Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα διπλασιάσει τη μνήμη στη βασική έκδοση των νέων MacBook με M4 SoC


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η επόμενη γενιά υπολογιστών Mac της Apple αναμένεται να φέρει σημαντικές αναβαθμίσεις στην απόδοση και τη μνήμη, σύμφωνα με πρόσφατο δημοσίευμα του Bloomberg.

Αναμένεται ότι οι νέες συσκευές με επεξεργαστές M4 θα έχουν τουλάχιστον 16GB μνήμης RAM στη βασική τους διαμόρφωση. Αυτό αποτελεί διπλασιασμό σε σχέση με τα 8GB των τωρινών βασικών μοντέλων M3, ένα χαρακτηριστικό για το οποίο η Apple έχει δεχθεί κριτική.

Συγκεκριμένα η Apple φαίνεται να βρίσκεται ήδη σε φάση εντατικών δοκιμών για τέσσερα νέα μοντέλα Mac, με κωδικές ονομασίες "16,1", "16,2", "16,3" και "16,10" στο αρχείο καταγραφής δοκιμών για προγραμματιστές. Όλα τα μοντέλα αναμένεται να χρησιμοποιούν το βασικό τσιπ M4, με επιλογές μνήμης 16GB ή 32GB. Η αύξηση της μέγιστης υποστηριζόμενης μνήμης από 24GB στα μοντέλα M3 σε 32GB στα νέα μοντέλα M4 αποτελεί σίγουρα μια σημαντική βελτίωση.

Η εταιρεία έχει προηγουμένως δηλώσει ότι οι νέες λειτουργίες τεχνητής νοημοσύνης, γνωστές ως Apple Intelligence, απαιτούν περισσότερη υπολογιστική ισχύ και κατ' επέκταση περισσότερη RAM. Η αύξηση της μνήμης στα νέα μοντέλα φαίνεται να επιβεβαιώνει αυτή την ανάγκη.

Σύμφωνα με το Bloomberg, από τα τέσσερα μοντέλα υπό δοκιμή, το ένα διαθέτει οκταπύρηνη κεντρική μονάδα επεξεργασίας (CPU) και οκταπύρηνη μονάδα επεξεργασίας γραφικών (GPU), ενώ τα υπόλοιπα τρία έχουν δεκαπύρηνες μονάδες και για τα δύο. Η διαμόρφωση των δεκαπύρηνων CPU θυμίζει το M4 τσιπ που χρησιμοποιήθηκε στο iPad Pro που κυκλοφόρησε νωρίτερα φέτος, με τέσσερις πυρήνες υψηλής απόδοσης και έξι για ενεργειακή αποδοτικότητα.

Η αύξηση της μνήμης και της υπολογιστικής ισχύος στα νέα Mac αναμένεται να βελτιώσει σημαντικά την απόδοσή τους σε απαιτητικές εργασίες, όπως η επεξεργασία βίντεο και η χρήση εφαρμογών τεχνητής νοημοσύνης. Για τους επαγγελματίες χρήστες, η αναβάθμιση αυτή μπορεί να σημαίνει ταχύτερη ολοκλήρωση εργασιών και βελτιωμένη παραγωγικότητα.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τα καραγκιοζλίκια τους μέχρι τώρα σύμφερε να πάρεις μόνο M1 αν πήγαινες για 8gb ram, τις έξτρα αποδόσεις του M2 και M3 δεν νομίζω να τις έβλεπε κανείς με 8 καημένα gb. Επιτέλους πήραν την απόφαση για τα 16, ας είναι το apple intelligence που τους έδωσε το basic intelligence να το πράξουν χαχαχ καλοο εε

 

Επεξ/σία από agelos386
  • Like 5
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Θεός να την έχει καλά και να μην ξοδεύεται με τις μνήμες.

Ελπίζω να την υποστηρίξετε τώρα που θα ζητήσει και παραπάνω λεφτά για την αύξηση της RAM ώστε να σας φέρει την εμπειρία χρήσης που επιθυμείτε.

