Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ανακοινώνει επίσημα το τέλος εποχής για το Control Panel των Windows μετά από 38 χρόνια


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mariosnik_

να συμπληρωσω και τις αμετρητες φορες που καναμε format και ξανα setup επειδη σβηναμε κατα λαθος, ενα χρησιμο αρχειο του συστηματος, αφου ξεψαχνιζαμε ολα τα system files για να γλιτωσουμε μερικα mb αποθηκευτικου χωρου στους τοτε δισκους των 500 και 900mb που με ενα Corel κι ενα Office γεμιζαν..

εχω 5-6 μηχανηματα, φορητα, desktop, mini-pc, ολα με Windows 11 και αλλα τοσα συντηρω σε φιλους και συγγενεις, περιστασιακα χρησιμοποιω και Mac για δουλεια,
δεν εχω ουτε το χρονο ουτε τη διαθεση να μπλεξω και να πειραματιστω με αλλα λειτουργικα, σε καθε format που τυχαινει, μπαινω μεσω remote desktop αντιγραφω τις ρυθμισεις του ενος στο αλλο και τελος

ολα τα μηχανηματα εχουν ημερομηνια ληξης και τα ξεπερνανε καποια στιγμη οι απαιτησεις και οι εξελιξεις της εποχης, ανεξαρτητως λειτουργικου, δεν μπορεις πχ. να στριμαρεις απροσκοπτα video σε 2πυρηνο με instruction set 15ετιας και σαπια integrated graphics, ουτε χρειαζεται απαραιτητα να αντικατασταθει με ενα ολοκαινουριο μηχανημα 500 ευρω απο γνωστη αλυσιδα..

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

@mariosnik_

να συμπληρωσω και τις αμετρητες φορες που καναμε format και ξανα setup επειδη σβηναμε κατα λαθος, ενα χρησιμο αρχειο του συστηματος, αφου ξεψαχνιζαμε ολα τα system files για να γλιτωσουμε μερικα mb αποθηκευτικου χωρου στους τοτε δισκους των 500 και 900mb που με ενα Corel κι ενα Office γεμιζαν..

 

Το πάθαινα άπειρες φορές σε win98. Όχι όμως για να γλιτώσω χώρο. Μου άρεσε να φτιάχνω δικούς μου φακέλους και να μεταφέρω εκεί εικονίδια που μου "άρεσαν", αυτό το system32 πάντα με τραβούσε να μπω μέσα να κάνω μεταφορά αρχείων σε άλλους φακέλους που μου άρεσαν. Σαν την γκόμενα που μπορεί να σου κάνει ψιτ ψιτ μέσα στο club. 

Οταν τελείωνα το θεάρεστο έργο μου. Ερχόταν η ώρα που πήγαινα να εκτελεσω notepad, paint κτλ και έλεγε δεν βρέθηκε αρχείο.... Είχα εξαφανίσει το μητρικό αρχείο από το system32 και νόμιζα ότι θα μπορούσε να τρέξει το shortcut. Δεν ήξερα τι σχέση είχαν μεταξύ τους οι συντομεύσεις. Κλάψα μετά ότι χάλασε το pc, ήξερα ότι έκανα πάλι βλακεια αλλά έλεγα στον πατέρα μου χάλασε μόνο του για να το πάει στον τεχνικό να το φτιάξει. Αργότερα έμαθα μόνος μου το φορματ και γλυτώσαμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, mariosnik_ said:

Το πάθαινα άπειρες φορές σε win98. Όχι όμως για να γλιτώσω χώρο. Μου άρεσε να φτιάχνω δικούς μου φακέλους και να μεταφέρω εκεί εικονίδια που μου "άρεσαν", αυτό το system32 πάντα με τραβούσε να μπω μέσα να κάνω μεταφορά αρχείων σε άλλους φακέλους που μου άρεσαν. Σαν την γκόμενα που μπορεί να σου κάνει ψιτ ψιτ μέσα στο club. 

