Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ανακοινώνει επίσημα το τέλος εποχής για το Control Panel των Windows μετά από 38 χρόνια


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 minutes ago, somt said:

και ενώ δεν έχεις πείρα όπως λες από macos, έγραψες "Δε θέλω να σε ταράξω, αλλά το "νέο settings" είναι που αντιγράφει "Linux UI" (και MacOS))

Πήρες χαμπάρι το ότι ρώτησες το ακριβώς ανάποδο από αυτό στο οποίο απάντησα εγώ στον άλλο συμφορουμίτη, έτσι;

38 minutes ago, somt said:

τελικά το macos ventura αντέγραψε τα windows ή το linux?

Μέχρι τώρα, όσο και (στα λόγια) να αρνείσαι ότι δεν μπαίνεις σε συναισθηματισμούς για λειτουργικά συστήματα, οι επιλεκτικές απαντήσεις σου (το παραδέχθηκες και μόνος σου)

23 minutes ago, somt said:

αυτά ήθελα να σχολιάσω, αυτά σχολίασα

καθώς και ο τρόπος που πας από το ένα "επιχείρημα" στο άλλο (όπως στην αρχή αυτού του σχολίου), δείχνει το ακριβώς αντίθετο. 

Όπως σου είπε και ο @atheatos, δεν είναι κακό να μπαίνεις σε "συναισθηματισμούς", αλλά υπό προϋποθέσεις.

Το έχω ξαναπεί και στον @Odyss3us παλιότερα σε άλλο post και απάντηση δεν πήρα. Ένα Linux user, θα τον καταλάβω να κάτσει να μπει σε "συναισθηματισμούς", γιατί έκανε μια συνειδητή επιλογή να φάει χρόνο να μάθει ένα διαφορετικό σύστημα από αυτό που χρησιμοποιούσε (Windows), είδε τα πλεονεκτήματα του, το παραμετροποιησε, το έφερε στα μέτρα του, το έκανε "δικό του" και, προπάντων; Έχει ελευθερία κινήσεων και δεν άγεται και φέρεται το workflow του από τα καπρίτσια της κάθε MS.

Και έναν Apple user θα τον καταλάβω, επίσης γιατί, συνειδητά έκατσε και επέλεξε το λιγότερο γνωστό σύστημα, για τα πλεονεκτήματα του.

Και οι 2 έχουν το κοινό ότι θα ωφεληθούν από την αύξηση του market share των συστημάτων αυτών και θα έχουν καλύτερη υποστήριξη, επομένως έχουν ένα μικρό ή μεγάλο κίνητρο να υποστηρίξουν τα συστήματα σε ένα forum.

Ένας χρήστης, από την άλλη που ξεσπαθωνει υπέρ της MS σε κάθε post, ακόμα και σε αυτά στα οποία τα κάνει σαλάτα η εταιρεία και έχει την ανάγκη να "bashάρει" ένα FOSS λειτουργικό, τι ακριβώς, έχει να κερδίσει πέραν από κάποια προσωπική ικανοποίηση, ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο; Έχει μετοχές; Αν όχι, χειροτερεύουν αρκετά τα πράγματα. 

4 minutes ago, Odyss3us said:

κριτικαρεις αφυψηλου τη Microsoft βασει τι; των απειρων οτι ναναι distros?

Το γεγονος ότι δεν πήρες χαμπάρι ότι σου ποσταρα το ίδιο distro ως παράδειγμα (Ubuntu) στο UI design, κάνει ακόμα πιο αστείο το όλο νήμα.

5 minutes ago, Odyss3us said:

ουτε καμια επιστημονικη σχεδιαση.. 🤭

Ευτυχώς, γιατί δεν είναι επιστήμη. Ξερω, δύσκολα.

