Προς το περιεχόμενο

Υψηλές συγκεντρώσεις αλλόκοτων όσο και σπάνιων βακτηριδίων εντοπίστηκαν σε μελάνια τατουάζ που πωλούνταν στο Amazon


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, lovesucks said:

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τι σας ενοχλεί..Το σώμα μου και το δέρμα μου είναι δικά μου.Αν εγώ(ο κάθε εγώ) θέλω να κάνω τατουάζ που ενοχλώ τον διπλανό μου;; 

Έγραψε κανείς οτι ενοχλείται; Ανέφερε κάποιος, να απαγορευτούν τα τατουάζ ή να σου επιβάλουν τι μπορείς να κάνεις στο σώμα σου ή όχι;

Ότι θέλει κάνει ο καθένας. Απο εκεί και πέρα, φυσικά κρίνεται για αυτό.

Για παράδειγμα ο δάσκαλος απο πάνω, ας γίνει ένα tattoo ολόκληρος, δικαίωμά του. Δικαίωμα όμως και του εργοδότη να μην του αρέσει αυτή η εικόνα, και να μην τον θέλει.

Ο καθένας με τις επιλογές του....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, panther_512 said:

Ανάλογα με την φύση και την έκταση της αιτίας, ακολουθούν τα διορθωτικά μέτρα τα οποία μπορεί να είναι από  κατήχηση και ολιστικές θεραπείες σε συνεργασία με πνευματικούς, μέχρι προστίματα, φυλάκιση σε γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους να αποκλίνουν από τις παραδοσιακές αξίες ή ακόμα και στέρηση δικαιώματος πρόσληψης στο δημόσιο, δικαίωμα ψήφου και τεκνοποίησης.

 

σε βλέπω πολύ ήπιο, εγώ θα πρότεινα να αναβιώσουν τα αναμορφωτήρια στα ξερονήσια. Εύκολα γίνονται αυτά, με ένα ψήφισμα "Περί μέτρων εθνικής αναμορφώσεως"

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, panther_512 said:

Επιτέλους βλέπουμε τη λογική να επανέρχεται.

Οι μολυσμένες με βακτήρια βαφές δερματοστιξίας είναι μία καταπληκτική αφορμή να αναδείξουμε αυτή τη μάστιγα.

Διότι, η δερματοστιξία (κοινώς τατουάζ), ήταν πρακτική ξένων φυλών και λαών, οι οποίοι λόγω του χαμηλότατου μορφωτικού και πολιτιστικού επιπέδου, κατέστρεφαν μόνιμα το φυσικό τους δέρμα, μέσω απαρχαιωμένων παραδόσεων.

Και ακριβώς για αυτό το λόγο, η πρακτική αυτή υιοθετήθηκε από αμφιβόλων αξιών ανθρώπους (πειρατές, ναυτικοί, εγκληματικές οργανώσεις).

Η διάδοση αυτής της αποτρόπαιας πρακτικής ώς "μόδα" στους νέους ανθρώπους, αποτελεί τρανταχτό παράδειγμα του ξεπεσμού των πατροπαράδοτων Ελληνικών αξιών και παραδόσεων (Πατρής-Θρησκεία-Οικογένεια) και μας δείχνει τον κατήφορο, που όμως δεν ξέρουμε πόσο κάτω οδηγεί. Μπορεί και να μήν έχει τέλος.

Για αυτό, η προσωπική μου άποψη είναι καθολική απαγόρευση όλων των επεμβάσεων στο ανθρώπινο σώμα, οι οποίες δεν δικαιολογούνται ιατρικά. Παράλληλα ψυχομετρική αξιολόγηση όσων έχουν κάνει τατουάζ πρίν τους επιτραπεί να έχουν δικαίωμα ψήφου και τεκνοποίησης. 

Αυτά από μένα. Ο πάνθηρας που έχω τατουάζ στο μπράτσο μου από το 1998 με κοιτάει υπερήφανα και συμφωνεί.

 

ευλογησον....