Οταν τελείωνα το θεάρεστο έργο μου. Ερχόταν η ώρα που πήγαινα να εκτελεσω notepad, paint κτλ και έλεγε δεν βρέθηκε αρχείο.... Είχα εξαφανίσει το μητρικό αρχείο από το system32 και νόμιζα ότι θα μπορούσε να τρέξει το shortcut. Δεν ήξερα τι σχέση είχαν μεταξύ τους οι συντομεύσεις. Κλάψα μετά ότι χάλασε το pc, ήξερα ότι έκανα πάλι βλακεια αλλά έλεγα στον πατέρα μου χάλασε μόνο του για να το πάει στον τεχνικό να το φτιάξει. Αργότερα έμαθα μόνος μου το φορματ και γλυτώσαμε....


ευτυχως εγω ηξερα απο δομη και ιεραρχηση φακελλων απο dos και δεν εκανα τετοιες αμαρτιες😅

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, somt είπε

από τα stats που έβαλα εντωμεταξυ, τα 11 βλεπω εχουν περιπου το ιδιο adoption rate με τα 10 όταν βγηκαν, οπότε μαλλον καλα τους πάει θα έλεγε κανεις (σε αντιθεση με τους φασαριοζους ιντερνετικους γκρινιάρηδες)

βάλε και ότι εχουν αποκλείσει παλιο hardware να πάρει 11, δεν κανουν χαρη ουτε στον εαυτό τους

Θα έλεγα ότι τα windows 10 κάνουν λίγο πιο απότομο άλμα Επίσης κοίτα την βουτιά που κάνουν τα 7 και τα 8. Βέβαια δεν έχω τα ακριβή νούμερα για να κάνω βαρετά μαθηματικά. Και τα 10 είχαν γνωρίσει παρόμοιο hate, όχι βέβαια σε τέτοια κλίμακα με τα 11. Ο λόγος όμως που δεν είναι τόσο απότομη η αλλαγή από 10 σε 11 και δεν βλέπουμε παρόμοια βουτιά, μάλλον είναι επειδή οι υπολογιστές χαλάνε και καινούργιοι με νέο OS πωλούνται και όπως ξέρουμε ο μέσος χρήστης δεν ασχολείται με το να αλλάξει το λειτουργικό του σύστημα.

12 ώρες πριν, somt είπε

συμβαίνει και στις καλυτερες οικογενεις

image.png.8c65d62e49cdd96fe0364a05a9a1dc66.png

σκέψου τωρα το linux να είχε marketshare 70% πόσο πιο συχνα θα ακούγαμε για kernel panics και στραβώματα, για να το βαλουμε στο σωστό perspective

Μοιάζει σαν να σταμάτησε την εγκατάσταση στην μέση. Αλλά ναι συμβαίνει.

 

11 ώρες πριν, aypnia είπε

Το Control Panel έπρεπε να είχε φύγει χθες. OS με 2 "ρυθμιστικά" δεν νοείται.

Γενικά ήταν τα ζώα μου αργά στη μεταφορά των ρυθμίσεων από το Control Panel στο Settings.

Πλέον όντως δεν είναι και πολλά αυτά που μπορείς να κάνεις μόνο από το CP.

Αν μεταφέρουν τα σημαντικότερα που απομένουν και στο Settings όλα καλά και άντε γειά CP.

Αν τώρα κάποιοι γκρινιάζουν γιατί δεν τους αρέσει εμφανισιακά το Settings ή βαριούνται να μάθουν ξανά που είναι η κάθε ρύθμιση στο Settings, πρόβλημά τους κι όχι δικό μου.

Εγώ προτιμώ να έχω όλες τις ρυθμίσεις, τουλάχιστον τις "απλές" κι όχι αυτές που γίνονται με άλλους τύπους όπως το PS ή το registry, σε ένα σημείο.

