Προς το περιεχόμενο

Η Apple παρουσιάζει το iPhone 16 και νέες συσκευές στις 9 Σεπτεμβρίου


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ισχύουν τα leak , πολύ μικρή μπαταρία to pro μοντέλο και παντόφλα οι 6.9 ίντσες . Τώρα 800 κ 900 ευρώ για τα χαρακτηρίστηκα τον midrange 16 και 16 plus είναι κοροϊδία αλλά περί γούστου... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, cat1967 είπε

Το ότι χαλάει η μπαταρία είναι παραμύθι. Καμμία μελέτη δεν έχει δείξει κάτι τέτοιο. 

τι κάνει η μπαταρία? θα θελα πολύ να σου απαντήσω από το παλιό μου android του 2013 κινητό αλλά δυστυχώς με το που ανοίξω home screen και πατήσω να ανοίξουν τα data θα κλείσει από μπαταρία 100-0.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Κανένα λογικό λάθος, ένα παράδειγμα έδωσα αναφορικά με ένα βασικό πια feature το οποίο εσκεμμένα η Apple το κόβει για να σπρώξει τον κόσμο στα Pro μοντέλα.

Σίγουρα θα πρέπει να βρει κάτι για σπρώξει τον κόσμο στα pro μοντέλα. Όλες το κάνουν. Δεν πχ το Galaxy S24 με το S24 Ultra. Τα ίδια είναι; Προφανώς και θα πρέπει να βάλουν κάτι παραπάνω για να σε πείσουν. Επειδή η μόνη non-pro έκδοση σε Apple που έχω είναι το κινητό, στο γράφω ότι δεν είναι κάτι σοβαρό για το μέσο χρήστη. 

Πχ έχω ipad pro M1 και macbook M3 pro (11 cores). Και τα 2 υποστηρίζουν 120Hz. Μόνο στο Macbook το έχω και δεν τρελαίνομαι κιόλας. Πχ όταν πάω από το Macbook στο iphone δεν λέω "πω πω τί χάλια  φαίνεται η οθόνη". Δεν με ενοχλεί καν.

7 λεπτά πριν, cat1967 είπε

Η εννοια οικοσυστημα ειναι μια απατη και ουσιαστικα ειναι περιορισμος επιλογων του χρηστη. Αυτο που θα επρεπε να ζηταμε ειναι διασυνδεσιμοτητα και ανοιχτα συστηματα και πρωτοκολλα.

Κάτσε εσύ να παραμετροποιήσεις τέτοια ανοιχτά πρωτοκολλα... Το optimization πάει περίπατο σε όσα αναφέρεις. 

Ο μέσος χρήστης δεν έχει καμία όρεξη να παραμετροποιεί ο ίδιος κάθε συσκευή που συνδέεται στο οικοσύστημα. Στην Apple και στη Samsung, με τη λιγότερη δυνατή παραμετροποίηση, οι συκευές δουλεύουν άψογα. Αυτό κερδίζεις. 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, oraiustepe said:

Ακούω και ξανα ακούω για το οικοσυστημα της apple και καποιο σοβαρο λόγο δε βρισκω να πας σε αυτό το οικοσυστημα. Τι παραπάνω προσφέρει από αυτό του android; Ίσα ίσα προσφέρει πολύ λιγότερα. Λιγότερες παρεμετροποιήσεις λογισμικού, κλειδωμένο λειτουργικό μπορείς να κάνεις πραγματα εύκολα μονο αν εχεις και άλλες apple συσκευές απαράδεκτο εν ετη 2024, δεν βρίσκεις σπασμένες εφαρμογές (vanced, spotify κλπ), ανύπαρκτο ai σε σχεση με samsung και Pixel, λιγότερες επιλογές παραμετροποίησης στην κάμερα σε σχέση με samsung που έχει επιλογές και για τον πιο απαιτητικό χρήστη, χειρότερο hardware απο s24 ultra. Για ένα βίντεο έχουν να περηφανεύονται και μια κύρια κάμερα σε auto mode α και ένα μηλαράκι χαχα. Ούτε στον κόπο δεν μπαίνουν να βάλουν ενα exclusive feature. (samsung anti glare Οθονη και Pixel θερμόμετρο). Δηλαδή για εξηγησε μου απο τη δική σου την πλευρά τι δεν παίζεται στο οικοσύστημα της samsung. 

