Προς το περιεχόμενο

Υψηλές συγκεντρώσεις αλλόκοτων όσο και σπάνιων βακτηριδίων εντοπίστηκαν σε μελάνια τατουάζ που πωλούνταν στο Amazon


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, Ne0n said:

Τί να πει και αυτός τώρα, εάν τα πήρε από Amazon θα πρέπει να αγγίζει τα ποσοστά βιοποικιλότητας μιας ατόφιας ράστας

 image.jpeg.029de446b99aa92624b899de0c093a98.jpeg

τατουαζ στο ασπρο του ματιου , που  να παω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Μελάνι για τατουάζ από το aliexpress να πάρουν, δεν θα έχει και τελωνείο.
~~~

Κάποτε αυτοί που είχαν τατουάζ ήταν είτε ναυτικοί είτε μόρτιδες και παρίες της κοινωνίας, ήταν και λίγο μαγκιά, δεν τους ένοιαζε η κοινωνία και τι θα πει ο κόσμος και ήταν και  πολύ λίγοι αυτοί που τα είχαν.

Από τις αρχές της δεκαετίας του 2000 με την παγκοσμιοποίηση που έφερε το διαδίκτυο έγιναν σούπα και γέμισε ο κόσμος τατουάζ με "νόημα", ότι και καλά το δικό του τατουάζ δεν είναι όπως όλα τα άλλα, το δικό του αποτελεί κάτι σημαντικό για τον ίδιο. Γέμισε ο τόπος με πανομοιότυπα τατουάζ και ο κάθε ένας να θεωρεί πως το δικό του είναι το αυθεντικό και οι άλλοι τον αντιγράφουν.

Σήμερα δεν ξέρω τι σκέφτεται κανείς κάνοντας τατουάζ, κανένας δεν είναι μοναδικός επειδή έκανε τατουάζ και δεν ξέρω τι κενά στην προσωπικότητα γεμίζει όταν αποτελεί μέθοδος "προσωπικής έκφρασης".

Τα άτομα με τατουάζ μου φέρνουν λίγο trash, ειδικά όταν βλέπω γυναίκα με τατουάζ, σκουλαρίκι στην μύτη και το φιλτράκι στο στόμα να στρίβει τσιγάρο, α πα πα.

Αστούς να ζουν το όνειρο τους !!! Εξάλλου ο κάθε ένας στο μυαλό του είναι μοναδικός 🤣🤣🤣 αλλά την στιγμή π πρέπει να πληρώσει εκεί ξεχνάμε το μοναδικός κ θυμόμαστε το φτωχός κ αγοράζουμε τα φτηνά !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησαν τώρα όλοι οι ψυχολόγοι και επιστήμονες του Ινσομνια να αναπτύξουν την δερματοστιξία και γιατί είναι ακατανόητο.🤡

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, keysmith said:

δεν ξέρω αλήθεια γιατί ο κόσμος κάνει (μόνιμα) τατουάζ.. 

Δεν έχει καμία λογική. Εδώ αγοράζεις ας πούμε ρολόι ή αυτοκίνητο ή παντελόνι και τη στιγμή που το αγοράζεις το λατρεύεις γιατί είναι "μοδάτο" και "cool". Ο,τι και να είναι σε μερικά χρόνια θα το έχεις βαρεθεί και ασφαλώς μπορείς να το αλλάξεις. Τι ρούχα φοράγαμε το 1990 τι το 2000 τι το 2010. Μπορείς να πάρεις παντελόνι και να πεις αυτό θα φοράω για ΠΑΝΤΑ; Οχι! 

Το ίδιο και με το τατουαζ. Κάποτε είχαν "συρματόπλεγμα" στα μπράτσα, μετά "λύκους" σε πανσέληνο, μετά tribal μετά έγχρωμα και άλλα πολλά δεν ξέρω γω.. ΟΛΑ μόδα! Πως μαρκάρεις τον εαυτό σου σε τέτοια δέσμευση που είναι ακατανόητο αλήθεια και τρελαίνομαι με νέους που δεν μπορούν να το δουν και κάνουν και κατι τεράστια πλέον ("μανίκια" και δεν ξέρω γω). Και όχι δεν βγαίνει καλά με laser δεν είναι το ίδιο. 