Έχεις απόλυτο δίκιο ότι από την μέρα που εμφανίστηκαν τα Windows 8 αυτό το πρόβλημα θα έπρεπε να έχει λυθεί. Δεν έχει σημασία αν ονομαζώταν control panel, Settings ή κερά Κατίνα ή Μαστρογιώργης. Είναι τραγικό ότι σχεδόν 15 χρόνια τώρα οι χρήστες των Windows πηδάνε από settings σε control panel και από control panel σε settings.

Ωστόσο το να φταίμε οι χρήστες για το ότι η μετάβαση είναι άθλια μοιάζει με τις δικαιολογίες τις κυβέρνησης μας τύπου Κάηκες = Ατομική Ευθύνη. Η μεγάλη διαφορά του Control Panel με τα τα settings είναι ότι δεν χρειάστηκε ποτέ να το "μάθω" όπως λες. Είναι τόσο καλά φτιαγμένο που σε πάει μόνο του απλά κοιτώντας τα εικονίδια. Απ' τα winXp στα 7 (τα vista δεν υπάρχουν :Ρ) έκανε ο κόσμος παράπονα τότε καθώς είναι εντελώς διαφορετικό το ένα control panel με το άλλο; Δεν ξέρω ήμουν αρκετά μικρός τότε και δεν κυκλοφορούσα σε τέτοια φόρα.

11 ώρες πριν, Leon3Isavros είπε

Την ημέρα που θα καταργήσουν την πασιέντζα, θα δουν οι παραθυρακηδες την οργή του νοτιο βαλκάνιου Δ.Υ. Ας τολμήσουν 

Εδώ δεν το έκαναν με το pinball (φλιπεράκι) και τον ναρκαλιευτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, manolis940 said:

Η μεγάλη διαφορά του Control Panel με τα τα settings είναι ότι δεν χρειάστηκε ποτέ να το "μάθω" όπως λες. Είναι τόσο καλά φτιαγμένο που σε πάει μόνο του απλά κοιτώντας τα εικονίδια. Απ' τα winXp στα 7 (τα vista δεν υπάρχουν :Ρ) έκανε ο κόσμος παράπονα τότε καθώς είναι εντελώς διαφορετικό το ένα control panel με το άλλο; Δεν ξέρω ήμουν αρκετά μικρός τότε και δεν κυκλοφορούσα σε τέτοια φόρα.


προσωπικα θεωρω αστεια ολη αυτη τη συζητηση, λιγο να ασχοληθει καποιος πχ. να εγκαταστησει το Office, την σουιτα της Adobe, 2-3 drivers κοκ. ολα αυτα θα τα εχει χυμα στα Apps? δε θα τα γκρουπαρει με drag n drop σε ενα φακελο στο start menu?

ε, το ιδιο ακριβως μπορει να κανει και με τα settings του control panel που τον ενδιαφερουν,
με ενα search και δεξι κλικ στο εικονιδιο γινεται pin to start ειτε θες το Disk Cleanup το Computer Management κοκ. τα εχεις ολα προσβασιμα φατσα φορα με ενα κλικ αντι να πηγαινεις με 3-4 πατηματα στα χαος του control panel που τα μισα απο τα εικονιδια ειναι ασχετα και δεν χρησιμοποιουνται ποτε..

ειλικρινα καποιες γκρινιες ειναι εκτος λογικης...

5Jz3Gpk.png

lVMIsWU.png

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, somt είπε

λες και kernel panic δεν εχουμε δει ποτέ στο linux... shit happens παντου

*for the love of god, είναι το linux, όχι τα linux. Στα Windows λέμε τα windows γιατί η λέξη windows είναι πλυθηντικός (γενική παρατηρηση)

Πόσα windows OS υπάρχουν για να χρησιμοποιηθεί ο πληθυντικός? Μην μπερδεύεις τα ελληνικά με τα Αγγλικά. Κάνεις Άγγλος δεν λέει windows OS are.... Όλοι λένε the windows OS is ....Αυτό το κάνουν για να τα διαχωρίσουν από τα πραγματικά παράθυρα . Επίσης στα ελληνικά το ίδιο αν κάνουμε την μετάφραση λέξη προς λέξη : το λειτουργικό σύστημα παραθύρων και όχι τα λειτουργικά συστήματα παραθύρων.

