Προς το περιεχόμενο

Η Apple παρουσιάζει το iPhone 16 και νέες συσκευές στις 9 Σεπτεμβρίου


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, nosstrom είπε

Διάβασα τι λένε οι προλαλήσαντες, σεβαστές όλες οι απόψεις. Έχω iphone xs max απο τον Ιανουάριο του 2019, λαμβάνει ακόμα ενημερώσεις, πιθανον και για 2 χρόνια ακόμα, η μπαταρία ειναι στο 79% κρατάει οκ μια μερα.Αν αλλάξω μπαταρία, μπορώ να το κρατήσω ακομα 2 χρόνια.Δεν κόλησε πουθενά και ποτέ. Το κόστος απόκτησης τότε, ήταν αρκετό δε λέω, αλλά δε το μετάνιωσα. Πιθανον να πάρω το νέο. αν δώ κάτι που να με ενδιαφέρει.. θα δείξει.   

Τα ίδια με σένα ακριβώς.Xs max 512gb.Υγεια μπαταρίας σχεδόν πέντε χρόνια μετά στο 78%.Το κινητό δουλεύει όπως όταν το πήρα!Δεν έχω κανένα πρόβλημα απολύτως.Τωρα στο θέμα αναβαθμίσεων.Νομιζω άλλο iOS δε θα πάρει.Αλλα ίσως πάρει άλλα δυο χρόνια ενημερώσεις ασφαλείας.Οποτε η θα βάλω μια μπαταρία (όταν χρειαστεί και αυτό γιατί οπως ειπες σχεδόν βγάζει μέρα )αφτερ μάρκετ (δεν αξίζει 99€ να βάλω γνήσια σε τόσο παλιό τηλέφωνο)η θα το αλλάξω.Ειδα στον Κωτσόβολο το Oneplus 12 και με αποφορολογηση βγαίνει τώρα στα 725€ και δελεάστηκα!Απο την άλλη όμως φεύγεις από την apple?Πρωτη φορά κινητό πέντε χρόνια να μη χρειάστηκε αλλαγή μπαταρίας και να πηγαίνει όπως την πρώτη μέρα.Ποτε δεν το είχα αυτό στα αντροιντ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Tlykog είπε

Αυτό για το ζουμ να το πουλήσεις στη Nasa που ίσως θελήσουν να φωτογραφίσουν το φεγγάρι. Δεν το λέω εγώ η Samsung το διαφήμισε... Πρακτικά, αν δε μπει σε τρίποδο το ζούμ πάνω από 2Χ βγαίνει άθλιο... Σε Samsung S24 πελάτη μου, που το τεστάραμε. Κουνιέται και χάνει σε λεπτομέρεια.

Δηλαδη με Χ4 κουνιοταν? κατι κανατε πολυ λαθος με τον πελατη σου... η το κινητο ειχε προβλημα.

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα άκυρα specs (8gb σε laptop), η επιμονή στα 60Hz κλπ είναι μερος του marketing της Apple για να γινεται σούσουρο στα ιντερνετς και να παίζει συνέχεια apple apple apple apple apple apple apple η κασέτα, και δωστου άρθρα στα ινσόμνια και τσακωμούς. Και μόλις πανε στα 16gb base model macbook και στα 120hz σε όλα τα κινητά θα ανοίξουν οι ουρανοι και δώσε νέο κύκλο με τις καλυτερες συσκευές που φτιάχτηκαν ποτέ κλπ. Αν είσαι εκκεντρικός και κάνεις παράξενα πραγματα συζητιέσαι πολύ. Επιστήμονες στο marketing, πρέπει να διδάσκεται, τα έχουμε ξαναπεί 😊

Στα της είδησης, πιστευω ενας απ'τους λογους που πάει σε 6.3'' και 6.9'' είναι να μην είναι ευθέως συγκρίσιμα με τα 15 pro και έτσι θα μπορεσει να σηκωσει την τιμη χωρίς να χρειαστεί να ρίξει ιδιαίτερα τα 15 pro (όπως στο 15 pro max εδωσε 256gb base storage για να παραμείνει ακριβότερο). Ιδωμεν

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, HateMe είπε

Τι εννοείς το μάθανε το κόλπο πλέον ;

Πάντα έτσι ήταν. Που ζεις ; 

Εννοω ο,τι εννοω. Ζω στον κοσμο μου, εσυ; Στον κοσμο των θυματων που τα αγοραζει καθε χρονο;

 

18 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Το κόλπο ποιο είναι; Από περιέργεια ρωτάω.

