Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft διαψεύδει τελικά τις φήμες για άμεση κατάργηση του Πίνακα Ελέγχου (Control Panel)


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, giorgosk30 είπε

Εννοείς, πως όταν κάνεις clean install απο iso σε στικάκι φτιαγμένο με Rufus, μπορείς να κάνεις εγκατάσταση Windows 11 και σε υπολογιστή χωρίς tpm 2.0;

Σου απάντησε άλλος πριν προλάβω, απλά αν το σύστημα δεν υποστηρίζει uefi γύρνα το σε mbr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 hour ago, giorgosk30 said:

Εννοείς, πως όταν κάνεις clean install απο iso σε στικάκι φτιαγμένο με Rufus, μπορείς να κάνεις εγκατάσταση Windows 11 και σε υπολογιστή χωρίς tpm 2.0;

χ...ουν οι αρκουδες στο δασος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, basilis_k6 said:

ποσο ρομπα εχεις γινει ρε microsoft που 10 χρονια προσπαθεις ακομα για φτιαξεις τα settings στο μοναδικο λειτουργικο που παράγεις και ακόμα ειναι χωρισμένα σε "παλια" και "καινουργια" με καποιες ρυθμίσεις να ειναι μονο στο ενα και καποιες μονο στο άλλο. Αξίζει να γινει ταινία το φιασκο σου.

Πες τα ρε φίλε.!! Εσύ με το chatgpt σε 2 μέρες έτοιμο θα το χες.!!! Όλοι οι μηχανικοί άσχετοι εκεί μέσα στην MS. Απορώ τι τους πληρώνει!

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Microsoft όσο πάει και χαλάει περισσότερο τα windows και τα κάνει ολοένα και περισσότερο πιο δύσχρηστα.  Ο Πίνακας Ελέγχου είναι από τα ελάχιστα πράγματα που έχουν μείνει εύχρηστα στα windows. Ας ελπίσουμε ότι θα τους πάρει άλλη μια δεκαετία για να βγάλουν off τον πίνακα ελέγχου.  Μέχρι τότε μπορεί να μαστε τυχεροί να χουν αλλάξει CEO (αυτές οι χαζομάρες ξεκίνησαν από τότε που ανέλαβε Νατελα) και να χει ξαναγυρίσει το λειτουργικό  σε παλιότερη φιλοσοφία που το λειτουργικό ήταν εκεί για να μπορεί να ελέγξει ο χρήστης τον υπολογιστή του κι όχι η microsoft τον χρήστη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μου Microsoft έχεις καταλάβει ότι το linux έχει φτάσει το 4,5% σε desktop χρηση;

Ίσως να ακούγεται λίγο αλλά μέχρι πριν από 5 χρόνια η desktop χρήση ήταν κάτω από μονάδα αν θυμάμαι καλά. 

Ο κόσμος ψάχνει τρόπους να φύγει από τα windows. Δεν αισθάνεται άνετα με την τηλεμετρία, τις διαφημίσεις και το τσαμπουκα του έτσι θέλω για το microsoft account.

Ακόμα σώζεσαι από τον κατακερματισμό των εκδόσεων linux, την σχετική δυσκολία να γίνουν κάποια πράγματα και την υποστήριξη σε hardware.

Αλλά να ξέρεις έχει αρχίσει να γυρίζει το μάτι και μπορεί μια mega distribution για desktop (Steam OS) για παράδειγμα από τη Valve να φέρει τα πάνω κατω.

  • Like 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, filip123go said:

 

Και ένα 0.1% που έχει Galaxy s24 και χρησιμοποιεί Samsung browser, διαβάζει και καμιά περίληψη που του κάνει το Galaxy AI .

Μεχρι και ο τσάμπα opera στο κινητό (αρα και στο pc κατα 99%) το κανει αυτο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, vste said:

Καλή μου Microsoft έχεις καταλάβει ότι το linux έχει φτάσει το 4,5% σε desktop χρηση;

Ίσως να ακούγεται λίγο αλλά μέχρι πριν από 5 χρόνια η desktop χρήση ήταν κάτω από μονάδα αν θυμάμαι καλά. 

Ο κόσμος ψάχνει τρόπους να φύγει από τα windows. Δεν αισθάνεται άνετα με την τηλεμετρία, τις διαφημίσεις και το τσαμπουκα του έτσι θέλω για το microsoft account.

