Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ανακοινώνει επίσημα το τέλος εποχής για το Control Panel των Windows μετά από 38 χρόνια


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, micos000 said:

Καλά τώρα. Μάλλον έχεις να ασχοληθείς με windows κάποιες δεκαετίες αλλιώς δεν θα έγραφες τέτοιες ανακρίβειες.

Μήπως έχεις πρόσβαση σε κάποια κάμερα στο σπίτι μου και ξέρεις ότι λέω ανακρίβειες;

Lenovo Yoga Slim 7 14ARE05, του κουτιού. Windows 11 clean installation, μόνο με ένα Office και RStudio πάνω. Δούλευε κανονικα για κάνα 3μηνο. Ξαφνικά κάνει Windows update (χωρίς να σε ειδοποιήσει φυσικά) και ξεκιναει τα BSOD όποτε bootάρει στην μπαταρία (αν το bootαρες σε AC, όλα κομπλέ).

Rollback το update, όλα καλά. Arch installation, Ubuntu, PopOS, Debian, Fedora και Void έχουν περάσει από πάνω του από τότε, το laptop έχει λιώσει στο coding και data analysis, δεν έχει βγάλει το παραμικρό.

Αλλά ναι, "έχω να ασχοληθώ με τα Windows δεκαετίες για αυτό λέω τέτοιες ανακρίβειες". Ο τυχαίος σχολιαστής στο Insomnia ξέρει καλύτερα το δικό μου το laptop. Αποκλείεται η MS να σκάτωσε update.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συμβαίνει και στις καλυτερες οικογενεις

image.png.8c65d62e49cdd96fe0364a05a9a1dc66.png

σκέψου τωρα το linux να είχε marketshare 70% πόσο πιο συχνα θα ακούγαμε για kernel panics και στραβώματα, για να το βαλουμε στο σωστό perspective

Επεξ/σία από somt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, somt said:

συμβαίνει και στις καλυτερες οικογενεις

image.png.8c65d62e49cdd96fe0364a05a9a1dc66.png

σκέψου τωρα το linux να είχε marketshare 70% πόσο πιο συχνα θα ακούγαμε για kernel panics και στραβώματα, για να το βαλουμε στο σωστό perspective

Καλό είναι να κάνεις quote τον άλλον για να μη μυρίζει τα νύχια του.

Το ακριβώς αντίθετο. Με 70% market share θα είχε πολύ περισσότερο compatibility και περισσότερα/καλύτερα drivers, επομένως λιγότερα kernel panics λόγω αυτού.

Σκέψου τα Windows να είχαν 4% market share, δε θα έτρεχαν ούτε σε PC της MS σωστά.

Επίσης, η διαφορά είναι ότι σε Linux distros μπορείς να βρεις πάντα ΑΚΡΙΒΩΣ τι έχει συμβεί. Δεν έχει καμία σχέση το logging με αυτό των Windows. Και, φυσικά, δε θα μου έκανε update μέσα στη νύχτα από μόνο του για να το βρω την άλλη μέρα με το προβληματικό update.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Το ακριβώς αντίθετο. Με 70% market share θα είχε πολύ περισσότερο compatibility και περισσότερα/καλύτερα drivers, επομένως λιγότερα kernel panics λόγω αυτού.

ναι...δε νομιζω ότι παει έτσι. θα είχε περισσότερο κωδικά, drivers, χέρια να πειραζουν κλπ και στατιστικά περισσότερα bugs

αλλά και ακριβώς όπως ειναι σήμερα να έμενε, αν ξαφνικά αυριο πάει στο 70% θα έβρισκε πολλαπλάσια συστήματα να παει κατι στραβά. ως dominant λειτουργικό μάλιστα θα γινόταν no1 στόχος για περισσότερα attacks και ανακάλυψη vulnerabilities

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, somt said:

ναι...δε νομιζω ότι παει έτσι. θα είχε περισσότερο κωδικά, drivers, χέρια να πειραζουν κλπ και στατιστικά περισσότερα bugs

Αν σκεφτείς ότι τα περισσότερα BSOD/kernel panic έχουν να κάνουν με τη διεπαφή hardware/software, ψηφίζω ότι έτσι θα γινόταν. Γιατί τα drivers, ως επί το πλείστον, γράφονται από τις εταιρείες, όχι από το "γενικό πληθυσμό", οπότε δεν ισχύει το "χέρια να πειράζουν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Control Panel έπρεπε να είχε φύγει χθες. OS με 2 "ρυθμιστικά" δεν νοείται.