Βρες το μονος σου

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, somt είπε

τα άκυρα specs (8gb σε laptop), η επιμονή στα 60Hz κλπ είναι μερος του marketing της Apple

Target audience λέγεται. Όταν κάποιος κάνει έρευνα για αγοραστικό κοινό κάθεται και βάζει κάτω τι θέλει το κοινό. 

Βάζει παραμέτρους στο τι μπορεί να προσφέρει και έπειτα φτιάχνει μια συσκευή με αυτές τις παραμέτρους που θα έχει απήχηση στον περισσότερο κόσμο. 

Επειδή εσύ ανήκεις στο 0.1% του πλανήτη ως χρήστη δε φταίει η apple. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Φυσικα. Το ανετοιμη τεχνολογία ηταν δικο σου συμπέρασμα. Μια χαρα δουλεύει απο day 1 εχω p30pro p40pro κ ξερω. Οσο για την σταθερότητα στα apple..απτη στιγμη που μεχρι χτες ουτε τα εικονιδια δε σαφηνε να πειραξεις..για μενα σα κινητο με κουμπια είναι εννοείται θαναι σταθερο αν ολα ειναι κολλημενα εκει.

Είναι συμπέρασμα πολλών κατόχων της συσκευής που γέμισαν τα forums της εποχής και ζητούσαν λύσεις.

Το iphone, αν εξαιρέσεις την παράνομη χρήση (πχ torrents, stremio κτλ) κάνει ότι και ένα αντίστοιχο android, μόνο που είναι πιο σταθερό και ασφαλές... Α! και δεν πουλάει τα προσωπικά σου δεδομένα... Αλλά ας μην ανοίξουμε αυτή την πληγή...

Για εσένα ας είναι ότι θέλει. Γούστο σου. Για τον υπόλοιπο κόσμο είναι μια χαρά συσκευή. Οι πωλήσεις αυτό δείχνουν... και ΟΧΙ δεν το αγοράζουν από ψώνιο. Το αγοράζουν γιατί τους βολεύει και τους αρέσει. Εσύ θα έδινες τόσα χρήματα για να πάρεις κάτι που δεν κάνει τη δουλειά σου και το έχεις πάνω σου καθημερινά; Όχι. Ούτε εγώ, ούτε οι περισσότεροι άνθρωποι.

Προσωπικά είχα κινητά με ότι λειτουργικό μπορείς να φανταστείς: SymbianOS, Windows Mobile, Android (Google και custom roms), ΒΒOS, Ubuntu touch, SailfishOS (είμαι μέλος και στο κλαμπ του insomnia), iOS, HarmonyOS και Windows phone. Δες πόσα έχω πουλήσει. Όλα δικά μου ήταν. Έχω βάλει ένα σωρό custom ROMs και έχω παίξει όσο δεν πάει με τα λειτουργικά των κινητών. Είχα χρόνο και μου άρεσε.

Με όλα κάνω τη δουλειά μου, αλλά την καλύτερη εμπειρία με το iOS. Αυτά που γράφεις τα έγραφα και εγώ πριν από 15 χρόνια. Μετά μεγάλωσα, δοκίμασα και έμαθα... ότι όλα είναι θέμα γούστου. Το iOS δεν είναι "ανάπηρο" όπως το παρουσιάζεις. Αυτό το γράφουν άνθρωποι που δεν αγόρασαν, δεν δοκίμασαν και δεν πρόκειται να δοκιμάσουν ή να αγοράσουν καν iOS. Το έχουν καταδικάσει από πριν. 

 

5 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Υπερβολές. Εχω βγαλει 10δες φορες με 50χ το φεγγαρι διχως τριποδο κ με 3 καφεδες.

...ενώ αυτό που γράφεις είναι σωστό...

Τί να πω; Ούτε με 4Χ δε μπορείς να βγάλεις σοβαρή φωτό χωρίς τρίποδο ή κάπου να μπορείς να ακουμπήσεις σταθερά τη συσκευή. Όχι το 50Χ...

Εκτός αυτού... έλεος που θέλεις να βγάλεις και το φεγγάρι...:D  

2 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Δηλαδη με Χ4 κουνιοταν? κατι κανατε πολυ λαθος με τον πελατη σου... η το κινητο ειχε προβλημα.