Απαντάς μόνος σου: "μπορείς να κάνεις πραγματα εύκολα μονο αν εχεις και άλλες apple συσκευές"

Αυτό ακριβώς εννοούμε όταν λέμε "Οικοσύστημα". Όταν έχεις επενδύσει στα προϊόντα της Apple και κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να το αλλάξεις αυτό. Επιπλέον, όταν είσαι σε ένα οικοσύστημα, δεν μπορείς ξαφνικά να αλλάξεις μια συσκευή επειδή ας πούμε βαρέθηκες ή ξύπνησε ο γκατζετάκιας μέσα σου. Αν μου δώσεις ξαφνικά ας πούμε τώρα ένα flagship Android, θα πρέπει να αλλάξω και το smartwatch μου, θα έχω θέμα χειρισμου συσκευών στο σπίτι μιας και έχω επενδύσει στο HomeKit και τις συμβατές συσκευές, θα πρέπει να αλλάξω τον τρόπο που μοιράζομαι τα αρχεία μου στο macbook και το imac της δουλειάς, τις συνδρομές που έχω σε υπηρεσίες της Apple (icloud, Music, tv, συνδρομές σε άλλα apps), κλπ κλπ κλπ. Όλα αυτά είναι αναμενόμενοι "περιορισμοί" που θα συναντήσεις σε περίπτωση που επιλέξεις να είσαι μέσα σε ένα συγκεκριμένο οικοσύστημα αλλά όσο τα πλεονεκτήματα είναι περισσότερα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Θα πρέπει να είμαι τρελός για να κάνω μια τέτοια αλλαγή που τελικά θα μου κοστίσει πολλαπλάσια, τη στιγμή που κάνω τη δουλειά μου όπως με βολεύει και με ευχαριστεί! Δεν είμαι πλεον 18-20 ετών για να παίζω κάθε χρόνο με αυτά!

Θα το συζητούσα μονο στην περίπτωση που η Apple θα σταματούσε να μου προσφέρει αυτά που μέχρι τώρα με κάνουν να την επιλέγω. :)

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Δεν το έμαθες καλά το παραμύθι. Η Apple δεν βάζει κάτι στις συσκευές της αν δεν πληρεί τα στάνταρ της. Δεν αντιγράφει απλά.

Οι κινέζοι όλο υποσχονται... Στην πράξη χάνουν. Όπως ξαναέγραψα υπάρχουν  αρκετές μελέτες που αποδεικνύουν την αυξημένη φθορά των μπαταριών από την συνεχόμενη γρήγορη φόρτιση.

 Απλά η google, η samsung και η apple είναι πιο σοβαρές εταιρείες και δε ποντάρουν σε απλές υποσχέσεις, συνήθως...

Το iphone 15, το απλό φορτίζει σε 1 ώρα από 0-80% και σε άλλα 50 λεπτά από το 80-100%. Προσωπικά δεν το φορτίζω σχεδόν ποτέ πάνω από 80%.

Άλλο τι χρόνο θέλεις εσύ και άλλο ποιος χρόνος είναι αποδεκτός από τη μπαταρία, ώστε να μην φθείρεται. Όπως έγραψα και παραπάνω, υπάρχουν αρκετές σοβαρές μελέτες που το υποσττηρίζουν.

