Προς το περιεχόμενο

Υψηλές συγκεντρώσεις αλλόκοτων όσο και σπάνιων βακτηριδίων εντοπίστηκαν σε μελάνια τατουάζ που πωλούνταν στο Amazon


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, duende είπε

ας προσπερασουμε τα περι χαμηλης αυτοεκτιμησης και αναγκης να "ξεχωρισουν" που ισχυει στο 99% των περιπτωσεων. δικαιωμα του καθενος. αλλα το να βαζεις εφ'ορου ζωης χημικα στο δερμα σου ειναι τουλαχιστον αφελες. ρωτηστε τους λεμφαδενες σας τι ωραια που περνανε.

και τη τσεπη σας/δερμα οταν θα φατε τεραστια ηττα για να τα βγαλετε (been there, done that)

Εδω βγηκαν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα με αγνωστης προέλευσης υγρα κ τρεξαν ολοι να ρουφάνε σα τις σαυρες κ δωστου ντουμανια. Κατσε ρε φιλε τι ρουφας,τιν αυτο ποιος το φτιαξε κ με τι; 

Πραγματικά η μοδα είναι πάνω απο καθε λογικη 2 διαφημίσεις εδω κ κει κ τελος. Εγινε βιωμα κ συ ρομποτ που σεχουν το καταπιες αμασητο.

Κ στα δυσκολα βάζουν κ κανα μισοσοβαρο "επιστημονα" να σε πεισει.

Νεα μοδα πχ να βουρτσιζεις δοντια χωρις νερό κ χωρις να ξεπλύνεις το στομα σου. Θα καταπιεις τη σαπουναδα μεχρι να σε πιασει κοψιμο λογικα. Αυτος ειναι ο κοσμος του 2024.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως μπορει να βεβαιωθει καποιος εαν τα μελανια που θα βαλει στο σωμα του για νεο τατουαζ ειναι ασφαλη? Συνηθως ο περισσοτερος κοσμος που θελει να κανει τατουαζ ειτε δεν γνωριζει πως τα μελανια μπορει να ειναι πολυ επικινδυνα για την υγεια ειτε δεν ξερουν πως να μαθουν εαν τα μελανια ειναι οντως πιστοποιημενα και ασφαλη.
Πχ ωρα καλη, εγω εχω ενα μικρο τατου που εκανα πριν 20 χρονια και τωρα με εψησε να κανω ενα δευτερο. Δεν εχω ιδεα τι πρεπει να προσεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, corr8 είπε

Πως μπορει να βεβαιωθει καποιος εαν τα μελανια που θα βαλει στο σωμα του για νεο τατουαζ ειναι ασφαλη? Συνηθως ο περισσοτερος κοσμος που θελει να κανει τατουαζ ειτε δεν γνωριζει πως τα μελανια μπορει να ειναι πολυ επικινδυνα για την υγεια ειτε δεν ξερουν πως να μαθουν εαν τα μελανια ειναι οντως πιστοποιημενα και ασφαλη.
Πχ ωρα καλη, εγω εχω ενα μικρο τατου που εκανα πριν 20 χρονια και τωρα με εψησε να κανω ενα δευτερο. Δεν εχω ιδεα τι πρεπει να προσεξω.

Μπορείς να ρωτήσεις τον εκάστοτε επαγγελματία σε κάποιο στούντιο τι εταιρεία χρησιμοποιεί. Συνήθως μπορώ να σου πω ότι σοβαρά στούντιο χρησιμοποιούν υψηλής ποιότητας μελάνης , βελόνων και εξοπλισμού γενικά . Εάν εχεις όμως κάποια αλλεργία ή κάποια δερματική πάθηση , θα πρέπει να δεις την σύσταση του μελανιού που χρησιμοποιεί και να ρωτησεις τον δερματολόγο σου . Ταττου κάνουμε δεν είμαστε γιατροί 😁 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 minutes ago, corr8 said:

Πως μπορει να βεβαιωθει καποιος εαν τα μελανια που θα βαλει στο σωμα του για νεο τατουαζ ειναι ασφαλη? Συνηθως ο περισσοτερος κοσμος που θελει να κανει τατουαζ ειτε δεν γνωριζει πως τα μελανια μπορει να ειναι πολυ επικινδυνα για την υγεια ειτε δεν ξερουν πως να μαθουν εαν τα μελανια ειναι οντως πιστοποιημενα και ασφαλη.
Πχ ωρα καλη, εγω εχω ενα μικρο τατου που εκανα πριν 20 χρονια και τωρα με εψησε να κανω ενα δευτερο. Δεν εχω ιδεα τι πρεπει να προσεξω.

Ρωτάς να μάθεις για την εταιρεία που παρασκευάζει τις βαφές, βλέπεις τα κουτάκια τους και το ψάχνεις και εσύ.