Αν ακουμπήσω κάπου είναι μια χαρά. Όρθιος δεν είναι και η καλύτερη εμπειρία. θα βγει, αλλά όχι και πολύ καλά.

Πάντα με 1Χ βγάζω φωτό, αντε και με 2Χ στα τρελά κέφια. Γι αυτό και δεν πήγα σε pro ή pro max.

Στο 15 pro max υποστηρίζεται μέχρι 5Χ οπτικό και στο S24 ultra μέχρι 10Χ. Εντάξει... Το 10Χ πόσοι θα το χρειαστούν και πόσες φορές;... Όσοι το χρειάζονται συχνα ας πάνε σε android. Τί να πω;...

Σε κάθε περίπτωση, μετά το οπτικό ζουμ ΔΕΝ υπάρχει πραγματικό ζουμ. To ψηφιακό, για όσους ξέρουν πραγματικά από φωτογραφία ΔΕΝ υπάρχει. Απλά μεγενθύνει με απώλεια ποιότητας. Αυτό μπορώ να το κάνω και στο κινητό μου με zoom και crop, αφού τραβήξω τη φωτογραφία. Άχρηστο.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, moonrider840 είπε

Εννοω ο,τι εννοω. Ζω στον κοσμο μου, εσυ; Στον κοσμο των θυματων που τα αγοραζει καθε χρονο;

Βρες το μονος σου

Η ψυχή της παρέας είσαι :D

 

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, somt είπε

τα άκυρα specs (8gb σε laptop), η επιμονή στα 60Hz κλπ είναι μερος του marketing της Apple για να γινεται σούσουρο στα ιντερνετς και να παίζει συνέχεια apple apple apple apple apple apple apple η κασέτα, και δωστου άρθρα στα ινσόμνια και τσακωμούς. Και μόλις πανε στα 16gb base model macbook και στα 120hz σε όλα τα κινητά θα ανοίξουν οι ουρανοι και δώσε νέο κύκλο με τις καλυτερες συσκευές που φτιάχτηκαν ποτέ κλπ. Αν είσαι εκκεντρικός και κάνεις παράξενα πραγματα συζητιέσαι πολύ. Επιστήμονες στο marketing, πρέπει να διδάσκεται, τα έχουμε ξαναπεί 😊

Στα της είδησης, πιστευω ενας απ'τους λογους που πάει σε 6.3'' και 6.9'' είναι να μην είναι ευθέως συγκρίσιμα με τα 15 pro και έτσι θα μπορεσει να σηκωσει την τιμη χωρίς να χρειαστεί να ρίξει ιδιαίτερα τα 15 pro (όπως στο 15 pro max εδωσε 256gb base storage για να παραμείνει ακριβότερο). Ιδωμεν

Επειδή έχω Macbook, να σου πω ότι η χρήση μνήμης RAM είναι διαφορετική και η κατανάλωση μνήμης RAM είναι επίσης μικρότερη στο MacOS. Αυτό δε σημαίνει ότι τα 8GB είναι 16GB, όπως είπε στην παρουσίαση, αλλά σίγουρα είναι πάνω από 8GB σε Windows. Πιο πολύ προς το 12GB θα έλεγα, πάντα ανάλογα τη χρήση. Το δικό μου Macbook έχει 18GB RAM και σπάνια βλέπω πάνω από 8GB, εκτός και αν του ανοίξω πολλά. Το μέγιστο που έχω δει είναι τα 15GB.

Σε iOS ισχύει παρόμοια λογική. Πηγή από φιλικό site προς το android;

https://www.androidauthority.com/apple-vs-android-ram-management-3100032/

κοίτα διαφορές σε γνωστές εφαρμογές:

image.png.7503bcbc443ede63f95c02a0f6d5dff2.png

μέχρι και 70% λιγότερο.

Οι τιμές της ΗΤΑΝ ακριβές. Τώρα όχι. Υπάρχουν συσκευές android ακριβότερες. Οπότε ας μιλήσουμε για κάτι άλλο...