  • Like 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, AtiX είπε

εδώ ψάχνει ο άλλος να βρει αστάμποτη γκόμενα ή φίλη και δεν βρίσκει….

Τους τις φάγανε αυτοί οι ανίεροι με τα τατουάζ..

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος Ελληνάρας ακολουθεί την μόδα:

- Πάει γυμναστήριο, τσιμπάει και μια φτηνή πρωτεϊνη και μετά από καιρό καταλήγει να έχει παράσιτα στο σώμα του και φλεγμονές στον εγκέφαλο για τον λόγο πως πολλά συμπληρώματα είναι τίγκα στα βαρέα μέταλλα.

Πηγή (υπάρχουν άπειρες) 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7606431/

- και με βάση αυτού του άρθρου μαθαίνουμε ότι για κάθε τατού, υπάρχει πιθανότητα να φιλοξενούμε ζωικό βασίλειο.

Χαίρομαι που δεν ακολουθώ καμία μόδα και να μην επιβαρύνω (την επιβαρυμένη) υγεία μου περισσότερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sorath είπε

Έγραψε κανείς οτι ενοχλείται; Ανέφερε κάποιος, να απαγορευτούν τα τατουάζ ή να σου επιβάλουν τι μπορείς να κάνεις στο σώμα σου ή όχι;

Ότι θέλει κάνει ο καθένας. Απο εκεί και πέρα, φυσικά κρίνεται για αυτό.

Για παράδειγμα ο δάσκαλος απο πάνω, ας γίνει ένα tattoo ολόκληρος, δικαίωμά του. Δικαίωμα όμως και του εργοδότη να μην του αρέσει αυτή η εικόνα, και να μην τον θέλει.

Ο καθένας με τις επιλογές του....

Φυσικά κι έγραψαν κάποιοι πως ενοχλούνται, πως προσβάλλουν την αισθητική των συμπολιτών  τους κι οφείλουν να προσέχουν τι σχέδια θα κάνουν, τους χαρακτήρισαν πλαγίως κι ευθέως, κάποιος μάλιστα παρέθεσε κι ένα ανώνυμο κείμενο που έλεγε πως τα άτομα με τατουάζ έχουν σοβαρά ψυχολογικά θέματα..

Αυτά λοιπόν όπως και οι απαντήσεις που δόθηκαν σ'αυτά τα σχόλια. διεγράφησαν(δεν ξέρω γιατί, σύνηθες πάντως)

Από κει και πέρα δεν καταλαβαίνω που σας επηρεάζει η επιλογή κάποιων να κάνουν τατουάζ ή γενικά πως επηρεάζεται ο συμπολίτης μου από τις δικές μου επιλογές  για το σώμα μου και το δέρμα μου;

Αν δεν μπορεί να βρει δουλειά ο έχων τατουάζ είναι δικό του θέμα κι όχι ολονών.Αν θέλει να τα σβήσει αργότερα είναι δικό του θέμα και θα το καλύψει με δικά του χρήματα και δεν θα επιβαρύνει τον συμπολίτη του γι'αυτό. 

Άλλα μ'ενοχλούν στο ανθρώπινο είδος και σίγουρα δεν είναι τα τατουάζ ένα από  αυτά..

Επεξ/σία από lovesucks
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις τατού παίζει να ανεβάσεις κανά πυρετό 2-3 μέρες, νομίζω παίρνεις και αντιβίωση. Τατού άρτιστ μου είπε πως και καλά αντιδρά ο οργανισμός στο μελάνι, μάλλον περισσότερο στα μικρόβια που έχει μέσα το μελάνι αντιδρά τελικά, καθώς από τις έρευνες αποδείχτηκε πως ακόμα και από «έμπιστες» πηγές τα μελάνια είναι μολυσμένα. Τέλος πάντων, αυτοί που τα κάνουν γουστάρουν, δε νοιάζονται. Καθένας έχει το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης από την έξοχη ανάλυση των συμφορουμιτων μάθαμε οτι οι πολέμιοι των τατουάζ είναι θρησκόληπτοι εθνικιστές, ακόμη ένα εξαιρετικό τσουβάλιασμα kudos. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, lovesucks said:

Φυσικά κι έγραψαν κάποιοι πως ενοχλούνται, πως προσβάλουν την αισθητική των συμπολιτών  τους κι οφείλουν να προσέχουν τι σχέδια θα κάνουν, τους χαρακτήρισαν πλαγίως κι ευθέως, κάποιος μάλιστα παρέθεσε κι ένα ανώνυμο κείμενο που έλεγε πως τα άτομα με τατουάζ έχουν σοβαρά ψυχολογικά θέματα..

Όχι φίλε μου. Συγχέεις και συνδιάζεις την αρνητική κριτική και της άποψης οτι "δεν μου αρέσει αυτό" με το "αυτό με ενοχλεί, μην το κάνεις".

Κανείς δεν επέβαλε τι να κάνεις, και τι δικαιώματα έχεις στο σώμα σου.

Το ότι δεν αρέσει κάτι σε κάποιον, είναι γνώμη/άποψη και δεν έχει παρεμβατικό χαρακτήρα.

Το ότι αν δω κάποιον γεμάτο τατουάζ και μπορώ να τον θεωρήσω πχ ψυχικά ανισσόροπο, για τους δικούς μου λόγους, είναι πάλι προσωπική άποψη.

Το να κάνεις κάποιος ένα σχόλιο, οτι τα μεγάλα τατουάζ είναι άσχημα ή γενικότερα οτι είναι ανθυγιεινά, πάλι είναι άποψη και δεν έχει παρεμβατικό χαρακτήρα.

Συνεπώς, έχω και το δικαίωμα να κάνω οτι θέλω στο σώμα μου, αλλά ομοίως και να κρίνω οτι βλέπω.

Απο την άλλη, δεν μπορείς να απαιτήσεις απο οποιονδήποτε, να μην προσβληθείς απο την άποψη που έχει για εσένα.

 

 

Επεξ/σία από Sorath
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Vlad27 said:

Επίσης από την έξοχη ανάλυση των συμφορουμιτων μάθαμε οτι οι πολέμιοι των τατουάζ είναι θρησκόληπτοι εθνικιστές, ακόμη ένα εξαιρετικό τσουβάλιασμα kudos. 

Μήν βλέπεις το θέμα επιφανειακά.

Πρέπει να γίνει απόλυτα κατανοητό, ότι τα τατουάζ στους ανθρώπους δεν αποτελούν μόνο κίνδυνο υγείας για τα ίδια τα άτομα που φέρουν τα τατουάζ. Είναι ένας "κοινωνικός ιός", ο οποίος λειτουργά με φθοροποιό τρόπο στα θεμέλια των πατροπαράδοτων αξιών μας.

Και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να σταθούμε μόνο στα τατουάζ. 

Παραδειγματική τιμωρία σε όλους τους γονείς που φοράνε σκουλαρίκια στα παιδιά τους. Αν η φύση μας ήθελε με σκουλαρίκια, θα γεννιόμασταν με τέτοια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα με αρεσουν μια φορα στις κυριες, οχι να εχουν σε ολο το σωμα αλλα κατι ωραια σε ωμους, πλατη ειναι για φιλημα...

Επεξ/σία από ScorpioX777
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Μήν βλέπεις το θέμα επιφανειακά.

Πρέπει να γίνει απόλυτα κατανοητό, ότι τα τατουάζ στους ανθρώπους δεν αποτελούν μόνο κίνδυνο υγείας για τα ίδια τα άτομα που φέρουν τα τατουάζ. Είναι ένας "κοινωνικός ιός", ο οποίος λειτουργά με φθοροποιό τρόπο στα θεμέλια των πατροπαράδοτων αξιών μας.

Και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να σταθούμε μόνο στα τατουάζ. 

Παραδειγματική τιμωρία σε όλους τους γονείς που φοράνε σκουλαρίκια στα παιδιά τους. Αν η φύση μας ήθελε με σκουλαρίκια, θα γεννιόμασταν με τέτοια.