Δουλευουν στην εστιαση.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως που εγιναν μοδα τα τατουαζ τα τελευταια χρονια και ξεχωριζουμε με την μια με ποιους-ες θα κανουμε δουλειες και  σχεσεις  ειτε φιλικες ειτε ερωτικες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους βλέπουμε τη λογική να επανέρχεται.

Οι μολυσμένες με βακτήρια βαφές δερματοστιξίας είναι μία καταπληκτική αφορμή να αναδείξουμε αυτή τη μάστιγα.

Διότι, η δερματοστιξία (κοινώς τατουάζ), ήταν πρακτική ξένων φυλών και λαών, οι οποίοι λόγω του χαμηλότατου μορφωτικού και πολιτιστικού επιπέδου, κατέστρεφαν μόνιμα το φυσικό τους δέρμα, μέσω απαρχαιωμένων παραδόσεων.

Και ακριβώς για αυτό το λόγο, η πρακτική αυτή υιοθετήθηκε από αμφιβόλων αξιών ανθρώπους (πειρατές, ναυτικοί, εγκληματικές οργανώσεις).

Η διάδοση αυτής της αποτρόπαιας πρακτικής ώς "μόδα" στους νέους ανθρώπους, αποτελεί τρανταχτό παράδειγμα του ξεπεσμού των πατροπαράδοτων Ελληνικών αξιών και παραδόσεων (Πατρής-Θρησκεία-Οικογένεια) και μας δείχνει τον κατήφορο, που όμως δεν ξέρουμε πόσο κάτω οδηγεί. Μπορεί και να μήν έχει τέλος.

Για αυτό, η προσωπική μου άποψη είναι καθολική απαγόρευση όλων των επεμβάσεων στο ανθρώπινο σώμα, οι οποίες δεν δικαιολογούνται ιατρικά. Παράλληλα ψυχομετρική αξιολόγηση όσων έχουν κάνει τατουάζ πρίν τους επιτραπεί να έχουν δικαίωμα ψήφου και τεκνοποίησης. 

Αυτά από μένα. Ο πάνθηρας που έχω τατουάζ στο μπράτσο μου από το 1998 με κοιτάει υπερήφανα και συμφωνεί.

 

  • Like 2
  • Confused 2
  • Haha 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, BadMathematics said:

Έχουν καταντήσει το σώμα τους graffiti

Τι λες ρε παιδί μου; Κοίτα κάτι πράγματα. Σε λίγο θα απαιτήσουν και εκτρώσεις.

Σοβαρευτείτε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Acetobacter senegalensis, ένα βακτήριο το οποίο αρχικά εντοπίστηκε σε μάνγκο στη Σενεγάλη και χρησιμοποιείται για τη βιομηχανική παραγωγή ξυδιού σε χώρες με ασθενή οικονομία

Καλά που η Ελλάδα έχει ισχυρή οικονομία και πίνουμε το ξύδι άφοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Επιτέλους βλέπουμε τη λογική να επανέρχεται.

Οι μολυσμένες με βακτήρια βαφές δερματοστιξίας είναι μία καταπληκτική αφορμή να αναδείξουμε αυτή τη μάστιγα.

Διότι, η δερματοστιξία (κοινώς τατουάζ), ήταν πρακτική ξένων φυλών και λαών, οι οποίοι λόγω του χαμηλότατου μορφωτικού και πολιτιστικού επιπέδου, κατέστρεφαν μόνιμα το φυσικό τους δέρμα, μέσω απαρχαιωμένων παραδόσεων.

Και ακριβώς για αυτό το λόγο, η πρακτική αυτή υιοθετήθηκε από αμφιβόλων αξιών ανθρώπους (πειρατές, ναυτικοί, εγκληματικές οργανώσεις).

