Προς το περιεχόμενο

Η Apple παρουσιάζει το iPhone 16 και νέες συσκευές στις 9 Σεπτεμβρίου


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ψηφιακό zoom γίνεται με crop και interpolation. Οπότε ναι, υπάρχει πτώση ποιότητας αλλά το αν αυτό γίνεται αντιληπτό εξαρτάται από το μέσο που το βλέπεις. Μπορεί να φαίνεται μια χαρά σε μια μικρή οθόνη αλλά μπορεί να διακρίνεις artifacts σε μια μεγάλη οθόνη ή projector. Επίσης μπορεί να είναι πρόβλημα όταν την εκτυπώσεις και η ανάλυση δεν επαρκεί για τα απαιτούμενα ppi… Τίποτα δεν είναι απόλυτο. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, Tlykog είπε

 

Αν ακουμπήσω κάπου είναι μια χαρά. Όρθιος δεν είναι και η καλύτερη εμπειρία. θα βγει, αλλά όχι και πολύ καλά.

Πάντα με 1Χ βγάζω φωτό, αντε και με 2Χ στα τρελά κέφια. Γι αυτό και δεν πήγα σε pro ή pro max.

Στο 15 pro max υποστηρίζεται μέχρι 5Χ οπτικό και στο S24 ultra μέχρι 10Χ. Εντάξει... Το 10Χ πόσοι θα το χρειαστούν και πόσες φορές;... Όσοι το χρειάζονται συχνα ας πάνε σε android. Τί να πω;...

Σε κάθε περίπτωση, μετά το οπτικό ζουμ ΔΕΝ υπάρχει πραγματικό ζουμ. To ψηφιακό, για όσους ξέρουν πραγματικά από φωτογραφία ΔΕΝ υπάρχει. Απλά μεγενθύνει με απώλεια ποιότητας. Αυτό μπορώ να το κάνω και στο κινητό μου με zoom και crop, αφού τραβήξω τη φωτογραφία. Άχρηστο.

Εγω τα χρησιμοποιω συχνα τα zoom τα μικρα...

13 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Τι ελαχιστες αλλαγες ίδιο με το περσινό είναι εξωτερικά 😅😅😅 (κ τα τελευταια 5)

Κ εσωτερικά το pro δινει 120hz 48mp κ 5x optical. Καλώς ήρθες 2020 😅😅😅😅 

Ειπα δε θα ξανασχολιασω αλλα δε μαφηνετε παναθεμασας

Τι ειναι αυτα που λες, εχει καινουργια χρωματα.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, magicnumbers είπε

Πως θα ειναι απωλεστικο οταν χρησιμοποιείς μερος της αναλυσης του αισθητηρα οχι ολη? Σου εγραψα πως προκύπτει.

Το nova 9 με συμβατικο συστημα καμερας αν κ πολυ καλο δε συγκρινεται αμεσα με οτι σου έγραψα παραπανω.Το περα του οπτικού ζουμ στο εξήγησα μενει να τοδεις σε πράξη για να το αντιληφθεις.Το 1Χ μαλλον είναι biased συμπέρασμα απο τις πεπερασμενες φωτογραφικές δυνατότητες των iphone που χρησιμοποιεις. Εχω ενα p40pro αν σενδιαφερει η αν θες παρε ενα p60pro με κανα 500αρι να δεις τι αλματα έχουν γινει γενικα στη φωτο, στο zoom κ στη νυχτερινή φωτογραφία με ζουμ. Παρε κ ενα καπελο μαζι γιατί θα καραφλιασεις.😅

 

Η αρχική φωτό την έχει όλη. Όταν εκτυπώνεις στο ίδιο μέγεθος με μέρος της ανάλυσης είναι απωλεστικό. Μόνο το οπτικό δεν είναι απωλεστικό.

Το Nova 9 με εντυπωσίασε ακριβώς γιατί είχε συμβατικό σύστημα και έβγαζε τέτοιες φωτό.

To απλό iphone υποστηρίζει 10Χ με ψηφιακό και 2Χ με οπτικό. Οι τεχνολογίες Photonic Engine και Smart HDR βελτιώνουν την εικόνα και κάθε άλλο παρά κακή ποιότητα έχει. Προφανώς δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ iphone, αλλά έχεις άποψη για την ποιότητα των φωτογραφιών του... Από αυτά που γράφεις είναι ξεκάθαρο.