Πρέπει οπωσδήποτε να είναι πιστοποιημένες βαφές, ευρωπαϊκής χώρας προέλευσης.

Όμως:

"Designed in Europe, manufactured in Bangladesh, materials from China" να τρώνε άκυρο χωρίς πολλά πολλά.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panther_512 είπε

Επιτέλους βλέπουμε τη λογική να επανέρχεται.

Οι μολυσμένες με βακτήρια βαφές δερματοστιξίας είναι μία καταπληκτική αφορμή να αναδείξουμε αυτή τη μάστιγα.

Διότι, η δερματοστιξία (κοινώς τατουάζ), ήταν πρακτική ξένων φυλών και λαών, οι οποίοι λόγω του χαμηλότατου μορφωτικού και πολιτιστικού επιπέδου, κατέστρεφαν μόνιμα το φυσικό τους δέρμα, μέσω απαρχαιωμένων παραδόσεων.

Και ακριβώς για αυτό το λόγο, η πρακτική αυτή υιοθετήθηκε από αμφιβόλων αξιών ανθρώπους (πειρατές, ναυτικοί, εγκληματικές οργανώσεις).

Η διάδοση αυτής της αποτρόπαιας πρακτικής ώς "μόδα" στους νέους ανθρώπους, αποτελεί τρανταχτό παράδειγμα του ξεπεσμού των πατροπαράδοτων Ελληνικών αξιών και παραδόσεων (Πατρής-Θρησκεία-Οικογένεια) και μας δείχνει τον κατήφορο, που όμως δεν ξέρουμε πόσο κάτω οδηγεί. Μπορεί και να μήν έχει τέλος.

Για αυτό, η προσωπική μου άποψη είναι καθολική απαγόρευση όλων των επεμβάσεων στο ανθρώπινο σώμα, οι οποίες δεν δικαιολογούνται ιατρικά. Παράλληλα ψυχομετρική αξιολόγηση όσων έχουν κάνει τατουάζ πρίν τους επιτραπεί να έχουν δικαίωμα ψήφου και τεκνοποίησης. 

Αυτά από μένα. Ο πάνθηρας που έχω τατουάζ στο μπράτσο μου από το 1998 με κοιτάει υπερήφανα και συμφωνεί.

 

Φίλε εγώ δεν έχω τατουάζ και όπως το βλέπω δεν θα κάνω σύντομα γιατί δεν με ενδιαφέρει. 

Όμως χαίρομαι που έχουμε δημοκρατία και ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέγει για τον εαυτό αυτό που θέλει. 

Όπως και εσύ είσαι ελεύθερος να λες τις φασιστικές απόψεις σου για καθολικές απαγορεύσεις. Πραγματικά χαίρομαι για αυτό. Αυτό είναι το καλό της δημοκρατίας.

Ωστόσο να σου διορθώσω μερικά πράγματα για το καλό όλων μας. Κάποια λιγότερο σημαντικά και κάποια περισσότερο.

Το πατρίς θρησκεία οικογένεια που ανέφερες: το πατρίς γράφεται με ι. Τουλάχιστον αφού τα λες, γραψτα και σωστά.

 

Και 2ον και σημαντικότερο το τατουάζ ή δερματοστιξία όπως λες δεν ήταν πρακτική λαών χαμηλότερου μορφωτικού επιπέδου. Το αντίθετο μάλιστα, οι Φαραώ και γενικά η υψηλή τάξη στην αρχαία Αίγυπτο χρησιμοποιούσαν την δερματοστιξία ως ένδειξη της τάξης τους .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, soc4ever said:

Φίλε εγώ δεν έχω τατουάζ και όπως το βλέπω δεν θα κάνω σύντομα γιατί δεν με ενδιαφέρει. 

Όμως χαίρομαι που έχουμε δημοκρατία και ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέγει για τον εαυτό αυτό που θέλει. 

Όπως και εσύ είσαι ελεύθερος να λες τις φασιστικές απόψεις σου για καθολικές απαγορεύσεις. Πραγματικά χαίρομαι για αυτό. Αυτό είναι το καλό της δημοκρατίας.

Ωστόσο να σου διορθώσω μερικά πράγματα για το καλό όλων μας. Κάποια λιγότερο σημαντικά και κάποια περισσότερο.

Το πατρίς θρησκεία οικογένεια που ανέφερες: το πατρίς γράφεται με ι. Τουλάχιστον αφού τα λες, γραψτα και σωστά.

 

Και 2ον και σημαντικότερο το τατουάζ ή δερματοστιξία όπως λες δεν ήταν πρακτική λαών χαμηλότερου μορφωτικού επιπέδου. Το αντίθετο μάλιστα, οι Φαραώ και γενικά η υψηλή τάξη στην αρχαία Αίγυπτο χρησιμοποιούσαν την δερματοστιξία ως ένδειξη της τάξης τους .

Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Σου εύχομαι καλό διάβασμα των υπολοίπων ποστ μου. 

Θα περάσεις καλά. 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ woke κοινωνία. μην πεις την γνώμη σου ως μεγαλύτερος σε κάποιον μικρότερο για να μην κάνει τα ίδια λάθη με σενα, αμέσως να στην πέσουν και να σε κριτικάρουν.

ΥΓ: Επόμενο quote: "και ποιος σου ζήτησε την γνώμη σου".

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, atypicalcoder said:

Πολύ woke κοινωνία. μην πεις την γνώμη σου ως μεγαλύτερος σε κάποιον μικρότερο για να μην κάνει τα ίδια λάθη με σενα, αμέσως να στην πέσουν και να σε κριτικάρουν.

ΥΓ: Επόμενο quote: "και ποιος σου ζήτησε την γνώμη σου".

Και στα τατουάζ, ποια είναι η γνώση που θέλεις να μεταφέρεις στους νεότερους για να μην κάνουν τα ίδια λάθη με σένα? 

Εγώ για παράδειγμα λέω στους νέους που θέλουν να κάνουν τατουάζ με γράμματα, να χρησιμοποιήσουν τη νέα γραμματοσειρά Aptos, που προμοτάρει η Microsoft. 

Με Calibri, Arial, Times new Roman θα το μετανιωσουν. 

Επεξ/σία από panther_512
  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Και στα τατουάζ, ποια είναι η γνώση που θέλεις να μεταφέρεις στους νεότερους για να μην κάνουν τα ίδια λάθη με σένα? 

Εγώ για παράδειγμα λέω στους νέους που θέλουν να κάνουν τατουάζ με γράμματα, να χρησιμοποιήσουν τη νέα γραμματοσειρά Aptos, που προμοτάρει η Microsoft. 

Με Calibri, Arial, Times new Roman θα το μετανιωσουν. 

Να μην κάνουν μανίκια και να τα κάνουν επειδή το θέλουν και όχι για να αρέσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον εμφανίζονται κάτι τέτοια και καταλαβαίνεις γιατί η χώρα βρίσκεται ακόμα στο 1830, στον απόλυτο πάτο του δυτικού κόσμου, και προσκυνάει παντόφλες και κόκκαλα, με καμία ελπίδα προόδου για τα επόμενα 1500 χρόνια, για να μην μπερδεύεσαι και έχεις αυταπάτες. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγώ ερώτηση έκανα. Εσύ χαρακτήρισες όσους διαφωνούν με τα τατουάζ ως τον απόλυτο πάτο του δυτικού κόσμου που προσκυνάει παντόφλες και κόκκαλα, με καμία ελπίδα προόδου για τα επόμενα 1500 χρόνια.

 

Επεξ/σία από dtk-386
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2024 στις 8:14 ΠΜ, stefanos_th είπε

τατουαζ στο ασπρο του ματιου , που  να παω ?

Έχει πολλούς αλλά αυτό μετά δεν θα μπορείς να το  βγάλεις από όσο γνωρίζω και θα τρομάζεις περαστικούς εάν ζεις και σε κανένα χωριό, άσε που μπορεί να σε "ανακαλύψουν" για εξωγήινο εκεί ή δαιμονισμένο και να έχεις τρεχάβαλα, άσε δεν είναι για εσένα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Δηλ δείγμα πολιτισμού είναι τα τατουάζ σε όλο το σωμα? 

Δείγμα πολιτισμού είναι να προσπαθούμε να γίνουμε  η καλύτερη δυνατή εκδοχή του εαυτού μας. Να ασχολούμαστε με τα δικά μας θέματα,να βελτιωνόμαστε και όχι με το πόσα τατουάζ έχει ο γείτονας ή η συνάδελφος στη δουλειά. 

Το να αφορίζουμε, να προσβάλουμε, να κατηγοριοποιούμε, να βγάζουμε γνωματεύσεις για την ψυχική υγεία και άλλα πολλά "όμορφα" που γράφτηκαν εδώ(μα κάποια διεγράφησαν δυστυχώς)  με το που αναρτήθηκε το θέμα δεν είναι δείγμα πολιτισμού κατά τη ταπεινή μου γνώμη..

Τα παραπάνω που γράφω δεν είναι μόνο για τα τατουάζ.Είναι για όλο το φάσμα της κοινωνικής μας ζωής. Δεν θα πρεπε να μας αφορά τι κάνει ο χ,ψ στο σώμα του ή στο πρόσωπό του αν αυτός νιώθει καλά και δεν μας επηρεάζει(π.χ. το κάπνισμα σε δημόσιο χώρο μας επηρεάζει). 

Επεξ/σία από lovesucks
  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...