 

Υγ. Μέσα από το site της Microsoft:

Meet Windows 11

Intuitive navigation. Easy organization. Faster performance. Plus, new features to unlock your productivity and creativity. Explore these Windows 11 features and learn why Windows 11 is the best Windows yet.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν χειριζόμαστε μίξη ελληνικών + αγγλικών είθισται να χρησιμοποιούμε άρθρα σύμφωνα με τον ενικό/πληθυντικό των αγγλικών λέξεων. Θες να μου πεις τώρα ότι εσυ όταν μιλάς λες "Θα κανω εγκατάσταση το Windows"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι:

τα Windows, το Linux, το MacOS και το Android (αυτό παραδόξως δεν έχω ακούσει κανέναν να το λέει "τα"), γιατί το άρθρο ακολουθεί τον χρόνο και το πρόσωπο της λέξης που συνοδεύει (windows/Linux) και όχι την έννοια (λειτουργικό σύστημα). Πολύ σωστά θα έπρεπε να πούμε

2 ώρες πριν, atheatos είπε

Πόσα windows OS υπάρχουν για να χρησιμοποιηθεί ο πληθυντικός?

Η επισήμανση του somt είναι στο "τα Linux" που είναι λάθος όπως και να το πάρεις. Η έκφραση "windows OS is" που λες είναι σωστή γιατί το "is" πάμε με το "OS" (operating system) και όχι με την λέξη "Windows", όπως θα λέγαμε "το λειτουργικό σύστημα Windows" και "τα συστήματα με Linux" αλλά όταν λέμε μόνο τη λέξη windows είναι "τα" και με τη λέξη Linux είναι "το".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Odyss3us είπε

προσωπικα θεωρω αστεια ολη αυτη τη συζητηση, λιγο να ασχοληθει καποιος πχ. να εγκαταστησει το Office, την σουιτα της Adobe, 2-3 drivers κοκ. ολα αυτα θα τα εχει χυμα στα Apps? δε θα τα γκρουπαρει με drag n drop σε ενα φακελο στο start menu?

Προσωπικά το κάνω αλλά θα έλεγα ότι των WIndows 10 τα tiles  με βολεύουν πολύ καλύτερα. Είναι άλλο ένα παράδειγμα του πόσο ελεύθερη είναι η διάταξη του menu έναρξης. Για κάποιον μπορεί να τον βόλευαν οι φάκελοι στο οποίο υπήρχε η δυνατότητα άλλοι μπορεί να γούσταραν φακέλους, άλλοι μπορεί να ήθελαν μεγαλύτερα εικονίδια, άλλοι μπορεί να μην ήθελαν και τίποτα γιατί τα είχαν πετάξει στο desktop

image.png.8e3fa9502e3d4538da24b1f3b9047cb7.png

Προσωπικά προσαρμόζομαι βέβαια. Tiles σε gnome based dristros που κατά κύριο λόγο χρησιμοποιώ, δεν έχω. είναι όμως πολύ πιο rensposive η αναζήτηση. οπότε με super + "gimp"+enter γίνεται αστραπιαία ακόμα και στα πιο παλιά μηχανήματα που έχω. Επίσης όταν επιλέξω την διαδικατσία να την κάνω με το ποντίκι, δεν υπάρχει το recomended, κάτι το οποίο όλοι οι χρήστες στα windows 11 θέλουν να ξεφορτωθούν.

Μικρά τα προβλήματα όλα αυτά δεν λέω, απλώς όταν πας σε κάτι καινούργιο περιμένεις να λυθούν προβλήματα και όχι να δημιουργηθούν νέα και ειδικά πάνω σε πράγματα αυτονόητα.

