Προς το περιεχόμενο

Η Apple παρουσιάζει το iPhone 16 και νέες συσκευές στις 9 Σεπτεμβρίου


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
36 minutes ago, Volga said:

...Δεν λεει κανεις το αντίθετο. Στην τιμή κολλάμε. Καλώς και τα καταφέρνει το super optimized της λειτουργικό να τα τρεχει αψογα. Αλλά επειδή το RnD του λειτουργικού έχει περάσει χρόνια τώρα, δεν μπορώ να δεχθώ τα 60 hz οθόνης και 128GB χώρο το 2024 στα 900 ευρώ φιλε μου. Ξέρω και ξέρεις οτι αυτά βρίσκονται σε κινητά των 150 ευρώ πλέον.  Ε κάπου για γέλια ειναι η κατάσταση.

Ταυτόχρονα όμως είναι για γέλια και η άποψη πως ένα κινητό των 150 ευρώ μπορεί να συγκριθεί άμεσα με ένα των 900... Που καταλαβαίνεις πως αν ίσχυε κάτι τέτοιο, όλος ο κόσμος θα έπαιζε μπουνιές στα καταστήματα για να προλάβει τη σουπερ ΕΦΚΕΡΟΙΑ των 150 ευρώ! :) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

53 minutes ago, megapaixtaras said:

στην αμερικη δνε σε ρωτανε τι τηλεφωνο εχεις αλλα τι iphone εχεις..επισης εδω αν ρωτησεις ενα παιδι τι κινητο θελει ,θα σου πει iphone,φανταζομαι οτι στην ηλικια των 13-14 δεν ξερει τι ειναι μαρκετινγκ..απλα για να καταλαβουμε οτι ναι μεν ειναι το λογισμικο αλλα πρωτα απολα μετραει σε ολα τα αντικειμενα η σχεδιαση και εκει ειναι ο αναμφισβητητος νικητης γιαυτο το θελουν ολοι.δεν βαζω υλικα κατασκευης που ειναι κλασης ανωτερα απο των αλλων.

θεωρω οτι η μεγαλυτερη μεριδα αγοραστων μπορει να ειναι απλα φαν που μπορει και να δυσκολευονται να το αγορασουν αλλα το θελουν και αυτο δειχνει την αξια του..και δεν το θελουν για να δειξουν μουρη,οκ υπαρχει ενα τετοιο ποσοστο παντα,αλλα γιατι τους αρεσει σαν αντικειμενο και θελουν να κανουν την υπερβολη.θυμαμαι οτι ειχα παρει μαθητης-φοιτητης τοτε απο το χαρτζιλικι μου,τα πρωτα μου τζορνταν τα μαυρα 4αρια για οποιον γνωριζει..25.000 δραχμες οταν τα περισοτερα κοστιζαν στα μισα χρηματα.τα φορουσα μεχρι και τρυπια.τα γουσταρα  ακομα και ετσι.οσοι γνωριζουν απο σνικερς ξερουν ποσο μπροστα ηταν,δεν ηταν μονο για μουρη.και εκανα υπερβαση δεν τα ειχα  τα χρηματα,εκανα οικονομιες.γιατι οχι και για ενα iphone?ας βγαζεις 700 ευρω,τα δινεις οπου θελεις..μπορει να οδηγεις ενα γιαρις και να εχεις iphone,δεν θες να τα δωσεις σε αυτοκινητο,δεν ειναι το φορτε σου.αλλα θελεις σε κινητο.ο καθενας οπου θελει παντα κανει μια υπερβαση.αλλος τα δινει σε ταξιδια.δλδ αν βγαζεις 700 ευρω ,και τα δωσεις για ενα ταξιδι,που ειναι νομιζω απο οτι καλυτερο για να ξδεψεις χρηματα σαν σταση ζωης,θα σε κρινει κανεις αρνητικα? οχι..αν τα δωσεις ομως για ενα αντικειμενο ειτε αυτο ειναι φωτιστικο,ειτε πινακας ειτε ενα κινητο,που ειναι και αντικειμενα,οχι αερας οπως το ταξιδι που το πληρωσες αλλα δεν κρατας τιποτα υλικο,παρα μονο υψηληςξιας αναμνησεις και εμπειριες ,ολοι θα σε κρινουν αρνητικα.

αλλα και για μουρη καποιος να τα αγορασει αυτο δειχνει οτι ειναι ενα αντικειμενο που οι αλλοι το θαυμαζουν.ε κατι καλο θα εχει για να το θαυμαζουν αλλιως δεν θα εχει τετοια αξια.δεν ειδα καποιον να αγοραζει ναυαρχιδα σαμσουνγκ,παροτι εχω και εγω ενα παλιο, και να το κοιτανε με θαυμασμο οι διπλα του.

