυσκολία του εγχειρήματος, αλλά δηλώνει αποφασισμένη να το φέρει εις πέρας.

Η ιστορία του Tumblr είναι γεμάτη διακυμάνσεις. Από την εξαγορά του από τη Yahoo το 2013 έναντι περισσότερων από 1 δισεκατομμύριο δολάρια, μέχρι την πώλησή του στην Automattic το 2019 για μόλις 3 εκατομμύρια δολάρια, η πλατφόρμα έχει αντιμετωπίσει σημαντικές προκλήσεις. Παρά τις προσπάθειες της Automattic για βελτίωση και ανάπτυξη των εσόδων, το Tumblr συνεχίζει να παρουσιάζει ζημίες της τάξης των 30 εκατομμυρίων δολαρίων ετησίως, σύμφωνα με δηλώσεις του CEO της Automattic, Matt Mullenweg.

Η μετάβαση στο WordPress αποτελεί μέρος της στρατηγικής της Automattic για την αντιμετώπιση αυτών των οικονομικών προκλήσεων. Παρόλο που η εταιρεία δεν έχει ανακοινώσει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα για την ολοκλήρωση του project, ο Mullenweg έχει υποδείξει ότι νέες τεχνολογίες, όπως η τεχνητή νοημοσύνη, θα μπορούσαν να διευκολύνουν τη διαδικασία.

Παρά τις οικονομικές προκλήσεις, το Tumblr συνεχίζει να αποτελεί σημαντική πλατφόρμα κοινωνικής δικτύωσης, με έσοδα που προέρχονται από συνδυασμό ψηφιακών αγαθών, διαφημίσεων και συνδρομών.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, kgkaudi said:

Το Wordpress καλό χρυσό για μικρές σελίδες με 5-10 υποσελίδες και 10-20 χρήστες, για 400Κ συν χρήστες, καλά Χριστούγεννα που θα έλεγε και μια ψυχή.

Αυτό σκέφτηκα και εγώ. Χειρότερο απ' ότι ειντθα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, kgkaudi said:

Το Wordpress καλό χρυσό για μικρές σελίδες με 5-10 υποσελίδες και 10-20 χρήστες, για 400Κ συν χρήστες, καλά Χριστούγεννα που θα έλεγε και μια ψυχή.

 

10 minutes ago, filip123go said:

Αυτό σκέφτηκα και εγώ. Χειρότερο απ' ότι ειντθα γίνει.

Δεν θα το έλεγα.

Ναι πράγματι το WordPress χρησιμοποιείτε κυρίως για δημιουργία ιστοσελίδων. 

Όμως στην πραγματικότητα ανήκει στην κατηγορία που ονομάζεται Content Management System, Σύστημα Διαχείρισης Περιεχομένου. Το stack του είναι php, SQL, html , css και JavaScript. Είναι open source και είναι αρκετά γνωστό γιατί οι λειτουργίες του επεκτείνονται εύκολα, και για αυτούς τους λόγους έχουν δημιουργηθεί διάφορα add-ons που επιτρέπουν την δημιουργία eShop, e-learning platform και τα σχετικά.

Πέρα από αυτό έχει αναπτυχθεί και προσφέρει υπηρεσίες Restful API που σημαίνει μπορείς να φτιάξεις ότι θες από Front End και να παίρνεις το περιεχόμενο του μέσω JSON ή GraphQL. 

Επίσης μιλάμε για την Automatic, την ίδια εταιρία που έφτιαξε το WooCommerce και άλλα χίλια δύο καλά επομένως γιατί να μην πάει καλά;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, MariosX said:

 

Δεν θα το έλεγα.

Ναι πράγματι το WordPress χρησιμοποιείτε κυρίως για δημιουργία ιστοσελίδων. 

Όμως στην πραγματικότητα ανήκει στην κατηγορία που ονομάζεται Content Management System, Σύστημα Διαχείρισης Περιεχομένου. Το stack του είναι php, SQL, html , css και JavaScript. Είναι open source και είναι αρκετά γνωστό γιατί οι λειτουργίες του επεκτείνονται εύκολα, και για αυτούς τους λόγους έχουν δημιουργηθεί διάφορα add-ons που επιτρέπουν την δημιουργία eShop, e-learning platform και τα σχετικά.

