Προς το περιεχόμενο

Σταθερο τηλεφωνο σε διαφορετικο δωματιο απο modem router(οπτικη ινα)


Majin_Mike
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Majin_Mike,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα ομάδα. Το θέμα μου είναι το εξής:

Συντομα θα βαλω οπτικη ινα στο διαμερισμα μου. Το δωματιο του σταθερου τηλεφωνου (συσκευη) ειναι διαφορετικο απο το δωματιο που θα μπει η οπτικη ινα οπου και θα βρισκεται το modem router.(300αρα γραμμη-30 upload)

Μιας που πλεον τα τηλεφωνα ειναι μεσω voip πως μπορω να κανω το τηλεφωνο να παρει δικτυο απο το δωματιο που βρισκεται η οπτικη ινα; Να σημειωσω οτι δεν υπαρχει δωμημενη καλωδιωση και τα δωματια απεχουν αρκετη αποσταση μεταξυ τους.

Σκεφτηκα την λυση του Powerline, αλλα λειτουργουν με οπτικες ινες και κατ επεκταση στα τηλεφωνα; Θα πρεπει μηπως να παρω αλλο σταθερο που να εχει wifi κι ετσι να παιρνει δικτυο; Αν ναι, τότε θα εχω παρασιτα-παρεμβολες κατα την ομιλια; (αν υποθεσουμε οτι το σημα θα ειναι καλο)

Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας ή αν συναντησε καποιος παρομοιο προβλημα πως το ελυσε, οσο το δυνατον πιο οικονομικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μεταφέρεις τη γραμμή μέσω powerline σε ένα άλλο σημείο του σπιτιού. Εκεί, μπορείς να συνδέσεις ένα παλιό router με voip και αφού πάρεις τα voip credentials απο τον πάροχό σου, να ορίσεις το δεύτερο ρούτερ σαν αυτό που θα παρέχει το voip στο χώρο ( νομίζω ότι είναι καλό να απενεργοποιήσεις το voip στο κύριο ρούτερ ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, uniquegr είπε

Μπορείς να μεταφέρεις τη γραμμή μέσω powerline σε ένα άλλο σημείο του σπιτιού. Εκεί, μπορείς να συνδέσεις ένα παλιό router με voip και αφού πάρεις τα voip credentials απο τον πάροχό σου, να ορίσεις το δεύτερο ρούτερ σαν αυτό που θα παρέχει το voip στο χώρο ( νομίζω ότι είναι καλό να απενεργοποιήσεις το voip στο κύριο ρούτερ ).

Μπορει να ειναι οποιοδηποτε voip router? Γιατι οτι εχω ειναι vodafone και τωρα θα παω σε nova. Συσκευη voip gateway θα δουλεψει ? Δηλαδη απο powerline στο voip gateway κι εκει θα συνδεεται το τηλεφωνο.

Σε καθε περιπτωση απο μια προχειρη ερευνα που εκανα μεχρι τωρα, το δυσκολο κομματι θα ειναι να μουν δωσουν τα voip credentials. Απ οτι εχω καταλαβει δεν τα δινουν ευκολα ποιος ξερει για ποιον λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

Μπορεί να είναι οποιοδήποτε ρούτερ, φτάνει να σε αφήνει να καταχωρήσεις τα στοιχεία voip. Για παράδειγμα, έχω το Zyxel VMG8623-T50b προερχόμενο απο Wind το οποίο έχω ξεκλειδώσει και τρέχει το official firmware της Zyxel και στο οποίο έχω περάσει τα στοιχεία και ενεργοποιείται η γραμμή, ενώ το router βρίσκεται μετά απο powerline της Tp-Link. Αν έχεις ένα voip gateway, φυσικά και μπορείς να το δοκιμάσεις, δεν νομίζω ότι θα έχεις κάποιο πρόβλημα, αλλά αν είναι να το αγοράσεις, θα σου πρότεινα καλύτερα να έβρισκες ένα φτηνό και ξεκλείδωτο voip router. 