αν τελος παντων δεν υπηρχε το iphone δεν θα πιεζονταν ο ανταγωνισμος για κατι καλυτερο.την επανασταση την εφερε το πρωτο σμαρτ τηλεφωνο απο την ιδια εταιρεια.εχει βαλτωσει λιγο? ναι ..αλλα νομιζω οτι σε ολα τα αντικειμενα το βλεπω αυτο,ειναι σημειο των καιρων.

αν περιμενουμε παντως μια εταιρεια να καινοτομησει σχεδιαστικα ξερουμε οτι αυτη θα το κανει και οχι καποια ασιατικη.αλλιως αν θελουμε ολοι ενα μεσο κινητο αξιας θα αγοραζαμε απο αυτους μονο.

Μόλις περιέγραψες όλο το πρόβλημα που υπάρχει και πολύ αναλυτικά μάλιστα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θα ήθελα προσωπικά από μια συσκευή είναι να μην γλιστράει η εξωτερική του επιφάνεια ώστε να μην χρειάζεται θήκη και να απολαμβάνεις την συσκευή στο χέρι σου χωρίς να αυξάνεται ο όγκος και επίσης να επανέλθουν οι αποσπώμενες μπαταρίες. Τα υπόλοιπα είναι "περσινά ξινά σταφύλια". Μόνο το software έχει πλέον σημασία ενώ το hardware έχει φτάσει σε επίπεδο που μια αναβάθμιση ανά πέντε με επτά χρόνια είναι υπεραρκετή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελαχιστες αλλαγες οπως γινεται απο ολους πια, τα 60Hz απλα απαραδεκτα για αλλη μια χρονια...

Πιστευω ομως οτι θα πουλησουν πολυ καλα λογω του AI που θα ερθει στο 18.1 οπως εγινε και με το Ultra, θελει κατι καινουργιο ο κοσμος για να βρει λογο αλλαγης εστω και αν αυτο ειναι ψιλο gimmick...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, magicnumbers said:

Με 900 ευρω δεν εισαι μεσος.χρηστης..μεσο θυμα του μάρκετινγκ εισαι οταν το poco του 300ευρου εχει 120hz

Δεν σε αναγκαζει κανενας να το αγορασεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, farcry33 said:

Για τον μέσο χρήστη είναι υπέρ αρκετά.

Καλημέρα, είμαι ο μέσος χρήστης με συσκευή του 2020 και έχω 120hz 😄

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως το 15 PM το υπέρ ευχαριστήθηκα.. 

Μπαταρία , ελαφρύ και αρκετά γρήγορο σε όλα του.. 

Τώρα βέβαια το βαρέθηκα και πήγα σε  fold 6 μεριά..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέω να μην το ξαναπάρω και να παραμείνω φτωχός στην τεχνολογική εξέλιξη και οικονομικά εύρωστος στο πορτοφόλι.

Σημείωση:

Μακάριοι οι φτωχοί τω πνεύματι γιατί αυτοί θα κατακτήσουν την Βασιλεία των ουρανών.

Το Χρήμα πολύ εμίσησαν το πολύ χρήμα ουδείς.

Λέω να παραμείνω στην Γήινη φτωχή ταπεινή Xiaomi των 1000 ευρώ.

 

 

Επεξ/σία από alexpap
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, JcD είπε

Καλημέρα, είμαι ο μέσος χρήστης με συσκευή του 2020 και έχω 120hz 😄

Μην κοροιδευομαστε δεν ειμαστε εμεις εδω μεσα οι μεσοι χρηστες μειονοτητα ειμαστε, οι μεσοι χρηστες ειναι εκει εξω που η πλειονοτητα δεν ξερει καν τι ειναι τα Hz...

Επεξ/σία από ScorpioX777
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Μην κοροιδευομαστε δεν ειμαστε εμεις εδω μεσα οι μεσοι χρηστες μειονοτητα ειμαστε, οι μεσοι χρηστες ειναι εκει εξω που η πλειονοτητα δεν ξερει καν τι ειναι τα Hz...

Και εδώ μέσα οι 9 στους 10 μέσοι χρήστες είναι. Χάζι στα σοσιαλ και κανένα μήνυμα κανένα στοίχημα κλπ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Θα προτιμούσα κάθετη διάταξη στις κάμερες και στα pro. Επίσης τα 120 GB και τα 60Hz ανανέωση είναι απαράδεκτα σε αυτή την τιμή και όποιος λέει ότι δεν βλέπει διαφορά στην κύλιση της οθόνης χρειάζεται οφθαλμίατρο. 