3 ώρες πριν, Odyss3us είπε

ε, το ιδιο ακριβως μπορει να κανει και με τα settings του control panel που τον ενδιαφερουν,
με ενα search και δεξι κλικ στο εικονιδιο γινεται pin to start ειτε θες το Disk Cleanup το Computer Management κοκ. τα εχεις ολα προσβασιμα φατσα φορα με ενα κλικ αντι να πηγαινεις με 3-4 πατηματα στα χαος του control panel που τα μισα απο τα εικονιδια ειναι ασχετα και δεν χρησιμοποιουνται ποτε..

Δεν έχω κάποια επαναλαμβανόμενα πράγματα που κάνω στα settings η στο Control Panel. Τα επισκέπτομαι στο δικό μου PC ή των πελατών μου συνέχεια για επίλυση ποικίλων προβλημάτων. Και απ' την οπτική του χρήστη το καταλαβαίνω ότι τα Settings αποτελούν μικρότερο πρόβλημα αλλά απ' την πλευρά των τεχνικών είναι τεράστιο αγκάθι.

Τουλάχιστον να είχε ένα terminal τόσο καλό σαν linux θα έμπαινα από εκεί ακόμη και για να αλλάξω DNS αλλά δυστηχώς και εκεί στο PowerShell οι εντολές είναι μακαρόνια και δύσκολες στην απομνημόνευση τους.

All in all λοιπόν η δική μου προσωπική γκρίνια έρχεται απ' τα τραγικά λάθη στο UX. Το ίδιο είχε γίνει και στα WIndows 8 και διορθώθηκε στα 10. Ελπίζω όταν έρθει η ώρα των 12 η Ιστορία να επαναληφθεί και μακάρι τουλάχιστον να μείνουν τα άθλια μόνο settings παρά να δούμε και πάλι το Control Panel.

2 λεπτά πριν, micos000 είπε

τα Windows, το Linux, [...] "τα συστήματα με Linux" αλλά όταν λέμε μόνο τη λέξη windows είναι "τα" και με τη λέξη Linux είναι "το".

Δεν είναι λάθος ρε παιδιά να πεις "τα Linux" όταν λέγοντας σου πρακτικά εννοείς "τα Linux distros" απλά για χάριν συντομίας δεν το αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι όταν παλαιότερα ανέφερα "τα linux" σε κάποια forum με λινουξαδες, με διορθωναν και έλεγαν να λέω το linux. Διότι το λειτουργικό και ο βασικός του πυρήνας ήταν ένας και ενιαίος, τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά μόνο αλλάζουν σε κάθε distro. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, manolis940 said:

Προσωπικά το κάνω αλλά θα έλεγα ότι των WIndows 10 τα tiles  με βολεύουν πολύ καλύτερα. Είναι άλλο ένα παράδειγμα του πόσο ελεύθερη είναι η διάταξη του menu έναρξης. Για κάποιον μπορεί να τον βόλευαν οι φάκελοι στο οποίο υπήρχε η δυνατότητα άλλοι μπορεί να γούσταραν φακέλους, άλλοι μπορεί να ήθελαν μεγαλύτερα εικονίδια, άλλοι μπορεί να μην ήθελαν και τίποτα γιατί τα είχαν πετάξει στο desktop

image.png.8e3fa9502e3d4538da24b1f3b9047cb7.png

Προσωπικά προσαρμόζομαι βέβαια. Tiles σε gnome based dristros που κατά κύριο λόγο χρησιμοποιώ, δεν έχω. είναι όμως πολύ πιο rensposive η αναζήτηση. οπότε με super + "gimp"+enter γίνεται αστραπιαία ακόμα και στα πιο παλιά μηχανήματα που έχω. Επίσης όταν επιλέξω την διαδικατσία να την κάνω με το ποντίκι, δεν υπάρχει το recomended, κάτι το οποίο όλοι οι χρήστες στα windows 11 θέλουν να ξεφορτωθούν.