6 minutes ago, Odyss3us said:

ο καθενας διαλεγει τη διανομη/χρωμα της επιλογης του κι αν θελει επιπλεον ο ενας τη βαφει μπλε, ο αλλος ροζ, ο αλλος τυρκουαζ κοκ. και με εξτρα επιλογες για σατινε ή ματ για να κανει και μοστρα κι απο πανω 😁

Όλο το workflow με το window manager της επιλογής σου, τη μπάρα της επιλογής σου, τον kernel της επιλογής σου κλπ, τα πετάξαμε στην άκρη, για Windows user "παραμετροποίηση" είναι το "βάψιμο".

Γίνεται ολοένα και καλύτερο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χρησιμοποιείς λέξεις πολύ φορτισμένες "πχ ξεσπαθώνει, bashάρει" και προσπαθώ να σου πω ότι δεν σκέφτομαι έτσι.

μεταξύ όλων των ΛΣ προσωπικά προτιμώ τα Windows για την καθημερινότητα μου (τα δουλεύω όλα) και όπως καταθέτεις δημόσια την αποψη σου για την προτίμηση σου, καταθέτω και εγώ τη δικιά μου για να υπάρχει μια πιο ολοκληρωμένη "δημόσια εικόνα" των προτιμησεων των χρηστών. Τι ζητάς ακριβώς; να ακούγεται μόνο πόσο τέλειο είναι το Χ λειτουργικό που σου αρέσει;

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, atheatos said:

Δεν ήταν UI designer …. Είναι  ένας καλλιτέχνης . Είναι εν ζωή και καλό είναι να σεβόμαστε , το πάθος και το συναίσθημα κάποιων ανθρώπων , που το έδωσαν στους υπόλοιπους.

Όλοι τώρα πια είναι λίγο πολύ . Θες με iOS , θες με Android, δεν μπορείς να κρύψεις από τον άλλον την αλήθεια.


αυτο ειναι το point μου απο τη μια εχουμε καλλιτεχνες και επιστημονες και απο την αλλη εχουμε μπακαλογατους προγραμματιστες

για το windows classic menu εχουν γραφτει τονοι μελανι, η Ms κανει εργομετρικα test (βαζει καμερες που ανιχνευουν τη κινηση του ποντικιου και βλεπουν τα hotspots του ποντικιου στην οθονη μετα απο ενα 8ωρο χρησης) ωστε να βελτιστοποιησει και να μικρυνει την αποσταση που διανυει το mouse σε καθε προσβαση των μενου, (ανεξαρτητως αναλυσης και οθονης) και αυτο μεταξυ αλλων θελει να βελτιστοποιει καθε φορα,

εχουν τετοια εργαστηρια και resources οι developers του linux? ή απλα οτι του καπνισει του εκαστοτε dev?😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, somt said:

χρησιμοποιείς λέξεις πολύ φορτισμένες "πχ ξεσπαθώνει, bashάρει"

Οι συγκεκριμένες 2 λέξεις δεν ήταν για σένα, μάλλον έπρεπε να το βάλω σε παρένθεση.

13 minutes ago, somt said:

Τι ζητάς ακριβώς; να ακούγεται μόνο πόσο τέλειο είναι το Χ λειτουργικό που σου αρέσει;

Όχι βέβαια. Απαντάω σε αστειότητες όπως αυτή που ξεκίνησε την αντιπαράθεση. 

Και σου εξήγησα στο προηγούμενο σχόλιο το σκεπτικό γιατί κάποιος να επιχειρηματολογει υπέρ MacOS ή Linux, αλλά να μου φαίνεται παράξενο να χρειάζονται απολογητές τα mainstream Windows ακόμα και όταν τα κάνουν μαντάρα.

Γιατί, όπως, ίσως, πολύ καλά θυμάσαι, σε αντίστοιχα post για την MS, πάμπολλα σχόλια ήταν του στυλ "περιμένω να δω τους χρήστες Linux να μας πουν πόσο καλύτερο είναι το λειτουργικό τους", χωρίς καν να έχει αναφερθεί το Linux. Μετά, οι χρήστες Linux είναι οι "κακοί" και οι "preachers" που μπαίνουν και γράφουν.