  • Like 3
  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, agelos386 είπε

Με τα καραγκιοζλίκια τους μέχρι τώρα σύμφερε να πάρεις μόνο M1 αν πήγαινες για 8gb ram, τις έξτρα αποδόσεις του M2 και M3 δεν νομίζω να τις έβλεπε κανείς με 8 καημένα gb. Επιτέλους πήραν την απόφαση για τα 16, ας είναι το apple intelligence που τους έδωσε το basic intelligence να το πράξουν χαχαχ καλοο εε

Για το 80% (σχετικό ποσοστό) των χρηστών τα 8GB ήταν αρκετά. To MacBook Air απευθύνεται σε φοιτητές και σε απλή χρήση (browsing,mail,office apps,social apps,slack/teams/zoom,steaming (YT,Netflix κτλ), casual games τυπου iPad. Τα περί gaming σε macOS είναι ακόμα ανέκδοτο.

Οι επαγγελματίες πηγαίνουν σε MacBook Pro όπου εκεί δεν θα έπρεπε να υπάρχει η επιλογή των 8 GB με τον βασικό επεξεργαστή (μόνο αν κάποιος ήθελε την καλύτερη οθόνη και ήχο έναντι του μεγαλύτερου βάρους).

Αν  έβγαζε το base με 16GB και 200$ απάνω θα ήταν καλύτερα; Γιατί δεν νομίζω να το έβγαζε στα ίδια λεφτά. Για την apple μιλάμε…

edit: Δεν το πρόσεξα. Συμφωνώ ότι αν θες τα βασικά καλύτερα πάρε με M1 ή M2 να γλυτώσεις χρήματα. Λογικά δεν θα καταλάβεις σημαντική διαφορά.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με αυτό και καλύτερα να έχεις επιλογή και για κάτι φθηνότερο αν σου κάνει την δουλειά, εγώ απλά λέω δεν έχει νόημα να πάρεις m2 ή m3 αν είναι να πας για 8gb ram.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Μόλις κυκλοφόρησουν θα είναι η καλύτερη στιγμή για αγορά :

MacBook Pro 14-inch M3 8GB RAM. 

Αν πας σε pro και μπορείς/θες δώσε για τα 16GB και ίσως και 512gb ssd. Αν θες το AI πιθανόν τα 8GB να ζορίζονται και επίσης το παραπάνω δεν θα πάει χαμένο εκτός αν κανείς απλή χρήση.
Είναι σχετικά βαρύ πάντως το Pro σε σχέση με το air αλλά δίνει τρομερή αίσθηση καλής κατασκευής. Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω ποσό πειστικό είναι το feedback από το trackpad.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Dimitris_1981 said:

Αν πας σε pro και μπορείς/θες δώσε για τα 16GB και ίσως και 512gb ssd. Αν θες το AI πιθανόν τα 8GB να ζορίζονται και επίσης το παραπάνω δεν θα πάει χαμένο εκτός αν κανείς απλή χρήση.
Είναι σχετικά βαρύ πάντως το Pro σε σχέση με το air αλλά δίνει τρομερή αίσθηση καλής κατασκευής. Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω ποσό πιστικό είναι το feedback από το trackpad.

Καλησπερα. 

Το σχόλιο μου ήταν σαρκαστικό. 

Είμαι κάτοχος MBA M2 8GB και MBP M3 18GB. Αν έπρεπε να αγορασω ενα λαπτοπ σήμερα, θα αγοραζα MBP 14 M1 Max 32GB. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Καλησπερα. 

Το σχόλιο μου ήταν σαρκαστικό. 

Είμαι κάτοχος MBA M2 8GB και MBP M3 18GB. Αν έπρεπε να αγορασω ενα λαπτοπ σήμερα, θα αγοραζα MBP 14 M1 Max 32GB. 

MBP M3 Pro 18 GB έχω εγώ. Η αλήθεια είναι ότι το έχω για προσωπική χρήση και δεν το φτάνω ούτε στο 50%. Έχω ένα VM parallels Windows 11 (WoA) αλλά δεν μου έχει τύχει να χρειαστεί. 
Δεν το βλέπω σύντομα να μην χρειάζομαι επαγγελματικά windows λειτουργικό αλλιώς και εγώ σε 32 GB θα πήγαινα κι ας κάθονταν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι γνωστή η τιμολογιακή πολιτική της Apple, τα νέα M4 με 16GB μνήμης θα τα χρεώνουν όμως όσο τα Μ1-Μ3 με 16GB. Δεν σημαίνει ότι θα πάρουμε 16GB στην τιμη τών 8GB, απλά δεν θα υπάρχει διαθέσιμο 8GB entry μοντέλο.

Επεξ/σία από sotirisl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...