Προς το περιεχόμενο

Συνελήφθη ο ιδρυτής του Telegram στο Παρίσι με σοβαρές κατηγορίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Ne0n said:

Μάλλον στο δικό σου μυαλό φαίνεται ότι δεν υπάρχει γενικότερα η Δημοκρατία, ή δεν σου αρέσει να υποθέσω;

Δεν υπάρχει λόγος να αρπάζεσαι. 

Πηγαινε μια μερα στα δικαστήρια να παρακολουθήσεις λίγο δημοκρατία. Αν θεωρείς ότι η Ελλάδα δεν ειναι δημοκρατικό κρατος, πες μου ενα δυο που θεωρεις δημοκρατικά κρατη. 

1 minute ago, Vagus. said:

Ποιος μίλησε για υποψίες ;

Μιλάμε για προφανείς ενέργειες πολλών εκατομμυρίων ανθρώπων υπό την προστασία ενός. 
Βγάζει μάτι, εδώ και πολλά χρόνια.

Μαν, μιλάμε για το παράδειγμα σου. Διαβασε το παλι.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 λεπτά πριν, Vagus. είπε

Στο σπίτι ενός φίλου μου, πουλώ ναρκωτικά σε ανήλικα και τα βιάζω όταν είναι σε πνευματική σύγχυση. Μου αρέσει, θέλω να το κάνω, έχω το ελέυθερο. Ο φίλος μου δε φταίει που μου παραχωρεί το χώρο, έχει το ελεύθερο, τον δίνει και σε άλλους. Γιατι να καταστρατηγήσουν την ελευθερία μας ;

Πώς σας φαίνεται εσάς τους υποστηρικτές της διαδικτυακής ελευθερίας το παράδειγμα ; Είναι το διαδίκτυο η άφθονη πηγή συγχωροχαρτιών ;

Διότι αν διαπιστώνατε ότι στο σπίτι του γείτονα μοιράζουν πρέζα, οργανώνουν επίθεση σε δημόσιο χώρο, βιάζουν το παιδί σας, θα τρέχατε με μολότοφ και βαριές για να το κλείσετε/διαλύσετε, ενώ θα ουρλιάζατε δημοσίως για το δικαίωμα στην ασφάλεια.

Το Telegram είναι το νο1 μέσο διάδοσης της πολλαπλά τεκμηριωμένης ως τέτοιας ρωσικής προπαγάνδας, π.χ. Το αποτέλεσμα της διάδοσης αυτής ; Μια συνεχιζόμενη γενοκτονία, η οποία την προηγούμενη βδομάδα βομβάρδισε καφέ για παιδιά. Με παιδιά μέσα.

Καταλαβαίνεις πως το παράδειγμα που αναφέρεις είναι αντίθετο με τη γνώμη σου κ το τελικό σου συμπέρασμα;

Το ότι μπορεί στο διπλανό σπίτι να γίνεται κάτι, σημαίνει πως πρέπει όλοι να βάλουμε καμερες μέσα στα σπίτια μας να μας παρακολουθουνε όταν θέλουνε;

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Δεν υπάρχει λόγος να αρπάζεσαι. 

Πηγαινε μια μερα στα δικαστήρια να παρακολουθήσεις λίγο δημοκρατία. Αν θεωρείς ότι η Ελλάδα δεν ειναι δημοκρατικό κρατος, πες μου ενα δυο που θεωρεις δημοκρατικά κρατη. 

Δεν αρπάζομαι προσπαθώ να καταλάβω που θέλεις να φτάσεις. Δημοκρατίες έχουμε στα περισσότερα κράτη του δυτικού κόσμου και χωρίζονται σε πλήρεις και ελλιπείς, εμείς είμαστε στην δεύτερη περίπτωση. Έάν θέλεις και παράδειγμα Δημοκρατικού κράτους με Πλήρης Δημοκρατία, διάλεξε ένα από την Σκανδιναβία , η τον Καναδά, την Νέα Ζηλανδία κτλ κτλ

Επεξ/σία από Ne0n
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 minutes ago, dbrillis said:

Ωραίο το παράδειγμα σου. 

Το πρόβλημα είναι εσυ μας λες ότι είναι για να πιάσουμε τον εναν στη γειτονιά ειναι εντάξει να εχουμε 24/7 παρακολούθηση σε καθε εναν στη γειτονιά προληπτικά. Και μιας και εχουμε την παρακολούθηση 24/7 ας δουμε και τις συνήθειες τους για να τους πουλάμε πράγματα ή να εχουμε κατι αν τυχον κινηθούν εναντίον κάποιου "δικου μας".