Πέρα από αυτό έχει αναπτυχθεί και προσφέρει υπηρεσίες Restful API που σημαίνει μπορείς να φτιάξεις ότι θες από Front End και να παίρνεις το περιεχόμενο του μέσω JSON ή GraphQL. 

Επίσης μιλάμε για την Automatic, την ίδια εταιρία που έφτιαξε το WooCommerce και άλλα χίλια δύο καλά επομένως γιατί να μην πάει καλά;

 

Γιατί δυστυχώς κάνει πολύ άσχημα Scaling. Έχω δουλέψει σε εταιρία που έφτιαχνε τέτοιες σελίδες με πολλαπλά CMS, και όταν έπρεπε να κάνουμε μεγάλα πρότζεκτ, έπεφτε το κλάμα της αρκούδας. Ειδικά όταν ο πελάτης έκανε το πλάνο αντί για τον project manager που είχαμε. Δεν μπορεί να διαχειριστεί μεγάλο όγκο δεδομένων, όπως πχ. κανονικό eshop με εκατοντάδες και εκαττομύρια πελάτες. Μακάρι οι νέες εκδόσεις να έχουν βελτιωθεί σε αυτό ή να έχουν βάλει έστω Redis που βοηθά να διαχειριστείς μεγάλο όγκο δεδομένων, έστω προσωρινά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, kgkaudi said:

Γιατί δυστυχώς κάνει πολύ άσχημα Scaling. Έχω δουλέψει σε εταιρία που έφτιαχνε τέτοιες σελίδες με πολλαπλά CMS, και όταν έπρεπε να κάνουμε μεγάλα πρότζεκτ, έπεφτε το κλάμα της αρκούδας. Ειδικά όταν ο πελάτης έκανε το πλάνο αντί για τον project manager που είχαμε. Δεν μπορεί να διαχειριστεί μεγάλο όγκο δεδομένων, όπως πχ. κανονικό eshop με εκατοντάδες και εκαττομύρια πελάτες. Μακάρι οι νέες εκδόσεις να έχουν βελτιωθεί σε αυτό ή να έχουν βάλει έστω Redis που βοηθά να διαχειριστείς μεγάλο όγκο δεδομένων, έστω προσωρινά. 

 Τρέχουμε μεγάλο eshop σε wordpress με woocommerce. Το scaling δεν είναι καλό και πολλά προβλήματα σε μεγάλα sites πηγάζουν απο τον σχήμα της βάσης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Panic mode: ON
οταν εχεις σταματησει να εισαι relevant και κανεις ασκοπες προσπαθιες ελπιζοντας να κρατηθεις στην επιφανεια... λες και νοιαζει τους χρηστες τι ειναι το backend.
μια νεκρη πλατφορμα, εχω να ακουσω απο ανθρωπο την λεξη tumblr πανω απο μια 5ετια. μια να μην μιλησουμε για το content και το interface...πανηγυρια.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, UnderZer0 είπε

 Τρέχουμε μεγάλο eshop σε wordpress με woocommerce. Το scaling δεν είναι καλό και πολλά προβλήματα σε μεγάλα sites πηγάζουν απο τον σχήμα της βάσης

έτσι απο περιέργεια σε τι νούμερα αρχίζει να μην scalarei. Τέλος πάντων φθηνή/δωρεάν πλατφόρμα μια χαρά είναι. αν ποτέ φτάσεις μεγάλα νούμερα απλα πας σε custom οπότε δεν ξέρω γιατί μερικοί τις μετράνε ποιος την έχει μεγαλύτερη (την πλατφόρμα).

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, UnderZer0 said:

 Τρέχουμε μεγάλο eshop σε wordpress με woocommerce. Το scaling δεν είναι καλό και πολλά προβλήματα σε μεγάλα sites πηγάζουν απο τον σχήμα της βάσης

Εγώ δεν θα φτάσω καν εκεί. Κάθε φορά που έπαιρνε update, έσπαγαν τα μισά plugins.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, atypicalcoder said:

έτσι απο περιέργεια σε τι νούμερα αρχίζει να μην scalarei. Τέλος πάντων φθηνή/δωρεάν πλατφόρμα μια χαρά είναι. αν ποτέ φτάσεις μεγάλα νούμερα απλα πας σε custom οπότε δεν ξέρω γιατί μερικοί τις μετράνε ποιος την έχει μεγαλύτερη (την πλατφόρμα).