15 ώρες πριν, Superuser είπε

Το θέμα δεν είναι αυτό

Η ίδια εταιρεία από την απληστία της, που φυσικά δεν της γυρίσει μπούμερανγκ γιατί έχει πείσει τους χρήστες, και μαγκιά της βέβαια, να επενδύσουν στο καλύτερο οικοσύστημα δεν δίνει βασικά features στα νορμάλ μοντέλα για να σε εξαναγκάσει στα ποιο ακριβά γιατί το περιθώριο κέρδους είναι μεγαλύτερο 

Όταν μαντρωθεις οι επιλογές λιγοστεύουν όχι προς την αντίπερα όχθη αλλά και προς το οικοσύστημα

Θέλω μπαταρία θα πάω στο μεγάλο

Μοντέλο, θέλω 120hz οθόνη θα πάω στο pro μοντέλο, αλλά δεν έχει μεγάλη μπαταρία

Σε αναγκάζει με τον διαχωρισμό 

Και φέτος τα πράγματα έχουν γίνει χειρότερα

Απλό μοντέλο 60hz, μικρή μπαταρία, υποδεέστερη κάμερα

Πλας μοντέλο κερδίζεις μόνο μπαταρία με μειονέκτημα μεγαλύτερο κινητό που ίσως δεν θες

Προ μοντέλο χάνεις μπαταρία

Προ πλας μοντέλο υπερβολικά μεγάλο

Θα μου πείς αυτά είναι και αν θες και εγώ θα πω πως η Google στο pixel 9 των 6.3 ιντσών χώρεσε 4700mAh και η apple θέλει σασί phablet και εσύ θα απαντήσεις ε πάρε pixel και εγώ θα πω το σκέφτομαι σοβαρά

 

 

Ποια ΔΕΝ τα κάνει αυτά και έχει οικοσύστημα; Η μόνη που την πλησιάζει είναι η Samsung και τα κάνει και αυτή. Όλα όσα έγραψες, εκτός από τα 60Hz, γιατί έχει να ανταγωνιστεί τα υπόλοιπα Android. Βέβαια, μόλις το ενεργοποιούσες στο απλό S22, η μπαταρία έπεφτε πολύ γρήγορα... Προσπάθησαν να το διορθώσουν με software στα επόμενα S23 και 24, αλλά φαντάζομαι θα κάνει πιο επιθετική χρήση των 60Hz, γιατί θαύματα δεν γίνονται...

Φυσικά θα αγοράσεις αυτό που θα σε βολέψει.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Ελαχιστες αλλαγες οπως γινεται απο ολους πια, τα 60Hz απλα απαραδεκτα για αλλη μια χρονια...

Πιστευω ομως οτι θα πουλησουν πολυ καλα λογω του AI που θα ερθει στο 18.1 οπως εγινε και με το Ultra, θελει κατι καινουργιο ο κοσμος για να βρει λογο αλλαγης εστω και αν αυτο ειναι ψιλο gimmick...

Τι ελαχιστες αλλαγες ίδιο με το περσινό είναι εξωτερικά 😅😅😅 (κ τα τελευταια 5)

Κ εσωτερικά το pro δινει 120hz 48mp κ 5x optical. Καλώς ήρθες 2020 😅😅😅😅 

Ειπα δε θα ξανασχολιασω αλλα δε μαφηνετε παναθεμασας

3 ώρες πριν, Tlykog είπε

Σε κάθε περίπτωση, μετά το οπτικό ζουμ ΔΕΝ υπάρχει πραγματικό ζουμ. To ψηφιακό, για όσους ξέρουν πραγματικά από φωτογραφία ΔΕΝ υπάρχει. Απλά μεγενθύνει με απώλεια ποιότητας. Αυτό μπορώ να το κάνω και στο κινητό μου με zoom και crop, αφού τραβήξω τη φωτογραφία. Άχρηστο.

Δεν ισχύει πια οπως το 2005 πχ που απλα ξεχυλωνες τη φωτο.

Πλεον τα κινητα φορανε μεγαλο αισθητήρα αλλα το αποτέλεσμα της φωτο ειναι 10mp πχ. Αυτο σου δινει ταβάνι στο ζουμ αλλα κ σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου αφου μπαινει το pixel bining γιαυτα τα 10mp απτον αισθητήρα των 50 πχ

Στο p40pro εχει 50mp 5Χ οπτικο.Δεν τραβαει 50mp αλλα 10. Εκτος αν το ζητησεις. Mεταξυ 5Χ κ 10Χ γυρναει σε υβριδικο οπως το λεει κ καθαριζει ακομα περισοτερο η εικονα εως το 10Χ που ειναι συνεργιστικο. Απτο 10 κ μετα ανεβαίνεις στο periscope κυριως κ οι αλλοι φακοι ειναι βοηθητικοι. Αυτα σε κινητο 4μιση χρόνων..🙄😬

Επεξ/σία από magicnumbers
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Δεν ισχύει πια οπως το 2005 πχ που απλα ξεχυλωνες τη φωτο.