Θα ειχες πρόβλημα αν σε παρακολουθώ εγω; Αν ναι, γιατί; 

 

Δεν χρειάζεται να φτανουμε στα άκρα. Δε νομίζω πως ζήτησε κάποιος συνεχόμενη καταγραφή αυτών των υπηρεσιών. Τα προβλήματα ξεκινούν όταν έχουμε ενδείξεις ή αποδείξεις τέλεσης παράνομων πράξεων και ζητείται από τις αρμόδιες αρχές άρση απορρήτου, όπως συμβαίνει και με τις τηλεφωνικές κλήσεις κλπ. Κατάχρηση αυτής της εξουσίας προφανώς και μπορεί να γίνει. Ταυτόχρονα όμως βλέπουμε πως η κατάχρηση των υπηρεσιών αυτών με ισχυρή κρυπτογράφηση, είναι ακόμη μεγαλύτερη και «άγρια». 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα καλο ντοκιμαντερ το οποιο δειχνει μονο τα επιφανειακα περι παρακολουθησης και στο τι ξερουν για εσενα,εμενα και ολους τα τεχνολογικα μονοπωλια ειναι το Social Dilemma του Netflix. Ο ορος ιδιωτικοτητα δεν συναυδει με τον ψηφιακο κοσμο.Signal κλπ ειναι δημιουργιες ατομων που εφευγαν απο μυστικες υπηρεσιες ταχα μου γιατι δεν τους αρεσε ο τροπος με τον οποιο παρακολοθουσαν τους πολιτες οι big ones.....Τωρα για το telegram ολα ειναι θεμα προπαγανδας,ο τυπος απλα δεν συνεργαζεται και μπαινει στο μενου το κυριως πιατο της ασφαλειας κλπ λες και αμα αποκτησουν προσβαση στα παντα θα εξαλειφθει το οργανωμενο εγκλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dbrillis είπε

 

Μαν, μιλάμε για το παράδειγμα σου. Διαβασε το παλι.

Βλέπεις στο απέναντι σπίτι να μπαινοβγαίνει κατά χιλιάδες κόσμος με μαύρε σακούλες, υπολογιστές, ανήλικα, κοκαποιημένα ζώα, εξοπλισμό κινηματογράφησης. Είμαι απέναντι και καταγγέλλω ύποπτη δραστηριότητα. Το ίδιο και ο διπλανός μου. Οι καταγγελίες γίνονται πολλές χιλιάδες και οι όποιες ελεγκτικές αρχές ξεκινούν την παρακολούθηση του σπιτιού, ως γιάφκας, και των δραστηριοτήτων εντός αυτού.

Χρειάζεται κάμερα σε κάθε σπίτι ; Όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, doubleh είπε

Το ότι μπορεί στο διπλανό σπίτι να γίνεται κάτι, σημαίνει πως πρέπει όλοι να βάλουμε καμερες μέσα στα σπίτια μας να μας παρακολουθουνε όταν θέλουνε;

Φυσικά και όχι, εάν όμως αποδεδειγμένα βλέπεις ότι πχ σε ένα τετράγωνο διακινούνται ναρκωτικά, στην πλατεία του βιάζουν και διακινούνται όπλα, έ τότε θα αρχίσεις να ελέγχεις όλο το τετράγωνο. 

Πραγματικά , ποιος είναι ο συλλογισμός σου δηλαδή;

Επεξ/σία από Ne0n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dbrillis είπε

πως θα εχω υποψίες οτι κάποιος στην γειτονιά μου κανει αυτο που λες αν δεν κοιτάω προς την μερια του; Εγραψες ενα ολόκληρο παράδειγμα, τι καταλαβα λάθος; 

 υπερβολικά μεγάλες σε αριθμό κινήσεις μικρών ποσών ή κινήσεις μεγάλων ποσών χτυπάει κόκκινο στο τραπεζικό σύστημα.

Ξαφνικές αγορές πολλών αγαθών/υπηρεσιών πολυτελείας από άτομα με μέσο εισόδημα.

Ταξίδια σε χώρες με ιστορικό τρομοκρατικών ενεργειών  σε συνδυασμό με keywords στα social posts που εγείρουν ανυσηχιές.

Καταγγελίες από τρίτους για παράνομη δραστηριότητα που θα θεωρηθούν αξιόπιστοι

και πάει λέγοντας....

Τα παραπάνω μπορεί να ξεκινήσουν προκαταρτική έρευνα που μπορεί να οδηγήσει σε αίτημα άρσης απορρήτου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BadBoy είπε

Ωραία όλα αυτά, αλλά ουτοπικά. Δεν υπάρχει ιδιωτικότητα πλέον στο διαδίκτυο. Πολύ αμφιβάλω ότι οι ρώσικες αρχές δεν έχουν πρόσβαση στην πλατφόρμα.

Και να έχουν πολύ καλύτερα από τους Αμερικάνους είσαι.

Αν δεν σχεδιάζεις κάτι κατά της Ρωσίας δεν παίζει να ασχοληθούν μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, alpha1005 είπε

Αυτή είναι η δικαιολογία σου για να μην κάνεις κάτι ; 

Απλά ανήκεις στο παραπάνω γκρουπ που ανέφερα και σίγουρα μένεις άπραγος.

Μπορείς και καλύτερα . 