Γενικά ήταν τα ζώα μου αργά στη μεταφορά των ρυθμίσεων από το Control Panel στο Settings.

Πλέον όντως δεν είναι και πολλά αυτά που μπορείς να κάνεις μόνο από το CP.

Αν μεταφέρουν τα σημαντικότερα που απομένουν και στο Settings όλα καλά και άντε γειά CP.

Αν τώρα κάποιοι γκρινιάζουν γιατί δεν τους αρέσει εμφανισιακά το Settings ή βαριούνται να μάθουν ξανά που είναι η κάθε ρύθμιση στο Settings, πρόβλημά τους κι όχι δικό μου.

Εγώ προτιμώ να έχω όλες τις ρυθμίσεις, τουλάχιστον τις "απλές" κι όχι αυτές που γίνονται με άλλους τύπους όπως το PS ή το registry, σε ένα σημείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Το κεφάλι μου έχει ηρεμήσει. Θα το χτυπούσα στον τοίχο αν είχα ακόμα Windows

[...]

Έχω βρει την υγεία μου εδώ και πολλά χρόνια φεύγοντας από αυτά.

4 ώρες πριν, MikeKata είπε

Lenovo Yoga Slim 7 14ARE05, του κουτιού. Windows 11 clean installation, μόνο με ένα Office και RStudio πάνω. Δούλευε κανονικα για κάνα 3μηνο.

Τελικά έχεις πολλά χρόνια που έφυγες από τα windows (εσύ το είπες, όχι εγώ) ή έχεις windows laptop τρεις μήνες; Και μην είσαι τόσο εριστικός. Σου στράβωσε κάτι και έβγαλες συμπεράσματα ότι τα windows σε καθαρή εγκατάσταση πετάνε bsod και μετά σε πείραξε που σου είπα ότι λες ανακρίβειες;

4 ώρες πριν, MikeKata είπε

Καλό είναι να κάνεις quote τον άλλον για να μη μυρίζει τα νύχια του.

Και αυτό με τα νύχια, τι εξυπνάδα ήταν πάλι; Τι σχέση έχει αυτό που είπα με τα προβλήματα στο Linux; Έκανα πουθενά σύγκριση ή κατηγόρησα το Linux ή έστω υπονόησα ότι αυτά συμβαίνουν και εκεί; Μην ανάβεις φωτιές τώρα και καταλήξει και εδώ windows vs linux και κλειδώσει!

4 ώρες πριν, MikeKata είπε

Ξαφνικά κάνει Windows update (χωρίς να σε ειδοποιήσει φυσικά) και ξεκιναει τα BSOD όποτε bootάρει στην μπαταρία (αν το bootαρες σε AC, όλα κομπλέ).

Και φταίνε τα windows δηλαδή και όχι κάποια ηλίθια ρύθμιση του yoga! Αφού με ρεύμα δούλευε κομπλέ κάτι γινόταν από το bios ή με κάποια από τις ΟΕΜ εφαρμογές της lenovo (προφανώς κάτι με την διαχείριση ενέργειας), αλλά όχι, φταίνε τα windows.

Πρέπει να καταλάβετε ότι από τη στιγμή που υπάρχουν τόσες χιλιάδες, να μην πω εκατομμύρια, διαφορετικές συνθέσεις και με τόσο συχνά και μεγάλα updates και τόσους proprietary drivers, κάπου μπορεί να κάτσει και στραβή. Γι' αυτό υπάρχει to google και το insomnia, για να βρίσκουμε λύσεις.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

winxp-step-3.png.fbfe95338c2fd093605674e8c01dc12a.png

 

Tο καλύτερο control panel όλων των εποχών...με το Flash Player του, το QuickTime του, τα έτσι του, τα αλλιώς του! Βρε μια χαρά είμαι με τα XP μου για 5-6 χρονάκια ακόμα!

Επεξ/σία από Federer
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, micos000 said:

Τελικά έχεις πολλά χρόνια που έφυγες από τα windows (εσύ το είπες, όχι εγώ) ή έχεις windows laptop τρεις μήνες; Και μην είσαι τόσο εριστικός.

Θα παίρνεις την απάντηση στο ίδιο ύφος που σχολιάζεις εξ'αρχης. Αν δε σου αρέσει, απλά αλλάζεις ύφος.

Καταλαβαίνω ότι ίσως υπάρχει θέμα με την κατανόηση γραπτού λόγου.