Μικρά τα προβλήματα όλα αυτά δεν λέω, απλώς όταν πας σε κάτι καινούργιο περιμένεις να λυθούν προβλήματα και όχι να δημιουργηθούν νέα και ειδικά πάνω σε πράγματα αυτονόητα.

Δεν έχω κάποια επαναλαμβανόμενα πράγματα που κάνω στα settings η στο Control Panel. Τα επισκέπτομαι στο δικό μου PC ή των πελατών μου συνέχεια για επίλυση ποικίλων προβλημάτων. Και απ' την οπτική του χρήστη το καταλαβαίνω ότι τα Settings αποτελούν μικρότερο πρόβλημα αλλά απ' την πλευρά των τεχνικών είναι τεράστιο αγκάθι.

Τουλάχιστον να είχε ένα terminal τόσο καλό σαν linux θα έμπαινα από εκεί ακόμη και για να αλλάξω DNS αλλά δυστηχώς και εκεί στο PowerShell οι εντολές είναι μακαρόνια και δύσκολες στην απομνημόνευση τους.

All in all λοιπόν η δική μου προσωπική γκρίνια έρχεται απ' τα τραγικά λάθη στο UX. Το ίδιο είχε γίνει και στα WIndows 8 και διορθώθηκε στα 10. Ελπίζω όταν έρθει η ώρα των 12 η Ιστορία να επαναληφθεί και μακάρι τουλάχιστον να μείνουν τα άθλια μόνο settings παρά να δούμε και πάλι το Control Panel.

Δεν είναι λάθος ρε παιδιά να πεις "τα Linux" όταν λέγοντας σου πρακτικά εννοείς "τα Linux distros" απλά για χάριν συντομίας δεν το αναφέρεις.


κι οταν ανοιγω το start menu  να βλεπω ενα μακρυναρι απο κατω μεχρι πανω με αχρηστα πραγματα, με μοναδικη δυνατοτητα να τα σορταρεις οπως θελεις...

ειδικα αν εχεις 2 οθονες ή μια μεγαλη ή μια widescreen να στραβολαιμιαζεις καθε φορα στην κατω αριστερη γωνια...

αντι να ειναι ολα κεντραρισμενα στο ιδιο μερος ανεξαρτητως αναλυσης και μεγεθους οθονης..

οπως καταλαβαινεις ολα συνηθιζονται ακομα και τα στραβα, αλλα εδω μιλαμε για το ποιο ειναι αντικειμενικα το βελτιστο περα απο τις προσωπικες συνηθειες και προτιμησεις μας...

και να θυμομαστε οτι δεν ειμαστε ακομα στο 2010 με οθονες 1080p & 720p που τα menu οπου κι αν βρισκονται καταλαμβανουν ενα μικρο τμημα της οθονης και αρα η τοποθεσια ειναι αδιαφορη... μιλαμε πλεον για ενα UI που πρεπει να παιζει το ιδιο ειτε σε ενα touchscreen tablet/desktop pc/ ή μια 4Κ τηλεοραση ή προτζεκτορα με ενα ποντικι απο τα 4-5-10 μετρα κοκ.

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, somt είπε

οταν λες ότι εκανες εγκατάσταση "τα" linux εννοείς ότι εβαλες πολλές διανομές μαζί;

Έχει πολλούς δει να λένε ότι έκανα εγκατάσταση τα linux; Τουλάχιστον στις κοινότητες αναφερόμαστε συγκεκριμένα σε Fedora, Ubundtu, Arch κτλ. για να μην υπάρχει σύγχυση.

Μόλις τώρα, mariosnik_ είπε

Θυμάμαι όταν παλαιότερα ανέφερα "τα linux" σε κάποια forum με λινουξαδες, με διορθωναν και έλεγαν να λέω το linux. Διότι το λειτουργικό και ο βασικός του πυρήνας ήταν ένας και ενιαίος, τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά μόνο αλλάζουν σε κάθε distro. 