Ας παραθέσει κάποιος χρήστης με 65+ watt απο κινητο που έχει δύο χρόνια την υγεία της μπαταρίας μέσω του accubattery. Ναι δεν είναι ακριβής εφαρμογή αλλά για να έχει στο περίπου μια εικόνα είναι καλό. δηλαδή δε θα σου γράψει 80% υγεία και η μπαταρία σου θα είναι στο 50%. Και ας παραθέσει και ένας χρήστης την υγεία της μπαταρίας απο Iphone, samsung Και Pixel δυο χρόνια μετά και να συγκρίνουμε. Εγώ πιστεύω ότι διαφορά δε θα έχουν. Όλα είναι θέμα υπερθέρμανσης της μπαταρίας. Από εκεί χαλάει η μπαταρία. Όσο ανεβαίνουν τα volt και amber η μπαταρία υπερθερμένεται. Ωστόσο έχεις δει κανένα κινέζικο να ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία στη μπαταρία ενω φορτίζει; (και εσύ δε το χειριζεσαι προφανως). Και αυτό γιατί έχουν καταφέρει να κρατάνε τη θερμοκρασία της μπαταρίας χαμηλά κάτι που μπορούν να κάνουν και οι αλλοι κατασκευαστες και θα δεις οτι σε 2-3 χρόνια θα αυξησουν και αυτοι την ταχύτητα φόρτισης και θα το πλασάρουν σαν feature και μετά φυσικά θα σταματήσουμε ως δια μαγειας να λέμε ότι η μεγάλη φόρτιση χαλάει την μπαταρια. Δεν είναι οτι δεν είναι legit ο κινέζος βλέπε xiaomi, honor, huawei. Είναι μεγάλες εταιρείες όσο και να μην τις θεωρείς μεγάλες. Απλά δεν έχουν άλλον τρόπο να χτυπήσουν τους μεγάλους και επέλεξαν αυτόν για να παρουν κόσμο, αλλά με τις σωστές προδιαγραφές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

60hz και 128μνημη το 2024 για 900 ευρω 

Ha Ha Ha Lol GIF

Μη σου κάνουν εντύπωση τα 128GB εν έτη 2024 κι ασχέτως κόστους. Όποια εταιρεία πωλεί υπηρεσίες αποθήκευσης στο σύννεφο, έχει μεγάλο συμφέρον.

Apple & Google  είναι συντεταγμένες σε αυτή τη λογική, ειδικά από τη στιγμή που αποκτούν δεδομένα για εκπαίδευση των ΑΙ μοντέλων τους που στη συνέχεια θα πουλήσουν πίσω στον χρήστη με νέα, ξεχωριστή συνδρομή.

Μιλάμε για Milk Cow GIF by TRT

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, oraiustepe είπε

Ας παραθέσει κάποιος χρήστης με 65+ watt απο κινητο που έχει δύο χρόνια την υγεία της μπαταρίας μέσω του accubattery. Ναι δεν είναι ακριβής εφαρμογή αλλά για να έχει στο περίπου μια εικόνα είναι καλό. δηλαδή δε θα σου γράψει 80% υγεία και η μπαταρία σου θα είναι στο 50%. Και ας παραθέσει και ένας χρήστης την υγεία της μπαταρίας απο Iphone, samsung Και Pixel δυο χρόνια μετά και να συγκρίνουμε. Εγώ πιστεύω ότι διαφορά δε θα έχουν. Όλα είναι θέμα υπερθέρμανσης της μπαταρίας. Από εκεί χαλάει η μπαταρία. Όσο ανεβαίνουν τα volt και amber η μπαταρία υπερθερμένεται. Ωστόσο έχεις δει κανένα κινέζικο να ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία στη μπαταρία ενω φορτίζει; (και εσύ δε το χειριζεσαι προφανως). Και αυτό γιατί έχουν καταφέρει να κρατάνε τη θερμοκρασία της μπαταρίας χαμηλά κάτι που μπορούν να κάνουν και οι αλλοι κατασκευαστες και θα δεις οτι σε 2-3 χρόνια θα αυξησουν και αυτοι την ταχύτητα φόρτισης και θα το πλασάρουν σαν feature και μετά φυσικά θα σταματήσουμε ως δια μαγειας να λέμε ότι η μεγάλη φόρτιση χαλάει την μπαταρια. Δεν είναι οτι δεν είναι legit ο κινέζος βλέπε xiaomi, honor, huawei. Είναι μεγάλες εταιρείες όσο και να μην τις θεωρείς μεγάλες. Απλά δεν έχουν άλλον τρόπο να χτυπήσουν τους μεγάλους και επέλεξαν αυτόν για να παρουν κόσμο, αλλά με τις σωστές προδιαγραφές. 