Η διάδοση αυτής της αποτρόπαιας πρακτικής ώς "μόδα" στους νέους ανθρώπους, αποτελεί τρανταχτό παράδειγμα του ξεπεσμού των πατροπαράδοτων Ελληνικών αξιών και παραδόσεων (Πατρής-Θρησκεία-Οικογένεια) και μας δείχνει τον κατήφορο, που όμως δεν ξέρουμε πόσο κάτω οδηγεί. Μπορεί και να μήν έχει τέλος.

Για αυτό, η προσωπική μου άποψη είναι καθολική απαγόρευση όλων των επεμβάσεων στο ανθρώπινο σώμα, οι οποίες δεν δικαιολογούνται ιατρικά. Παράλληλα ψυχομετρική αξιολόγηση όσων έχουν κάνει τατουάζ πρίν τους επιτραπεί να έχουν δικαίωμα ψήφου και τεκνοποίησης. 

Αυτά από μένα. Ο πάνθηρας που έχω τατουάζ στο μπράτσο μου από το 1998 με κοιτάει υπερήφανα και συμφωνεί.

 

Όλα αυτά είναι ημίμετρα και κοστίζουν φίλε μου…

προτείνω ένα-δυο νησιά, κατά προτίμηση κάπου παραμεθόρια, και στείλουμε εκεί όλους όσους έχουν τατουάζ…

εννοείται πως εκεί δεν έχει internet, κινητά, tablet υπολογιστές και ο κάθε εξορισμένος θα έχει μόνο ένα Nokia 3310 για τις βασικές ανάγκες επικοινωνίας του και για να μην παρασύρει και τους υπόλοιπους…

όπως σωστά ανέφεραν είναι το νούμερο ένα πρόβλημα της κοινωνίας μας, μιας και διαφθείρει τους νέους μας και δεν πρέπει με τίποτα από να συνεχιστεί…

εδώ ψάχνει ο άλλος να βρει αστάμποτη γκόμενα ή φίλη και δεν βρίσκει….

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας προσπερασουμε τα περι χαμηλης αυτοεκτιμησης και αναγκης να "ξεχωρισουν" που ισχυει στο 99% των περιπτωσεων. δικαιωμα του καθενος. αλλα το να βαζεις εφ'ορου ζωης χημικα στο δερμα σου ειναι τουλαχιστον αφελες. ρωτηστε τους λεμφαδενες σας τι ωραια που περνανε.

και τη τσεπη σας/δερμα οταν θα φατε τεραστια ηττα για να τα βγαλετε (been there, done that)

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, AtiX said:

Όλα αυτά είναι ημίμετρα και κοστίζουν φίλε μου…

προτιμώ ένα-δυο νησιά, κατά προτίμηση κάπου παραμεθόρια, και στείλουμε εκεί όλους όσους έχουν τατουάζ…

εννοείται πως εκεί δεν έχει internet, κινητά, tablet υπολογιστές και ο κάθε εξορισμένος θα έχει μόνο ένα Nokia 3310 για τις βασικές ανάγκες επικοινωνίας του και για να μην παρασύρει και τους υπόλοιπους…

όπως σωστά ανέφεραν είναι το νούμερο ένα πρόβλημα της κοινωνίας μας, μιας και διαφθείρει τους νέους μας και δεν πρέπει με τίποτα από να συνεχιστεί…

εδώ ψάχνει ο άλλος να βρει αστάμποτη γκόμενα ή φίλη και δεν βρίσκει….

Συμφωνούμε στις αρχές, αλλά διαφωνώ στο πρακτικό κομμάτι.

Προσωπικά πιστεύω ότι νομοθετικά όλα μπορούν να ρυθμιστούν όμορφα και αποετελεσματικά. Όχι μόνο για τα τατουάζ.

Για τα πάντα.