Είναι λοιπόν ζήτημα στο που αναφέρεσαι.

Αν πω ότι "Τα Linux προσφέρουν περισσότερες επιλογές παραμετροποίησης απ' ότι τα Windows" προφανώς και θα αναφερθώ στα διάφορα disttributions που υπάρχουν εκεί έξω. Γιατί; Γιατί δεν έχει νόημα να μιλήσω για το Linux. Όπως λέει και η Wikipedia :

Αναφορά σε κείμενο

Linux (/ˈlɪnʊks/, LIN-uuks)[11] is a generic name for a family of open-source Unix-like operating systems based on the Linux kernel,

Αν πω επίσης το Linux Kernel ξέρουμε θεωρώ όλοι ότι αναφέρομαι στο vanilla linux kernel και αν πω τα Linux Kernels δεν είναι πάλι λάθος γιατί και εκεί πολλές διανομές δεν χρησιμοποιούν το vanilla αλλά μια παραλλαγή του.

Τέλος πάντων. Οι περισσότεροι που ασχολούμαστε με το Linux πληροφορικάριοι είμαστε. Ας μην συμπεριφερόμαστε ως grammar nazis :P

9 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


κι οταν ανοιγω το start menu  να βλεπω ενα μακρυναρι απο κατω μεχρι πανω με αχρηστα πραγματα, με μοναδικη δυνατοτητα να τα σορταρεις οπως θελεις...

ειδικα αν εχεις 2 οθονες ή μια μεγαλη ή widescreen να στραβολαιμιαζεις καθε φορα στην κατω αριστερη γωνια...

αντι να ειναι ολα κεντραρισμενα στο ιδιο μερος ανεξαρτητως αναλυσης και μεγεθους οθονης..

οπως καταλαβαινεις ολα συνηθιζονται ακομα και τα στραβα, αλλα εδω μιλαμε για το ποιο ειναι αντικειμενικα το βελτιστο περα απο τις προσωπικες συνηθειες και προτιμησεις μας...

Αν εννοείς ως μακρινάρι την αριστερή λίστα, ναι θα συμφωνήσω. Πραγματικά την χρησιμοποιώ μόνο στην αρχή όταν θέλω να σβήσω χειροκίνητα κάποια "σκουπίδια" του συστήματος. Δεν ξέρω αν κάποιος κάνει everyday use σε αυτό το πράγμα. Βέβαια όπως είπα και πριν εξέλιξη θα ήταν να μας δίνεται η επιλογή να την σβήσουμε.

Όσον αφορά τις οθόνες σε βρίσκω λιγάκι υπερβολικό. Αν στραβολεμιάζαμε κάθε φορά που κοιτούσαμε τις άκρες σε ένα dual+ monitor setup ή σε μία ultrawide δεν θα τις αγοράζαμε εξ' αρχής.
Το κουμπί της έναρξης είχε ένα βασικό λόγο που μπήκε τέρμα κάτω αριστερά όπως και το κουμπί της επιστροφής στην επιφάνεια εργασίας κάτω δεξιά όπως και το κλείσιμο πάνω δεξία. Είναι κουμπιά που πατάς συχνά με το ποντίκι σου και είναι ευκολότερο να τραβήξεις τον κέρσορα σε μία γωνία παρά στην μέση της οθόνης.
Ωστόσο εδώ κάποιοι χρήστες ίσως να τους βολεύει η μέση ή να χρησιμοποιούν κατά κύριο λόγο το start button στο πληκτρολόγιο έτσι ώστε να ανοίξουν το menu και έτσι δεν θα έχουν πρόβλημα με ένα  menu στην μέση μάλιστα θα είναι καλύτερο μιας και το ποντίκι είναι πιθανότερο να κάνει μικρότερη διαδρομή προς το κέντρο τις οθόνης σε εκείνες τις περιπτώσεις. Προσωπικά όταν παίζω σε win11 ανοίκω στην 2η περίπτωση. Κέντρο η μή όπως τα tiles αντικειμενικά σου έδιναν περισσότερες ελευθερίες στην διαμόρφωση το menu σου.

