Προς το περιεχόμενο

Η Apple παρουσιάζει το iPhone 16 και νέες συσκευές στις 9 Σεπτεμβρίου


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, Thresh είπε

Θα συμφωνούσα αν δεν το είχε στα Pro μοντέλα. που σημαίνει ότι το θεωρεί premium feature η Apple.

Από εκεί και πέρα, αν υπάρχει επιλογή για on/off μπορείς κάλιστα να διαλέγεις τι θες, καλύτερο scrolling ή μπαταρία.

Ναι μονό που η Apple δεν το διαφημίζει ως sale point για τα pro μοντέλα… πχ στη σειρά 15, έχει πρώτο και καλύτερο το titanium, μετά τον επεξεργαστή, μετά την κάρτα γραφικών, μετά τις κάμερες για φωτογραφία και βίντεο, μετά το action button, την μπαταρία κλπ κλπ την οθόνη δεν την αναφέρει πουθενά…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν έτη 2024 κάποιος τεχνολογίες είναι πλέον ευρέως διαθέσιμες και φτηνές. Δεν είναι δυνατόν να ζητάς 900 ευρώ και να μην έχει απλά πλέον πράγματα όπως 120αρα οθόνη usb-c 3.2 γρήγορη φόρτιση καλό gorilla glass αδιάβροχοποίηση καλή δόνηση γρήγορο storage κλπ. Όπως και στα λάπτοπ με τα 8gb ram. Ντροπή πια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, AtiX said:

Ναι μονό που η Apple δεν το διαφημίζει ως sale point για τα pro μοντέλα… πχ στη σειρά 15, έχει πρώτο και καλύτερο το titanium, μετά τον επεξεργαστή, μετά την κάρτα γραφικών, μετά τις κάμερες για φωτογραφία και βίντεο, μετά το action button, την μπαταρία κλπ κλπ την οθόνη δεν την αναφέρει πουθενά…

Δεν είπα ότι το διαφημίζει, αλλά ότι είναι premium feature που έχει μονο εκεί.

Από εκεί και πέρα, για να υπάρχει στις ναυαρχίδες της, το θεωρεί προσόν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, magicnumbers είπε

Σου εγραψα στοιχεια με χρονολογιες, τεχνολογιες 5 ετων αλλα διαβαζεις οτι θες κ το γυρνας στην ηθικοπλαστικη στο τελος.κρατα τες για τον εαυτο σου τις συμβουλές.

Μου λες οτι ειναι beta testing η τεχνολογια του 19 στο ζουμ του p30pro κ κρινεις τεχνολογία του 19 ως ανεπαρκη κ ολας οταν βγηκε! Τι φωτο εβγαζε η apple το 19 πχ; με σταθερή τεχνολογια του 15 2 καμερων; εβγαζε νυχτα; μπα...οπτικο ζουμ 2χ κ αν μερα μόνο.

Το 20 ειδες τι βγηκε; απο τότε 5 χρονια εχεις δει που εχει φτασει το ζουμ απο ολους τους android κατασκευαστες; τι εβγαλε η apple 5 χρονια τπτ. Φετος πρώτη φορα.

 

Η ηθικοπλαστική που αναφέρεις είναι κάτι που για να τη δεχτεί κάποιος σημαίνει ότι προσπαθεί να διαμορφώσει ένα καλύτερο εαυτό του. Αν δεν είσαι σε αυτή τη φάση, τότε φρόντισε να ενημερώνεσαι καλύτερα για να ταΐζεις το εγώ σου μέσα από αντιπαραθέσεις. Εδώ ούτε αυτό ισχύει.

Ποια στοιχεία; Ειρωνεία είδα και συμπεράσματα αυθαίρετα συμπεράσματα.

Πως γίνεται με παρωχημένο hardware να είναι να είναι πρώτο σε βίντεο στον κόσμο και μέσα στα κορυφαία σε φωτογραφίες;... 