Ε, εδώ πέρα, ο @Odyss3us το πήγε ένα βήμα παραπέρα, ξεκίνησε όλο το argument μόνος του. Στο ιδιο ύφος, λοιπόν, πήρε και τις απαντήσεις.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, MikeKata said:

Όλο το workflow με το window manager της επιλογής σου, τη μπάρα της επιλογής σου, τον kernel της επιλογής σου κλπ, τα πετάξαμε στην άκρη, για Windows user "παραμετροποίηση" είναι το "βάψιμο".

Γίνεται ολοένα και καλύτερο 😂


για UI δε μιλαμε ; ποιoς καθεται και παραμετροποιει κερνελ ρε συ πλακα κανεις; εδω ερχεται ενα major update μια φορα το χρονο και πρεπει να ασχοληθεις ενα τεταρτο να ξαναβγαλεις το onedrive και 2-3 ακομα και μανουριαζει ο τοπος κι εσυ θεωρεις feature το kernel customization? 😆

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο το λειτουργικο συστημα ειναι τοσο δυσκολο να αφηνουν τις ρυθμισεις στο ιδιο σημειο; Ειναι δυνατον να τα κανουν διαφορετικα μονο για να ταλαιπωρουμαστε να βρουμε αυτο που θελουμε και να πρεπει να παμε με διαφορετικο τροπο σε καθε λειτουργικο συστημα;
πχ ψαχνω ιδιοτητες καρτας δικτυου, τα πολυ βασικα εαν ειναι 100 η 1000 και εαν εχει δυναμικη ip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Και σου εξήγησα στο προηγούμενο σχόλιο το σκεπτικό γιατί κάποιος να επιχειρηματολογει υπέρ MacOS ή Linux, αλλά να μου φαίνεται παράξενο να χρειάζονται απολογητές τα mainstream Windows ακόμα και όταν τα κάνουν μαντάρα.

Γιατί, όπως, ίσως, πολύ καλά θυμάσαι, σε αντίστοιχα post για την MS, πάμπολλα σχόλια ήταν του στυλ "περιμένω να δω τους χρήστες Linux να μας πουν πόσο καλύτερο είναι το λειτουργικό τους", χωρίς καν να έχει αναφερθεί το Linux. Μετά, οι χρήστες Linux είναι οι "κακοί" και οι "preachers" που μπαίνουν και γράφουν.

όλο αυτό που λες γίνεται από όλες τις πλευρές, σε κάθε θέμα. Δεν ειναι "προσον" μιας μονο πλευράς

αλλά εγώ θα πρέπει να απολογούμαι για όσους το κάνουν υπερ της MS? παράταξη είμαστε και είμαι το γραφείο τύπου;

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Odyss3us said:

για UI δε μιλαμε

 

30 minutes ago, MikeKata said:

με το window manager της επιλογής σου, τη μπάρα της επιλογής σου

1/3. Ντάξει, κάτι είναι κι αυτό.

8 minutes ago, Odyss3us said:

ποιoς καθετε και παρaμετροποιει κερνελ ρε συ πλακα κανεις;

Κάτι είπα πριν για "απλούς" χρήστες. Ε, να. Θα σοκαριστείς άμα σου πω ότι υπάρχουν και έτοιμα παραμετροποιημενα kernels (π.χ zen) και απλά τα κατεβαζεις, ε;

8 minutes ago, Odyss3us said:

εδω ερχετα ενα major update και πρεπει να ασχοληθεις ενα τεταρτο να ξαναβγαλεις το onedrive και 2-3 ακομα

Ο ορισμός του Windows user μέσα σε 3 γραμμές. Κατά τα άλλα "το Linux είναι δύσκολο, θέλει να φας χρόνο να το σεταρεις" 😂

Όταν λέω εγώ ότι ένα default Ubuntu είναι ο,τι χρειάζεται ο "απλός" χρήστης, ακούω διάφορα...

