Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ανακοινώνει επίσημα το τέλος εποχής για το Control Panel των Windows μετά από 38 χρόνια


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 minutes ago, MikeKata said:

Όταν λέω εγώ ότι ένα default Ubuntu είναι ο,τι χρειάζεται ο "απλός" χρήστης, ακούω διάφορα...


δοκιμασε να το βαλεις υπογραφη να δουλεψει λιγο το promotion.. με το να το γραφεις μονιμως σε ειδησεις που αφορουν Windows ειναι σα να χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο δεν το καταλαβαινεις; 🤭

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Odyss3us said:

με το να το γραφεις μονιμως σε ειδησεις που αφορουν Windows ειναι σα να χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο δεν το καταλαβαινεις; 🤭

Μπα, μην αγχώνεσαι. Το κεφάλι μου έχει ηρεμήσει. Θα το χτυπούσα στον τοίχο αν είχα ακόμα Windows που σε καθαρό installation με ένα Office μου εσκαγαν blue screen μετά από update. Προφανώς κρίνεις εξ'ιδίων τα αλλοτρια.

Έχω βρει την υγεία μου εδώ και πολλά χρόνια φεύγοντας από αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, MikeKata said:

Α, ωραία, δε μας βγαίνουν τα κουκιά και πιάσαμε τους χαρακτηρισμους. Κάτσε, θα παιξω. Δυστυχώς για σένα, ο προβοκάτορας παλαιοημερολογίτης είναι αυτός:

Όχι αυτός που σου απαντάει.

Ο ορισμός του προβοκάτορα, όχι αστεία.

Είχες, φαίνεται την ανάγκη να δημιουργήσεις αντιπαράθεση από το μηδέν. Ίσως σου δίνει κάποιου είδους ευχαρίστηση που δεν την παίρνεις αλλιώς, δεν ξέρω, μόνο εσύ είσαι σε θέση να το απαντήσεις.

Που, ενώ δεν είχε αναφέρει κανένας το Linux, εσύ είχες την ανάγκη να "bashάρεις" ένα FOSS λειτουργικό από το πουθενά μπας και νιώσεις καλύτερα για τη δική σου αμάθεια και έλλειψη ευελιξίας που σε οδηγεί να χρησιμοποιείς ένα μονο λειτουργικό σύστημα.

Ο λαός έχει μια φράση για τέτοιες περιπτώσεις. "Ξυνεται στην γκλίτσα του τσοπάνη". Βέβαια, συνήθως καταλήγει όπως κατέληξε αυτό τώρα, όχι όπως ήθελες αρχικά.

Συμφωνούμε. Για τους χρήστες Windows λέμε που δεν έμαθαν να χρησιμοποιουν άλλο λειτουργικό στη ζωή τους, ε;

Απλα είναι αστείο να σας βλέπω να αυτοαποδομειστε σχόλιο με σχόλιο (σας κάνω και quote τα χωρία μπας και τα πάρετε χαμπάρι)


ξεκολλα κανεις δεν ασχολειται με σενα και το λινουξακι σου

δλδ ο Thresh στον οποιο απαντησα στον ιδιο τονο ειχε κανει προηγουμενως μπιφ τους nvdiaκηδες;😄

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, Odyss3us said:

ξεκολλα κανεις δεν ασχολειται με σενα και το λινουξακι σου

Κρίμα να λες τον εαυτό σου "κανείς". Τόσο χαμηλά σε έχεις; 😂😂

4 hours ago, Odyss3us said:

ενα αλλο ερωτημα ειναι ποσο γρηγορα θα υπαρξει διανομη λινουξ που θα αντιγραφει το Windows UI των νεων settings? 😆

 

14 minutes ago, Odyss3us said:

στον οποιο απαντησα στον ιδιο τονο

Όχι, όχι, αυτό υποδεικνύει άλλου είδους πρόβλημα που δεν άπτεται του επιστημονικού μου κλάδου. 😂

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αγανακτισμενοι χρηστες Windows λιποτακτουν μαζικα μετα την επισημη ανακοινωση της Microsoft για το τέλος εποχής του Control Panel των Windows μετά από 38 χρόνια 😆

το τελειωτικο χτυπημα θα ερθει με το κοψιμο των Pentium I &II που δεν υποστηριζουν SSE4.2 στα νεα Windows 11 και οι ατυχοι που δε γνωριζουν να φτιαξουν ουτε iso με rufus θα ψαξουν για αλλου την τυχη τους..

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Εννοείται οτι δεν εχει εδω και 20 χρονια ρε φιλε γι'αυτό λεω εστω ΜΙΛΑ ΠΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΙ ΦΙΛΙΚΑ 😂

Αυτό ήθελα να πω ότι (υποθετικά πάντα) οταν αποσύρθηκε, τον ανάγκασαν, δεσμεύτηκε και υπέγραψε να μην παρεμβαίνει στα της εταιρείας. 