Δεν χρειάζεται κανένα οφθαλμίατρο. Όντως η κίνηση των 60Hz στα iphones είναι τόσο ομαλή που ο μόνος τρόπος να το καταλάβεις είναι να το βάλεις δίπλα δίπλα με ένα των 120Hz.

Εκτός αυτού ποιο κινητό έχει μόνιμα τα 120Hz και πόσοι χρήστες το επιλέγουν; Όλοι βάζουν το αυτόματο για εξοικονόμηση μπαταρίας, οπότε ένα σημαντικό μέρος της χρήσης τους είναι στα 60Hz.

Τέλος, υπάρχουν και κάποιοι, όπως ο υποφαινόμενος, που ενώ έχουν τη δυνατότητα των 120Hz, προτιμούν τα 60Hz και 1-1,5 ώρα SOT επιπλέον στις 9-10 συνολικά. Έχω το ipad pro, οθόνη 120Hz, μόλις το έβαλα στα 120Hz και έχασα 1-1,5 ώρα SOT δεν το ξαναέκανα. Προτιμώ αυτονομία. Μόνο το macbook pro το έχω στα 120Hz, αλλά εκεί η διαφορά στη μπαταρία είναι πολύ μικρή, γιατί η αυτονομία, συνολικά , είναι παραπάνω από ικανοποιητική και πάλι δεν τρελαίνομαι... Έχει διαφορά στην κύλιση, αλλά, για εμένα, δεν αξίζει την θυσία στην αυτονομία. 

Αυτό το έκανα από την εποχή του Poco X3 με τα 120Hz έχανες περίπου 20-25% μπαταρία. Το ίδιο και στο Oneplus 8 που πήρα μετά. Δεν άξιζε.

  • Like 3
  • Thanks 5
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Δεν χρειάζεται κανένα οφθαλμίατρο. Όντως η κίνηση των 60Hz στα iphones είναι τόσο ομαλή που ο μόνος τρόπος να το καταλάβεις είναι να το βάλεις δίπλα δίπλα με ένα των 120Hz.

Εκτός αυτού ποιο κινητό έχει μόνιμα τα 120Hz και πόσοι χρήστες το επιλέγουν; Όλοι βάζουν το αυτόματο για εξοικονόμηση μπαταρίας, οπότε ένα σημαντικό μέρος της χρήσης τους είναι στα 60Hz.

Τέλος, υπάρχουν και κάποιοι, όπως ο υποφαινόμενος, που ενώ έχουν τη δυνατότητα των 120Hz, προτιμούν τα 60Hz και 1-1,5 ώρα SOT επιπλέον στις 9-10 συνολικά. Έχω το ipad pro, οθόνη 120Hz, μόλις το έβαλα στα 120Hz και έχασα 1-1,5 ώρα SOT δεν το ξαναέκανα. Προτιμώ αυτονομία. Μόνο το macbook pro το έχω στα 120Hz, αλλά εκεί η διαφορά στη μπαταρία είναι πολύ μικρή, γιατί η αυτονομία, συνολικά , είναι παραπάνω από ικανοποιητική και πάλι δεν τρελαίνομαι... Έχει διαφορά στην κύλιση, αλλά, για εμένα, δεν αξίζει την θυσία στην αυτονομία. 

Αυτό το έκανα από την εποχή του Poco X3 με τα 120Hz έχανες περίπου 20-25% μπαταρία. Το ίδιο και στο Oneplus 8 που πήρα μετά. Δεν άξιζε.

24/7 οτιδηποτε αλλο ειναι εγκληματικο... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

24/7 οτιδηποτε αλλο ειναι εγκληματικο... 

Εγκληματικό για ποιον; Αν θέλω αυτονομία είναι εγκληματικό να το έχω στα 120Hz. Για την ακρίβεια θα προτιμούσα μεταβλητό ρυθμό ανανέωσης μέχρι τα 60Hz.

Αλλιώς είναι εγκληματικό το 120Hz για τη μπαταρία.

Εκτός αυτού, το έχεις μόνιμα στα 120Hz και όταν διαβάζεις ένα άρθρο ή ένα κείμενο; Ή όταν βλέπεις μία φωτογραφία; Απίστευτη σπατάλη... 

Συνολικά, γούστα είναι αυτά. Εγώ προτιμώ οτιδήποτε ανεβάζει την αυτονομία χωρίς να επιβαρύνει τις επιδόσεις. Είμαι από αυτούς πχ που σε oled οθόνη βάζουν τα πάντα μαύρα για να ανεβάσουν την αυτονομία. 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...