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατάει το control panel για λόγους συμβατότητας και συνήθειας, δεν θέτε.. "Έχει 2 διαφορετικες ρυθμίσεις για το ίδιο πράγμα, μπάχαλο". Το καταργεί, δεν θέτε. "Γιατί το καταργεί, τι τους πείραξε, ήταν ποιο χρήσιμο". 

Τι θέτε? 

Δεν σας πιάνει κανείς πουθενά. Όσο χρήσιμο και αν ήταν το control panel. Καλύτερα να μείνει μόνο ένα μενού, εμπλουτίσμενο και με ότι λείπει. Κάποτε έρχετε το τέλος για όλα και αλλάζουμε συνήθειες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, MikeKata said:

Το έχω ξαναπεί και στον @Odyss3us παλιότερα σε άλλο post και απάντηση δεν πήρα. Ένα Linux user, θα τον καταλάβω να κάτσει να μπει σε "συναισθηματισμούς", γιατί έκανε μια συνειδητή επιλογή να φάει χρόνο να μάθει ένα διαφορετικό σύστημα από αυτό που χρησιμοποιούσε (Windows), είδε τα πλεονεκτήματα του, το παραμετροποιησε, το έφερε στα μέτρα του, το έκανε "δικό του" και, προπάντων; Έχει ελευθερία κινήσεων και δεν άγεται και φέρεται το workflow του από τα καπρίτσια της κάθε MS.

Και έναν Apple user θα τον καταλάβω, επίσης γιατί, συνειδητά έκατσε και επέλεξε το λιγότερο γνωστό σύστημα, για τα πλεονεκτήματα του.

Και οι 2 έχουν το κοινό ότι θα ωφεληθούν από την αύξηση του market share των συστημάτων αυτών και θα έχουν καλύτερη υποστήριξη, επομένως έχουν ένα μικρό ή μεγάλο κίνητρο να υποστηρίξουν τα συστήματα σε ένα forum.

Ένας χρήστης, από την άλλη που ξεσπαθωνει υπέρ της MS σε κάθε post, ακόμα και σε αυτά στα οποία τα κάνει σαλάτα η εταιρεία και έχει την ανάγκη να "bashάρει" ένα FOSS λειτουργικό, τι ακριβώς, έχει να κερδίσει πέραν από κάποια προσωπική ικανοποίηση, ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο; Έχει μετοχές; Αν όχι, χειροτερεύουν αρκετά τα πράγματα.

μια χαρα απαντηση πηρες απλα δε θυμασαι καλα...
να στο ξαναπω λοιπον, δεν εχω θεμα οπου δω το στραβο να το πω, αλλα να εχει βαση ομως,
10/10 ειδησεις για Ms καταληγουν ακομα στο οτι o Bill = μεγαλος αδελφος = 666

πριν κατακεραυνωσουμε το καινουριο με οτι χιλιοειπωμενη κλισεδια υπαρχει καλο θα ηταν να αφιερωσουμε λιγο χρονο να δουμε μηπως λειτουργει καλυτερα..

οσες φορες εκανα διαλογο με χρηστες για διαφορα θεματα απο αλλου το πηγαιναν (βλεπε θεματολογια της ειδησης) και αλλου κατεληγαν..

κοινος παρανομαστης ολων τεμπελια και ξεβολεμα στο αγαπημενο λειτουργικο

κι ερχεσαι εσυ στο ξεκαρφωτο ως προβοκατορας παλαιοημερολογητης τυπου πορτα-πορτα να πουλησεις τη πραματια σου
"ελατε να σας μιλησουμε για το linux να σωθειτε" 🤭

γιατι το κανεις αυτο καθε φορα; δε μπορεις να αντισταθεις στον πειρασμο;

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάω με τα χάλια της MS, αλλά δυστυχώς το Control Panel ήταν πάντα προτιμότερο από τα δήθεν μοντέρνα "Settings".

