Προς το περιεχόμενο

Συνελήφθη ο ιδρυτής του Telegram στο Παρίσι με σοβαρές κατηγορίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 minutes ago, Vagus. said:

Το Telegram είναι το νο1 μέσο διάδοσης της πολλαπλά τεκμηριωμένης ως τέτοιας ρωσικής προπαγάνδας, π.χ. Το αποτέλεσμα της διάδοσης αυτής ; Μια συνεχιζόμενη γενοκτονία, η οποία την προηγούμενη βδομάδα βομβάρδισε καφέ για παιδιά. Με παιδιά μέσα.

Ξέχασες και την Ουκρανική προπαγάνδα που γίνεται μέσα από το Telegram.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, coffeex είπε

Ξέχασες και την Ουκρανική προπαγάνδα που γίνεται μέσα από το Telegram.

Και ποιος θα κρίνει τι είναι προπαγάνδα και τι όχι ; 

Εγώ σου λέω ότι δεν είναι. Εσύ λες ότι είναι . 

Το θέμα είναι ότι το Telegram έχει ελευθερία του λόγου να πιστεύεις και να λες ότι νομίζεις . 

Σε άλλη πλατφόρμα προπαγάνδα είναι ότι βολεύει τον κύριο Zuck.

Και εννοείται άμα κόντρα τρως και το ban σου . Είτε έχεις δίκιο είτε όχι .

 

Επεξ/σία από alpha1005
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cat1967 είπε

Αμα δεν μπαινεις και σε εφαρμογες τι να το κανεις το smartphone; Και ποτε αεριζεσαι ξερουν. Απλα τα δεδομενα σου τωρα ενδιαφερουν τις διαφημιστικες εταιρειες. Αν γραψεις τιποτα περιεργο θα ενδιαφερουν και αλλους. 

Εφαρμογές social δεν είναι όλες οι εφαρμογές, εκεί συνήθως δίνω ένα gmail και γενικά πιο πολύ καταναλώνω παρά ποστάρω. Άσε που μπαίνω 1 φορά την εβδομάδα.
Για αυτό είμαι συχνά σε site τύπου insomnia. Και στο Insomnia εν γνώση μου ποστάρω.

Μπορείς να έχεις πχ εφαρμογές streaming (Netflix , Disney κτλ), office productivity ,tools,  financial , e-mail , casual games (όχι με ads) , browser με λιγότερο tracking κτλ.

Δεν λέω ότι είναι 100% καθαρές από data mining αλλά δεν είναι το ίδιο με Meta & Google. Τα Google services είναι adware για μένα. Τους σιχάθηκα και έφυγα από το android δεν ήμουν fan της apple.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alpha1005 είπε

Αυτή είναι η δικαιολογία σου για να μην κάνεις κάτι ; 

Απλά ανήκεις στο παραπάνω γκρουπ που ανέφερα και σίγουρα μένεις άπραγος.

Μπορείς και καλύτερα . 

 

Στο θέμα μας τώρα : Απλά αποδεξου ότι το Telegram πήγε κόντρα στις κυβερνήσεις που θέλουν να παρακολουθούν (ελέγχουν) τους πολίτες τους.

 

Να φανταστώ πως δεν έχεις υπολογιστή, κινητό, τραπεζικές κάρτες κτλ. Νομίζεις ότι είσαι ελεύθερος επειδή έχεις Telegram 😂😂😂. Ok...... 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Vagus. said:

Στο σπίτι ενός φίλου μου, πουλώ ναρκωτικά σε ανήλικα και τα βιάζω όταν είναι σε πνευματική σύγχυση. Μου αρέσει, θέλω να το κάνω, έχω το ελέυθερο. Ο φίλος μου δε φταίει που μου παραχωρεί το χώρο, έχει το ελεύθερο, τον δίνει και σε άλλους. Γιατι να καταστρατηγήσουν την ελευθερία μας ;

Πώς σας φαίνεται εσάς τους υποστηρικτές της διαδικτυακής ελευθερίας το παράδειγμα ; Είναι το διαδίκτυο η άφθονη πηγή συγχωροχαρτιών ;

Διότι αν διαπιστώνατε ότι στο σπίτι του γείτονα μοιράζουν πρέζα, οργανώνουν επίθεση σε δημόσιο χώρο, βιάζουν το παιδί σας, θα τρέχατε με μολότοφ και βαριές για να το κλείσετε/διαλύσετε, ενώ θα ουρλιάζατε δημοσίως για το δικαίωμα στην ασφάλεια.