Ξέρεις, μπορεί κάποιος να έχει επαφή με ένα λειτουργικό χωρίς να το έχει για daily driver. Όπως, π.χ, αν το έχει σε ένα laptop που το ανοίγει μια στο τόσο για να κατεβάσει κανένα update (επειδή έχει Windows) ή ώσπου να βρει το χρόνο να το κάνει format και τη μια φορά που το πήρε μαζί του για να κάνει μια παρουσίαση, να του άρχισε τα BSOD. Ένα laptop που είχε 2 δίσκους και δούλευε κανονικά στο δεύτερο.

34 minutes ago, micos000 said:

Και φταίνε τα windows δηλαδή και όχι κάποια ηλίθια ρύθμιση του yoga!

Ναι, γιατί δεν είχα προγράμματα της Lenovo πάνω, τα είχα ξηλώσει.

Ναι, γιατί το πρόβλημα συνέβη ακριβώς μετά από feature update (όχι driver) των Windows, το οποίο μόλις έγινε rollback, διορθώθηκε. Να δω ακόμα πόσο θα παλέψεις να βγάλεις τα Windows λάδι.

34 minutes ago, micos000 said:

Και αυτό με τα νύχια, τι εξυπνάδα ήταν πάλι;

Γιατί, αναφερόμουν σε σένα ή μήπως σε έκανα quote; Του είπα να με κάνει quote για να μου έρχεται ειδοποίηση ώστε να απαντήσω. Κι εδώ αυτόκλητος υπερασπιστής;

34 minutes ago, micos000 said:

Μην ανάβεις φωτιές τώρα και καταλήξει και εδώ windows vs linux και κλειδώσει!

"Ανάβουν φωτιές" όταν μιλάς για λειτουργικά συστήματα; Μόνο αν κάποιος είναι "σταυροφόρος" μιας εταιρείας (χωρίς να πληρώνεται κιόλας). Κατά τα άλλα, καμιά φωτιά, το laptopάκι μου τρέχει πλέον Ubuntάκι για την ευκολία χρήσης, η μπαταρία του κρατάει 40% περισσότερο για πλάκα και το σταθερό άλλο distro. Δεν κρέμομαι απο από τα.... καπρίτσια... καμίας MS για τα computing needs μου. Α, ναι, ξέχασα, "χρησιμοποιώ" Windows επειδή έχω ένα partition για PUBG, ραπίστε με.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Καταλαβαίνω ότι ίσως υπάρχει πρόβλημα με την κατανόηση γραπτού λόγου.

Τον γραπτό λόγο τον κατανοούμε. Τα παραλειπόμενα είναι το πρόβλημα.

8 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Γιατί, αναφερόμουν σε σένα ή μήπως σε έκανα quote; Του είπα να με κάνει quote για να μου έρχεται ειδοποίηση ώστε να απαντήσω. Κι εδώ αυτόκλητος υπερασπιστής;

Σε αυτό έφταιξα, λάθος μου (δεν κατανόησα τελικά τον γραπτό λόγο σωστά, διορθώνω και το μήνυμα), αλλά τι υπερασπιστής και βλακείες; Πως προέκυψε πάλι αυτό και μετά λες και για ύφος;

12 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Να δω ακόμα πόσο θα παλέψεις να βγάλεις τα Windows λάδι.

Δεν βγάζω τίποτα "λάδι". Είχαν, έχουν και θα έχουν θέματα και λογικό είναι και όποιος θέλει θα ψάξει να βρει λύση, το ίδιο και στο Linux φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, kinitos είπε

Άλλη μια ηλιθιότητα.

Μάλλον φταίει η νέα γενιά προγραμματιστων που συνηθισμένη από τα κινητά κάθεται ευκολότερα στο μυαλό τους ότι είναι σωστό αυτό. Η με το έτσι θέλω πρέπει να αλλάξει κάτι και γίνεται πάντα προς το χειρότερο

Αν δεν φταίει τότε απλά είναι τραγικοί  .

Συμφωνώ ότι αν δεν γκουγκλαρεις η δεν πας στο κλασικό control panel πολλές φορές δεν βρίσκεις τα απλά πράγματα που ψάχνεις.

 

Καλά όσοι είναι κάτω των 30 δεν έχουν συνήθως το εικονίδιο this PC στην επιφάνεια εργασίας τους.

Ούτε το task manager δεν ξέρουν να κλείσουν κάτι που έχει κολλήσει.

Μπορει να παίζουν πχ πιάνο στο Excel, (αναγκαστικά γιατί διαφορετικά δεν γίνεται να δουλέψουν) αλλά η υπόλοιπη λογική τους είναι λογική iOS ούτε καν android

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, logistoulis said:

Καλά όσοι είναι κάτω των 30 δεν έχουν συνήθως το εικονίδιο this PC στην επιφάνεια εργασίας τους.