Αυτό για τη νύχτα είναι αστείο. Ακόμα και το απλό 15 βγάζει απίστευτες νυχτερινές. Σε ποια χρονολογία έχεις μείνει;

Αυτό για το ζουμ να το πουλήσεις στη Nasa που ίσως θελήσουν να φωτογραφίσουν το φεγγάρι. Δεν το λέω εγώ η Samsung το διαφήμισε... Πρακτικά, αν δε μπει σε τρίποδο το ζούμ πάνω από 2Χ βγαίνει άθλιο... Σε Samsung S24 πελάτη μου, που το τεστάραμε. Κουνιέται και χάνει σε λεπτομέρεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Volga είπε

...Δεν λεει κανεις το αντίθετο. Στην τιμή κολλάμε. Καλώς και τα καταφέρνει το super optimized της λειτουργικό να τα τρεχει αψογα. Αλλά επειδή το RnD του λειτουργικού έχει περάσει χρόνια τώρα, δεν μπορώ να δεχθώ τα 60 hz οθόνης και 128GB χώρο το 2024 στα 900 ευρώ φιλε μου. Ξέρω και ξέρεις οτι αυτά βρίσκονται σε κινητά των 150 ευρώ πλέον.  Ε κάπου για γέλια ειναι η κατάσταση.

δεν μπορω να πω οτι εχεις αδικο ..ομως απο καπου πρεπει να κοψει..και οπως ειπα αυτο που ηθελε ο ιδρυτης και συνεχιζουν και οι ακολουθοι του ειναι να ειναι το πιο ομορφο,το καταφερνουν ακομα, και να φτιαχνεται απο τα πιο καλα και ακριβα υλικα..νομιζω οτι αν και δεν το πουλανε πολυ,το ενοουν οτι θελουν το κοινο που να τους αρεσει εξωτερικα ,θελουν δλδ ενα μεσο χρηστη.και ειμαστε πολλοι.δεν παρεξηγω ,οσοι θελετε σοφτγουερ εχετε επιλογες,αν θελετε ενα γκατζετ ομορφο πατε  εδω ,αν θελετε ενα πολυ φορτωμενο πατε αλλου.απλα τα πραγματα..τα ιδια χρηματα εχει μια μπεμπα σειρα 5 και μια  Μ3 τουμπανο,περι ορεξεως ..

ο ανθηψιος μου που δεν ειναι μεσος χρηστης ,εκανε το βημα χωρις να το γνωριζω και να τον επηρεασω..ο λογος ,οτι κοιταζε τα σαμυ και δεν του αρεσαν,δεν μιλαει για τα αλλα..βεβαια μετα απαγοητευτηκε ξανα λιγο,αλλα ετσι ειναι δεν μπορεις να τα εχεις ολα.

Επεξ/σία από megapaixtaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, JcD said:

Στην ίδια τιμή θα έπαιρνα το κινέζικο αν επρόκειτο για γνωστό κατασκευαστή, εσύ θα απαντήσεις στο δικό μου ερώτημα? 

Δεν θα έπαιρνα ποτέ συσκευή με Android λειτουργικό. Ειδικά αν μιλάμε για τηλέφωνο ή tablet! Τα Hz της οθόνης είναι πολύ πιο κάτω στη λίστα μου και δεν αποτελούν από μόνα τους το βασικό στοιχείο επιλογής.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Ναι το 1ο ποστ το δκαβασες ποτε; μη ξαναγράφω τα ιδια ειλικρινά βαριεμαι εχετε τον απαλευτο μερικες φορές. Σουβαλα τεχνολογιες 5 ετών κ μου λες για σταθερότητα κ πληρες μοντέλο. Ποιος διαβαζει οτι θελει κ απαντάει όπου τον παίρνει;

Ακομα περιμενω να μου πεις τι δυνατότητα ζουμ ειχες το 19 οταν βγηκε το periscope? (που ηταν alpha testing γιαυτο δε το πήρε ο apple user😅😅😅) τι νυχτερινη φωτο; τπτ. Τοσο απλα. 

Σου έγραψα ότι στο android o χρήστης παίρνει ανέτοιμες τεχνολογίες και διαφώνησες. Σου έγραψα παραδείγματα, δεν απάντησες με επιχειρήματα και στο τέλος γράφεις ότι έχω τον "απάλευτο";...

