Προς το περιεχόμενο

Η Cosmote παρουσιάζει νέα προγράμματα Double Play και Fiber με ταχύτητες έως 1Gbps


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
44 minutes ago, DrFreeman said:

Παλαιότερα είχαν ενστάσεις οι ανταγωνιστές σε τέτοιες αλλαγές διότι θα τους εξανάγκαζε να κάνουν τα ίδια και στο δικό τους δίκτυο. Αν δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα εν προκειμένω, τότε προφανώς μειώνονται οι πιθανότητες να σκοντάψει το θέμα.

Μηδενικό κόστος αναβάθμισης είτε σε capex είτε σε opex, απλά ένα κουμπί θα πατήσουν, εξοπλισμός/υποδομές/κτλπ το υποστηρίζουν εξαρχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, Thresh said:

Μηδενικό κόστος αναβάθμισης είτε σε capex είτε σε opex, απλά ένα κουμπί θα πατήσουν, εξοπλισμός/υποδομές/κτλπ το υποστηρίζουν εξαρχής.

Δεν είμαι σίγουρος ότι οι παλαιότερη δυστροπία των ανταγωνιστών της Cosmote να συναινέσουν σε αναβαθμίσεις οφειλόταν αμιγώς σε πρόσθετες λειτουργικές ή κεφαλαιακές δαπάνες και δεν τους χαλούσε απλώς το μίγμα των πακέτων τους (και προέβαλαν θέματα αθέμιτου ανταγωνισμού ως βιτρίνα). Εφόσον έχεις δίκιο όμως, θα δούμε απροσοπτη αναβάθμιση του upload στο 50% πολύ σύντομα.

Σίγουρα πολύ θετική εξέλιξη. Προσωπικά ήμουν έτοιμος να μεταβώ σε Ιnalan άνευ ετέρου, καθώς καλύφθηκε σχεδόν όλη η περιοχή μου, όμως αν συμβεί αυτό θα μετριαστεί το ενδιαφέρον μου.

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, DrFreeman said:

Δεν είμαι σίγουρος ότι οι παλαιότερη δυστροπία των ανταγωνιστών της Cosmote να συναινέσουν σε αναβαθμίσεις οφειλόταν αμιγώς σε πρόσθετες λειτουργικές ή κεφαλαιακές δαπάνες και δεν τους χαλούσε απλώς το μίγμα των πακέτων τους (και προέβαλαν θέματα αθέμιτου ανταγωνισμού ως βιτρίνα). Εφόσον έχεις δίκιο όμως, θα δούμε απροσοπτη αναβάθμιση του upload στο 50% πολύ σύντομα.

Σίγουρα πολύ θετική εξέλιξη. Προσωπικά ήμουν έτοιμος να μεταβώ σε Ιnalan άνευ ετέρου, καθώς καλύφθηκε σχεδόν όλη η περιοχή μου, όμως αν συμβεί αυτό θα μετριαστεί το ενδιαφέρον μου.

Τα πάντα είναι συμμετρικά στο "backbone", το hardware και τα κυκλώματα με εξωτερικό των παρόχων. Από την στιγμή που επαρκούν για το download rate που προσφέρουν, θα επαρκούν και για 1:1 upload, πόσο μάλλον για 50%.

Γι' αυτό εξάλλου το δίνουν απλόχερα κι οι Inalan και HCN.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Thresh said:

Τα πάντα είναι συμμετρικά στο "backbone", το hardware και τα κυκλώματα με εξωτερικό των παρόχων. Από την στιγμή που επαρκούν για το download rate που προσφέρουν, θα επαρκούν και για 1:1 upload, πόσο μάλλον για 50%.

Γι' αυτό εξάλλου το δίνουν απλόχερα κι οι Inalan και HCN.

Προφανώς, σε τεχνικό επίπεδο το upload και το download δεν είναι εγγενείς περιορισμοί της ίνας ή της λοιπής υποδομής. Το οποίο με προβληματίζει αναφορικά με τον λόγο που οδηγεί τους παραδοσιακούς παρόχους να είναι τόσο φειδωλοί στο upload χρόνια τώρα - και στους FTTH πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, DrFreeman said:

Προφανώς, σε τεχνικό επίπεδο το upload και το download δεν είναι εγγενείς περιορισμοί της ίνας ή της λοιπής υποδομής. Το οποίο με προβληματίζει αναφορικά με τον λόγο που οδηγεί τους παραδοσιακούς παρόχους να είναι τόσο φειδωλοί στο upload χρόνια τώρα - και στους FTTH πελάτες.

Δεν ήθελαν να κανιβαλίζουν μεγαλύτερα πακέτα είτε οικιακά business είτε μισθωμένες που πρόσφεραν πολύ ακριβότερα μεγαλύτερο upload. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500mbs Vodafone με 500 λεπτα στα κινητα και απεριοριστα σταθερα. Δινω 37ε τ μηνα.

Μενω επαρχια, κουμπομενη γραμμη πανω σε Fritzbox, η γραμμη πευτει μονο οταν πεσει το ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω Nova fiber 100 (3 χρόνια τωρα σταθερή στα 96μβπ ) ολα απεριόριστα και φουλ tv ola me 36€  

γιατί να παω οτε με 58 ακόμα και νετφλιξ να παρω τα 58 δε τα φτιάνω  κατι δε πάει καλα εδω

Επεξ/σία από tadegr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...