Προς το περιεχόμενο

Η Apple παρουσιάζει το iPhone 16 και νέες συσκευές στις 9 Σεπτεμβρίου


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Δεν χρειάζεται κανένα οφθαλμίατρο. Όντως η κίνηση των 60Hz στα iphones είναι τόσο ομαλή που ο μόνος τρόπος να το καταλάβεις είναι να το βάλεις δίπλα δίπλα με ένα των 120Hz.

Εκτός αυτού ποιο κινητό έχει μόνιμα τα 120Hz και πόσοι χρήστες το επιλέγουν; Όλοι βάζουν το αυτόματο για εξοικονόμηση μπαταρίας, οπότε ένα σημαντικό μέρος της χρήσης τους είναι στα 60Hz.

Τέλος, υπάρχουν και κάποιοι, όπως ο υποφαινόμενος, που ενώ έχουν τη δυνατότητα των 120Hz, προτιμούν τα 60Hz και 1-1,5 ώρα SOT επιπλέον στις 9-10 συνολικά. Έχω το ipad pro, οθόνη 120Hz, μόλις το έβαλα στα 120Hz και έχασα 1-1,5 ώρα SOT δεν το ξαναέκανα. Προτιμώ αυτονομία. Μόνο το macbook pro το έχω στα 120Hz, αλλά εκεί η διαφορά στη μπαταρία είναι πολύ μικρή, γιατί η αυτονομία, συνολικά , είναι παραπάνω από ικανοποιητική και πάλι δεν τρελαίνομαι... Έχει διαφορά στην κύλιση, αλλά, για εμένα, δεν αξίζει την θυσία στην αυτονομία. 

Αυτό το έκανα από την εποχή του Poco X3 με τα 120Hz έχανες περίπου 20-25% μπαταρία. Το ίδιο και στο Oneplus 8 που πήρα μετά. Δεν άξιζε.

Με τους φορτιστές έχει λυθεί το θέμα. Ειδικά τους γρήγορους. Ξευτιλα apple Samsung που φορτίζουν με ρυθμούς 10ετιας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 minute ago, cat1967 said:

Με τους φορτιστές έχει λυθεί το θέμα. Ειδικά τους γρήγορους. Ξευτιλα apple Samsung που φορτίζουν με ρυθμούς 10ετιας. 

Δεν έχει λυθεί κανένα θέμα μιας και οι μπαταρίες σου "μένουν στο χέρι" πολύ πιο γρήγορα όσο η ταχύτητα της φόρτισης αυξάνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, cat1967 είπε

Με τους φορτιστές έχει λυθεί το θέμα. Ειδικά τους γρήγορους. Ξευτιλα apple Samsung που φορτίζουν με ρυθμούς 10ετιας. 

Το θέμα είναι ο φορτιστής; Το ότι στο Oneplus 8 πχ έβλεπα 8-8.30 SOT στα 60Hz και 6-6.30 στα 120Hz το έσωζε η μισή ώρα που ήθελε για να φορτίσει από 0-90% περίπου; Αν ήμουν στο δρόμο; Η διαφορά είναι μεγάλη και η διαφορά στην εμπειρία χρήσης δεν αξίζει τη θυσία στη μπαταρία για εμένα. 

Εκτός αυτού με τους ρυθμούς φόρτισης των σημερινών κινητών παίρνεις και τη μπαταρία στα χέρια σε σύντομο χρονικό διάστημα. Ευχαριστώ, αλλά δε θα πάρω.... Αν δε θέλεις να πω για την Apple, θα πω ότι στη Samsung κάτι ξέρουν... Το ίδιο και στη Google με τα pixel... Δεν είναι χαζοί αυτοί και έξυπνοι οι Κινέζοι.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Εγκληματικό για ποιον; Αν θέλω αυτονομία είναι εγκληματικό να το έχω στα 120Hz. Για την ακρίβεια θα προτιμούσα μεταβλητό ρυθμό ανανέωσης μέχρι τα 60Hz.

Αλλιώς είναι εγκληματικό το 120Hz για τη μπαταρία.

Εκτός αυτού, το έχεις μόνιμα στα 120Hz και όταν διαβάζεις ένα άρθρο ή ένα κείμενο; Ή όταν βλέπεις μία φωτογραφία; Απίστευτη σπατάλη... 

Συνολικά, γούστα είναι αυτά. Εγώ προτιμώ οτιδήποτε ανεβάζει την αυτονομία χωρίς να επιβαρύνει τις επιδόσεις. Είμαι από αυτούς πχ που σε oled οθόνη βάζουν τα πάντα μαύρα για να ανεβάσουν την αυτονομία. 

Εχω κανει μετρηση με οσο γινοταν ιδια χρηση και ειδα ενα 10% διαφορα στη μπαταρια, δεν με ενοχλει καθολου...

Επεξ/σία από ScorpioX777
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Εχω κανει μετρηση με οσο γινοταν ιδια χρηση και ειδα ενα 10% διαφορα, δεν με ενοχλει καθολου...