Παπουτσια μπορουμε να τους βαζουμε?Γιατι χωρις αυτα γεννιουνται τα σκασμενα...

2 ώρες πριν, panther_512 είπε

Επιτέλους βλέπουμε τη λογική να επανέρχεται.

Οι μολυσμένες με βακτήρια βαφές δερματοστιξίας είναι μία καταπληκτική αφορμή να αναδείξουμε αυτή τη μάστιγα.

Διότι, η δερματοστιξία (κοινώς τατουάζ), ήταν πρακτική ξένων φυλών και λαών, οι οποίοι λόγω του χαμηλότατου μορφωτικού και πολιτιστικού επιπέδου, κατέστρεφαν μόνιμα το φυσικό τους δέρμα, μέσω απαρχαιωμένων παραδόσεων.

Και ακριβώς για αυτό το λόγο, η πρακτική αυτή υιοθετήθηκε από αμφιβόλων αξιών ανθρώπους (πειρατές, ναυτικοί, εγκληματικές οργανώσεις).

Η διάδοση αυτής της αποτρόπαιας πρακτικής ώς "μόδα" στους νέους ανθρώπους, αποτελεί τρανταχτό παράδειγμα του ξεπεσμού των πατροπαράδοτων Ελληνικών αξιών και παραδόσεων (Πατρής-Θρησκεία-Οικογένεια) και μας δείχνει τον κατήφορο, που όμως δεν ξέρουμε πόσο κάτω οδηγεί. Μπορεί και να μήν έχει τέλος.

Για αυτό, η προσωπική μου άποψη είναι καθολική απαγόρευση όλων των επεμβάσεων στο ανθρώπινο σώμα, οι οποίες δεν δικαιολογούνται ιατρικά. Παράλληλα ψυχομετρική αξιολόγηση όσων έχουν κάνει τατουάζ πρίν τους επιτραπεί να έχουν δικαίωμα ψήφου και τεκνοποίησης. 

Αυτά από μένα. Ο πάνθηρας που έχω τατουάζ στο μπράτσο μου από το 1998 με κοιτάει υπερήφανα και συμφωνεί.

 

 

not-sure-if-1d017fa2b6.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα στην ζωή είναι επιλογές και την σημερινή εποχή, όλες οι επιλογές είναι ανοιχτές.

Επαφίεται στην κρίση και στην αισθητική του καθενός να επιλέξει αυτό που τον αντιπροσωπεύει.

Προσωπικά ενώ βρίσκομαι σε μια ηλικία που θα μπορούσα να υποστηρίξω τα trends της εποχής, δεν το κάνω επειδή δεν ταυτίζονται με την προσωπικότητα μου, με την νοοτροπία μου, με την ψυχοσύνθεσή μου, με το γούστο μου, όπως θέλετε πέστε το. Αρνούμαι να γίνω άθυρμα μιας μόδας που δεν μου αρέσει.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα σεβαστώ τις επιλογές των άλλων ακόμα και αν είναι αντίθετες από τις δικές μου. Το μόνο που εύχομαι και ελπίζω είναι οι επιλογές όλων μας να είναι συνειδητοποιημένες.

Είναι εντελώς διαφορετικό να πεις για κάποιον που έχει γεμίσει το σώμα του με tattoos, "δεν μου αρέσει" από το να πεις "πώς είναι έτσι αυτός ρεεε".

Αυτά τα λίγα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, kajwbtfe said:

Παπουτσια μπορουμε να τους βαζουμε?Γιατι χωρις αυτα γεννιουνται τα σκασμενα...

Παπούτσια επιτρέπεται.

Το κακό ξεκίνησε από την στιγμή που γίναμε ελαστικοί στην εφαρμογή των πατροπαράδοτων αξιών μας. Η γυναίκα έπρεπε να μένει σπίτι. Σκοπός της να κάνει παιδιά, να φροντίζει τον άντρα της, τα παιδιά και το σπίτι. Αν τα ρούχα της άφηναν ακάλυπτο τον αστράγαλο θεωρούταν κατακρητέο.

