Προς το περιεχόμενο

Η ενημέρωση 24H2 των Windows 11 αναμένεται να "ξεκλειδώσει" την απόδοση των Ryzen 9000


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η AMD ανακοίνωσε ότι η επερχόμενη ενημέρωση των Windows 11 (έκδοση 24H2) θα βελτιώσει σημαντικά την απόδοση των νέων επεξεργαστών Zen 5.

Η είδηση αυτή έρχεται μετά από μια σειρά κριτικών που έδειξαν ότι οι πρόσφατα κυκλοφορήσαντες επεξεργαστές της σειράς Ryzen 9000 δεν κατάφεραν να ανταποκριθούν στις υψηλές προσδοκίες απόδοσης που είχε δημιουργήσει η εταιρεία.

Σύμφωνα με την AMD, η νέα έκδοση των Windows με κωδική ονομασία 24Η2, θα περιλαμβάνει βελτιστοποιημένο "branch prediction code", ειδικά σχεδιασμένο για τους επεξεργαστές της. Η εταιρεία προβλέπει εντυπωσιακές βελτιώσεις στην απόδοση, με το μοντέλο 9950X να αναμένεται να σημειώσει αύξηση 13% στο Far Cry 6 και 7% στο Cyberpunk 2077, συγκριτικά με την τρέχουσα έκδοση 23H2 των Windows 11.

Οι βελτιώσεις δεν περιορίζονται μόνο στη νέα γενιά Zen 5. Η AMD επιβεβαίωσε ότι και οι προηγούμενες γενιές Zen 4 και Zen 3 θα επωφεληθούν από την ενημέρωση, αν και σε μικρότερο βαθμό. Η εταιρεία συνεργάζεται στενά με τη Microsoft για την ταχεία διάθεση αυτής της προαιρετικής ενημέρωσης σε όλους τους χρήστες των Windows 11.

Η ανακοίνωση αυτή έρχεται σε μια κρίσιμη στιγμή για την AMD. Πρόσφατα reviews έδειξαν ότι η διαφορά απόδοσης μεταξύ της νέας ναυαρχίδας Ryzen 9 9950X και του προκατόχου της, Ryzen 9 7950X, ήταν οριακή. Σε δοκιμές παιχνιδιών, η διαφορά ήταν μόλις 1%, ενώ σε εφαρμογές παραγωγικότητας, το "χάσμα" έφτανε μόλις το 3%.

Παρά τις αρχικές απογοητευτικές επιδόσεις, η AMD επιμένει ότι η σειρά Ryzen 9000 προσφέρει κορυφαίες επιδόσεις σε εφαρμογές δημιουργίας περιεχομένου, παραγωγικότητας και τεχνητής νοημοσύνης. Η εταιρεία φαίνεται να στοχεύει σε ένα ευρύτερο φάσμα χρηστών, πέρα από τους φανατικούς των παιχνιδιών.

Με τα σημερινά δεδομένα, η επερχόμενη ενημέρωση των Windows 11 αναμένεται να κυκλοφορήσει τον επόμενο μήνα. Οι ειδικοί του χώρου και οι χρήστες αναμένουν με ανυπομονησία να δουν αν οι ισχυρισμοί της AMD για σημαντική βελτίωση της απόδοσης θα επιβεβαιωθούν στην πράξη. Η επιτυχία αυτής της ενημέρωσης θα μπορούσε να αλλάξει σημαντικά την εικόνα για τη νέα σειρά επεξεργαστών της AMD και να επηρεάσει τις μελλοντικές τάσεις στην αγορά των υψηλών επιδόσεων επεξεργαστών.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες...... οταν τελικα φτασει την intel, στειλτε μου ενα μηνυμα γιατι δε μπορω αλλο, τριαντα χρονια περιμενω ο αμοιρος, διαβαζοντας τα ιδια και τα ιδια καθε φορα.......... !!!

Επεξ/σία από Gogotsa
  • Confused 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Gogotsa είπε

Παιδες...... οταν τελικα φτασει την intel, στειλτε μου ενα μηνυμα γιατι δε μπορω αλλο, τριαντα χρονια περιμενω ο αμοιρος, διαβαζιντας τα ιδια και τα ιδια.......... !!!

Περίεργος τρόπος να μας πεις ότι έχεις Internet Explorer 😅

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Haha 24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Gogotsa said:

Παιδες...... οταν τελικα φτασει την intel, στειλτε μου ενα μηνυμα γιατι δε μπορω αλλο, τριαντα χρονια περιμενω ο αμοιρος, διαβαζοντας τα ιδια και τα ιδια καθε φορα.......... !!!

 

2Q==(1).jpg

  • Like 4
  • Haha 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Gogotsa said:

Παιδες...... οταν τελικα φτασει την intel, στειλτε μου ενα μηνυμα γιατι δε μπορω αλλο, τριαντα χρονια περιμενω ο αμοιρος, διαβαζοντας τα ιδια και τα ιδια καθε φορα.......... !!!

για  amd λεμε τωρα οχι για ιντελ που προσπαθει να περασει την amd μαλλον κατι μπερδεψες.

οποτε θα σε ειδοποιησουμε οταν η ιντελ περασει την amd

και για να ειμαι σωστος και ειμαι απλος καταναλωτης οχι φαν

τωρα ειναι μπροστα η amd αυριο λογικα η ιντελ μην κολλαμε αλλα να βλεπουμε το κερδος μας

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Gogotsa είπε

Παιδες...... οταν τελικα φτασει την intel, στειλτε μου ενα μηνυμα γιατι δε μπορω αλλο, τριαντα χρονια περιμενω ο αμοιρος, διαβαζοντας τα ιδια και τα ιδια καθε φορα.......... !!!

Robin Williams What Year Is It GIFhistory england GIFtime travel cole GIF by SYFY

  • Like 3
  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Gogotsa said:

Παιδες...... οταν τελικα φτασει την intel, στειλτε μου ενα μηνυμα γιατι δε μπορω αλλο, τριαντα χρονια περιμενω ο αμοιρος, διαβαζοντας τα ιδια και τα ιδια καθε φορα.......... !!!

...με πρόλαβαν οι άλλοι, αλλά δεν μπορούσαν να μη δώσω κι εγώ ένα απλό προϊστορικό meme.

ςερ.jpg

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 5
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Tlykog said:

Ευτυχώς που βγήκε η 9000 σειρά και έλυσαν το πρόβλημα της 7000 σειράς…

 

Κάλλιο αργά παρά ποτέ 🤣

Επεξ/σία από 13Widow
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, OLDjunior είπε

Ναι και έτσι μαζί με το ξεκλείδωμα των δυνατοτήτων , θα έχετε και το bit locker enabled … Μπράβο ρε Microsoft 

powershell: disable-bitlocker -mountpoint c και το ξεχνάς

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...