Το Telegram είναι το νο1 μέσο διάδοσης της πολλαπλά τεκμηριωμένης ως τέτοιας ρωσικής προπαγάνδας, π.χ. Το αποτέλεσμα της διάδοσης αυτής ; Μια συνεχιζόμενη γενοκτονία, η οποία την προηγούμενη βδομάδα βομβάρδισε καφέ για παιδιά. Με παιδιά μέσα.

Ωραίο το παράδειγμα σου. 

Το πρόβλημα είναι εσυ μας λες ότι είναι για να πιάσουμε τον εναν στη γειτονιά ειναι εντάξει να εχουμε 24/7 παρακολούθηση σε καθε εναν στη γειτονιά προληπτικά. Και μιας και εχουμε την παρακολούθηση 24/7 ας δουμε και τις συνήθειες τους για να τους πουλάμε πράγματα ή να εχουμε κατι αν τυχον κινηθούν εναντίον κάποιου "δικου μας".

Θα ειχες πρόβλημα αν σε παρακολουθώ εγω; Αν ναι, γιατί; 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, alpha1005 είπε

Αυτή είναι η δικαιολογία σου για να μην κάνεις κάτι ; 

Απλά ανήκεις στο παραπάνω γκρουπ που ανέφερα και σίγουρα μένεις άπραγος.

Μπορείς και καλύτερα .

 

Θα ηθελα να ακουσω (διαβασω) την προταση σου για το θεμα <<Τι μπορουμε να κανουμε>>

Μην επεκταθεις πολυ, ετσι απλα τρια τεσσερα παραδειγματα.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, coffeex είπε

Ξέχασες και την Ουκρανική προπαγάνδα που γίνεται μέσα από το Telegram.

Κατέληξε η όποια ουκρανική προπαγάνδα σε πανεθνικό κίνημα για μαζικές, καθημερινές δολοφονίες αμάχων με σκοπό τον αφανισμό τους ως έθνος ; Οχι, απλά και ξεκάθαρα. Εάν ίσχυε κάτι τέτοιο, έπρεπε ο ιδιοκτήτης του Telegram να δώσει εξηγήσεις και για αυτό και να περιοριστεί αντίστοιχα με τη ρωσική.

Τώρα βέβαια, αν είστε ρωσόφιλος, μην μπαίνετε καν στη διαδικασία να το συζητήσουμε. 

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dbrillis είπε

Ωραίο το παράδειγμα σου. 

Το πρόβλημα είναι εσυ μας λες ότι είναι για να πιάσουμε τον εναν στη γειτονιά ειναι εντάξει να εχουμε 24/7 παρακολούθηση σε καθε εναν στη γειτονιά προληπτικά. Και μιας και εχουμε την παρακολούθηση 24/7 ας δουμε και τις συνήθειες τους για να τους πουλάμε πράγματα ή να εχουμε κατι αν τυχον κινηθούν εναντίον κάποιου "δικου μας".

Θα ειχες πρόβλημα αν σε παρακολουθώ εγω; Αν ναι, γιατί; 

 

Εάν η χρήση του μέσου που χρησιμοποιείς σε ένα Δημοκρατικό κράτος αποδεδειγμένα οδηγούσε σε εξάπλωση των ναρκωτικών, παιδεραστία, δολοφονίες κτλ θεωρείς ότι δεν θα έπρεπε στην καλύτερη να σε παρακολουθούν και στην χειρότερη να σε δέσουν;

Μήπως να φιλτράρουμε μερικά πράγματα γιατί έχουμε αρχίσει και μπερδεύουμε τις έννοιες;

Επεξ/σία από Ne0n
  • Like 4
  • Confused 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Ωραίο το παράδειγμα σου. 

Το πρόβλημα είναι εσυ μας λες ότι είναι για να πιάσουμε τον εναν στη γειτονιά ειναι εντάξει να εχουμε 24/7 παρακολούθηση σε καθε εναν στη γειτονιά προληπτικά. Και μιας και εχουμε την παρακολούθηση 24/7 ας δουμε και τις συνήθειες τους για να τους πουλάμε πράγματα ή να εχουμε κατι αν τυχον κινηθούν εναντίον κάποιου "δικου μας".

Θα ειχες πρόβλημα αν σε παρακολουθώ εγω; Αν ναι, γιατί; 

 

Πώς προέκυψε αυτό το συμπέρασμα από τα λεγόμενα μου ; 
Τα είπα απλά, χρειάζεται έλεγχο και περιορισμό το σπίτι/μαγαζί αυτού που υποθάλπει εγκληματίες.