Ακόμα σώζεσαι από τον κατακερματισμό των εκδόσεων linux, την σχετική δυσκολία να γίνουν κάποια πράγματα και την υποστήριξη σε hardware.

Αλλά να ξέρεις έχει αρχίσει να γυρίζει το μάτι και μπορεί μια mega distribution για desktop (Steam OS) για παράδειγμα από τη Valve να φέρει τα πάνω κατω.

 

Tι μου θύμισες τώρα... Τον κολλητό μου στα τέλη του προηγούμενου αιώνα... Ακριβώς τα ίδια λόγια ο μπαγάσας... Ρε, Στέφανε, εσύ είσαι ???

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Eloy είπε

 

Tι μου θύμισες τώρα... Τον κολλητό μου στα τέλη του προηγούμενου αιώνα... Ακριβώς τα ίδια λόγια ο μπαγάσας... Ρε, Στέφανε, εσύ είσαι ???

Και όμως το 4.5% ειναι μεγαλη αυξηση σε σχεση με το 3% που ειχε περισυ.

Και αν πάμε και πιο πίσω. 

Λύση μου όμως μία απορία. Και εγώ στα pc μου windows 11 έχω. Μόνο στο steam deck εχω linux. Αλλά δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με τις αποφάσεις της microsoft και με την πορεία που ακολουθεί σε σχέση με το λειτουργικό σύστημα. 

Εσύ που ειρωνεύεσαι και οι υπόλοιποι που γελάνε είστε ευχαριστημένοι; Σας φαίνονται ωραία τα windows 11; Λέτε bravo στη microsoft για κάθε απόφαση της, για κάθε πράγμα που ενσωματώνει με το ζόρι; 

Εγώ τουλάχιστον το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω την αλλαγή. Το ότι έχω nvidia είναι ο κύριος λόγος που το αναβάλλω. 

Αν για εσάς όλα καλά πάσο.

Επεξ/σία από vste
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, vste είπε

Και όμως το 4.5% ειναι μεγαλη αυξηση σε σχεση με το 3% που ειχε περισυ.

Και αν πάμε και πιο πίσω. 

Λύση μου όμως μία απορία. Και εγώ στα pc μου windows 11 έχω. Μόνο στο steam deck εχω linux. Αλλά δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με τις αποφάσεις της microsoft και με την πορεία που ακολουθεί σε σχέση με το λειτουργικό σύστημα. 

Εσύ που ειρωνεύεσαι και οι υπόλοιποι που γελάνε είστε ευχαριστημένοι; Σας φαίνονται ωραία τα windows 11; Λέτε bravo στη microsoft για κάθε απόφαση της, για κάθε πράγμα που ενσωματώνει με το ζόρι; 

Εγώ τουλάχιστον το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω την αλλαγή. Το ότι έχω nvidia είναι ο κύριος λόγος που το αναβάλλω. 

Αν για εσάς όλα καλά πάσο.

Πριν λίγες μέρες άρχισα να πειραματίζομαι με linux distros στο virtualbox και εγκατάστησα το Ubuntu 24.04 LTS στο δεύτερο μου PC. Είχα να πειραματιστώ με linux πάνω από 10 χρόνια. Η διαφορά εμπειρίας χρήσης είναι η μέρα με τη νύχτα. Κανένα πρόβλημα με drivers και πολύ χρήσιμα τα snaps/flatpak για να εγκαταστείς εφαρμογές εύκολα. Full disk encryption με 2 click. Διαδικασία πολύ πιο εύκολη από το Bitlocker. Σύνδεση κρυπτογραφημένου εξωτερικού δίσκου με bitlocker; Δουλεύει απροβλημάτιστα!

Δεν πρόκειται να γίνει το main OS μου σύντομα, αλλά σίγουρα είναι πλέον Plan B σε περίπτωση που η κατρακύλα της Microsoft συνεχιστεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, oldnew είπε

Και τωρα γιατι θα διαμαρτυρονται αυτοι που γεμισαν 7 σελιδες στο προηγούμενο  thread?

Για το αν είναι "το windows", "το Linux" ή "τα Windows", "τα Linux" 

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...