Προς το περιεχόμενο

Συνελήφθη ο ιδρυτής του Telegram στο Παρίσι με σοβαρές κατηγορίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θεωρώ πως σωστά αν δεν δίνει το οκ σε αρχές τύπου FBI ότι έπρεπε να αναλάβει και την ευθύνη των πεπραγμένων στην πλατφόρμα του.

Είμαι κάτοχος iPhone με έναν κύριο λόγο αγοράς το καλύτερο privacy. Ασφαλώς και δεν θέλω τα δεδομένα μου να σουλατσάρουν σε λίστες ιδιωτών ή εταιριών που συλλέχθηκαν ή μετάπωλήθηκαν. Όμως δεν μπορεί μια εταιρία να απαγορεύει σε ένα κράτος εφόσον εκδοθεί ένταλμα το άνοιγμα των δεδομένων. Φυσικά θα έπρεπε αντίστοιχα και στο Ελλάδα 2.0 να τιμωρείται η κατάχρηση και η παράνομη χρήση μεθόδων παρακολούθησης από το ίδιο το κράτος.

Η ισορροπία ασφαλείας - ιδιωτικότητας δεν πρέπει να είναι 100-0 αλλά να βρεθεί η χρυσή τομή.

 

 

  • Confused 12
  • Sad 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dchatz είπε

ναι αλλα και το Telegram νόμιμα διανέμεται. Είναι μία νόμιμη εφαρμογή ανταλλαγής μυνημάτων.

Οι διαχειριστές όμως σίγουρα ξέρουν τι παίζει αλλά το επιτρέπουν. Λες και δεν θα μπορούσαν να μπλοκάρουν τέτοιου είδους δραστηριότητες. Θυμάμαι παλιά, αρκετά παλιά που η yahoo, είχε pablic chat rooms που ηταν φτιαγμένα από την ίδια, αλλά υπήρχαν και users chat rooms. Μετά από κάποια δυσάρεστα περιστατικά που προέκυψαν μέσα από γνωριμίες που είχαν γίνει μέσα από αυτά τα users chat rooms η yahoo  Τα κατάργησε. 

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Dimitris_1981 said:

Είμαι κάτοχος iPhone με έναν κύριο λόγο αγοράς το καλύτερο privacy. Ασφαλώς και δεν θέλω τα δεδομένα μου να σουλατσάρουν σε λίστες ιδιωτών ή εταιριών που συλλέχθηκαν ή μετάπωλήθηκαν.

Η Apple είναι αμερικανική εταιρεία και υπόκειται σε gag orders, Freedom act κτλ, το ότι τοπικά δεν ανοίγει ένα iPhone (όπως και τα Android εδώ και καμία δεκαετία τουλάχιστον) δεν έχει σημασία αφού όλοι οι χρήστες χρησιμοποιούν iCloud που έχει πρόσβαση το αμερικανικό κράτος και όποια άλλα κράτη έχουν συμφωνίες όπως five eyes countries

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, vastegial_74 said:

Οι διαχειριστές όμως σίγουρα ξέρουν τι παίζει αλλά το επιτρέπουν. Λες και δεν θα μπορούσαν να μπλοκάρουν τέτοιου είδους δραστηριότητες. Θυμάμαι παλιά, αρκετά παλιά που η yahoo, είχε pablic chat rooms που ηταν φτιαγμένα από την ίδια, αλλά υπήρχαν και users chat rooms. Μετά από κάποια δυσάρεστα περιστατικά που προέκυψαν μέσα από γνωριμίες που είχαν γίνει μέσα από αυτά τα users chat rooms η yahoo  Τα κατάργησε. 