Ούτε το task manager δεν ξέρουν να κλείσουν κάτι που έχει κολλήσει.

Μπορει να παίζουν πχ πιάνο στο Excel, (αναγκαστικά γιατί διαφορετικά δεν γίνεται να δουλέψουν) αλλά η υπόλοιπη λογική τους είναι λογική iOS ούτε καν android

Βέβαια εδώ κολλάει μόνο μια λέξη

Δυστυχώς

1 hour ago, Federer said:

winxp-step-3.png.fbfe95338c2fd093605674e8c01dc12a.png

 

Tο καλύτερο control panel όλων των εποχών...με το Flash Player του, το QuickTime του, τα έτσι του, τα αλλιώς του! Βρε μια χαρά είμαι με τα XP μου για 5-6 χρονάκια ακόμα!

Αισιόδοξος ρισαι άκου 5 με 6 χρόνια ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, svartevarg είπε

οταν αποσύρθηκε, τον ανάγκασαν, δεσμεύτηκε και υπέγραψε

Αυτο με κουφανε τωρα! Δε το ηξερα!

Αρα οντως θα του εχουν πεσει τα μαλλιά με αυτα που βλεπει αλλα δε μπορει να μιλησει! Ετσι εξηγείται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ότι σαν χρήστης ενός προϊόντος μιας εταιρείας και μάλιστα τζαμπε που δεν έχω πληρώσει για αυτό, δεν μου πέφτει ιδιαίτερα λόγος για τις αλλαγές και την διαμόρφωση αυτού του προϊόντος από την εταιρεία που το παράγει. 

Από εκεί και πέρα, το πρόβλημα με όλους τους γκρινιάρηδες (και εγώ μέσα σε αυτούς), δεν είναι τόσο η αλλαγή αυτό καθ' αυτό. 

Όσοι μεγαλώσαμε με υπολογιστές από το 90 η κάποιοι μεγαλύτεροι και ακόμα πιο παλιά, όλοι μας θα θυμόμαστε μια μαγεία που υπήρχε με τα λειτουργικά εκείνων των εποχών. Η μαγεία όταν τα πρωτογνωρίσαμε, η φάση όταν ήμασταν noobs και είτε ψάχναμε οδηγούς, βιβλία, μεγαλύτερους η πιο έμπειρους. Η μαγεία όταν είχαμε μάθει πολλά, η νομίζαμε ότι μάθαμε πολλά και άλλοι το παίζαμε ξερόλες, άλλοι βοηθούσαμε και άλλους που δυσκολευοντουσαν. 

Να θυμηθούμε όταν κάναμε όλο format που τα πρωτα πράγματα ήταν όταν κάναμε install τα παιχνίδια και τα λογισμικά που μας ενδιέφεραν, τακτοποιουσαμε και φτιάχναμε τους φακέλους στην έναρξη, σβηναμε τα περιττά, κρατούσαν τις συντομεύσεις που θέλαμε για να μην φορτώνουμε την επιφάνεια. Υπήρχαν τα ulitilities με τα εργαλεία του συστήματος, το defrag, η αριθμομηχανή κτλ. 

Μερικοί είχαμε μάθει διαφορα κολπάκια, όπως το που βρισκόταν ο φάκελος των temporary internet files αλλα και το temp που γέμιζε με ένα σωρό άχρηστα αρχεία και κόλλαγε το σύστημα. Αλλοι βάζαμε τα trial λογισμικά από τα cd των περιοδικών, για να μην λήξουν μπαίναμε από τα bios και βάζαμε πίσω την ώρα από το ρολόι πριν γίνει εκκίνηση. 

Όσοι δεν είχαμε ακόμα intenet και ήμασταν μικροι, ψάχναμε και σκαλιζαμε τα πάντα στο OS. Τα ξέραμε όλα από εφαρμογές και επιλογές. Αργότερα μάθαμε και το format.

Να θυμηθούμε τι ενθουσιασμό είχαμε όταν έβγαινε νέο λειτουργικό. Τα 2-3 έτη μας φαινότανε αιώνας. Έβαζε το λειτουργικό ο πρώτος συμμαθητης, μας δούλευε που είμαστε ακόμα με το παλιό, πηγαίναμε σπίτι του για να δούμε πως ήταν τα γραφικά, τους φακέλους και το σύστημα. Κάποια στιγμή το βρίσκαμε και εμείς σπασμένο. 