Γούστα είναι αυτά. Για εμένα μετράει περισσότερο η αυτονομία. Η κίνηση στην οθόνη είναι το λιγότερο που με απασχολεί.

9 λεπτά πριν, cat1967 είπε

Το ότι χαλάει η μπαταρία είναι παραμύθι. Καμμία μελέτη δεν έχει δείξει κάτι τέτοιο. 

Υπάρχουν αρκετές μελέτες που το αποδεικνύουν. Η βασική θεωρία είναι ότι η γρήγορη φόρτιση αυξάνει τη θερμοκρασία της μπαταρίας και δημιουργεί μεγαλύτερη πίεση στα ηλεκτρόδια της μπαταρίας, προκαλώντας φθορά σε βάθος χρόνου. Έρευνα από το Πανεπιστήμιο του Stanford έχει επιβεβαιώσει ότι η επαναλαμβανόμενη γρήγορη φόρτιση μπορεί να αυξήσει τη θερμοκρασία της μπαταρίας, επιταχύνοντας την υποβάθμισή της. Μελέτες που δημοσιεύθηκαν σε επιστημονικά περιοδικά όπως το Journal of Power Sources και το Electrochimica Acta έχουν επίσης καταγράψει ότι οι γρήγορες φορτίσεις μπορούν να μειώσουν τη διάρκεια ζωής των μπαταριών κατά 20-30% σε σχέση με τη φόρτιση με πιο αργούς ρυθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο γραφικός και αν ακούγομαι, για εμένα τα 60hz το 2024 προς 2025 σε αυτά τα λεφτά δεν είναι καν απογοητευτικό, αλλά απάτη κανονική...

Κάπου έλεος, το φτηνιάρικο poco που είχα πριν 3 χρόνια είχε 120hz και δεν έχει ένα νεο iphone των 900€;

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Το θέμα είναι ο φορτιστής; Το ότι στο Oneplus 8 πχ έβλεπα 8-8.30 SOT στα 60Hz και 6-6.30 στα 120Hz το έσωζε η μισή ώρα που ήθελε για να φορτίσει από 0-90% περίπου; Αν ήμουν στο δρόμο; Η διαφορά είναι μεγάλη και η διαφορά στην εμπειρία χρήσης δεν αξίζει τη θυσία στη μπαταρία για εμένα. 

Εκτός αυτού με τους ρυθμούς φόρτισης των σημερινών κινητών παίρνεις και τη μπαταρία στα χέρια σε σύντομο χρονικό διάστημα. Ευχαριστώ, αλλά δε θα πάρω.... Αν δε θέλεις να πω για την Apple, θα πω ότι στη Samsung κάτι ξέρουν... Το ίδιο και στη Google με τα pixel... Δεν είναι χαζοί αυτοί και έξυπνοι οι Κινέζοι.

ασε το εχουμε μαθει το παραμυθι. σε 2-3 χρονια που δε θα εχουν τι να βαλουν σαν σοβαρο feature θα σου πεταξουν ενα 65 watt φορτιση και οι τρεις τους. Αντιθετα οι κινεζοι υποσχονται 1000+ φορτισεις και να μενει 80% υγεία με τα 80-120 watt φορτιση που δινουν και δε νομιζω να υπαρχει καποια ερευνα που αποδεικνυει το αντιθετο. Απλά η google, η samsung και η apple δε καθονται να ασχοληθουν γιατι οι κυριοι ανταγωνιστες τους δηλαδη οι προαναφερθεντες δεν εχουν ανεβασει την ταχυτητα φορτισης οποτε σου λεει ουτε εγω θα το κανω. Δε γινεται εν ετη 2024 κινητο των 1000+ ευρω να κανει 2 ωρες να φορτισει. Το 24 ultra από την αλλη σου ζηταει ειδικο καλωδιο και φορτιστη για να φορτισει στη μια ωρα που ειναι επισης κακος χρονος. Μισή ώρα πρεπει να κανουν τα κινητα τετοιων χρηματων να φορτιζουν. Απαραδεκτο. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Όσο γραφικός και αν ακούγομαι, για εμένα τα 60hz το 2024 προς 2025 σε αυτά τα λεφτά δεν είναι καν απογοητευτικό, αλλά απάτη κανονική...

Κάπου έλεος, το φτηνιάρικο poco που είχα πριν 3 χρόνια είχε 120hz και δεν έχει ένα νεο iphone των 900€;

 

Αυτό είναι λογικό λάθος. Είναι σαν να λες ότι "το Xiaomi redmi note 6, κινητό 6 ετών και η μπαταρία κρατούσε 1,5 μέρα, ενώ το Galaxy 24 Ultra, των 1200€ και κρατάει μόνο μία".

Θέλεις να συγκρίνουμε συνολικά το poco που αναφέρειςμε ένα σύγχρονο iphone; 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Αυτό είναι λογικό λάθος. Είναι σαν να λες ότι "το Xiaomi redmi note 6, κινητό 6 ετών και η μπαταρία κρατούσε 1,5 μέρα, ενώ το Galaxy 24 Ultra, των 1200€ και κρατάει μόνο μία".

