Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ανακοινώνει επίσημα το τέλος εποχής για το Control Panel των Windows μετά από 38 χρόνια


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, somt είπε

αν η εναλλακτική είναι να σκρολάρω σε λίστες, ναι το προτιμώ

Όπως είδες παραπάνω δεν είναι η μοναδική εναλλακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, atheatos είπε

Κεραμίδια στη σκεπή ? Μετά λένε αν εγώ τρολαρω…. Μπορώ να γράψω το windows OS  και τα Linux distros .Τέλος . Αν εσείς έχετε πρόβλημα  με αυτό , στον Μπαμπινιωτη , όπως έγραψε κάποιος έξυπνος. Έχει καταντήσει κουραστικό να γράφουμε τα αυτονόητα.  

Όταν σε κάποιον δείχνεις το δάσος και κοιτάει το δάχτυλο σου πως λέγεται; Η σκεπή μπορεί να έχει κεραμίδια, αλλιώς λέγεται ταράτσα. Η λέξη που την περιγράφει λέγεται κεραμοσκεπή.

Δεν λέγονται Windows OS όμως. Τί να κάνουμε; Να τα βαπτίσουμε εμείς; Όσο λέγονται Windows θα είναι πληθυντικός.

Έχεις κάθε δικαίωμα να γράφεις "το Windows", "η Windows", "οι Windows" ή ότι άλλο θέλεις. Ο άλλος γράφει επίσημα ότι λέγεται "Γιάνης" και θα μας πειράξει το όνομα του λειτουργικού; 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο setup μου εννοώ.

τα μόνα εικονίδια που παταω συνήθως είναι όσα βρίσκονται επιτοπου στην οθόνη (taskbar/desktop) και γι'αυτό τα εχω οργανώσει έτσι.

να το μοιραστώ ήθελα μήπως φανεί χρήσιμο σε καποιον, δεν είπα ότι είναι ο μονος τρόπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Όταν σε κάποιον δείχνεις το δάσος και κοιτάει το δάχτυλο σου πως λέγεται; 

Δεν λέγονται Windows OS όμως. Τί να κάνουμε; Να τα βαπτίσουμε εμείς; Όσο λέγονται Windows θα είναι πληθυντικός.

Έχεις κάθε δικαίωμα να γράφεις "το Windows", "η Windows", "οι Windows" ή ότι άλλο θέλεις. Ο άλλος γράφει επίσημα ότι λέγεται "Γιάνης" και θα μας πειράξει το όνομα του λειτουργικού; 

Αυτό έλειπε να μην μπορώ να γράψω το windows OS ή τα Linux distros. Θα γράφω τον windows server , θα γράφω το Linux και θα χρησιμοποιώ την ελληνική γλώσσα σωστά , όχι σαν τον αχταρμά της Microsoft ….

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, atheatos είπε

Αυτό έλειπε να μην μπορώ να γράψω το windows OS ή τα Linux distros. Θα γράφω τον windows server , θα γράφω το Linux και θα χρησιμοποιώ την ελληνική γλώσσα σωστά , όχι σαν τον αχταρμά της Microsoft ….

Αν πεις "το Windows OS" και παρακάμψεις το γεγονός ότι θα σε κοιτάξουν περίεργα, θα έχεις δίκιο. Εκεί δεν αναφέρεις το λειτουργικό με το όνομά του, αλλά με την ιδιότητά του σαν λειτουργικό. Αν πεις "το Windows", θα σε κοιτάξουν περίεργα και δε θα έχεις και δίκιο. Αυτό λέμε.

Αν γράψεις "τον windows server" όλοι θα νομίσουν ότι απέκτησες πρόσβαση σε κάποιον server της MS που έχει σχέση με τα Windows, πχ είναι υπεύθυνος για τις ενημερώσεις.

Η ελληνική γλώσσα είναι πλούσια και έχει λύσεις για κάθε ερώτηση. Το θέμα είναι ότι το βασικό της στοιχείο είναι ότι αποτελεί το βασικό εργαλείο επικοινωνίας των Ελλήνων. Άρα θα πρέπει να χρησιμοποιείται με τρόπο κατανοητό. 