Σου είπα ότι προτιμώ, τόσο εγώ, όσο και εκατομμύρια άλλοι χρήστες, της τεχνολογία που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σωστά και διαφωνείς. Θέλεις beta testing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, billdanos said:

Δεν θα έπαιρνα ποτέ συσκευή με Android λειτουργικό. Ειδικά αν μιλάμε για τηλέφωνο ή tablet! Τα Hz της οθόνης είναι πολύ πιο κάτω στη λίστα μου και δεν αποτελούν από μόνα τους το βασικό στοιχείο επιλογής.

Το κατάλαβα, σε γνωρίζω εδώ οπότε και το ερώτημα δεν είχε να κάνει με android, δεν διάβασες καλά το σχόλιο μου μάλλον 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Σου έγραψα ότι στο android o χρήστης παίρνει ανέτοιμες τεχνολογίες και διαφώνησες. Σου έγραψα παραδείγματα, δεν απάντησες με επιχειρήματα και στο τέλος γράφεις ότι έχω τον "απάλευτο";...

Σου είπα ότι προτιμώ, τόσο εγώ, όσο και εκατομμύρια άλλοι χρήστες, της τεχνολογία που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σωστά και διαφωνείς. Θέλεις beta testing.

Φυσικα. Το ανετοιμη τεχνολογία ηταν δικο σου συμπέρασμα. Μια χαρα δουλεύει απο day 1 εχω p30pro p40pro κ ξερω. Οσο για την σταθερότητα στα apple..απτη στιγμη που μεχρι χτες ουτε τα εικονιδια δε σαφηνε να πειραξεις..για μενα σα κινητο με κουμπια είναι εννοείται θαναι σταθερο αν ολα ειναι κολλημενα εκει.

26 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Πρακτικά, αν δε μπει σε τρίποδο το ζούμ πάνω από 2Χ βγαίνει άθλιο.

Υπερβολές. Εχω βγαλει 10δες φορες με 50χ το φεγγαρι διχως τριποδο κ με 3 καφεδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά όμως όσοι λέτε για παραμετροποιήσεις έχετε υπόψιν την εφαρμογή συντομεύσεις του iPhone?

Δεν έχω ξαναδεί διαφήμιση με τον σαφάρι,ούτε μπανεράκια,ούτε αν συμφωνώ για τα κούκις ΤΊΠΟΤΑ ΟΜΩΣ...

Δεν μου αρεσει το παράθυρο του πλοηγού; δρόμο...πραγματικά ΔΕΝ το έχετε δει αυτό το πράγμα ΠΟΥΘΕΝΆ...

Σαφάρι ο τέλειος πλοηγος...

Στέλνω ΌΤΙ ΘΕΛΩ και παίρνω τα πάντα με send Anyware.

Έχω την τελεια δόνηση την τέλεια βιντεοκλήση την τελεια εφαρμογή μηνυμάτων.

Έχω διασύνδεση με ΟΠΟΙΑΔΉΠΟΤΕ τηλ,αυτοκίνητο,pc κλπ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΊΠΕΙ ΤΊΠΟΤΑ.

Έχω το τέλειο ρολαρισμα βουτυρένιο,αέναο όχι σαν να πηγαίνω με τραβηγμένο χειρόφρενο...

Έχω το τελειότερο βίντεο,και μια από τις κορυφαίες κάμερες με live photo.και φώτο στο 1 δευτερόλεπτο.

Την τελεια ασφάλεια στο ίντερνετ τίποτα δεν συμβαίνει αν δεν δώσεις συγκατάθεση ΕΣΎ.

Μπορώ να γράφω μέχρι αύριο για την εμπειρία χρήσης μιας τέτοιας συσκευής,που μπορείτε να την αγοράσετε και μεταχειρισμενη με 4-5-6 κατοσταρικα και να πάθετε την πλάκα σας...

Όσοι εισασταν εκεί και δεν σας άρεσε οκ,για τους άλλους όμως μην μιλάτε μέχρι να δουλέψετε μια τέτοια συσκευή.

 

  • Like 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ethereum είπε

δεν θα πάρει Apple Intelligence το iPhone 15  , μόνο το Pro , θα πρέπει να πάρεις το iPhone 16 , νομίζω απαράδεκτο , η Samsung θα δώσει ΑΙ μέχρι και στο Α35 που είναι κινητό των 400 ευρώ

Εχω το S23 για τη δουλειά μου και στην οικογένεια έχουν όλοι Α34 κλπ. Βάλανε όντως Samsung AI αλλά τα καλά features ειναι μόνο σε Fold/Flip. Το AI Sketch κλπ δηλαδη. Ούτε καν στο S24. Το μόνο ΑΙ που έχει πάρει το 23 είναι να μπορείς να κάνεις ΑΙ αφαίρεση πράγματα απο φωτογραφία που το Google Photos το κάνει κάτι χρόνια.

