Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ανακοινώνει επίσημα το τέλος εποχής για το Control Panel των Windows μετά από 38 χρόνια


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, somt said:

το gnome το 2016 δεν έβγαλε το νέο στυλ settings?

https://blogs.gnome.org/aday/2016/01/13/a-settings-design-update/

Sidepanel settings apps υπήρχαν σε GNOME και KDE από το 2000.

Το GNOME 3 εισήγαγε το design language με τα apps sidebar settings από το 2011 και έκανε τη μετάβαση το 2016 στο settings panel, συγκεκριμένα. 

Πριν το 2016, το settings πάνελ για κάτι χιλιετίες ήταν αυτό:

image.png.1717d06e733adcb01251e5bdffc150ed.png

Σου θυμίζει κάτι;

image.png.d67972bab9388b699c9437280575be87.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι μου θυμίζει ότι grids και sidebars γενικά είχαμε από..πάντα

στα settings του λειτουργικού συγκεκριμένα για τα οποία γίνεται ο λόγος, με τη σημερινή μορφή ξεκίνησαν αν δεν κάνω λάθος από τα Windows 8 το 2012

αλλά τελοσπαντων, σιγά την καινοτομια απο οπου και να ήρθε

Επεξ/σία από somt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, somt said:

ναι μου θυμίζει ότι grids και sidebars γενικά είχαμε από..πάντα

Λάθος. Δεν είναι απλά "grids και sidebars" έτσι αφηρημένα, με μερικά "καλούδια" τριγύρω όπως το παλιό control panel. Είναι πιστή αντιγραφή του Gnome Settings, μέχρι και η τοποθεσία του search box. Που σε GNOME ειχε λογική να είναι πάνω δεξιά γιατί μπορούσες να βάλεις τα κουμπιά του παραθύρου αριστερά (όπως έκαναν πολλά distros), επομένως δεν τα πατούσες καταλάθος. Αλλά ούτε αυτό δεν ασχολήθηκε να τσεκαρει το UI team της MS όταν αντέγραφε.

Όπως σου είπα, το design language των sidebar settings στα apps το εισήγαγε το GNOME Shell το 2011. Και ο λόγος που το έκανε ήταν η μεταστροφή του GNOME για να είναι φιλικότερο σε touch συσκευές (για αυτό πολλοί το μίσησαν και δημιουργήθηκε το Mate). Βέβαια, αμφιβάλλω αν τα W8 το αντέγραψαν από κει (ήθελε παραμετροποιήσεις). Κατά πάσα πιθανότητα, η στυγνή αντιγραφή έγινε από εδώ (release νωρίτερα).

image.png.2da2c7c8d1ca8614bcfcec30053d8c27.png

Κοινώς; Από όπου και να το πιάσεις, είναι αντιγραφή+συνδυασμός άλλων design.

33 minutes ago, somt said:

grids και sidebars γενικά είχαμε από..πάντα

Καλό είναι να βάζουμε όσο γίνεται τα original, όχι τις αντιγραφές.

 

image.png.d8ee4ef1a1dcdb85a3cef3e16eb18c81.png

Ή καλύτερα...

image.png.796d270f4bbe04f58222d3ec1df1f39f.png

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιατι προσπαθεις με το ζορι να βγάλεις το ένα αντιγραφή του άλλου

το γενικό concept, ναι, είναι "grids και sidebars" με το δικό του take και προσθήκες ο καθένας ανα τα χρόνια

το concept με τα sidebar στα apps που λες επίσης υπήρχε απο...πάντα

Επεξ/σία από somt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, somt said:

γιατι προσπαθεις με το ζορι να βγάλεις το ένα αντιγραφή του άλλου

το γενικό concept, ναι, είναι "grids και sidebars" με το δικό του take και προσθήκες ο καθένας ανα τα χρόνια

το concept με τα sidebar στα apps που λες επίσης υπήρχε απο...πάντα

Δεν είμαι εγώ αυτός που προσπάθησε να βγάλει κάτι αντιγραφή του ενός ή του άλλου. Αρχικά, η αντιγραφή υπάρχει, όπως είδες. Είναι γελοίο να συζητάμε για "αντιγραφή" όταν μιλάμε για Windows, εν γένει.

Δεύτερο και βασικότερο, το δικό μου σχόλιο ήταν απάντηση σε αυτό:

2 hours ago, Odyss3us said:

ενα αλλο ερωτημα ειναι ποσο γρηγορα θα υπαρξει διανομη λινουξ που θα αντιγραφει το Windows UI των νεων settings?