Σχετικά με τα voip credentials, οι πάροχοι πλέον είναι υποχρεωμένοι να στα παρέχουν βάσει νομοθεσίας. Η cosmote αφού μου ζήτησε να στείλω υπογεγραμμένη αίτηση με φωτογραφία της αστυνομικής μου ταυτότητας, μου τα έστειλε χωρίς να με ταλαιπωρήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχει τηλεφωνική πρίζα στο σημείο που θα βάλεις το ftth και τηλεφωνική πρίζα στο δωμάτιο που έχεις το τηλ ,πες τον τεχνικό να σου δώσει επιστροφή σήματος στο μέσα δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει δομημένη καλωδίωση?? Εννοείς πρίζα τηλεφώνου? Μπορείς να δοκιμάσεις να πάρεις ένα λεπτό utp cat5e τύπου pet το μαύρο και με ατσάλινα να το περάσεις παράλληλα με το ρεύμα.....αν απ' αυτά τα κυτια δεν περνάνε(κουζίνες θερμοσυφωνες κτλπ) δοκίμασε το......επίσης άλλη λύση είναι να πάρεις ασύρματο τηλέφωνοε δύο ακουστικά που δεν χρειάζεται παροχή τηλ

https://www.skroutz.gr/products/show/39722176?client_id=8oZYTomOpA73fxIrDfkTzg==&from=api/skroutz_android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/08/2024 at 22:57, koubos said:

Εφόσον έχει τηλεφωνική πρίζα στο σημείο που θα βάλεις το ftth και τηλεφωνική πρίζα στο δωμάτιο που έχεις το τηλ ,πες τον τεχνικό να σου δώσει επιστροφή σήματος στο μέσα δωμάτιο.

Ακριβώς το ίδιο εχω κάνει και εγώ και δούλεψε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

UPDATE: Τελικά δεν χρειαστηκε να κανω τιποτα 😅 . Αν οι τηλεφωνικες πριζες επικοινωνουν μεταξυ τους(που στην δικια μου περιπτωση επικοινωνουν), αρκει να συνδεσεις router-->τηλεφωνικη πριζα και Σταθερο--> σε τηλεφωνικη πριζα. Το router δινει τηλεφωνικο σημα σε ολες τις πριζες τηλεφωνου στο σπιτι. Τελος καλο ολα καλα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Majin_Mike είπε

UPDATE: Τελικά δεν χρειαστηκε να κανω τιποτα 😅 . Αν οι τηλεφωνικες πριζες επικοινωνουν μεταξυ τους(που στην δικια μου περιπτωση επικοινωνουν), αρκει να συνδεσεις router-->τηλεφωνικη πριζα και Σταθερο--> σε τηλεφωνικη πριζα. Το router δινει τηλεφωνικο σημα σε ολες τις πριζες τηλεφωνου στο σπιτι. Τελος καλο ολα καλα.
 

Σωστα.Για να γίνει επιστροφή σήματος σε όλες τις τηλ.πριζες του σπιτιού  προϋποθέτει να ΜΗΝ περνάει τάση λόγω ευρυζωνικότητας,αλλιώς θα κάνει βραχυκύκλωμα.Για να κόψεις την τάση ,απομονώνεις την κάθετη καλωδίωση από την εισαγωγή της οικοδομής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μην γίνει όλο αυτό περνεις απευθείας την κεντρική γραμη( η κεντρική πρίζα συνηθος είναι κάπου δίπλα στην πόρτα του σπιτιού) πάνω στη πρίζα αφίξεις μόνο έναν συνδιασμό καλωδίων αυτόν που φέρνει το σήμα....τέλος ως εδώ....τώρα περνεις ένα rj11 καλώδιο τηλεφώνου απ' την μια πλευρά το Φις απ' την άλλη κόβεις το Φις και κρατάς τα δύο μέσαια καλωδιακά.....βάζεις το Φις στο phone1.....τώρα τα δύσκολα με ένα δράπανο κατσαβίδο κάνεις τρύπα κάτω από την πρίζα τηλ περνάς το καλώδιο απογυμνώνεις και βλέπεις τα utp στο κύτιο....ασπρα-ασπρα χρωματιστα-χρωματιστα.....μονοτικη ταινια και τελειώσες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...