Το αποτέλεσμα: 20 χρόνια παρακμής και αυτοκαταστροφικού management όσον αφορά τα Windows OS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Odyss3us είπε

αγανακτισμενοι χρηστες Windows λιποτακτουν μαζικα μετα την επισημη ανακοινωση της Microsoft για το τέλος εποχής του Control Panel των Windows μετά από 38 χρόνια 😆

το τελειωτικο χτυπημα θα ερθει με το κοψιμο των Pentium I &II που δεν υποστηριζουν SSE4.2 στα νεα Windows 11 και οι ατυχοι που δε γνωριζουν να φτιαξουν ουτε iso με rufus θα ψαξουν για αλλου την τυχη τους..

Δεν ξέρω σε τι κατάσταση θα είναι σε 38 χρόνια. Όσον αφορά το παρόν πάντως η Microsoft παλεύει εδώ και 15 χρόνια να φτιάξει ένα υποδεέστερο control panel με όνομα settings. Αυτός ο τιτανομέγιστοτεράστιος κολοσός δεν κατάφερε σε όλο αυτό το διάστημα ούτε καν αυτό.

Πέραν του Settings που σε 38 χρόνια ίσως έχουμε κάνει την πλήρη μετάβαση πλέον έχει κάνει τους χρήστες beta testers σε ένα άθλιο UI. Εκεί που με 2 κλικ πήγαινες στο "Άνοιγμα με" με ένα ποντίκι τώρα πας με 4 ή χρειάζεσαι το πληκτρολόγιο για λιγότερα. Μην κολλάτε στο μοιάζει με MAC, μοιάζει με gnome κ.ο.κ. Καλά κάνει και μοιάζει. Βοηθάει και τον χρήστη να κάνει πιο εύκολα μετάβαση απ' το ένα λειτουργικό στο άλλο.

Δεν χρειάζεται λοιπόν καν να κάνουμε σύγκριση Windows 11 με MacOS, Linux κτλ. Απ' τους ίδιους τους προκατόχους της χάνει με διαφορά σε πολλά ζητήματα λειτουργικότητας και παραγωγικότητας.

Ωστόσο παραμένει ακόμη μονόδρομος. Τα υπόλοιπα λειτουργεικά συστήματα αν και καλύτερα σε πολλούς τομείς έχουν το σημαντικό μειονέκτημα της υποστήριξης προγραμμάτων. Όσο δεν μπορεί κάποιος να πάρει τα προγράμματα του και να τα τρέξει στο νέο λειτουργικό σύστημα δεν πρόκειται να κάνει την μετάβαση. Επίσης οι εταιρείες λογισμικού δεν πρόκειται να επενδύσουν εύκολα σε linux ή chromeOS ή whateverOS. Αν θέλουν να επικρατήσουν και να πάρουν μεγάλο μερίδιο της αγοράς θα πρέπει να βρουν τρόπους οι εφαρμογές να μπορούν να τρέξουν στα λειτουργικά τους, δηλαδή να επενδύσουν σε προγράμματα τύπου wine. 

Μέχρι τότε καλό είναι να το χονέψουμε όλοι όσοι είμαστε αναγκασμένοι να έχουμε windows. Ή θα κάνουμε την μετάβαση και θα μάθουμε να ζούμε με ότι αναβάθμιση μας φέρνει η Microsoft ή απλώς κάποτε θα αναγκαστούμε να το κάνουμε όταν πλέον τα αγαπημένα μας λογισμικά δεν υποστηρίζουν τα παλαιότερα συστήματα. ( πχ Google Drive δεν υποστηρίζει Windows 7 πλέον). Το καλό είναι ότι έχουμε επιλογές. 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MikeKata είπε

Windows που σε καθαρό installation με ένα Office μου εσκαγαν blue screen μετά από update.

Καλά τώρα. Μάλλον έχεις να ασχοληθείς με windows κάποιες δεκαετίες αλλιώς δεν θα έγραφες τέτοιες ανακρίβειες.

Έχω κάνει χιλιάδες εγκαταστάσεις και αν ποτέ μου τύχαινε κάτι τέτοιο δεν έφταιγαν τα windows αλλά θα ήταν hardware πρόβλημα, όπως μνήμη, δίσκος, θερμοκρασίες ή θα ήταν drivers conflict.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λες και kernel panic δεν εχουμε δει ποτέ στο linux... shit happens παντου

*for the love of god, είναι το linux, όχι τα linux. Στα Windows λέμε τα windows γιατί η λέξη windows είναι πλυθηντικός (γενική παρατηρηση)

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

από τα stats που έβαλα εντωμεταξυ, τα 11 βλεπω εχουν περιπου το ιδιο adoption rate με τα 10 όταν βγηκαν, οπότε μαλλον καλα τους πάει θα έλεγε κανεις (σε αντιθεση με τους φασαριοζους ιντερνετικους γκρινιάρηδες)

βάλε και ότι εχουν αποκλείσει παλιο hardware να πάρει 11, δεν κανουν χαρη ουτε στον εαυτό τους

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...