Θέλεις να συγκρίνουμε συνολικά το poco που αναφέρειςμε ένα σύγχρονο iphone; 

Κανένα λογικό λάθος, ένα παράδειγμα έδωσα αναφορικά με ένα βασικό πια feature το οποίο εσκεμμένα η Apple το κόβει για να σπρώξει τον κόσμο στα Pro μοντέλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, αποστόλης είπε

Preorder μαζί με ρολογακι. Το οικοσύστημα της apple απλά ΔΕΝ παίζεται. Με κούρασε το pixel πααααααρα πολύ. 

Ακούω και ξανα ακούω για το οικοσυστημα της apple και καποιο σοβαρο λόγο δε βρισκω να πας σε αυτό το οικοσυστημα. Τι παραπάνω προσφέρει από αυτό του android; Ίσα ίσα προσφέρει πολύ λιγότερα. Λιγότερες παρεμετροποιήσεις λογισμικού, κλειδωμένο λειτουργικό μπορείς να κάνεις πραγματα εύκολα μονο αν εχεις και άλλες apple συσκευές απαράδεκτο εν ετη 2024, δεν βρίσκεις σπασμένες εφαρμογές (vanced, spotify κλπ), ανύπαρκτο ai σε σχεση με samsung και Pixel, λιγότερες επιλογές παραμετροποίησης στην κάμερα σε σχέση με samsung που έχει επιλογές και για τον πιο απαιτητικό χρήστη, χειρότερο hardware απο s24 ultra. Για ένα βίντεο έχουν να περηφανεύονται και μια κύρια κάμερα σε auto mode α και ένα μηλαράκι χαχα. Ούτε στον κόπο δεν μπαίνουν να βάλουν ενα exclusive feature. (samsung anti glare Οθονη και Pixel θερμόμετρο). Δηλαδή για εξηγησε μου απο τη δική σου την πλευρά τι δεν παίζεται στο οικοσύστημα της apple. 

Επεξ/σία από oraiustepe
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εννοια οικοσυστημα ειναι μια απατη και ουσιαστικα ειναι περιορισμος επιλογων του χρηστη. Αυτο που θα επρεπε να ζηταμε ειναι διασυνδεσιμοτητα και ανοιχτα συστηματα και πρωτοκολλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, oraiustepe είπε

ασε το εχουμε μαθει το παραμυθι. σε 2-3 χρονια που δε θα εχουν τι να βαλουν σαν σοβαρο feature θα σου πεταξουν ενα 65 watt φορτιση και οι τρεις τους. Αντιθετα οι κινεζοι υποσχονται 1000+ φορτισεις και να μενει 80% υγεία με τα 80-120 watt φορτιση που δινουν και δε νομιζω να υπαρχει καποια ερευνα που αποδεικνυει το αντιθετο. Απλά η google, η samsung και η apple δε καθονται να ασχοληθουν γιατι οι κυριοι ανταγωνιστες τους δηλαδη οι προαναφερθεντες δεν εχουν ανεβασει την ταχυτητα φορτισης οποτε σου λεει ουτε εγω θα το κανω. Δε γινεται εν ετη 2024 κινητο των 1000+ ευρω να κανει 2 ωρες να φορτισει. Το 24 ultra από την αλλη σου ζηταει ειδικο καλωδιο και φορτιστη για να φορτισει στη μια ωρα που ειναι επισης κακος χρονος. Μισή ώρα πρεπει να κανουν τα κινητα τετοιων χρηματων να φορτιζουν. Απαραδεκτο. 

Δεν το έμαθες καλά το παραμύθι. Η Apple δεν βάζει κάτι στις συσκευές της αν δεν πληρεί τα στάνταρ της. Δεν αντιγράφει απλά.

Οι κινέζοι όλο υποσχονται... Στην πράξη χάνουν. Όπως ξαναέγραψα υπάρχουν  αρκετές μελέτες που αποδεικνύουν την αυξημένη φθορά των μπαταριών από την συνεχόμενη γρήγορη φόρτιση.

 Απλά η google, η samsung και η apple είναι πιο σοβαρές εταιρείες και δε ποντάρουν σε απλές υποσχέσεις, συνήθως...

Το iphone 15, το απλό φορτίζει σε 1 ώρα από 0-80% και σε άλλα 50 λεπτά από το 80-100%. Προσωπικά δεν το φορτίζω σχεδόν ποτέ πάνω από 80%.

Άλλο τι χρόνο θέλεις εσύ και άλλο ποιος χρόνος είναι αποδεκτός από τη μπαταρία, ώστε να μην φθείρεται. Όπως έγραψα και παραπάνω, υπάρχουν αρκετές σοβαρές μελέτες που το υποστηρίζουν.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα leaks δεν λέγανε για 10? πως τους πετσόκοψες έτσι ρε apple. Δεν σε πάω σε γενικές γραμμές γιατί πουλάς αέρα, αλλά αυτό που τους γλεντάς το διασκεδάζω.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...