Πλεον τα κινητα φορανε μεγαλο αισθητήρα αλλα το αποτέλεσμα της φωτο ειναι 10mp πχ. Αυτο σου δινει ταβάνι στο ζουμ αλλα κ σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου αφου μπαινει το pixel bining γιαυτα τα 10mp απτον αισθητήρα των 50 πχ

Στο p40pro εχει 50mp 5Χ οπτικο.Δεν τραβαει 50mp αλλα 10. Εκτος αν το ζητησεις. Mεταξυ 5Χ κ 10Χ γυρναει σε υβριδικο οπως το λεει κ καθαριζει ακομα περισοτερο η εικονα εως το 10Χ που ειναι συνεργιστικο. Απτο 10 κ μετα ανεβαίνεις στο periscope κυριως κ οι αλλοι φακοι ειναι βοηθητικοι. Αυτα σε κινητο 4μιση χρόνων..🙄😬

Το πρόβλημα διορθώθηκε μέχρις ένα βαθμό, αλλά δεν λύθηκε. Το ψηφιακό ζουμ, αν και βελτιωμένο, παραμένει απωλεστικό μέχρι και σήμερα. 

Η Huawei ήταν και είναι μπροστά στη φωτογραφία. Νομίζω ότι είναι η μοναδική που σε κινητό έχει φακό με μεταβλητό διάφραγμα.

Είχα το Nova 9. Δε νομίζω να είχα ποτέ καλύτερη κάμερα σε κινητό των 177€ (τόσο το αγόρασα καινούριο με απαλλαγή ΦΠΑ).

Και πάλι δεν κάνεις ζουμ πάνω από το οπτικό. Δεν βολεύει. Χανεις σε ποιότητα.

Οι φωτογραφίες που τραβάει συνήθως ο χρήστης είναι 1Χ. Σπάνια θα χρειαστεί ζουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, jim1912 said:

Τα ίδια με σένα ακριβώς.Xs max 512gb.Υγεια μπαταρίας σχεδόν πέντε χρόνια μετά στο 78%.Το κινητό δουλεύει όπως όταν το πήρα!Δεν έχω κανένα πρόβλημα απολύτως.Τωρα στο θέμα αναβαθμίσεων.Νομιζω άλλο iOS δε θα πάρει.Αλλα ίσως πάρει άλλα δυο χρόνια ενημερώσεις ασφαλείας.Οποτε η θα βάλω μια μπαταρία (όταν χρειαστεί και αυτό γιατί οπως ειπες σχεδόν βγάζει μέρα )αφτερ μάρκετ (δεν αξίζει 99€ να βάλω γνήσια σε τόσο παλιό τηλέφωνο)η θα το αλλάξω.Ειδα στον Κωτσόβολο το Oneplus 12 και με αποφορολογηση βγαίνει τώρα στα 725€ και δελεάστηκα!Απο την άλλη όμως φεύγεις από την apple?Πρωτη φορά κινητό πέντε χρόνια να μη χρειάστηκε αλλαγή μπαταρίας και να πηγαίνει όπως την πρώτη μέρα.Ποτε δεν το είχα αυτό στα αντροιντ!

Θα πάρει iOS 18, το δοκιμάζω στης γυναίκας το XS Max 256 με τα Beta , αλλά μέχρι στιγμής ζόρι δείχνει, άντε να δω μέχρι την RC που θα δώσει 1 εβδομάδα πριν την παρουσίαση.
80% μπαταρία. 
Για φωτογραφίες στο σήμερα αυτό το κινητό δεν…με το τι κάνουν σήμερα τα κινητά, βγάζει μόνο ταχύτατα και σε συνθήκες ημέρας. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TrialKid είπε

Θα πάρει iOS 18, το δοκιμάζω στης γυναίκας το XS Max 256 με τα Beta , αλλά μέχρι στιγμής ζόρι δείχνει, άντε να δω μέχρι την RC που θα δώσει 1 εβδομάδα πριν την παρουσίαση.
80% μπαταρία. 
Για φωτογραφίες στο σήμερα αυτό το κινητό δεν…με το τι κάνουν σήμερα τα κινητά, βγάζει μόνο ταχύτατα και σε συνθήκες ημέρας. 
 