Αυτό που περιγράφεις, πέρα από το ότι ακούγεται εντελώς λάθος, δημιουργεί και παρερμηνείες, όπως στο παράδειγμα "του windows server", που εξήγησα παραπάνω.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Αν πεις "το Windows OS" και παρακάμψεις το γεγονός ότι θα σε κοιτάξουν περίεργα, θα έχεις δίκιο. Εκεί δεν αναφέρεις το λειτουργικό με το όνομά του, αλλά με την ιδιότητά του σαν λειτουργικό. Αν πεις "το Windows", θα σε κοιτάξουν περίεργα και δε θα έχεις και δίκιο. Αυτό λέμε.

Αν γράψεις "τον windows server" όλοι θα νομίσουν ότι απέκτησες πρόσβαση σε κάποιον server της MS που έχει σχέση με τα Windows, πχ είναι υπεύθυνος για τις ενημερώσεις.

Η ελληνική γλώσσα είναι πλούσια και έχει λύσεις για κάθε ερώτηση. Το θέμα είναι ότι το βασικό της στοιχείο είναι ότι αποτελεί το βασικό εργαλείο επικοινωνίας των Ελλήνων. Άρα θα πρέπει να χρησιμοποιείται με τρόπο κατανοητό. 

Αυτό που περιγράφεις, πέρα από το ότι ακούγεται εντελώς λάθος, δημιουργεί και παρερμηνείες, όπως στο παράδειγμα "του windows server", που εξήγησα παραπάνω.

Δεν δημιουργεί καμία παρερμηνεία. Το Windows λειτουργικό σύστημα δεν μπορείς να το  γράψεις  ή το πεις τα Windows λειτουργικό σύστημα . Μπορείς να γράψεις σκέτο τα Windows αλλά με το ίδιο σκεπτικό μπορείς να γράψεις τα Linux χωρίς κανένας να σε παρεξηγήσει.

Οσο για τον windows server τα παράπονα σου, στη Microsoft….

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, atheatos είπε

Δεν δημιουργεί καμία παρερμηνεία. Το Windows λειτουργικό σύστημα δεν μπορείς να το  γράψεις  ή το πεις τα Windows λειτουργικό σύστημα . Μπορείς γράψεις σκέτο τα Windows αλλά με το ίδιο σκεπτικό μπορείς να γράψεις τα Linux χωρίς κανένας να σε παρεξηγήσει.

Οσο για τον windows server τα παράπονα σου, στη Microsoft….

H MS το αναφέρει στον πληθυντικό και είναι δικαίωμα της να αναφέρεται στο λειτουργικό της όπως θέλει. Αυτό είναι και το σωστό. 

Το Linux δεν προσδιορίζει ένα συγκεκριμένο λειτουργικό, αλλά κυρίως στον kernel και γι αυτό το αναφέρουμε στον ενικό.

Όπως έγραψα και παραπάνω εσύ μπορείς να αναφέρεσαι σε αυτά όπως θέλεις. Το σωστό ποιο είναι. Αυτό συζητάμε.

Μια χαρά δημιουργεί παρερμηνεία. Πήγαινε και πες σε φίλους σου ότι εγκατέστησες τον windows server... Στη καλύτερη θα σε ρωτήσουν αν αναφέρεσαι στο λειτουργικό και στη χειρότερη θα μπερδευτούν απλά.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tlykog είπε

Όπως έγραψα και παραπάνω εσύ μπορείς να αναφέρεσαι σε αυτά όπως θέλεις.

Ευχαριστώ.