Η φθορά της μπαταρίας εξαρτάται από πολλές παραμέτρους. Μέσα σε αυτές είναι ΚΑΙ η ταχύτητα φόρτισης. Ρώτα ένα ηλεκτρολόγο ή έναν ηλεκτρονικό. Είναι φυσικός νόμος με τα τωρινά δεδομένα. Σίγουρα έχουν γίνει βελτιώσεις για να μετριαστεί το φαινόμενο, αλλά παραμένει. Δεν ισχύει επειδή το λέω εγώ.

Είχα Oneplus 8 και ανέβαζε θερμοκρασία στη φόρτιση. Υψηλής ποιότητας τηλέφωνο, παρόλο που ήταν κινέζικο.

Δε θα αυξήσει καμία σοβαρή εταιρεία τη φόρτιση αν δε βεβαιωθεί ότι ανταποκρίνεται στις προσδωκίες της. Δεν το έχει κάνει ούτε η Apple, ούτε η Google, ούτε η Samsung.

Το να σταματήσουμε να το λέμε μελλοντικά, αν δεν αλλαξει κάτι στην τεχνολογία των μπαταριών, δε σημαίνει ότι δε θα ισχύει. Απλά θα μας το επιβάλλουν. 

Δεν είναι θέμα για το αν είναι ή όχι legit ο κινέζος. Ο κινέζος βγάζει 1 μοντέλο κάθε μήνα. Πουλάει hardware με το κιλό. Δεν ασχολείται με τη μακροβιώτητα. 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

τι κάνει η μπαταρία? θα θελα πολύ να σου απαντήσω από το παλιό μου android του 2013 κινητό αλλά δυστυχώς με το που ανοίξω home screen και πατήσω να ανοίξουν τα data θα κλείσει από μπαταρία 100-0.

Εδω μιλαμε αν χαλαει πιο πολυ απο τη γρηγορη φορτιση. 

35 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Σίγουρα θα πρέπει να βρει κάτι για σπρώξει τον κόσμο στα pro μοντέλα. Όλες το κάνουν. Δεν πχ το Galaxy S24 με το S24 Ultra. Τα ίδια είναι; Προφανώς και θα πρέπει να βάλουν κάτι παραπάνω για να σε πείσουν. Επειδή η μόνη non-pro έκδοση σε Apple που έχω είναι το κινητό, στο γράφω ότι δεν είναι κάτι σοβαρό για το μέσο χρήστη. 

Πχ έχω ipad pro M1 και macbook M3 pro (11 cores). Και τα 2 υποστηρίζουν 120Hz. Μόνο στο Macbook το έχω και δεν τρελαίνομαι κιόλας. Πχ όταν πάω από το Macbook στο iphone δεν λέω "πω πω τί χάλια  φαίνεται η οθόνη". Δεν με ενοχλεί καν.

Κάτσε εσύ να παραμετροποιήσεις τέτοια ανοιχτά πρωτοκολλα... Το optimization πάει περίπατο σε όσα αναφέρεις. 

Ο μέσος χρήστης δεν έχει καμία όρεξη να παραμετροποιεί ο ίδιος κάθε συσκευή που συνδέεται στο οικοσύστημα. Στην Apple και στη Samsung, με τη λιγότερη δυνατή παραμετροποίηση, οι συκευές δουλεύουν άψογα. Αυτό κερδίζεις. 

Τι ειναι αυτα που λες; Κανεις παραμετροποιηση με το ΒΤ; Με το wifi; Με τις φωτο απο μια συσκευη στην αλλη; Αστε, φαινεται δεν το κατεχεις το αθλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, oraiustepe said:

Ακούω και ξανα ακούω για το οικοσυστημα της apple και καποιο σοβαρο λόγο δε βρισκω να πας σε αυτό το οικοσυστημα. Τι παραπάνω προσφέρει από αυτό του android; Ίσα ίσα προσφέρει πολύ λιγότερα. Λιγότερες παρεμετροποιήσεις λογισμικού, κλειδωμένο λειτουργικό μπορείς να κάνεις πραγματα εύκολα μονο αν εχεις και άλλες apple συσκευές απαράδεκτο εν ετη 2024, δεν βρίσκεις σπασμένες εφαρμογές (vanced, spotify κλπ), ανύπαρκτο ai σε σχεση με samsung και Pixel, λιγότερες επιλογές παραμετροποίησης στην κάμερα σε σχέση με samsung που έχει επιλογές και για τον πιο απαιτητικό χρήστη, χειρότερο hardware απο s24 ultra. Για ένα βίντεο έχουν να περηφανεύονται και μια κύρια κάμερα σε auto mode α και ένα μηλαράκι χαχα. Ούτε στον κόπο δεν μπαίνουν να βάλουν ενα exclusive feature. (samsung anti glare Οθονη και Pixel θερμόμετρο). Δηλαδή για εξηγησε μου απο τη δική σου την πλευρά τι δεν παίζεται στο οικοσύστημα της apple. 