Περαιτέρω απομάκρυνση λοιπόν από την κάποτε αποκλειστικά Desktop φύση των Windows. Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Odyss3us said:

ερχεσαι εσυ στο ξεκαρφωτο ως προβοκατορας παλαιοημερολογητης τυπου πορτα-πορτα να πουλησεις τη πραματια σου

Α, ωραία, δε μας βγαίνουν τα κουκιά και πιάσαμε τους χαρακτηρισμους. Κάτσε, θα παιξω. Δυστυχώς για σένα, ο προβοκάτορας παλαιοημερολογίτης είναι αυτός:

3 hours ago, Odyss3us said:

ενα αλλο ερωτημα ειναι ποσο γρηγορα θα υπαρξει διανομη λινουξ που θα αντιγραφει το Windows UI των νεων settings?

Όχι αυτός που σου απαντάει.

Ο ορισμός του προβοκάτορα, όχι αστεία.

Είχες, φαίνεται την ανάγκη να δημιουργήσεις αντιπαράθεση από το μηδέν. Ίσως σου δίνει κάποιου είδους ευχαρίστηση που δεν την παίρνεις αλλιώς, δεν ξέρω, μόνο εσύ είσαι σε θέση να το απαντήσεις.

Που, ενώ δεν είχε αναφέρει κανένας το Linux, εσύ είχες την ανάγκη να "bashάρεις" ένα FOSS λειτουργικό από το πουθενά μπας και νιώσεις καλύτερα για τη δική σου αμάθεια και έλλειψη ευελιξίας που σε οδηγεί να χρησιμοποιείς ένα μονο λειτουργικό σύστημα.

Ο λαός έχει μια φράση για τέτοιες περιπτώσεις. "Ξυνεται στην γκλίτσα του τσοπάνη". Βέβαια, συνήθως καταλήγει όπως κατέληξε αυτό τώρα, όχι όπως ήθελες αρχικά.

 

7 minutes ago, Odyss3us said:

κοινος παρανομαστης ολων τεμπελια και ξεβολεμα στο αγαπημενο λειτουργικο

Συμφωνούμε. Για τους χρήστες Windows λέμε που δεν έμαθαν να χρησιμοποιουν άλλο λειτουργικό στη ζωή τους, ε;

9 minutes ago, Odyss3us said:

γιατι το κανεις αυτο καθε φορα; δε μπορεις να αντισταθεις στον πειρασμο;

Απλα είναι αστείο να σας βλέπω να αυτοαποδομειστε σχόλιο με σχόλιο (σας κάνω και quote τα χωρία μπας και τα πάρετε χαμπάρι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, polaki είπε

Για να καταλάβω επειδή έχω να πιάσω windows αρκετά χρόνια, οι μισες ρυθμίσεις ήταν στο ένα (control panel) και οι μισες στο άλλο (settings)?

Και αν ναι, γιατί; 

Όχι περισσότερες  ρυθμίσεις μπορούσαν να γινουν και από τα δύο, ααπλά οι παλιοί ήμαστε πιο εξοικιωμενοι με το cp πάρα με τις ρυθμίσεις. Επίσης, κάποιες αρκετές advanced επιλογές δεν βγαίνουν έτσι απλά στις ρυθμίσεις γιατί δεν τις χρειάζνται οι περισσότεροι χρήστες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Odyss3us said:

πριν κατακεραυνωσουμε το καινουριο με οτι χιλιοειπωμενη κλισεδια υπαρχει καλο θα ηταν να αφιερωσουμε λιγο χρονο να δουμε μηπως λειτουργει καλυτερα..

Εννοείς αυτό που ήδη έχουμε αφιερώσει χρόνο και ήδη εδώ και 12 χρόνια ΔΕ λειτουργεί καλύτερα (εξ'ορισμου, μιας και ακόμα σε στέλνει συχνά ή στο control panel ή σε υπομενού των '90s); 

Μιας και ήθελες να κάνεις τη σύγκριση, οι αντίστοιχες μεταβάσεις σε Linux DEs ή σε MacOS έγιναν αναίμακτα στο καινούριο UI, για πλάκα. Σκέψου τα Linux DEs να είχαν και το project management και τους στόχους της MS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...