Τα χρόνια πέρασαν, από τα xp home στα xp pro, από τα pro στα pro SP1 και SP2. Από εκεί στα vista, από τα vista στα 7αρια όπου εκεί είπα ότι τα έχω δει όλα και δεν θέλω να δω κάτι άλλο. Έβαλα για λιγο 8αρια αλλά τα πέταξα εντός λίγων ημερών λόγω προβλημάτων και πήγα σε 10αρια. 

Οι αλλαγές που έγιναν σε όλο αυτό το διάστημα, δεν μπορώ να πω ότι μου δημιούργησαν θέμα απόδοσης στην δουλειά μου, αλλά πιο πολύ θέμα συναισθηματος. Το μεγαλύτερο λάθος για μένα της ms ηταν το πείραγμα του start, από τοτε που άλλαξε, βαριόμουν να το παραμετροποιησω και να δω πως πρέπει να το κάνω για να έχει την χρηστικότητα που είχε στις παλιές version. Έτσι έπαψα να ασχολούμαι μαζί του, η τακτική μου είναι πλέον όταν θέλω να τρέξω κάτι, να γράφω το όνομα στο run από κάτω και αυτό μου εμφανίζει το εικονίδιο που ψάχνω πατώντας emter. Εναλλακτικά έχω φτιάξει δικό μου ξέχωρο φάκελο όπου βάζω τα shortcuts που θέλω. Άμα θέλω να τρέξω την αριθμομηχανή για έναν πρόχειρο υπολογισμό, παταω "Αριθ" και το εμφανίζει. 

Το control panel δεν θυμάμαι αν το χρησιμοποίησα στα 10αρια, συνήθως αν θέλω κάτι μπαίνω στο κέντρο συστήματος η στις ρυθμίσεις. 

Στην ζωγραφική επίσης, αν και μερικοί την θεωρούσαν παρωχημενη, καποιες μικρες αλλαγές που έκαναν στην εφαρμογή στα 10 και μετά, είχα ένα θέμα και δεν με βοηθούσε σε κάτι επεξεργασίες εικόνων που ήθελα. 

Η χρονική διάρκεια στην οποία βγαίνουν νέες εκδόσεις είναι πολύ μικρη, κάποτε μας φαινόταν μεγσλη, αλλά μέσα σε δύο έτη δεν προλαβαίνεις να αλλάξεις κάτι σημαντικό ώστε να πει ο χρήστης ότι μιλάμε για μεγάλες αλλαγες όπως είχαμε κάποτε.

Κάποτε υπήρχε κάτι ωραίο, μια μαγεία στην όλη φάση με τα λειτουργικά, που σήμερα, τουλάχιστον σε εμένα δεν υπάρχει. Είμαι απλά ένας χρήστης PC και windows που όλο ακούει για αλλαγές και αλλαγές, λες και θα έρθει κάτι ωραίο η θα έχουμε πάλι αυτή την ανυπομονησία που είχαμε μικροί, αλλά τελικά μηδέν ουσία. 

Από τα 10αρια και μετά θα κοιτάξω να μεταβώ σε linux. Θα μείνουν τα 10 σε dual boot ίσως για ώρα ανάγκης. 

Τα υπόλοιπα περί win vs Linux, έχουν ειπωθεί και συζητηθεί εξαντλητικά σε εκατοντάδες χιλιάδες διαδικτυακές συζητήσεις ανά τα έτη σε ελληνικό ή διεθνές επίπεδο, ξένα fora κτλ. Η διάδοση του και η απόκτηση σημαντικού μεριδίου σε σχέση με win, είναι κάτι πολύ δύσκολο να γίνει. Όμως αν θέλει να κάνει την μετάβαση ο καθένας, βεβαίως και μπορεί να γίνει πανεύκολα πιστεύω. Όχι όμως με το να πάρουμε τις καραμούζες και τα μεγαφωνα λέγοντας πόσο κακή και χαλια είναι η ms με τα προϊόντα της, γυρίστε της την πλάτη και ελάτε στο δωρεάν λογισμικό που είστε ανεξάρτητοι και μπλα μπλα. 

Το θέμα είναι να καταλάβει ο καθένας πως μπορεί να υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές, να ψάξει και να κάνει τις επιλογές του γνωρίζοντας από πριν πλεονεκτήματα και μειονεκτηματα. Διότι αν σαν καταναλωτής επιλεγει τα μονοπωλεια, ε μετά μην κλαίγεται οταν να βλέπει την εξάρτηση από αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...