Που είναι εντελώς λάθος.

Όπως βλέπεις, μέχρι και του συμφορουμίτη εδώ του φάνηκαν "νέα" τα settings και δεν ειχε πάρει χαμπάρι ότι τα Linux distros δουλεύουν έτσι εδώ και 10 χρόνια τουλάχιστον, κάνοντας μετάβαση από το ένα design language στο άλλο seamlessly, σε αντίθεση με τα Windows που παλεύουν 12 χρόνια τώρα και ακόμα πετσοκομμενα είναι, παρά το γεγονός ότι είναι ένα project με ομάδες προγραμματιστών με συγκεκριμένους ρόλους και ξεκάθαρους στόχους, σε αντίθεση με την open source κοινότητα.

Το διανθισε, κιόλας, μιλώντας για γενικότερη αντιγραφή, οπότε του απάντησα με συγκεκριμένα παραδείγματα (π.χ virtual desktops) όπου συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που λέει.

Αλλά δε σε είδα εκεί να λες τίποτα... Όταν "έθιξαν" τα Windows πήρες τα "όπλα". Αντικειμενικότητα, πάντα...

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, MikeKata said:

Spoken like a true "average" user. 😂

Αν εσύ δεν μπορείς να διαχειριστείς περισσότερα από 2 κουμπιά ταυτόχρονα ώστε να έχεις γρηγορότερο workflow, δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι δεν είναι power users.

Φυσικά, ούτε η "πολυαγαπημένη" σου MS δε συμφωνεί με σένα, μιας και virtual desktops έβαλε (κουτσουρεμένα) από τα W10 και μετά, και καλύτερο window tiling παλεύει να φτιάξει 20 χρόνια τώρα.

Έχουμε νικητή! Είναι τόσο απελπισμένος που χρησιμοποίησε τις 36-40 ιντσες οθόνη ως "κανονικότητα"!

Για άλλη μια φορά, η πραγματικότητα σε διαψεύδει.

https://gs.statcounter.com/screen-resolution-stats/desktop/worldwide

Που, εν τω μεταξυ, ούτε αυτό στέκει, μιας και είναι πολύ ευκολότερο να εναλλάσσεις virtual desktops σε ένα κανονικό monitor από το να παθαίνεις αρθριτικά με το κεφάλι αριστερά δεξιά σε ultrawide 40 ιντσών. Α, και όταν θα καταφέρεις να χωρέσεις σε ultrawide όσα χωράω σε 10 virtual desktops, έλα να με ξαναρωτησεις τι νόημα έχει.

Τελικά, δε μας είπες, αντέγραψαν τα Linux το Windows settings UI ή το ανάποδο;


well εχοντας εργαστει και σε 3 1080p και σε 2 2K και σε 1 42αρα 4K οθονη, μπορω με κλειστα ματια πλεον να πω οτι το multitasking και το drag n drop γινεται seamlessly σε μια και καλη οθονη και δεν υπαρχει γυρισμος,

για τους πληροφορικαριους που στακαρουν καμια δεκαρια κονσολες και κοπυπασταρουν text μπορει να βολευονται ακομα και στον υπολογιστη του Νεγρεποντε με ..οτι κι αν τρεχει!  😆

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, svartevarg είπε

Νομίζω ότι ο Bill δεν έχει πλέον λόγο σε όλα αυτά τα ζητήματα μιας και έχει αποσυρθεί. 

Πιστεύω αν ήταν ακόμα εν ενεργεία τα πράματα ίσως ήταν καλύτερα όσον αφορά τις αλλαγές. 

Εννοείται οτι δεν εχει εδω και 20 χρονια ρε φιλε γι'αυτό λεω εστω ΜΙΛΑ ΠΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΙ ΦΙΛΙΚΑ 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω προσπαθώ να αναφέρω γεγονότα χωρις συναίσθημα και χωρίς να "υπεραμύνομαι" υπερ μιας εταιρείας με "οπλα" όπως λες (μήπως το κάνεις εσύ εν τελει και το "βλεπεις παντού";)

αν ήθελα να πάρω τα όπλα και να μιλάμε σαν fanboys (και μιλώντας για αντικειμενικότητα), θα σε ρώταγα πχ αν βλεπεις αντιγραφή στο ios σχετικά με widgets και notification panel που ήρθαν καποια στιγμή, μιας και θεωρείς την αντιγραφή τόσο μεγάλο αμάρτημα

19 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Είναι γελοίο να συζητάμε για "αντιγραφή" όταν μιλάμε για Windows, εν γένει.