Και όλα αυτά, διότι πολύ σωστά είχαμε διδαχθεί από τους πνευματικούς μας ότι η γυναίκα έχει μέσα της τον διάολο. Ούτως ή άλλως εκείνη πλανεύθηκε από τον διάολο και έκοψε το μήλο. Και αν δεν την έχουμε υπό απόλυτο έλεγχο, τότε θα αφήσουμε τον διάολο να βγεί και όλα θα καταρρεύσουν.

Με το που δώσαμε δικαιώματα στη γυναίκα και βγήκε από το σπίτι, άρχισε η κατρακύλα.

Άρα, για να επιστρέψουμε την κοινωνία μας στις πατροπαράδοτες αξίες, έχουμε υποχρέωση να πάρουμε όλες τις παραχωρήσεις που κάναμε τις τελευταίες δεκαετίες και να τις αναστρέψουμε. Ήδη αυτά έχουν ειπωθεί από πατέρες της Εκκλησίας προσφάτως, που είπαν ότι η γυναίκα πρέπει να επιστρέψει σπίτι να μεγαλώσει τα παιδιά της.

Όποιος διαφωνεί, να πάει στα ξένα, που είναι πιό προοδευτικοί.

 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Vlad27 είπε

Επίσης από την έξοχη ανάλυση των συμφορουμιτων μάθαμε οτι οι πολέμιοι των τατουάζ είναι θρησκόληπτοι εθνικιστές, ακόμη ένα εξαιρετικό τσουβάλιασμα kudos. 

Γιατί κάποιος να ναι πολέμιος των τατουάζ(όπως έγραψες);

Πολεμάς κάτι που απειλεί το γενικό καλό(ή έστω έτσι θα πρεπε να είναι).Απειλούν με κάποιο τρόπο τα τατουάζ την ανθρωπότητα και την εξέλιξή της;

Το να χαρακτηρίζεις όμως και να κατηγοριοποιείς ανθρώπους με βάση την εμφάνισή τους όπως και να το κάνουμε είναι τροχοπέδη στην εξέλιξη imho..

Δεν σ"αρέσουν τα τατουάζ; Κάνε παρέα με άτομα που δεν έχουν.

Δεν σ'αρέσουν τα χ,ψ  εξωτερικά χαρακτηριστικά σε έναν άνθρωπο; Βάλε στη ζωή σου αυτούς που δεν τα έχουν.

Άκομψους(το λιγότερο) χαρακτηρισμούς και γενικεύσεις για ψυχολογικά θέματα τα θεωρώ απαράδεκτα και περιττά.

4 λεπτά πριν, Sorath είπε

Όχι φίλε μου. Συγχέεις και συνδιάζεις την αρνητική κριτική και της άποψης οτι "δεν μου αρέσει αυτό" με το "αυτό με ενοχλεί, μην το κάνεις".

Όχι δεν συγχέω κάτι Διάβασα το θέμα και συμμετείχα από χτες πριν διαγραφούν κάποια μηνύματα..

Έγραψα πως δεν θα πρεπε να χαρακτηρίζουμε ανθρώπους(τρας, δούλους, προβληματικούς) με βάση την εξωτερική τους εμφάνιση. Αυτό θεωρώ εγώ λογικό. Προσωπικά αν κάτι με χαλάει στην εμφάνιση κάποιου  θα πάω παρακάτω, δεν θα  κάνω ψυχογράφημα ή θα τον τσουβαλιάσω.Δικαιωμά του να κάνει τατουάζ, να βάφει τα μαλλιά του, τα νύχια του , να κάνει μπότοξ, να πάει γυμναστήριο κτλ. αν αυτός/ή  νιώθει καλά με τον εαυτό του.

Εμένα προσωπικά δεν με επηρεάζει κάπου η εξωτερική εμφάνιση του διπλανού μου και σίγουρα δεν προσβάλλει την αισθητική μου. 🙂

  • Like 4
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...