 

Να σου πω. Είμαστε στα 18000 προϊόντα και ενδεικτικά ο post meta είναι 7Μ rows. 

Νομίζω οτι για πάνω απο 20Κ - 25Κ προϊόντα έχει θέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, UnderZer0 είπε

 

Να σου πω. Είμαστε στα 18000 προϊόντα και ενδεικτικά ο post meta είναι 7Μ rows. 

Νομίζω οτι για πάνω απο 20Κ - 25Κ προϊόντα έχει θέματα

Εννοούσα κυρίως τους concurrent users, πόσους μπορεί να εξυπηρετήσει. Αλλά και αυτό που λες έχει ένα ενδιαφέρον. Πολύ μικρά μου φαίνονται τα νούμερα για να έχει θέματα. Μήπως οφείλεται σε ανύπαρκτο indexing ή κακό Indexing?

35 λεπτά πριν, filip123go είπε

Εγώ δεν θα φτάσω καν εκεί. Κάθε φορά που έπαιρνε update, έσπαγαν τα μισά plugins.

ξεχνάς ότι απευθύνεται στον μαγαζάτορα που δεν ξέρει καν τι σημαίνει wordpress/php/bla bla και το μόνο που θέλει είναι ένα eshop με 10-100-1000 προιοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, atypicalcoder said:

Εννοούσα κυρίως τους concurrent users, πόσους μπορεί να εξυπηρετήσει. Αλλά και αυτό που λες έχει ένα ενδιαφέρον. Πολύ μικρά μου φαίνονται τα νούμερα για να έχει θέματα. Μήπως οφείλεται σε ανύπαρκτο indexing ή κακό Indexing?

ξεχνάς ότι απευθύνεται στον μαγαζάτορα που δεν ξέρει καν τι σημαίνει wordpress/php/bla bla και το μόνο που θέλει είναι ένα eshop με 10-100-1000 προιοντα.

Και indexing έχουμε και δική μας υλοποίηση φίλτρων προϊόντων με δικούς μας πίνακες και με normalized τα δεδομένα για γρήγορα queries συν object caching. Το θέμα είναι οτι έχεις κίνηση απο πελάτες σε πολλές σελίδες που δεν είναι cached στην πρώτη επίσκεψη προφανώς αλλά και ο χαμός με bots/crawlers. Ειδικά απο Amazon και Meta έχουν λυσάξει με φουλ επιθετικό crawling για να εκπαιδεύσουν τα AI τους.

Concurrent χρήστες περίπου 900 - 1000 τους σηκώνει οριακά

1 hour ago, filip123go said:

Εγώ δεν θα φτάσω καν εκεί. Κάθε φορά που έπαιρνε update, έσπαγαν τα μισά plugins.

 

Update σε plugins κάνουμε μία φορά το εξάμηνο μετά απο tests και QA, εκτός αν είναι κάποιο high risk update το οποίο προφανώς πρέπει να γίναι μόνο του τάχιστα. Ναι σπάνε κάποια πράγματα και είναι μια διαδικασία λίγο επίπονη το update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τumblr is dead.. Εδώ και πολύ καιρό..  Ήταν ίσως η καλύτερη micro-blogging πλατφόρμα που υπήρξε ποτέ (αγαπημένο..)

Τις παλιές καλές μέρες (ως τα πρώτα χρόνια της εξαγοράς από την Yahoo) μπορούσες να βρεις εκεί τα πιο εξωφρενικά -έως και ποινικά κολάσιμα- θέματα (κι ακόμα περισσότερο πορνογραφικό υλικό όλων των αποχρώσεων και πρακτικών).

Κάπου στην πορεία η Yahoo θέλησε να το κάνει υπερκερδοφόρο, την πιάσαν κι οι σεμνοτυφίες της και πάπαλα..! Κρίμα..

Επεξ/σία από gadgetseek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...