Οι νυχτερινές είναι καταπληκτικές. Άλλο ένα δείγμα ότι το τελευταίο iphone, που ίσως είδες, είναι κάποιο μοντέλο του 2018... Πρέπει να φτάσεις στο 2024...

Ένα κινητό είναι ένα σύνολο, όχι μόνο η φωτογραφική, και όσο και αν μου αρέσει η Huawei (αγοράζω συνέχεια τα smartwatches της, τώρα έχω το fit 3), χάνει πολύ σε εμπειρία χρήσης σε σχέση με ένα iphone.

Προσωπικά τραβάω αρκετά βίντεο, οπότε με ενδιαφέρει πιο πολύ από τη φωτογραφία. Αν θέλεις να καραφλιάσεις, λοιπόν, πάρε όποιο android θέλεις, ανεξαρτήτου τιμής και βάλτο δίπλα στο απλό iphone 15 σε βίντεο... Αυτό με το απαρχαιωμένο hardware... Μετά τα ξαναλέμε...

https://www.dxomark.com/smartphones/#sort-camera/device-Apple iPhone 15

image.png.6e26eae0f77e3d48c720a9c36e71f696.png

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Εγω τα χρησιμοποιω συχνα τα zoom τα μικρα...

Τι ειναι αυτα που λες, εχει καινουργια χρωματα.

Η βαζεις μια θηκη με 5 ευρω κ γλυτωνεις 950 😅😅😅

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Klaudio_97 είπε

Γινεται να κανεις pre-order με τιμολογιο?

Ετσι εχω σκοπό να κάνω με τον φίλο και οι 2 με τιμολόγιο. Λες να φάμε άκυρο; οχ δεν το ξέρω αυτό

Στις 26/8/2024 στις 11:46 ΜΜ, aler45 είπε

Και εγώ περιμένω πως και πως, ειδικά για το desert titanium (η όπως αλλιώς θα το πουν). Το θέμα είναι από ποιο κατάστημα?

Εγώ public. Και γερμανός νομίζω τα παει καλύτερα με τα αποθέματα. Αλλα λεω public

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, therion13 said:

Ετσι εχω σκοπό να κάνω με τον φίλο και οι 2 με τιμολόγιο. Λες να φάμε άκυρο; οχ δεν το ξέρω αυτό

Εγώ public. Και γερμανός νομίζω τα παει καλύτερα με τα αποθέματα. Αλλα λεω public

Σκέφτομαι Γερμανό που έχει επιστροφή Eurobank αλλά περιμένω και VDF γιατί έχω γνωστό. Πάντως κάθε χρόνο με istorm και Κωτσόβολο γίνεται ο χαμός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε ένα μεγάλο δίλημμα, να πάρω το 16 pro max ή το s24 ultra

Ζήλεψα από το 15 του φίλου μου που έβγαλε τρομερές νυχτερινες στην Τήνο, πολύ μπροστά από το 21 ultra μου. Και δεν διαβάζω ΤΟΣΟ καλά λόγια για τις νυχτερινές του 24....

Από την άλλη είμαι πολυ ευχαριστημενη με το android και δυσκολεύομαι να γυρίσω σε ios μετά από πολλά χρόνια android. 

Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω, με ενδιαφέρει πολύ το θέμα φωτογραφία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Είμαι σε ένα μεγάλο δίλημμα, να πάρω το 16 pro max ή το s24 ultra

Ζήλεψα από το 15 του φίλου μου που έβγαλε τρομερές νυχτερινες στην Τήνο, πολύ μπροστά από το 21 ultra μου. Και δεν διαβάζω ΤΟΣΟ καλά λόγια για τις νυχτερινές του 24....

Από την άλλη είμαι πολυ ευχαριστημενη με το android και δυσκολεύομαι να γυρίσω σε ios μετά από πολλά χρόνια android. 

Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω, με ενδιαφέρει πολύ το θέμα φωτογραφία. 

 

Αν ενδιαφέρεσαι για φωτοφραφία, πάρε xiaomi 14 ultra + camera kit. Ή περίμενε το 15 ultra σε λίγο καιρό.

Η xiaomi δίνει 5 χρόνια updates (λειτουργικό όχι security) στη σειρά mi.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, margaritagr είπε

Σ ευχαριστώ για την απάντηση αλλά είμαι αποκλειστικά ανάμεσα σε iphone-samsung 

16 pro max πιο καινούργιο και σίγουρα καλύτερο από 15 pro max οπότε μάλλον για εκεί είσαι.

Το λειτουργικό είναι σαν το ποδήλατο😃δεν το ξεχνάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...