Αν διαβάσεις κιόλας στη σελίδα τους τους αστερίσκους θα καταλάβεις ότι πρόκειται απλά για ανέκδοτο για να τσιμπάνε τα κοπάδια και να τα γράφουν σε comment sections. Υπο όρους το rollout και αν έχει και ο,τι έχει.

Επίσης για το Galaxy AI, χρειάζεται υποχρεωτικά Samsung account και όλα τα δεδομένα κλπ περνάνε στο cloud, ενώ η Apple σου δίνει την επιλογή να κάνεις το ανάποδο. Ανώνυμα tokens μιας χρήσης, τοπική επεξεργασία κλπ. Στο S23 μόλις πάτησα να γίνεται τοπική επεξεργασία (το οποίο btw κάνει disable τα 9/10 απο τα ήδη λειψά features), άρχισε να ζεσταίνεται σε σημείο που ένιωθα ότι θα πάθω έγκαυμα και σκάλωνε απίστευτα πριν καν προλάβω να βγώ απο το settings screen.

Η Apple απο την άλλη θα σου πει θα το πάρεις/δεν θα το πάρεις αλλά αν το έχεις θα είναι feature complete rollout και όχι απλά΄marketing, όπως έχει κάνει με όλα τα features μέχρι τώρα.

Αυτα τα 2 cents μου σαν κάτοχος και των 2, τα συμπεράσματα δικά σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Αυτό που πλέον θεωρούμε τον ρυθμό ανανέωσης, sale point και δείγμα τεχνολογικής υπεροχής ενός κινητού, με εκπλήσσει…

Για μένα είναι ξεκάθαρο, ανάμεσα σε διάρκεια μπαταρίας ή καλύτερο scrolling, προτιμώ μπαταρία…

Η όλη φάση μου θυμίζει τις συζητήσεις περί bt, radio και κάρτα sd…

Το θέμα δεν είναι αυτό

Η ίδια εταιρεία από την απληστία της, που φυσικά δεν της γυρίσει μπούμερανγκ γιατί έχει πείσει τους χρήστες, και μαγκιά της βέβαια, να επενδύσουν στο καλύτερο οικοσύστημα δεν δίνει βασικά features στα νορμάλ μοντέλα για να σε εξαναγκάσει στα ποιο ακριβά γιατί το περιθώριο κέρδους είναι μεγαλύτερο 

Όταν μαντρωθεις οι επιλογές λιγοστεύουν όχι προς την αντίπερα όχθη αλλά και προς το οικοσύστημα

Θέλω μπαταρία θα πάω στο μεγάλο

Μοντέλο, θέλω 120hz οθόνη θα πάω στο pro μοντέλο, αλλά δεν έχει μεγάλη μπαταρία

Σε αναγκάζει με τον διαχωρισμό 

Και φέτος τα πράγματα έχουν γίνει χειρότερα

Απλό μοντέλο 60hz, μικρή μπαταρία, υποδεέστερη κάμερα

Πλας μοντέλο κερδίζεις μόνο μπαταρία με μειονέκτημα μεγαλύτερο κινητό που ίσως δεν θες

Προ μοντέλο χάνεις μπαταρία

Προ πλας μοντέλο υπερβολικά μεγάλο

Θα μου πείς αυτά είναι και αν θες και εγώ θα πω πως η Google στο pixel 9 των 6.3 ιντσών χώρεσε 4700mAh και η apple θέλει σασί phablet και εσύ θα απαντήσεις ε πάρε pixel και εγώ θα πω το σκέφτομαι σοβαρά

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, JcD said:

Το κατάλαβα, σε γνωρίζω εδώ οπότε και το ερώτημα δεν είχε να κάνει με android, δεν διάβασες καλά το σχόλιο μου μάλλον 🙂

Μα εσυ δεν διάβασες την απάντηση μου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...