Είσαι σίγουρος ότι θα το πάρουμε το 18;Μακάρι!Αλλος ένας λόγος να του βάλω μια αφτερ μάρκετ μπαταρία να το πάω άλλον έναν χρόνο.Μιας και στο iPhone 17 θα γίνουν λένε αλλαγές και στο ντιζάιν,όποτε ίσως κάνω αλλαγή σε εκείνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Το πρόβλημα διορθώθηκε μέχρις ένα βαθμό, αλλά δεν λύθηκε. Το ψηφιακό ζουμ, αν και βελτιωμένο, παραμένει απωλεστικό μέχρι και σήμερα. 

Η Huawei ήταν και είναι μπροστά στη φωτογραφία. Νομίζω ότι είναι η μοναδική που σε κινητό έχει φακό με μεταβλητό διάφραγμα.

Είχα το Nova 9. Δε νομίζω να είχα ποτέ καλύτερη κάμερα σε κινητό των 177€ (τόσο το αγόρασα καινούριο με απαλλαγή ΦΠΑ).

Και πάλι δεν κάνεις ζουμ πάνω από το οπτικό. Δεν βολεύει. Χανεις σε ποιότητα.

Οι φωτογραφίες που τραβάει συνήθως ο χρήστης είναι 1Χ. Σπάνια θα χρειαστεί ζουμ.

Πως θα ειναι απωλεστικο οταν χρησιμοποιείς μερος της αναλυσης του αισθητηρα οχι ολη? Σου εγραψα πως προκύπτει.

Το nova 9 με συμβατικο συστημα καμερας αν κ πολυ καλο δε συγκρινεται αμεσα με οτι σου έγραψα παραπανω.Το περα του οπτικού ζουμ στο εξήγησα μενει να τοδεις σε πράξη για να το αντιληφθεις.Το 1Χ μαλλον είναι biased συμπέρασμα απο τις πεπερασμενες φωτογραφικές δυνατότητες των iphone που χρησιμοποιεις. Εχω ενα p40pro αν σενδιαφερει η αν θες παρε ενα p60pro με κανα 500αρι να δεις τι αλματα έχουν γινει γενικα στη φωτο, στο zoom κ στη νυχτερινή φωτογραφία με ζουμ. Παρε κ ενα καπελο μαζι γιατί θα καραφλιασεις.😅

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, jim1912 είπε

Είσαι σίγουρος ότι θα το πάρουμε το 18;Μακάρι!Αλλος ένας λόγος να του βάλω μια αφτερ μάρκετ μπαταρία να το πάω άλλον έναν χρόνο.Μιας και στο iPhone 17 θα γίνουν λένε αλλαγές και στο ντιζάιν,όποτε ίσως κάνω αλλαγή σε εκείνο.

Εως σήμερα τα δεδομένα είναι ότι τα Xr, Xs και Xs Max θα πάρουν το iOS 18. Διατίθεται άλλωστε, η beta έκδοση του για τα παραπάνω  μοντέλα.

Επεξ/σία από iganiats
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, jim1912 said:

Είσαι σίγουρος ότι θα το πάρουμε το 18;Μακάρι!Αλλος ένας λόγος να του βάλω μια αφτερ μάρκετ μπαταρία να το πάω άλλον έναν χρόνο.Μιας και στο iPhone 17 θα γίνουν λένε αλλαγές και στο ντιζάιν,όποτε ίσως κάνω αλλαγή σε εκείνο.

Εννοείται ναι iOS 18 από XS Max και πάνω. 
απλά επειδή είχα βάλει το Developer Beta (πριν και από τα Public Beta) και έφαγε ζόρι αρκετό, και η γυναίκα γκρινιάζει 

το γύρισα πίσω σε κανονικό update iOS 17 

να και 2 φωτογραφίες από το κινητό της σήμερα. 

IMG_4712.jpeg

Και εδώ το info του κινητού 

IMG_4711.jpeg

15 minutes ago, iganiats said:

Εως σήμερα τα δεδομένα είναι ότι τα Xr, Xs και Xs Max θα πάρουν το iOS 18. Διατίθεται άλλωστε, η beta έκδοση του για τα παραπάνω  μοντέλα.

Θα πάρουν άλλα εδώ φάγανε ζόρι πχ το 13 pro max που έχω, τουλάχιστον μέχρι τα 2 πρώτα Developer. 
δεν δοκίμασα στο XS Max τι κάνει γιατί το έκανα restore πίσω στο 17. 
Λογικά σε RC στις επόμενες μέρες θα το δω στο XS τι κάνει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...