 

Στο θέμα μας τώρα : Απλά αποδεξου ότι το Telegram πήγε κόντρα στις κυβερνήσεις που θέλουν να παρακολουθούν (ελέγχουν) τους πολίτες τους.

 

Ενώ εσύ είσαι επαναστάτης από το insomnia. Μια χαρά.:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το θέσω κι αλλιώς 

2 λεπτά πριν, savageharis είπε

Δεν υπάρχει δημοκρατία , τι προβλημα

εχουν με

τα κρυπτογραφημένα μηνηματα ;; Θέλουν όλα να τα ελέγχουν ;;

Δημοκρατία δεν σημαίνει ασυδοσία....

Η ελευθερία σου σταματάει εκεί που βλάπτει την κοινωνία.

Δεν είπε κανείς να στέλνουν όλα τα δεδομένα στις αρχές no matter what. Ζητάνε να υπάρχει τρόπος πρόσβασης σε περίπτωση εισαγγελικής παραγγελίας και να υπάρχουν ενδεχομένως αλγόριθμοι που εντοπίζουν τέτοιες κινήσεις.

Τα crypto και εφαρμογές τύπου telegram εμποδίζουν τον εντοπισμό και την απόδειξη κακουργηματικών πράξεων. Οφείλουν να συμμορφωθούν....

πχ
Σε γνωστό μου που πούλησε ακίνητο σε κάτοικο εξωτερικού , λίγες μέρες μετά από την αγοραπωλησία τον πήρε η τράπεζα  και του ζήτησε να αιτιολογήσει την συναλλαγή (γιατί έλαβε αυτό το ποσό). Η τράπεζα είναι υποχρεωμένη να ελέγχει τέτοιες κινήσεις παρότι την συμφέρει η εισροή κεφαλαίων. Δεν μπορούσε να γνωρίζει αν ο γνωστός μου έλαβε τα χρήματα από παράνομη δραστηριότητα.
Το θεωρείς κακό αυτό; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύω ότι είναι πρόσχημα οι κατηγορίες που στηρίχθηκε η σύλληψη του ιδρυτή του telegram. Αλλά επίσης είναι αλήθεια ότι το telegram χρησιμοποιούταν από εκαντοντάδες χιλιάδες άτομα για διαμοιρασμό μη συναινετικής πορνογραφίας χωρίς κανέναν έλεγχο. Ακόμα χειρότερα διαμοιράζονταν σχεδόν ανοιχτά παιδική πορνογραφία που απεικόνιζε ακόμα και βιασμούς απαχθέντων νηπίων.  Αυτές οι ομάδες έκλειναν μετά απο αρκετές ημέρες για τέτοιο βαθμό εγκληματικού περιεχομένου. Αλλά σχεδόν αμέσως οι δημιουργοί τους είχαν τρόπο να δημιουργούν καινούργιες με αποτέλεσμα να υπάρχει τεράστιος όγκος διακινούμενου εγκληματικού περιεχομένου.

 

Συμφωνώ να υπάρχουν εφαρμογές που υποστηρίζουν την ανωνυμία των χρηστών και την ελευθερία λόγου. Είναι απαραίτητες μάλιστα. Με το να απαγορεύσεις το πορνογραφικό περιεχόμενο αφού δεν μπορείς να το ελέγξεις και η εφαρμογή σου γίνεται τόπος τέλεσης εγκλημάτων του χειρότερου είδους δεν θα σταματούσε την εφαρμογή από το να είναι καταφύγιο ανθρώπων που θέλουν ελεύθερα να εκφράσουν την γνώμη τους. 

Υπάρχουν ένα σωρό ιστοσελίδες πορνογραφικού περιεχομένου που οποίος θέλει απολύτως ανώνυμα μπορεί να ανεβάσει η να δεί τέτοιο περιεχόμενο και ταυτόχρονα αυτές οι σελίδες είναι σωστά moderated ώστε να μην ανεβαίνει σε τέτοιο βαθμό ασύστολα ότι χειρότερο μπορεί να παράξει ο άνθρωπος.

 

Επεξ/σία από k0stas1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Ne0n είπε

Έάν θέλεις και παράδειγμα Δημοκρατικού κράτους με Πλήρης Δημοκρατία, διάλεξε ένα από την Σκανδιναβία , η τον Καναδά, την Νέα Ζηλανδία κτλ κτλ

Ελβετία μόνο.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κλαίω με την παιδική πορνογραφία και την τρομοκρατία.Όταν τα παραπάνω προϋπήρχαν καιρό στο Facebook και στο Instagram από «δημοκρατικούς δυτικούς» και δεν άνοιξε ρουθούνι ποτέ.Λές και οι απανταχού παιδοβιαστές και τρομοκράτες δεν έβρισκαν τρόπους να επικοινωνούν τόσα χρόνια μεταξύ τους,το telegram περίμεναν.

Απλά σε κάποιον θα είπε όχι κι επειδή στράβωσε του κάνει επίδειξη δύναμης ή τον προειδοποιεί με αυτόν τον τρόπο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...