Μιας και μιλάμε λοιπόν για το τι είναι αντικειμενικά βέλτιστο. Είναι εκείνο που συνδιάζει τα λιγότερα clicks και την εύκολότερη απομνημόνευση. Ανάλογα την εργασία πολλές φορές αυτό δεν είναι ίδιο για τον καθένα και σε ένα ευρύ κοινό θα πρέπει να υπάρχουν οι όσες ελευθερίες προσφέρουν τα windows 10 και ερχόμενοι στα 11 θα περιμέναμε σαν χρήστες να έχουμε περισσότερα tweeks στο UI μας. Ανταφτού ούτε καν την μπάρα δεν μπορεί να μεγαλώσει κάποιος ή τοποθετήσει στα αριστερά (δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό τους τελευταίους μήνες. Ελπίζω πως ναι! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Είναι:

τα Windows, το Linux, το MacOS και το Android (αυτό παραδόξως δεν έχω ακούσει κανέναν να το λέει "τα"), γιατί το άρθρο ακολουθεί τον χρόνο και το πρόσωπο της λέξης που συνοδεύει (windows/Linux) και όχι την έννοια (λειτουργικό σύστημα). Πολύ σωστά θα έπρεπε να πούμε

Η επισήμανση του somt είναι στο "τα Linux" που είναι λάθος όπως και να το πάρεις. Η έκφραση "windows OS is" που λες είναι σωστή γιατί το "is" πάμε με το "OS" (operating system) και όχι με την λέξη "Windows", όπως θα λέγαμε "το λειτουργικό σύστημα Windows" και "τα συστήματα με Linux" αλλά όταν λέμε μόνο τη λέξη windows είναι "τα" και με τη λέξη Linux είναι "το".

Το Linux  είναι ο kernel και συμφωνώ . Και στα δυο πρέπει να χρησιμοποιούμε τον ενικό. Το windows , το Linux. 

1 ώρα πριν, somt είπε

όταν χειριζόμαστε μίξη ελληνικών + αγγλικών είθισται να χρησιμοποιούμε άρθρα σύμφωνα με τον ενικό/πληθυντικό των αγγλικών λέξεων. Θες να μου πεις τώρα ότι εσυ όταν μιλάς λες "Θα κανω εγκατάσταση το Windows"

Ναι . Το να λέμε  κάνω εγκατάσταση τα windows είναι μια κακή συνήθεια. Εκτός και θες να εγκαταστησεις διαφορετικές εκδόσεις του windows σε ένα μηχάνημα. Dual boot πχ. Windows 10 και windows 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, atheatos said:

Το Linux  είναι ο kernel και συμφωνώ . Και στα δυο πρέπει να χρησιμοποιούμε τον ενικό. Το windows , το Linux. 

Ναι . Το να λέμε  κάνω εγκατάσταση τα windows είναι μια κακή συνήθεια. Εκτός και θες να εγκαταστησεις διαφορετικές εκδόσεις του windows σε ένα μηχάνημα. Dual boot πχ. Windows 10 και windows 11.


παρομοιως οταν λεμε: πηγα κι εφαγα στα McDonald΄s ή στα Goody΄s ειναι λαθος..?
σε ενα μαγαζι πηγαμε και φαγαμε οχι σε πολλα...

κανονικα θα επρεπε να λεμε στο McDonald΄s και στο Goody΄s οπως στο γυραδικο

ολα λαθος😆

νομιζω εισαι υπερβολικος.. ολοι ξερουμε οτι Windows = (Τα Παραθυρα)

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...