Μιλάμε για end to end encryption, τι σχέση έχει το yahoo και το τι είχε κάνει κάποτε;

Πριν το Telegram, δεν υπήρχαν αυτές οι δραστηριότητες; Άντε με αντίστοιχες εφαρμογές να έγινε η δουλειά κάποιων λίγο πιο εύκολη, αλλά μέχρι εκεί. Και να κλείσουν όλες οι αντίστοιχες εφαρμογές, αυτά τα άτομα απλώς θα γυρίσουν στον παλιό τους τρόπο.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Η Apple είναι αμερικανική εταιρεία και υπόκειται σε gag orders, Freedom act κτλ, το ότι τοπικά δεν ανοίγει ένα iPhone (όπως και τα Android εδώ και καμία δεκαετία τουλάχιστον) δεν έχει σημασία αφού όλοι οι χρήστες χρησιμοποιούν iCloud που έχει πρόσβαση το αμερικανικό κράτος και όποια άλλα κράτη έχουν συμφωνίες όπως five eyes countries

Ναι δεν ήταν το θέμα μου αυτό. Το θέμα μου είναι ότι παρότι είμαι άνθρωπος που τον απασχολεί η ιδιωτικότητα θέωρω ότι δεν πρέπει να υπάρχει ασυδοσία. Καλώς λοιπόν έχει πρόσβαση το αμερικανικό κράτος εφόσον δεν γίνεται κατάχρηση. Ελπίζω βέβαια να υπάρχουν regulations για τους πολίτες εκτός ΗΠΑ.

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Dimitris_1981 said:

Ναι δεν ήταν το θέμα μου αυτό. Το θέμα μου είναι ότι παρότι είμαι άνθρωπος που τον απασχολεί η ιδιωτικότητα θέωρω ότι δεν πρέπει να υπάρχει ασυδοσία. Καλώς λοιπόν έχει πρόσβαση το αμερικανικό κράτος εφόσον δεν γίνεται κατάχρηση. Ελπίζω βέβαια να υπάρχουν regulations για τους πολίτες εκτός ΗΠΑ.

Δεν υπάρχουν, στην Κίνα η Apple έχει δώσει τα κλειδιά στο κράτος γιατί αλλιώς δεν θα την άφηνε να πουλάει iPhone εκεί και θα την πίεζε και με άλλα μέσα

https://www.nytimes.com/2021/05/17/technology/apple-china-censorship-data.html

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Μιλάμε για end to end encryption, τι σχέση έχει το yahoo και το τι είχε κάνει κάποτε;

Πριν το Telegram, δεν υπήρχαν αυτές οι δραστηριότητες; Άντε με αντίστοιχες εφαρμογές να έγινε η δουλειά κάποιων λίγο πιο εύκολη, αλλά μέχρι εκεί. Και να κλείσουν όλες οι αντίστοιχες εφαρμογές, αυτά τα άτομα απλώς θα γυρίσουν στον παλιό τους τρόπο.

Έχει σχέση γιατί η διευκόλυνση παράνομων δραστηριοτήτων σε κάνει συνένοχο, έτσι απλά. 

  • Like 1
  • Sad 3
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hacker?pcs είπε

Δεν υπάρχουν, στην Κίνα η Apple έχει δώσει τα κλειδιά στο κράτος γιατί αλλιώς δεν θα την άφηνε να πουλάει iPhone εκεί και θα την πίεζε και με άλλα μέσα

https://www.nytimes.com/2021/05/17/technology/apple-china-censorship-data.html

Κι έτσι πρέπει. Τα δεδομένα των πολιτών αφορούν τις χώρες τους. Αν τώρα παω ταξίδι στις ΗΠΑ καλώς να παρακολουθούν, εφόσον υπάρχει λόγος, την δραστηριότητα μου και να ζητήσουν δεδομένα από τις ελληνικές αρχές. Άλλωστε οι δικοί ξέρουν…. :D 

  • Confused 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, Dimitris_1981 said:

Είμαι κάτοχος iPhone με έναν κύριο λόγο αγοράς το καλύτερο privacy.

Spoiler

Αχαχαχαχαχα ....!! Να 'σαι καλά ρε φίλε...!!!

 

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 5
  • Haha 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...