1 λεπτό πριν, Tlykog είπε

Μια χαρά δημιουργεί παρερμηνεία. Πήγαινε και πες σε φίλους σου ότι εγκατέστησες τον windows server... Στη καλύτερη θα σε ρωτήσουν αν αναφέρεσαι στο λειτουργικό και στη χειρότερη θα μπερδευτούν απλά.

https://www.microsoft.com/el-gr/windows-server/

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, atheatos said:


πονηρε αυτο επιβεβαιωνει αυτο που λεμε εμεις οχι εσυ, Windows σκετο ειναι πληθυντικος κι ολοι ξερουμε περι τινος προκειται (λειτουργικο)  συνοδευομενο με τον εκαστοτε αριθμο εκδοσης,
ενω το windows server ειναι απαραιτητο για να γινει ο διαχωρισμος οτι αφορα τον  server

δε μπορεις το ενα link της ιδιας εταιριας να να το παραθετεις ως σωστο παραδειγμα και στο αλλο λαθος...

Καλώς ορίσατε στα Windows - Αποκτηστε τα Windows 11
https://www.microsoft.com/el-gr/windows/

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


πονηρε αυτο επιβεβαιωνει αυτο που λεμε εμεις οχι εσυ, Windows σκετο ειναι πληθυντικος κι ολοι ξερουμε περι τινος προκειται (λειτουργικο)  συνοδευομενο με τον εκαστοτε αριθμο εκδοσης,
ενω το windows server ειναι απαραιτητο για να γινει ο διαχωρισμος οτι αφορα τον  server

δε μπορεις το ενα link της ιδιας εταιριας να να το παραθετεις ως σωστο παραδειγμα και στο αλλο λαθος...

Καλώς ορίσατε στα Windows - Αποκτηστε τα Windows 11
https://www.microsoft.com/el-gr/windows/

Το control panel δεν ειναι το μονο που εχει κανει αχταρμά η Microsoft.

 Ο windows server ειναι λειτουργικο συστημα. To windows λειτουργικο συστημα που χρησιμοποιειται στα desktop  τωρα , προηλθε απο την εκδοση sevrer του windows, την windows NT. 

H εταιρεία δυστυχώς συμπεριφέρεται στο κοινό ως άσχετους και αμόρφωτους , εξού και οι εκφράσεις , πονηρέ ,βρε κτλ.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, atheatos said:

Το control panel δεν ειναι το μονο που εχει κανει αχταρμά η Microsoft.

 To windows server ειναι λειτουργικο συστημα. To windows λειτουργικο συστημα που χρησιμοποιειται στα desktop  τωρα , προηλθε απο την εκδοση sevrer του windows, την windows NT. 

H εταιρεία δυστυχώς συμπεριφέρεται στο κοινό ως άσχετους και αμόρφωτους , εξού και οι εκφράσεις , πονηρέ ,βρε κτλ.


ναι ενταξει, εσυ vs Ολοι οι αλλοι + τη Microsoft ωραιο πρωτοτυπο σεναριο ταινιας 🤭

2 hours ago, manolis940 said:

Στην δεύτερη σου πρόταση έχει τεράστιο δίκιο. Είναι μια αποτυχημένη προσπάθεια της Microsoft στις mobile συσκευές. Δεν για κάνουν για μικρές οθόνες γενικά.

Ωστόσο στο PC που οι οθόνες είναι μεγάλες είναι μια χαρά τρόπος οργάνωσης έτσι ώστε να έχεις απλωμένες τις εφαρμογές σου και στο επόμενο click να τις επιλέξεις χωρίς να τις ψάξεις μέσα σε ένα φάκελο.

image.png.a8ec11739f88e1a2568e0c89351ae904.png

Επίσης κάτι που έχει ξεχάσει η Microsoft ξεχάσει απ' την εποχή το office του 2003 είναι ότι δεν χρειαζόμαστε λεζάντες. Ένα καλό εικονίδιο και τσουπ μέχρι και ο πιο πρωτάρης χρήστης θα καταλάβει τι λειτουργία κρύβει από πίσω. Οι λεζάντες κάνουν μεγάλο το menu χωρίς λόγο. Αρκεί βέβαια ο σχεδιαστής να μην προσπαθεί να ανακαλήψει τον τροχό. Πχ αν μου αύριο κάποιος το burger menu αποφασίσει στο site του να το κάνει ένα γράμμα Μ μάντεψε, κανένας δεν θα μπορέσει να βρει που είναι το menu.