και μιας και όλη η κουβεντα γίνεται για τα sidebar os settings, τελικά το macos ventura αντέγραψε τα windows ή το linux?

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Odyss3us said:

well εχοντας εργαστει και σε 3 1080p και σε 2 2K και σε 1 42αρα 4K οθονη, μπορω με κλειστα ματα πλεον να πω οτι το multitasking και το drag n drop γινεται seamlessly σε μια και καλη οθονη και δεν υπαρχει γυρισμος,

1. Ποιος σου είπε ότι δεν κάνεις ακριβώς το ίδιο multitasking σε Linux ΑΝ ΘΕΣ; It's all about workflow flexibility. Αλλά τι λέω σε Windows user, άγνωστες λέξεις...

2. Το ότι χρειάζεσαι να αγοράσεις 2 monitors ή 42άρα για να φθάσεις το workflow productivity που μπορεί να έχει ένας Linux user με μια οθόνη, απλά και μόνο επειδή τα Windows έχουν πετσοκομμενα virtual desktops και window management, θα έπρεπε να σε προβληματίζει. Αλλά δεν..

😅

13 minutes ago, Odyss3us said:

για τους πληροφορικαριους που στακαρουν καμια δεκαρια κονσολες και κοπυπασταρουν text μπορει να βολευονται και στον υπολογιστη του Νεγρεποντε!  😄

Ο σοφός λαός, δικαίως λέει "όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμασταρια" 😂

9 minutes ago, somt said:

θα σε ρώταγα πχ αν βλεπεις αντιγραφή στο ios σχετικά με widgets και notification panel που ήρθαν καποια στιγμή, μιας και θεωρείς την αντιγραφή τόσο μεγάλο αμάρτημα

Φυσικά και βλέπω αντιγραφή εδώ. Δεν αντέγραψε το iOS το notification panel του Android; Δεν αντέγραψε το Android το ίδιο το iOS; 

Πάλι έχασες το νόημα, όμως. Δε βγήκα εγώ να "κατηγορήσω" κάποιο λειτουργικό για αντιγραφή, ακριβώς διότι αντιγραφή υπάρχει παντού στην τεχνολογία. ΑΠΑΝΤΗΣΑ σε κάποιον ο οποίος, σαρκαστικά, "κατηγόρησε" τα Linux distros για αντιγραφή, όχι μόνο στο settings panel, αλλά το επέκτεινε χαρακτηρίζοντας τα εν γένει ως αντιγραφές, λες και ξεχάσαμε πώς δημιουργήθηκαν τα Windows.

Θα επαναλάβω, όμως, εκεί δε σε είδα να μιλάς. Προσπαθείς να το παίξεις "αντικειμενικός", αλλά επιλέγεις να μην καταπιάνεσαι με την αρχή της κουβέντας, την πιάνεις μόνο από τη μέση. Ηθελημένα; Εσύ ξέρεις.

9 minutes ago, somt said:

τελικά το macos ventura αντέγραψε τα windows ή το linux?

Θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιον που χρησιμοποιεί MacOS συχνά. Σε αντίθεση με άλλους, δε συνηθίζω να μιλάω για πράγματα που δεν έχω ιδία πείρα, ώστε να έχω καλή γνώση. Αν, και, με βάση όσα είπαμε πριν και τα tablet λειτουργικά, μάλλον η απάντηση σου βρίσκεται στο iPadOS και Android 4.2

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σχολιαζω ότι θεωρώ ότι θέλω να σχολιάσω, τον δικηγόρο άλλων μου ζητας να κάνω ή να δηλώνω αν συμφωνώ ή διαφωνώ με ότι γράφει ο καθένας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ,οι αλλαγες που θα κάνουν να έχουν μια συνοχή . Δεν γίνεται να αλλάζουν σπασμωδικά κάτι μέχρι να το αφομοιώσει ο κόσμος με το ζόρι. Δεν γίνεται να συμπεριφέρονται στον χρήστη windows ,σαν να είναι άρρωστος που του κάνουν θεραπεία μειώνοντας την δόση των φαρμάκων ή των ναρκωτικών , σταδιακά. 
Κρυψανε σιγά σιγά το control panel μέχρι να το αφαιρέσουν ύπουλα και χωρίς ισάξια εναλλακτική , επειδή έτσι θεωρουν ότι είναι καλύτερο. 
Αν δεν έχω τα κότσια να κάνουν ριζικές αλλαγές μια και έξω , το να παίρνανε με αυτό τον τρόπο τις αλλαγές , είναι κοροϊδία. Οι υποχωρήσεις που κάνουν για να μην χάσουν πελάτες , είναι εξευτελιστικές .  
Στην τελική οποίος θέλει να κάνει το UI environment όπως γουστάρει, ας βάλει Linux Παρά  να ζητάει από την Microsoft να κάνει κάτι ,να μοιάσει σε κάτι άλλο.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, somt said:

εγώ σχολιαζω ότι θεωρώ ότι θέλω να σχολιάσω, τον δικηγόρο άλλων μου ζητας να κάνω ή να δηλώνω αν συμφωνώ ή διαφωνώ με ότι γράφει ο καθένας;

Από τη στιγμή που με "εγκαλείς" για απάντηση μου σε άλλο συμφορουμίτη, λες και εγώ ξεκίνησα το ζήτημα της "αντιγραφής", θα πάρεις και την ανάλογη απάντηση. Η, λοιπόν, πιάνεις το νήμα από την αρχή, ή δεν κάνουμε κουβέντα. Τόσο απλό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μεχρι στιγμής έχεις πει "γελοίο" να συζητάμε αν τα windows αντιγράφουν (ενώ το κάνουν όλοι ξερω γω) και μετά λες ότι παίρνουμε τα όπλα.

και ενώ δεν έχεις πείρα όπως λες από macos, έγραψες "Δε θέλω να σε ταράξω, αλλά το "νέο settings" είναι που αντιγράφει "Linux UI" (και MacOS))

αυτά ήθελα να σχολιάσω, αυτά σχολίασα

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, MikeKata said:

1. Ποιος σου είπε ότι δεν κάνεις ακριβώς το ίδιο multitasking σε Linux ΑΝ ΘΕΣ; It's all about workflow flexibility. Αλλά τι λέω σε Windows user, άγνωστες λέξεις...

2. Το ότι χρειάζεσαι να αγοράσεις 2 monitors ή 42άρα για να φθάσεις το workflow productivity που μπορεί να έχει ένας Linux user με μια οθόνη, απλά και μόνο επειδή τα Windows έχουν πετσοκομμενα virtual desktops και window management, θα έπρεπε να σε προβληματίζει. Αλλά δεν..

😅

Ο σοφός λαός, δικαίως λέει "όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμασταρια" 😂

Φυσικά και βλέπω αντιγραφή εδώ. Δεν αντέγραψε το iOS το notification panel του Android; Δεν αντέγραψε το Android το ίδιο το iOS; 

Πάλι έχασες το νόημα, όμως. Δε βγήκα εγώ να "κατηγορήσω" κάποιο λειτουργικό για αντιγραφή, ακριβώς διότι αντιγραφή υπάρχει παντού στην τεχνολογία. ΑΠΑΝΤΗΣΑ σε κάποιον ο οποίος, σαρκαστικά, "κατηγόρησε" τα Linux distros για αντιγραφή, όχι μόνο στο settings panel, αλλά το επέκτεινε χαρακτηρίζοντας τα εν γένει ως αντιγραφές, λες και ξεχάσαμε πώς δημιουργήθηκαν τα Windows.

Θα επαναλάβω, όμως, εκεί δε σε είδα να μιλάς. Προσπαθείς να το παίξεις "αντικειμενικός", αλλά επιλέγεις να μην καταπιάνεσαι με την αρχή της κουβέντας, την πιάνεις μόνο από τη μέση. Ηθελημένα; Εσύ ξέρεις.


ρε ανθρωπε τι συγκρινεις τωρα ενα λειτουργικο που -μεταξυ αλλων- εργαζονται πανω designers που αντικειμενικα χρειαζονται desktop space, και θεωρεις οτι γινεται το ιδιο καλυτερα με virtual desktops? τοσο τυφλα ποια; 😆

o αθεατος πιο πισω εβαλε το βιογραφικο μιας UI designer, μπορεις να παραθεσεις μερικους Ui designers στο linux?
μιλαμε για λειτουργικο που το ui του ειναι αντιστοιχο με interface smart tvs 😆
 

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...