Ως νυν χρήστης Google pixel για 3 γενιές και πρώην χρήσης iphone για εμένα ισχύουν τα εξής

1) Κουράστηκα από τη google να ανακοινώνει features και να έρχονται πετσοκομμενα μετά από 1 χρόνο

2) Να το βράσω το "A.I". Δε μου χρειάζεται κάπου

3) Ένα pixel κινητό, μαζί με pixel ακουστικά και ρολογακι είναι μακράν υποδεέστερο από τα αντίστοιχα της apple. Ακόμα και το πιο φθηνό iPad προσφέρει ΠΟΛΥ καλύτερη εμπειρία χρήσης από το πιο ακριβό android. Ας μη μιλήσω για Pixel tablet που ήταν για τα σκουπίδια. 

4) Σπασμένα δε με ενδιαφέρουν 

5) Δε με ενδιαφέρει αν ένα λειτουργικό κλειδωμένο η όχι, αλλά να κάνω τη δουλειά μου. 

6) Παραδόξως οι εφαρμογές της Google για iOS λειτουργούν καλύτερα σε σχέση με του android!

7) Είμαι σε ένα στάδιο της ζωής μου που θέλω κάποια πράγματα να δουλεύουν ΣΩΣΤΑ. Χωρίς ψάξιμο, χωρίς αλχημείες, απλά να δουλεύουν. 

Για τα δικά μου δεδομένα, το οικοσύστημα της apple είναι μακράν ανώτερο. Για τα δικά σου όχι. Γούστα είναι αυτά 

Επεξ/σία από αποστόλης
  • Like 8
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, αποστόλης είπε

Ως νυν χρήστης Google pixel για 3 γενιές και πρώην χρήσης iphone για εμένα ισχύουν τα εξής

1) Κουράστηκα από τη google να ανακοινώνει features και να έρχονται πετσοκομμενα μετά από 1 χρόνο

2) Να το βράσω το "A.I". Δε μου χρειάζεται κάπου

3) Ένα pixel κινητό, μαζί με pixel ακουστικά και ρολογακι είναι μακράν υποδεέστερο από τα αντίστοιχα της apple. Ακόμα και το πιο φθηνό iPad προσφέρει ΠΟΛΥ καλύτερη εμπειρία χρήσης από το πιο ακριβό android. Ας μη μιλήσω για Pixel tablet που ήταν για τα σκουπίδια. 

4) Σπασμένα δε με ενδιαφέρουν 

5) Δε με ενδιαφέρει αν ένα λειτουργικό κλειδωμένο η όχι, αλλά να κάνω τη δουλειά μου. 

6) Παραδόξως οι εφαρμογές της Google για iOS λειτουργούν καλύτερα σε σχέση με του android!

Για τα δικά μου δεδομένα, το οικοσύστημα της apple είναι μακράν ανώτερο. Για τα δικά σου όχι. Γούστα είναι αυτά 

Αυτό που ο κόσμος φεύγει πχ από iPhone και πάει σε pixel δεν το καταλαβαίνω. Τι το καλό έχουν αυτά τα κινητά? το UI είναι χάλια (καλύτερα πάνε σε OneUI). Στο μόνο που τα παραδέχομαι (χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία βέβαια αλλά για να το λένε τόσοι...) είναι ότι έχουν καλή κάμερα. Αλλά και πάλι σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cat1967 είπε

Εδω μιλαμε αν χαλαει πιο πολυ απο τη γρηγορη φορτιση. 