Λέω κάπου ότι το gnome έχει tiles;

Όταν είχα windows 7 είχα βρει ένα λογισμικό  το οποίο γύρο απ' το ποντίκι με κάποιον συνδιασμό έβγαζε τα προγράμματα σε κατηγορίες. Δεν θυμάμαι

Για τον χρήστη που δεν θέλει όλα τα προγράμματα του στο desktop, τα menu τον 7 θεωρώ πως μοιάζει εφιάλτης ως εναλλακτική. Και καλά να χρησιμοποιείς 3-4 και να τα κάνεις pin στο taskbar. Αν όντως μέσα από ένα μηχάνημα κάνεις πολλές διαφορετικές δουλειές και χρειάζεσαι ποικιλία λογισμικών . . . .

Όταν είδα τα 8 αν και δεν μπορώ να πως χάρηκα αλλά με ανοικτά τα μάτια είδα μια προωπτική στα tiles και όταν τα στήσω και σε PC πελατών με αυτό τον τρόπο φαίνεται να τους αρέσουν.


για πες μου φιλε μου στο παραπανω screenshot που παρεθεσες πως θα φαινεται αυτη η ομορφια σε ενα 8ιντσο ή 10ιντσο tablet/laptop;

και γιατι οταν εχω ταυτοχρονα 5-10 παραθυρα ανοιχτα side by side σε μια 4Κ οθονη και στο ενα απο αυτα βλεπω tv ή καποιο video ή εχω ενα zoom call ή εχω ενα excel που εχω lockαρει τα ματια μου σε μια γραμμη, γιατι θα πρεπει να μου βγαινει σε fullscreen σα γκουμουτσα ολο το μενου για να ανοιξω πχ το notepad και να χανω ολο τον ειρμο του workflow?

επισης τα εικονιδια χωρις κειμενο περιγραφης(λεζαντα) μπορει να ειναι λιγο πιο συμμαζεμενα σε σχεση με τα W11 αλλα η περιγραφη ειναι απαραιτητη, απλα σου θυμιζω το χαος-ασαφεια που εχει δημιουργηθει στο μενου του δεξι κλικ με τα copy-cut-paste-rename που ειναι σκετα εικονιδια χωρις τη περιγραφη, και ειναι κατι που θα διορθωθει στην 24Η2

επισης μια και ορισμενοι δουλευετε οπως λετε σε πελατες, σε πολλα μηχανηματα και εχουν δει πολλα τα ματια σας ομως δεν παυουν ακομα και αυτοι να ειναι ενα μικρο υποσυνολο, να εχετε υποψιν οτι το WinUI στοχευει να καλυψει με τον καλυτερο δυνατο τροπο ολους τους πιθανους συνδυασμους hardware μαζι με τις υποπεριπτωσεις, οθονων, αναλυσεων κλπ. (τα Mac δεν εχουν αυτο το προβλημα αφου το MacOs το βγαζουν μονο για 2-3 παραλλαγες λαπτοπ και αλλες 2-3 για iMac, ενω οι κεραταδες δεν το αφηνουν να τρεχει σε ipad! αρα το hardware diversity ειναι απο αστειο εως ανυπαρκτο!)

οταν λες λοιπον οτι βολευει το start menu σε fullscreen σκεψου ολα τα παραπανω,
η μονη λυση που μπορει να τα καλυπτει ΟΛΑ ειναι να ειναι σε fixed διαστασεις με εσωτερικο scrolling των εικονιδιων  -και να ειναι παραλληλα scalable-

lVMIsWU.png

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, somt είπε

αν η εναλλακτική είναι να σκρολάρω σε λίστες, ναι το προτιμώ

Μα δεν ήταν λίστα αυτό που σου έδειξα παραπάνω.