Όποιος πολίτης σε οποιαδήποτε ηλικία εμφανίζει απόκλιση από τις παραδοσιακές αξίες του τόπου μας, άμεσα αξιολόγηση του ιδίου και του οικογενειακού του περιβάλλοντος για να βρεθεί η γεννεσιουργός αιτία της απόκλισης.

Ανάλογα με την φύση και την έκταση της αιτίας, ακολουθούν τα διορθωτικά μέτρα τα οποία μπορεί να είναι από  κατήχηση και ολιστικές θεραπείες σε συνεργασία με πνευματικούς, μέχρι προστίματα, φυλάκιση σε γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους να αποκλίνουν από τις παραδοσιακές αξίες ή ακόμα και στέρηση δικαιώματος πρόσληψης στο δημόσιο, δικαίωμα ψήφου και τεκνοποίησης.

  • Like 3
  • Haha 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, duende said:

δικαιωμα του καθενος. αλλα το να βαζεις εφ'ορου ζωης χημικα στο δερμα σου ειναι τουλαχιστον αφελες. ρωτηστε τους λεμφαδενες σας τι ωραια που περνανε.

Τελικά είναι δικαίωμά του καθενός ή όχι;

Μιας και λέμε για αφέλειες (όχι στα μαλλιά). Καπνίζεις; Πίνεις; Τρως ανθυγιεινά; Έχεις παραπανίσια κιλά; Δικαίωμα σου, ΑΛΛΑ ρε κάνε κάτι. Ρώτα τους πνεύμονες, το στομάχι, το ήπαρ, κλπ, κλπ τι ωραία που περνάνε.

 

Υ.Γ.: Χαμηλή αυτοεκτίμηση λέτε έχουν αυτοί με τα τατουάζ (δεν έχω προσωπικά), αλλά εσάς βλέπω να μην έχετε να ασχοληθείτε με κάτι πιο σοβαρό στη ζωή σας.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Συμφωνούμε στις αρχές, αλλά διαφωνώ στο πρακτικό κομμάτι.

Προσωπικά πιστεύω ότι νομοθετικά όλα μπορούν να ρυθμιστούν όμορφα και αποετελεσματικά. Όχι μόνο για τα τατουάζ.

Για τα πάντα.

Όποιος πολίτης σε οποιαδήποτε ηλικία εμφανίζει απόκλιση από τις παραδοσιακές αξίες του τόπου μας, άμεσα αξιολόγηση του ιδίου και του οικογενειακού του περιβάλλοντος για να βρεθεί η γεννεσιουργός αιτία της απόκλισης.

Ανάλογα με την φύση και την έκταση της αιτίας, ακολουθούν τα διορθωτικά μέτρα τα οποία μπορεί να είναι από  κατήχηση και ολιστικές θεραπείες σε συνεργασία με πνευματικούς, μέχρι προστίματα, φυλάκιση σε γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους να αποκλίνουν από τις παραδοσιακές αξίες ή ακόμα και στέρηση δικαιώματος πρόσληψης στο δημόσιο, δικαίωμα ψήφου και τεκνοποίησης.

Μακάρι να συμφωνούσα, δυστυχώς η κοινωνία μας έχει χάσει το μέτρο και πρέπει να πάρουμε πιο δραστικά μέτρα…

δες στην τηλεόραση… έχουν κατακλείσει τα πάντα, ακόμα και σε εκπομπές μαγειρικής βρε αδελφέ μου να δεις πως τους προμοτάρουν… δεν μιλάω για ποδόσφαιρο ή μπάσκετ, μέχρι και οι διαιτητές μας τα δείχνουν… καμία ντροπή, καμία ενσυναίσθηση, τίποτα, το έχει αποδεχτεί και υψηλόβαθμο στέλεχος τις μπλακροκ…

βρε, εδώ τους λέμε για ξαφνικίτιδα και πως μελέτες απέδειξαν ότι οι περισσότεροι είχαν τατουάζ ή πιρσιγκ και δεν το ακούνε…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...