Τι ειναι αυτα που λες; Κανεις παραμετροποιηση με το ΒΤ; Με το wifi; Με τις φωτο απο μια συσκευη στην αλλη; Αστε, φαινεται δεν το κατεχεις το αθλημα.

Εσύ τί είναι αυτά που λες; Τί εννοείς παραμετροποίηση με το BT; με το wifi; Τις φωτό από μία συσκευή σε άλλη;...

Και τελικά τί σχέση έχουν όλα αυτά με τα ανοιχτά πρωτοκολλα και τη δημιουργία οικοσυστήματος;

Εξήγησε και σε εμένα τον αδαή... Δεν πετάμε απλά λέξεις για να εντυπωσιάσουμε τον κόσμο. Οι περισσότεροι εδώ έχουν χορτάσει από γενικολογίες. Αν έχεις να πεις κάτι, να αποφεύγεις τους χαρακτηρισμούς και να επικεντρώνεσαι στην επιχειρηματολογία. Αρκετή τοξικότητα έχουμε φάει κατά καιρούς...

 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ScorpioX777 said:

Μην κοροιδευομαστε δεν ειμαστε εμεις εδω μεσα οι μεσοι χρηστες μειονοτητα ειμαστε, οι μεσοι χρηστες ειναι εκει εξω που η πλειονοτητα δεν ξερει καν τι ειναι τα Hz...

Φυσικά, είμαι power user κι έχω συσκευή 4 χρόνων που την πήρα τότε 400 ευρώ, και τώρα το μήλο ζητάει 900 για 60hz, δεν είμαστε καλά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, atypicalcoder said:

Αυτό που ο κόσμος φεύγει πχ από iPhone και πάει σε pixel δεν το καταλαβαίνω. Τι το καλό έχουν αυτά τα κινητά? το UI είναι χάλια (καλύτερα πάνε σε OneUI). Στο μόνο που τα παραδέχομαι (χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία βέβαια αλλά για να το λένε τόσοι...) είναι ότι έχουν καλή κάμερα. Αλλά και πάλι σιγά.

Κάμερα (φωτό όχι βίντεο δυστυχώς, γρήγορα updates κάθε μήνα και καθαρό android χωρίς bloatware. Αυτά είναι τα βασικά sale points. Προσωπικά θα έβαζα και ανταγωνιστική τιμή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, JcD είπε

Φυσικά, είμαι power user κι έχω συσκευή 4 χρόνων που την πήρα τότε 400 ευρώ, και τώρα το μήλο ζητάει 900 για 60hz, δεν είμαστε καλά!

Όπως κάθε προϊόν: Δεν είναι όλα τα προϊόντα για όλους.

Για εσένα, που θέλεις αυτά που θέλεις, δεν κάνει. Είναι κακό για όλους; Όχι. 

Οι περισσότεροι χρήστες δεν ξέρουν καν τί είναι τα Hz στην οθόνη και ποια είναι η διαφορά τους.

Οι περισσότεροι θέλουν γρήγορο, απροβλημάτιστο κινητό με καλή κάμερα και αναβαθμίσεις σε βάθος χρόνου. Κάποιοι θα μιλήσουν και για αξία μεταπώλησης... Κανένα android δεν το δίνει όλο το πακέτο. Ακόμα και εκεί όμως δεν τους ενδιαφέρει όλους. Πχ σε κάποιους οι λέξεις "ασφάλεια" ή "αναβαθμίσεις" είναι παραμύθια, αρκεί να είναι επαρκώς γρήγορο με αξιοπρεπείς κάμερες, σε χαμηλή τιμή.

Το θέμα είναι τί ζητάς. Δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ.

25 λεπτά πριν, αποστόλης είπε

Κάμερα (φωτό όχι βίντεο δυστυχώς, γρήγορα updates κάθε μήνα και καθαρό android χωρίς bloatware. Αυτά είναι τα βασικά sale points. Προσωπικά θα έβαζα και ανταγωνιστική τιμή. 

Είδες τις τιμές της τελευταίας γενιάς;...

Πρόσθεσε σε αυτά που γράφεις: χάλια επεξεργαστές (για την τιμή τους) και υψηλές τιμές.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...