Πάντως όπως και να χει ο κάθε χρήστης είναι διαφορετικός. Εσύ για παράδειγμα δουλεύεις με Win+, άλλος χρησιμοποιεί ποντίκι άλλος θέλει φακέλους άλλος όχι. Με τα tiles είχες την ελευθερία να επιλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, manolis940 said:

Μα δεν ήταν λίστα αυτό που σου έδειξα παραπάνω.

Πάντως όπως και να χει ο κάθε χρήστης είναι διαφορετικός. Εσύ για παράδειγμα δουλεύεις με Win+, άλλος χρησιμοποιεί ποντίκι άλλος θέλει φακέλους άλλος όχι. Με τα tiles είχες την ελευθερία να επιλέξεις.


δεν ηταν λιστα αλλα "ξεχειλωνε" σε μεγεθος..
δεν καταλαβες, σε οσα γραφω δεν αναφερω τι καλυπτει ή βολευει εμενα προσωπικα,

προσπαθω να σκεφτομαι out of the box και να βλεπω ολα τα πιθανα σεναρια στο σχεδιασμο,
εξαλλου ενα Ui design δεν ειναι θεμα υποκειμενικου γουστου απο τα ατομα που το εφτιαξαν, ειναι το αποτελεσμα αμετρητων προσπαθειων με απωτερο σκοπο την μεγιστη λειτουργικοτητα σε καθε πιθανο συνδυασμο hardware.. οπως ακριβως κανει training η ai και βελτιωνεται ολοενα και περισσοτερο διαρκως...

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Odyss3us είπε


ναι ενταξει, εσυ vs Ολοι οι αλλοι + τη Microsoft ωραιο πρωτοτυπο σεναριο ταινιας 🤭


για πες μου φιλε μου στο παραπανω screenshot που παρεθεσες πως θα φαινεται αυτη η ομορφια σε ενα 8ιντσο ή 10ιντσο tablet/laptop;

και γιατι οταν εχω ταυτοχρονα 5-10 παραθυρα ανοιχτα side by side σε μια 4Κ οθονη και στο ενα απο αυτα βλεπω tv ή καποιο video ή εχω ενα zoom call ή εχω ενα excel που εχω lockαρει τα ματια μου σε μια γραμμη, γιατι θα πρεπει να μου βγαινει σε fullscreen σα γκουμουτσα ολο το μενου για να ανοιξω πχ το notepad και να χανω ολο τον ειρμο του workflow?

επισης τα εικονιδια χωρις κειμενο περιγραφης(λεζαντα) μπορει να ειναι λιγο πιο συμμαζεμενα σε σχεση με τα W11 αλλα η περιγραφη ειναι απαραιτητη, απλα σου θυμιζω το χαος-ασαφεια που εχει δημιουργηθει στο μενου του δεξι κλικ με τα copy-cut-paste-rename που ειναι σκετα εικονιδια χωρις τη περιγραφη, και ειναι κατι που θα διορθωθει στην 24Η2

επισης μια και ορισμενοι δουλευετε οπως λετε σε πελατες, σε πολλα μηχανηματα και εχουν δει πολλα τα ματια σας ομως δεν παυουν ακομα και αυτοι να ειναι ενα μικρο υποσυνολο, να εχετε υποψιν οτι το WinUI στοχευει να καλυψει με τον καλυτερο δυνατο τροπο ολους τους πιθανους συνδυασμους hardware μαζι με τις υποπεριπτωσεις, οθονων, αναλυσεων κλπ. (τα Mac δεν εχουν αυτο το προβλημα αφου το MacOs το βγαζουν μονο για 2-3 παραλλαγες λαπτοπ και αλλες 2-3 για iMac, ενω οι κεραταδες δεν το αφηνουν να τρεχει σε ipad! αρα το hardware diversity ειναι απο αστειο εως ανυπαρκτο!)