Αν ήμουν μέσα σε αυτό, έκανα τα δικά μου και ήξερα ότι με παρακολουθείς 24/7, ναι, εύλογα θα είχα πρόβλημα με αυτό.

Σχετικά με τη θεωρία των μαζικών παρακολουθήσεων, τα παράπονάς μας πρέπει να στραφούν στους ιδιοκτήτες των μεγάλων αυτών μέσων, αν τυχόν δίνουν τα προσωπικά μας δεδομένα σε ελεγκτικές αρχές, ενώ ο όποιος αλγόριθμος δεν έχει δώσει το παραμικρό μεμπτό στοιχείο για εμάς.

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Vagus. said:

Κατέληξε η όποια ουκρανική προπαγάνδα σε πανεθνικό κίνημα για μαζικές, καθημερινές δολοφονίες αμάχων με σκοπό τον αφανισμό τους ως έθνος ; 

Ναι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Ne0n said:

Εάν η χρήση του μέσου που χρησιμοποιείς σε ένα Δημοκρατικό κράτος αποδεδειγμένα οδηγούσαν σε εξάπλωση των ναρκωτικών, παιδεραστία, δολοφονίες κτλ θεωρείς ότι δεν θα έπρεπε στην καλύτερη να σε παρακολουθούν και στην χειρότερη να σε δέσουν;

Μήπως να φιλτράρουμε μερικά πράγματα γιατί έχουμε αρχίσει και μπερδεύουμε τις έννοιες;

Δεν υπάρχει κανένα δημοκρατικό κράτος οπως το εχεις στο μυαλό σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, alpha1005 said:

Και ποιος θα κρίνει τι είναι προπαγάνδα και τι όχι ; 

Εγώ σου λέω ότι δεν είναι. Εσύ λες ότι είναι . 

Το θέμα είναι ότι το Telegram έχει ελευθερία του λόγου να πιστεύεις και να λες ότι νομίζεις . 

Σε άλλη πλατφόρμα προπαγάνδα είναι ότι βολεύει τον κύριο Zuck.

Και εννοείται άμα κόντρα τρως και το ban σου . Είτε έχεις δίκιο είτε όχι .

 

Προπαγάνδα κάνουν όλοι και σε όλες τις πλατφόρμες.  

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dbrillis είπε

Δεν υπάρχει κανένα δημοκρατικό κράτος οπως το εχεις στο μυαλό σου. 

Μάλλον στο δικό σου μυαλό φαίνεται ότι δεν υπάρχει γενικότερα η Δημοκρατία, ή δεν σου αρέσει να υποθέσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Vagus. said:

Πώς προέκυψε αυτό το συμπέρασμα από τα λεγόμενα μου ; 
Τα είπα απλά, χρειάζεται έλεγχο και περιορισμό το σπίτι/μαγαζί αυτού που υποθάλπει εγκληματίες.

Αν ήμουν μέσα σε αυτό, έκανα τα δικά μου και ήξερα ότι με παρακολουθείς 24/7, ναι, εύλογα θα είχα πρόβλημα με αυτό.

Σχετικά με τη θεωρία των μαζικών παρακολουθήσεων, τα παράπονάς μας πρέπει να στραφούν στους ιδιοκτήτες των μεγάλων αυτών μέσων, αν τυχόν δίνουν τα προσωπικά μας δεδομένα σε ελεγκτικές αρχές, ενώ ο όποιος αλγόριθμος δεν έχει δώσει το παραμικρό μεμπτό στοιχείο για εμάς.

πως θα εχω υποψίες οτι κάποιος στην γειτονιά μου κανει αυτο που λες αν δεν κοιτάω προς την μερια του; Εγραψες ενα ολόκληρο παράδειγμα, τι καταλαβα λάθος; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dbrillis είπε

πως θα εχω υποψίες οτι κάποιος στην γειτονιά μου κανει αυτο που λες αν δεν κοιτάω προς την μερια του; Εγραψες ενα ολόκληρο παράδειγμα, τι καταλαβα λάθος; 

Ποιος μίλησε για υποψίες ;

Μιλάμε για προφανείς ενέργειες πολλών εκατομμυρίων ανθρώπων υπό την προστασία ενός. 
Βγάζει μάτι, εδώ και πολλά χρόνια.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...