Προς το περιεχόμενο

Alpha Bank is down (again)


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λίγο έκανα ανάληψη** (ήρθε και το σχετικό push).

*όντως στο app βγάζει ότι η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη τώρα

**Btw μπορούν να απενεργοποιηθούν τα σχετικά sms? Δεν βρήκα επιλογή 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, SabotazNic said:

Πριν λίγο έκανα ανάληψη** (ήρθε και το σχετικό push).

*όντως στο app βγάζει ότι η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη τώρα

**Btw μπορούν να απενεργοποιηθούν τα σχετικά sms? Δεν βρήκα επιλογή 

Εάν εννοείς οι ενημερώσεις πχ για αγορά ή ανάληψη (όχι έγκριση), μπορούν να απενεργοποιηθούν σίγουρα από τον υπολογιστή στην επιλογή Alpha Alerts (ή κάπως έτσι...το σέταρα πριν καιρό και δεν έχω ξαναμπεί).

FYI κάποιες υπηρεσίες ενημέρωσης έχουν χρέωση να ξέρεις, όταν τις ενεργοποιείς.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Πάλι το site της Alpha υπολειτουργεί... Ούτε με την κάρτα μπόρεσα να πληρώσω ένα λογαριασμό γιατί δεν ήρθε ποτέ το push notification...

Alpha mobile banking down απο 9 το πρωι και συνεχιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 φορές μου ακύρωσε συναλαγη, που ηθελα κλεισω εισητηρια συναυλίας. Λέω δεν γίνετε να βάζω λάθος τα στοιχεία..

Αφήστε που έχουμε πρόβλημα και στο μαγαζί με τους πελάτες. Δεν περνάει η αγορά τους και η τράπεζα τους δεσμεύει τα χρήματα για καμια 15 μέρες, και μας ζητάνε τα χρηματα πίσω. Ενώ δεν έχουμε εισπράξει τίποτα εμείς. 3 φορές μας εχει συμβεί μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα μου ήρθε για 1η φορά την Τρίτη ειδοποίηση για συναλλαγή στο Viber, ενώ μέχρι πρίν φτιάξω e-banking, οι ειδοποιήσεις έρχονταν σε sms και μετά την δημιουργία e-banking, σε push notification.

Δεν άλλαξα κάτι στις ρυθμίσεις του e-banking.Αν δω ότι λαμβάνω ειδοποιήσεις και για επιβεβαίωση πληρωμών, θα απενεργοποιήσω τις ειδοποιήσεις απο το Viber, αλλιώς απο τις ρυθμίσεις του e-banking.

Μου ήρθαν και 2 φορές ειδοποίηση μέσω sms για 2 συναλλαγές, ενώ κανονικά δεν θα έπρεπε, εφόσον έχω e-banking.

Πάντως τώρα που μπήκα στο e-banking της Alpha Bank, η κάρτα και ο λογαριασμός φαίνεται κανονικά, για συναλλαγές δεν γνωρίζω.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το θέμα συνεχίζει και σήμερα 1/9/24 ... λογικά το κλείνουν τις Κυριακες
δεν ειδοποιουν ομως ειναι θέμα τυχης και ώρας αν θα λειτουργει το web /  app

image.png.7b2a21df1acefeba5e3153a0660d60d7.png

Επεξ/σία από blobash
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πιο τραγικό app συστημικής τράπεζας από της alpha.

Πάλι δεν μπαίνει από το android app.

Όχι όταν λειτουργούσε ήταν καλό... δύσχρηστο και εκνευριστικο.

Παλικάρια δείτε το app της Eurobank να μάθετε να παίζετε μπαλιτσα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρωσα οφειλή σε ΔΟΥ την Πέμπτη το πρωί και ακόμα δεν έχει εμφανιστεί στο taxis και προφανώς δεν έχει εκκαθαριστει κιόλας. Η λήξη ήταν Παρασκευή. Τσίμπησε και 5€ υπερημερια. Τους πήρε 1 μερα για να εμφανιστεί στο ebanking. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, alex84 said:

Δεν υπάρχει πιο τραγικό app συστημικής τράπεζας από της alpha.

Πάλι δεν μπαίνει από το android app.

Όχι όταν λειτουργούσε ήταν καλό... δύσχρηστο και εκνευριστικο.

Παλικάρια δείτε το app της Eurobank να μάθετε να παίζετε μπαλιτσα.

Έχοντας 3 app (AlphaBank, Piraeus και Eurobank) έχω να πω:

Eurobank: όντως αυτή τη στιγμή είναι αρκετά καλό. Παλαιότερα όχι τόσο… μόλις ενεργοποιούσες τα notifications έτρωγε τρελή μπαταρία (άνω του 10%-15% τη μέρα) και του έλλειπαν αρκετές επιλογές, εάν θυμάμαι καλά. Τώρα κάπως το βελτιώσανε/φτιάξανε με drain...μετά από αρκετά updates, αλλά για κάποιο λόγο μου φαίνεται πολύ χαοτικό στο που να βρεις τι (σε σχέση με τις άλλες δύο εφαρμογές).

Piraeus: το παλιό ήταν άθλιο. Το νέο είναι αρκετά καλύτερο, εμφανισιακά στυλ Eurobank (προσωπικό μου φαίνεται εμφανισιακά πιο καλό από Eurobank). ΑΛΛΑ εδώ μπαίνουν και τα κεντρικά συστήματα... που εδώ και εάν είναι χάλια. Συνέχεια ειδοποιήσεις ότι θα είναι ανενεργό για κάποιες ώρες τότε, και πολλές φορές το βράδυ αργή πολύ να φορτώσει η εφαρμογή (το τελευταίο καιρό είναι κάπως καλύτερα βέβαια)

AlphaBank: θεωρώ την εφαρμογή πολύ εύχρηστη και έχεις σχεδόν όλες τις επιλογές που έχει και η web από PC. Προσωπικά μου αρέσει ο τρόπος που είναι δομημένη (το παράθυρο που ανοίγει στο πλάι κυρίως, αν και όντως εμφανισιακά θα σήκωνε ένα "remaster"). Το κακό είναι ότι από καιρό τώρα καμία φορά σκαλώνει στο loading η εφαρμογή και πρέπει να την ανοιγοκλείσω για να στρώσει. Τώρα άρχισαν και τα συστημικά θέματα, και το έκαναν χειρότερο.

Ιδανικά θα ήθελα ένα app με δομή (το παράθυρο που ανοίγει στο πλάι) και επιλογές AlphaBank, σύστημα από πίσω της Eurobank και εμφάνιση/στυλ κεντρικής οθόνης Piraeus/Eurobank.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...