οταν λες λοιπον οτι βολευει το start menu σε fullscreen σκεψου ολα τα παραπανω,
η μονη λυση που μπορει να τα καλυπτει ΟΛΑ ειναι να ειναι σε fixed διαστασεις με εσωτερικο scrolling των εικονιδιων  -και να ειναι παραλληλα scalable-

lVMIsWU.png

Αρχικά το παραπάνω δεν είναι full screen. Πιάνει το 1/4 και πολύ σου λέω της οθόνης μου. Το έχω προσαρμόσει για μία μεγάλη οθόνη Ultra wide 34". Επίσης δεν το έχω τόσο ανοιχτό αλλά το άνοιξα για εσάς για να φαίνεται λιγάκι καλύτερα. Πιο πρακτικό για μένα είναι έτσι. Δεν χρειάζεται ούτε scrolling ούτε μεγάλες διαδρομές ούτε περιττά κλικ:

image.png.76fc1fc0402a173bc1c98264d1005bcf.png

Δεν μπορώ να σου δείξω όλη την οθόνη μου για να δεις και πόσο πιάνει καθώς το screenshot βγαίνει περισσότερο του 1mb

To right click menu που παραδοσιακά ήταν ένα menu χωρίς εικονήδια είναι λογικό να μπερδέψει τους χρήστες και μάλιστα η διάταξη είναι εντελώς χάλια. Δεν πέρφτει καν το μάτι σου στα πάνω εικονίδια(εδώ δεν ξέρω να το εξηγήσω το γιατί). Πάντως ένα είναι σίγουρο ότι είναι μια απόδειξη ότι δεν πρέπει να κάνεις τέτοιες απότομες αλλαγές στο UI γιατί οι χρήστες δυσκολεύονται να προσαρμοστούν από την μία έκδοση στην άλλη.

Και μιας και έπιασες τα υπερτιμημένα macOS στο στόμα σου να πούμε ότι είναι κάπως άστοχα αυτά που λες. Αρχικά τα macOS όσον αφορά τα PC δεν παίζουν μόνο σε συγκεκριμένες διατάξεις οθόνης και δεν είναι All in One ή Laptops μόνο. Έχουν και σταθερούς και miniPC τα οποία μπορούν να συνδεθούν στην οθόνη επιλογής του χρήστη. Φυσικά αυτό ισχύει και για τα All in One και για τα laptops που μπορείς να βάλεις 2ο και 3ο monitor.

Και γιατί δεν παίζουν στα ipad και μας έχουν βάλει εκεί ένα άλλο λειτουργικό που ονομάζεται iOS; Νομίζω ότι είναι προφανές. Τα tablets και τα smartphones προορίζονται για εντελώς διαφορετική χρήση. Μικρές οθόνες touch <12" και απ' την άλλη έχουμε >12". On the go χρήση το ένα. Χρήση σε σταθερό σημείο το άλλο. Ποντίκη+Πληκτρολόγιο στο ένα αντίχειρα στο άλλο. Αυτά αλλάζουν εντελώς τους κανόνες διεπαφής και τον τρόπο χρήσης. Μην μακριγορώ λοιπόν υπάρχει λόγος που η Apple βγάζει 2 διαφορετικά λειτουργικά. Εξάλλου και τα win11 τα βλέπουμε κυρίως σε tablet με 12"+ γιατί δεν θα είχαν καμία τύχη στις 8" όπου το iOS και το Android είναι φτιαγμένα γι αυτό(Είναι και άλλοι λόγοι όπως η υποστήρικη arm chip βέβαια).

Αν με κάποιο τρόπο προσαρμώσει το menu της η microsoft για αυτές τις συσκευές ίσως τις δούμε κανονικά tablets κάποια στιγμή τώρα που υπάρχει και το transition layer στις arm συσκευές. Πάντως στο παρακάτω tablet δεν νομίζω ο περισσότερος κόσμος με τον αντίχειρα του να βολεύεται να επιλέξει τον edge για παράδειγμα πόσο μάλλον σε δωδεκάρι. Γι αυτό και το βλέπουμε κυρίως σε κάτι tablet που προορίζονται να δουλεύουν με πληκτρολόγιο.

image.png.ff548ca01766a17be67fd62117242a07.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...